אורנגאוטן טפנולי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןאורנגאוטן טפנולי
אורנגאוטן טפנולי זכר
מצב שימור
מצב שימור: סכנת הכחדה חמורהנכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חשש
מצב שימור: סכנת הכחדה חמורה
סכנת הכחדה חמורה (CR)[1]
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
סדרה: פרימטים
תת־סדרה: קופים צרי אף
משפחה: הומינידיים
תת־משפחה: פונגינאים
סוג: אורנגאוטן
מין: אורנגאוטן טפנולי
שם מדעי
Pongo tapanuliensis
Nurcahyo & Meijaard & Nowak & Fredriksson & גרובס, 2017
תחום תפוצה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
נקבת אורנג אוטן טפנולי

האורנג אוטן הטפנולי (שם מדעי: Pongo tapanuliensis) הוא אחד משלושה מיני האורנג אוטנג החיים כיום. הוא חי רק בדרום טפנולי (אנ') שבאי סומטרה שבאינדונזיה. עד שנת 2017 היו ידועים רק שני מיני אורנגאוטן: האורנג אוטן הסומטרי אשר גם הוא חי באי סומטרה באזור צפוני יותר, והאורנג אוטנג הבורנאי, אך מחקר שפורסם בשנת 2017[2][3] הוכיח שהאורנג אוטן הטפנולי הוא מין נפרד מהאורנג אוטן הסומטרי, השוכן גם הוא באי סומטרה. זו הייתה הפעם הראשונה שזוהה מין חדש של קוף אדם מאז זיהויו של השימפנזה הננסי בשנת 1929.

האורנג אוטן הטפנולי מונה רק כ-800 פרטים החיים בשטח של כ-1,000 קמ"ר, ומוגדר כנתון בסכנת הכחדה חמורה.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורנג אוטנג טפנולי דומה לאורנג אוטנג סומטרי יותר מאשר לאורנג אוטנג בורנאי במבנה גוף ובצבע פרווה. עם זאת, שערותיו מקורזלות יותר, ראשו קטן יותר ופניו שטוחות יותר. ה"קריאה" של זכרי אורנג אוטנג טפנולי היא בעלת תדר גבוה יותר מזו של האורנג אוטנג הסומטרי, והיא ארוכה יותר ובעלת מספר פעימות גדול יותר מאשר זו של האורנג אוטנג הבורנאי. התזונה של האורנג אוטנג הטפנולי ייחודית לו - הוא ניזון בדרך כלל מזחלים ומאצטרובלים.

גילויו של המין וקביעתו כמין נפרד[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוכלוסייה מבודדת של אורנגאוטנים בדרום טפנולי דווחה לראשונה על ידי משלחת שעברה באזור בשנת 1997, אך אוכלוסייה זו לא הוכרה כמין נפרד (מהאורנגאוטן הסומטרי) באותה העת. האורנג אוטנג הטפנולי הוכר כמין נפרד רק בשנת 2017, בעקבות מחקר פילוגנטי. המחקר אסף דגימות גנטיות מ-37 פרטים, וכן ביצע בדיקות מורפולוגיות עבור 33 פרטים בוגרים זכרים. מרכיב מרכזי של המחקר היה שלד של זכר בוגר אשר מת לאחר שנורה ונפצע על ידי תושבים מקומיים (שלד שנהפך כיום להולוטייפ (אנ') בעקבות ההכרה בו כמין נפרד). בחינת השלד הובילה למסקנה שישנם הבדלים ברורים במאפיינים הפיזיים בין השלד לבין הפרטים של אורנג אוטנג סומטרי שנבחנו, במיוחד בהקשר של הגולגולת והשיניים. המחקר הגנטי הראה גם שהאוכלוסייה בדרום טפנולי צריכה להיחשב כמין נפרד, כיוון שמבחן בשיטת ניתוח גורמים ראשיים על שתי דגימות שנלקחו מאוכלוסייה ושתי דגימות של אורנגאוטנים סומטרים, הוכיח שהם שונים זה מזה באופן מובהק.

פילוגנטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחקרי השוואה גנטית הראו שהאורנגאוטנים הבורנאי והטפנולי התפצלו מהאורנגאוטן הסומטרי לפני כ-3.4 מיליון שנים. לאחר מכן התפצלו האורנג אוטנג הבורנאי והאורנגאוטן הטפנולי לפני כ-674,000 שנים. עד אז יכלו האורנגאוטנים לעבור בין האיים בורנאו וסומטרה אשר היו מחוברים זה לזה על ידי גשרים יבשתיים בתקופות קרח בהן גובה הים היה נמוך יותר. עד להתפרצות טובה שהתרחשה לפני 75,000 שנים, היו האורנאוטנים הטפנולים והסומטרים במגע רציף אחד עם השני, וגם לאחריו הם המשיכו להיות בקשר שאינו סדיר עד לפני 20,000-10,000 שנים.

מצב שימור[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם רק כ-800 פרטים, המצויים כולם בשטח של כ-1,000 קמ"ר, האורנגאוטן הטפנולי הוא קוף האדם הנדיר ביותר. מצב זה הוביל לסיווגו המיידי כנתון בסכנת הכחדה קריטית, על אף שהוא טרם נבחן ביסודיות על ידי האיגוד הבינלאומי לשימור הטבע ומשאבי הטבע. סכנות לקיומו של המין כוללות בירוא יערות, ציד, סכסוך עם תושבים מקומיים, סחר בבעלי חיים, ובאופן ספציפי פרויקט להקמת תחנת כוח הידרואלקטרית באמצע אזור המחיה שלהם. עקב האוכלוסייה הקטנה ושטח המחיה הקטן, סיכוי גבוה לזיווג בין קרובי משפחה הוא בעיה נוספת שעלולה לפגוע בסיכוייו של המין לשרוד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אורנגאוטן טפנולי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אורנגאוטן טפנולי באתר הרשימה האדומה של IUCN
  2. ^ חיים איסרוביץ, ‏אושר בקריאה ראשונה החוק הנורבגי הקטן, באתר מעריב אונליין, ‏5 בנובמבר 2017
  3. ^ ברוך הבא למשפחה - מאמר על גילוי המין החדש, באתר מדע גדול, בקטנה