איוואן גורמיקין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איוואן גורמיקין

איוואן גורמיקין, (ברוסית: Иван Логгинович Горемыкин‏; 27 באוקטובר 1839 - 11 בדצמבר 1917 (התאריכים לפי הלוח היוליאני) היה מדינאי רוסי, ראש הממשלה של האימפריה הרוסית בשנת 1906 ובשנים 1914 - 1916.

איוואן גורמיקין נולד בכפר בגוברניית נובגורוד באחוזה משפחתית. בשנת 1860 סיים לימודי משפטים והחל לעבוד בשרות הממשלתי. לאחר תקופה קצרה הועבר לפולין הקונגרסאית שהייתה אז חלק של האימפריה הרוסית וכיהן שם במספר תפקידים. בשנת 1882 הוחזר לסנקט פטרבורג. בכל התפקידים גורמיקין היה קשור לטיפול באיכרים. בשנת 1891 גורמיקין מונה לסגן שר המשפטים. הוא הופקד על עריכת קובץ שירכז את החוקים ואת הנחיות הממשל בנושא האיכרים. בשנת 1895 גורמיקין מונה לשר הפנים. לגורמיקין היה מוניטין של שומר חוק ולכן עם מינויו לשר הפנים הייתה ציפייה שפקידי המשרד יקפידו יותר על תפקוד בהתאם לחוק בלבד. בשנת 1899 עזב את התפקיד לאחר שהצעת הרפורמה בתחום הממשל המקומי שהוא רצה לקדם לא קיבלה אישור הצאר. הוא מונה למועצה מדינית.

ב-22 באפריל 1906 גורמיקין מונה לראש הממשלה במקום סרגיי ויטה. כל תקופת כהונתו גורמיקין היה עסוק במאבקי כוח עם הדומה האשונה כי הוא התנגד לכך ששרים יהיו אחראים כלפי דומה והיה נגד רפורמות רדיקאליות שהיו מוצעות על ידי חברי הדומה. ב-8 ביולי 1906 לאחר כ-3 חודשים בתפקיד, הוא הוחלף על ידי פיוטר סטוליפין.

בפברואר 1914 גורמיקין מונה בפעם השנייה לתפקיד ראש הממשלה וכיהן בתפקיד זה עד לפברואר 1916. בתקופה הכהונה השנייה של ראש הממשלה הוא המשיך במאבקי כוח עם דומה. השקפת עולמו לא התאימה למציאות הרוסית לאחר הקמת הדומה ופעילותו הייתה תחת ביקורת מתמדת מצד הדומה ומהפכנים. כאשר הצאר החליט לקחת על עצמו פיקוד על הצבא, גורמיקין ביקש להתפטר.

בשנת 1915 הוענק לו עיטור אנדריי הקדוש, העיטור הגבוה באימפריה. הוא קודם לדרגת "יועץ הסודי בפועל מדרגה ראשונה". זו הייתה הדרגה הגבוהה ביותר בשרות המדינה (מקבילה לפילדמרשל בצבא), ובמהלך קיומה של האימפריה הרוסית רק 13 אנשים קודמו לדרגה זו.

לאחר מהפכת פברואר גורמיקין נעצר, אך במאי 1917 שוחרר עקב גילו המופלג. הוא נרצח בסוצ'י במהלך שוד מזוין ביחד עם משפחתו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא איוואן גורמיקין בוויקישיתוף