לדלג לתוכן

גיבון שחור מצויץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןגיבון שחור מצויץ
מצב שימור
מצב שימור: סכנת הכחדה חמורהנכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חשש
מצב שימור: סכנת הכחדה חמורה
סכנת הכחדה חמורה (CR)[1]
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
סדרה: פרימטים
תת־סדרה: קופים צרי אף
משפחה: גיבונים
סוג: גיבון מצויץ
מין: גיבון שחור מצויץ
שם מדעי
Nomascus concolor
הרלן, 1826
תחום תפוצה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

גיבון שחור מצויץ (שם מדעי: Nomascus concolor) הוא מין בסוג גיבון מצויץ, השייך למשפחת הגיבונים. המין מצוי בסכנת הכחדה חמורה בטבע.

תפוצה ואזור מגורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיבון שחור מצויץ שוכן ביערות הטרופיים וביערות העד ביבשת דרום-מזרח אסיה, מזרחה מנהר המקונג בסין ובלאוס, בווייטנאם צפונה מהנהר האדום. כמו כן באי היינן שבסין.

תיאור פיזי[עריכת קוד מקור | עריכה]

משקלו נע בין 5-8 ק"ג, אורך הגוף כולל הראש 45 - 64 ס"מ. המין נולד כשצבע פרוותו זהוב, אך עד גיל חצי שנה היא מתכהת ונעשית שחורה. פרוות הזכרים נשארת שחורה, בנוסף להופעת כסות לבנה באזור הלחיים ובכיפת הראש. הנקבות חוזרות לפרווה זהובה עם הבגרות המינית, כשלעיתים מתווספים כתמים שחורים. הזכר והנקבה זהים בגודל ובצורה. למין שק גרון חיצוני קטן (לא כמו הסיאמנג) המשמש כתיבת תהודה להגברת קולו.

רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המין מונוגמי. הזוג וצאצאיו שומרים על הטריטוריה. הגיבונים מגיע לבגרות מינית בגיל 8 שנים. תקופת הייחום אורכת כ-28 יום בדומה לאדם, אין שינויי צורה אך איבר המין משנה צבעו. אין קשר עונתי לבחירת העיתוי לילודה. הזכרים יוזמים את ההזדווגות יותר מהנקבות, אך ההזדווגות מותנית בהסכמת הנקבה, ובסמנה לזכר על ידי "השתחוות" לעברו שהיא מוכנה. צאצא יחיד נולד כל 2-3 לאחר תקופת הריון של 7-8 חודשים. הנקבה מניקה את הצאצא הנולד במשך שנתיים, הזכר וצאצא בוגר מסייעים בהגנה עליו ובחינוכו.

התנהגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המין עדין ביותר ותנועותיו אציליות. עיקר תנועתו היא ברכיאלית - התקדמות על ידי התנדנדות בין ענפי העצים. בנדנוד אחד הוא עובר מרחק של 3 מטרים וכ-850 מטרים ביום אחד. בשעת הליכתם על הקרקע, הם מרימים את ידיהם מעל הראש, כדי לאזן את הגוף, אולם הליכתם על הקרקע נעשית לעיתים רחוקות ולמרחקים קצרים. בשעת אכילה, המין נצפה מטפס. המין אינו שוחה ונמנע מהתקרבות למקווי מים.

המין מתארגן במשפחות של זכר ונקבה המקיימים אורח חיים מונוגמי בעיקרו, ולהם 1-4 צאצאים. במקרים נדירים נצפו קבוצות עד 8 פריטים, להם אורח חיים פוליגמי (מה שלא קיים במינים אחרים של הגיבון המצויץ), בעקבות תוספת של נקבה מבוגרת וצאצאים של שתי הנקבות. הם מגינים על נחלתם בחריפות, על ידי השמעת קולות עזים וכן ברדיפה אחר פולשים. קולותיהם משמשים אף לתקשורת בין בני הזוג ולמטרת חיזוק הקשר, ונעשים על ידי הזכר והנקבה גם יחד. לעיתים נאספות משפחות יחדיו כדי ללקט מזון יחדיו, לנוח בצוותא ולהשתתף במלאכת ניקוי הגוף.

תזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיקר התזונה של המין היא פירות הנמצאים בצמרות העצים הטרופיים, בעיקר פרות עשירים בסוכר כתאנים. המין נצפה אוכל גם עלים ופרחים. תזונה המתבססת כמעט רק על פירות היא בעייתית, בשל עונתיות הפירות וכן תפוצתם הנמוכה בתוך היער. על כן צורת התניידות הגיבונים עוזרת לו לנוע בין אזורי המזון במהירות.

שימור המין[עריכת קוד מקור | עריכה]

למין ערך חינוכי ותרבותי עבור האדם, גם בשל דמיונו הגנטי לאדם וגם בשל אצילות תנועותיו, ההופכות אותו למיצג מבוקש בגני חיות. לעיתים ניצוד המין או נתפסים גוריו ומוחזקים כחיות שעשועים בארצות המוצא בעיקר. בסין נחשב בשר הגיבון למעדן, ועצמותיו נחשבים כתרופה עממית לראומטיזם.

המין נמצא בסכנת הכחדה מידית, בעיקר בעקבות הריסת בית הגידול על ידי בירוא יערות הגשם למטרות חקלאות ותעשייה. משערים כי 75% מבית הגידול הטבעי של המין הושמד, מצב זה גרם לבידוד אוכלוסיות מסוימות, והרחקתן ממקורות מזון זמינים. בעבר היה נפוץ אף בקמבודיה, אך הפעילות הצבאית בכל האזור בשנות ה-70, גרמה להכחדה הדרגתית של תת-המין האנדמי למדינה זו, עד להכחדתו הסופית בשנת 1996. בתאילנד הוכחד תת-המין האנדמי בעקבות תהליך תיעוש מואץ עוד בשנות ה-70.

סיווג תת-מינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • גיבון שחור מצויץ טונקין(מצפון וייטנאם) N. c. concolor בסכנת הכחדה.
  • גיבון שחור מצויץ לאוסי(מלאוס) N. c. lu בסכנת הכחדה.
  • גיבון שחור מצויץ ממערב יונאן (אזור בסין) N. c. furvogaster בסכנת הכחדה מיידית.
  • גיבון שחור מצויץ ממרכז יונאן N. c. jingdongensis בסכנת הכחדה מיידית.
  • גיבון שחור מצויץ מהאי היינן (סין) N. c. hainanus בסכנת הכחדה מיידית: נותרו כ-20 פריטים בטבע.

(נתונים נכונים לדוח תפוצת בעלי חיים בעולם [IUCN] שנת 2004)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גיבון שחור מצויץ בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ גיבון שחור מצויץ באתר הרשימה האדומה של IUCN