לדלג לתוכן

אור מופלא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אור מופלא
מידע כללי
מאת טרי פראצ'ט
שפת המקור אנגלית
סוגה פנטזיה
הוצאה
תאריך הוצאה 1986
מספר עמודים 252
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת כנרת
תאריך 1995
תרגום נורית שרעבי
סדרה
סדרת ספרים עולם הדיסק, סתמרוח
ספר קודם צבע הכשף
הספר הבא מעשי קסמים
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001757987

אור מופלאאנגלית: The Light Fantastic) הוא ספר פנטזיה הומוריסטי מאת טרי פראצ'ט, הספר השני בסדרת עולם הדיסק. הספר יצא לאור ב-1986. הספר הוא פארודיה על ספרי הפנטזיה ועל התרבות האנושית. ספר זה הוא הספר השני בסדרת סתמרוח - מכשף כושל, ציני ופחדן, שהלחש היחיד הטמון בראשו יכול להציל את עולם הדיסק מהאסון ההולך וקרב. הספר מהווה המשך ישיר לעלילות הספר "צבע הכשף". הספר זכה לעיבודים בתור רומן גרפי וסרט טלוויזיה.

עלילת הספר

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי שהמכשף סתמרוח נפל מעבר לשפה של עולם הדיסק (עולם שטוח הנישא על גבי ארבעה פילים שנמצאים על גב שריונו של צב (או צבה) ענק בשם א'טואין הגדול) האוקטאבו - ספר קסמים המכיל את 8 הלחשים החזקים ביותר בעולם (למעט אחד, שעבר לראשו של סתמרוח) - מציל את חייו ומחזיר אותו ליער מכושף (בו העצים מדברים) בעולם הדיסק. בינתיים, בעקבות פולחן האשקאנטה מגלה מוות (אותו שלד עם חרמש האחראי לנטילת חייהם של אלה שמתים) לבכירי המכשפים באוניברסיטה הנעלמת של אנק-מורפורק שעולם הדיסק יהרס אלמלא יקראו בקול רם 8 הלחשים של האוקטאבו. מאחר שאחד מתוך 8 הלחשים נמצא במוחו של סתמרוח, שולחים המכשפים מספר מסדרי מכשפים כדי ללכוד אותו ואת הלחש. הללו מונהגים בידי טרימון, שלמד בכיתתו של סתמרוח ורוצה את עוצמת הלחשים לעצמו.

אחרי שסתמרוח, שנפגש מחדש עם התייר התמים זוגפרח ותיבת המטען הקסומה והתוקפנית שלו, נמלט מהמכשפים, מתברר לו ולשאר תושבי עולם הדיסק שהצב א'טואין הגדול, הנושא על גבו את עולם הדיסק, שט בחלל בנתיב להתנגשות עם כוכב אדום ענק עם 8 ירחים. אליהם מתלווים כוהן הברברי (פארודיה על קונאן הברברי), אחד מגדולי גיבורי עולם הדיסק, לוחם עז-רוח בן 87, עם בעיות גב וללא שיניים, ובת'אן - בתולה שנועדה להקרבה בפולחן דרואידי - ניצלת על ידי כוהן, סתמרוח וזוגפרח ומתאהבת בגיבור הברברי.

במהלך מסעם, סתמרוח נהפך לאחד מבין האנשים הבודדים שמבקרים בעולמו של מוות בעודם בחיים. הוא מגלה שם שזוגפרח לימד את מוות וארבעת פרשי האפוקליפסה משחק קלפים של "משהו מעל מים" (פארודיה על ברידג') וכמעט נהרג בידי איזבל, בתו המאומצת של מוות, אך ניצל בידי תיבת המטען הקסומה.

בנוסף, נתקלת החבורה בעיר בה כת "הכוכב האדום" מטילה אנרכיה ושורפת ספרים ומכשפים, ובאנשים הבורחים להרים (לא כדי להימנע מהאסון הקרב ובא, אלא כדי ליהנות ממראה טוב יותר של האפוקליפסה). בעיר זו מצליח סתמרוח לבצע כשף יחיד (אך הוא מבין הלחש בראשו הוא זה שביצע את הכשף עבורו). כמו כן, הם נכנסים לחנות קסומה המוכרת חפצים שונים ומוזרים (זוגפרח נשבה בקסמו של כדור זכוכית מלא שלג ובתוכו מבנה קטן ומעוצב, פארודיה על מזכרות). החנות כל פעם נעלמת ומופיעה במקום אחר, ונידונה לגורל זה לנצח בעקבות קללה של מכשף שנכנס לחנות ומצא שאזל מוצר מסוים במלאי.

ככל שהכוכב האדום מתקרב לעולם הדיסק, הכשף נהפך לחלש יותר, טרימון מנסה להכניס את שבעת הלחשים שבאוקטאבו אל תוך ראשו כדי לזכות בעוצמה מוחלטת. ברם, הלחשים חזקים מדי עבורו ומוחו נהפך לשער אל "ממדי הצינוק" שמתוכם מנסים יצורים נוראים ושדים שונים לברוח אל תוך עולם הדיסק. סתמרוח מגיע בזמן ומצליח להילחם בטרימון ובהם, הוא משיג את האוקטאבו ובעזרת כוהן הברברי, זוגפרח ובת'אן, הוא קורא את 8 הלחשים בקול רם. אחרי הקריאה 8 הירחים של הכוכב האדום בוקעים לעולמות הנישאים על גבי צבי-עולם קטנים שעוקבים אחרי א'טואין הגדול והצב הענק משנה מסלול ומתרחק מהכוכב. אחרי הצלת העולם, ספר האוקטאבו נאכל על ידי התיבה הקסומה של זוגפרח.

הספר מסתיים בפרידתם של סתמרוח וזוגפרח, החוזר לביתו באימפריה האגאנטית במטרה להעלות זכרונות על טיולו בעולם הדיסק. הוא משאיר לסתמרוח את התיבה הקסומה בתור מתנת פרידה. סתמרוח מקווה להפוך למכשף אמיתי אחרי שהלחש עזב את ראשו.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • אור מופלא, באתר OCLC (באנגלית)