אלכסיי קוסיגין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלכסיי קוסיגין

אלכסיי ניקולאייביץ' קוסיגיןרוסית: Алексе́й Никола́евич Косы́гин‏; 20 בפברואר 1904 - 18 בדצמבר 1980) מדינאי סובייטי, ראש ממשלת ברית המועצות בין 1964-1980.

קוסיגין הצטרף לצבא האדום בשנת 1919 בגיל 15 ונלחם במלחמת האזרחים ברוסיה. לאחר מכן, הוא למד בטכניקום (מוסד אקדמי שאינו אוניברסיטה) השיתופי של לנינגרד ומשם פנה לעבוד בסיביר. הוא הצטרף למפלגה הקומוניסטית בשנת 1927. בשנות השלושים הוא למד במכון הטקסטיל של לנינגרד, ולאחר מכן עבד כמהנדס ועלה בסולם ההנהלה עד שמונה למנהל מפעל הטקסטיל אוקטיאברסקאיה בלנינגרד.

הטיהורים הגדולים שערך סטלין גרמו לכך שהתפנו משרות בשורות מנגנון המפלגה, וקוסיגין פנה לעבוד שם במשרה מלאה. בתחילה כראש מחלקת התעשייה והתחבורה של המפלגה בלנינגרד ואחר כך כראש עיריית לנינגרד. בשנת 1939 הוא הצטרף לקבינט בתפקיד קומיסר העם (People's Commissar) לתעשיית הטקסטיל. באותה שנה נבחר קוסיגין לוועד המרכזי של המפלגה. בשנים 1940 - 1946 הוא היה סגן יו"ר מועצת קומיסרי העם של ברית המועצות וממונה על תעשיות מוצרי הצריכה. הוא גם שימש בתפקיד ראש ממשלת רוסיה בשנים 1943 - 1946.

לאחר מלחמת העולם השנייה, הפך קוסיגין למועמד לחברות בפוליטבירו ולחבר מלא בשנת 1948. הוא היה שר האוצר של ברית המועצות לתקופה קצרה בשנת 1948 ואחר כך שירת בתפקיד השר הממונה על התעשייה הקלה עד 1953.

לאחר מותו של סטלין במרץ 1953 הודח קוסיגין, אולם כבעל ברית מושבע של ניקיטה חרושצ'וב הוא לא צלל לתהום הנשייה אלא הפך עד מהרה ליו"ר ועדת המדינה לתכנון בשנת 1959 ונהיה לחבר מלא בפרזידיום (זה היה אז שמו של הפוליטבירו) בשנת 1960.

ב-1964 השתתף קוסיגין בהדחתו של חרושצ'וב והשתתף בשלטון הטרויקה ביחד עם ברז'נייב ופודגורני כשהוא משמש כראש הממשלה. בתפקיד זה ניסה קוסיגין לערוך רפורמה כלכלית תוך מתן חופש מסוים למפעלים והעברת משקל הכובד של הכלכלה הסובייטית מתעשייה כבדה וצבאית לתעשייה קלה ומוצרי צריכה. ברז'נייב לא תמך במלוא המרץ במדיניות זו והכשיל את הרפורמות של קוסיגין. בסוף שנות השישים הפך ברז'נייב למנהיגה הבלתי-מעורער של ברית המועצות, בעוד קוסיגין נשאר בתפקידו כראש הממשלה וכחבר הפוליטביורו עד שנת 1980, אך איבד יותר ויותר מכוחו הפוליטי.

אלכסיי קוסיגין חלה וחדל למלא את תפקידיו כראש ממשלה באוקטובר 1980, שבועות מספר לפני מותו. הוא הוחלף על ידי ניקולאי טיחונוב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלכסיי קוסיגין בוויקישיתוף