גיבון לבן-לחיים צפוני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןגיבון לבן-לחיים צפוני
מצב שימור
מצב שימור: סכנת הכחדה חמורהנכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חשש
מצב שימור: סכנת הכחדה חמורה
סכנת הכחדה חמורה (CR)[1]
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
סדרה: פרימטים
תת־סדרה: בעלי אף יבש
משפחה: גיבונים
סוג: גיבון מצויץ
מין: גיבון לבן-לחיים צפוני
שם מדעי
Nomascus leucogenys
אוגילבי, 1840
תחום תפוצה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

גיבון לבן-לחיים צפוני (שם מדעי: Nomascus leucogenys) הוא מין בסוג גיבון מצויץ, השייך למשפחת הגיבונים.

תפוצה ואזור מגורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיבון לבן-לחיים צפוני שוכן ביערות הטרופיים וביערות העד בצפון וייטנאם, ובדרום האי היינן שבסין, וכן ישנם מספר פרטים בלאוס.

תיאור פיזי[עריכת קוד מקור | עריכה]

משקלו נע בין 5–8 ק"ג אורך הגוף כולל הראש 45–64 ס"מ. צבע פרוות הזכרים שחורה עם לחיים לבנות, בעוד שלנקבות פרווה צהובה/זהובה עם כתמים כהים באברי המין ובפטמות ובקצות כפות הגפיים. המין נולד שצבע פרוותו לבן/צהבהב, אך עד גיל שנה מתכהת ונעשית שחורה. פרוות הזכרים נשארת שחורה ואילו הנקבות חוזרות לפרווה זהובה עם הבגרות המינית. לעיתים הנקבה גדולה במעט מהזכר. השיער צפוף על העור, 2,000 שערות בסמ"ר, כדי למנוע חדירת מים ולחות שתקרר את גוף הגיבון ביערות הגשם. למין שק גרון חיצוני קטן (לא כמו הסיאמנג) המשמש כתיבת תהודה להגברת קולו.

רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המין מונוגמי. הזוג וצאצאיו שומרים על הטריטוריה. המין מגיע לבגרות מינית בגיל 8 שנים. תקופת הייחום עורכת כ-28 יום בדומה לאדם, אין שינויי צורה אך איבר המין משנה צבעו. אין קשר עונתי לבחירת העיתוי לילודה. הזכרים יוזמים את ההזדווגות יותר מהנקבות, אך ההזדווגות מותנית בהסכמת הנקבה, ובסימונה לזכר על ידי "השתחוות" לעברו שהיא מוכנה. צאצא יחיד נולד לאחר תקופת היריון של 7–8 חודשים. הנקבה מניקה את הצאצא הנולד במשך שנתיים, שבהן הזכר וצאצא בוגר מסייעים בהגנה עליו ובחינוכו.

התנהגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מין זה הוא המהיר מבין הגיבונים. עיקר תנועתו, 90% מהיממה, היא ברכיאלית - התקדמות על ידי התנדנדות בין ענפי העצים. בנדנוד אחד הוא עובר מרחק של 3 מטרים וכ-850 מטרים ביממה. בשעת הליכתם על הקרקע, הם מרימים את ידיהם מעל הראש, כדי לאזן את הגוף, אולם הליכתם על הקרקע נעשית לעיתים רחוקות ולמרחקים קצרים. בשעת אכילה המין נצפה מטפס. המין אינו שוחה ויימנע מהתקרבות למקווי מים. הם מגינים על נחלתם בחירוף נפש מפני פולשים, על ידי השמעת קולות עזים וכן ברדיפה אחר פולשים. קולותיהם משמשים אף לתקשורת בין בני הזוג ולמטרת חיזוק הקשר, ונעשים על ידי הזכר והנקבה גם יחד. על אף הנאמר, מין זה הוא השקט ביותר מבין הגיבונים. לעיתים נאספות משפחות יחד כדי ללקט מזון יחדיו, לנוח בצוותא ולהשתתף במלאכת ניקוי הגוף. תוחלת החיים היא כ-28 שנים.

תזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיקר התזונה של המין היא פירות הנמצאים בצמרות העצים הטרופיים, בעיקר פרות עשירים בסוכר כתאנים. המין נצפה אוכל גם עלים ופרחים. תזונה המתבססת כמעט רק על פירות היא בעייתית, בשל עונתיות הפירות וכן תפוצתם הנמוכה בתוך היער. על כן צורת התניידות הגיבונים עוזרת להם לנוע בין אזורי המזון במהירות.

שימור המין[עריכת קוד מקור | עריכה]

למין ערך חינוכי ותרבותי עבור האדם, גם בשל דמיונו הגנטי לאדם וגם בשל אצילות תנועותיו, ההופכות אותו למיצג מבוקש בגני חיות. לעיתים ניצוד המין או נתפסים גוריו ומוחזקים כחיות שעשועים בארצות המוצא בעיקר. בסין נחשב בשר הגיבון למעדן, ועצמותיו נחשבות כתרופה עממית לראומטיזם. במדינות המקור, מתקיימות תוכניות לשימור המין שנוכחתו התדלדלה בעקבות בירוא היערות והמלחמות שעבר האזור. כיום נמצא המין בסכנת הכחדה מיידית.

עד לשנת 2000 היה נחשב גיבון לבן-לחיים דרומי (N. siki) כתת-מין של גיבון לבן-לחיים צפוני, אך כעת מוגדר כמין נפרד. בעבר השתייכו שניהם בטעות למין גיבון צהוב-לחיים (N. gabriellae) עד שמחקרים הראו שמדובר במינים שונים בהופעתם החיצונית וכן בהתנהגותם ובקולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ גיבון לבן-לחיים צפוני באתר הרשימה האדומה של IUCN