איחוד הרבנים במדינות האסלאם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

איחוד הרבנים במדינות האסלאם או ועידת הרבנים במדינות האסלאם הוא ארגון של רבני מדינות מוסלמיות שהוקם בשנת 2019. הארגון מסייע לקהילות יהודיות במדינות בעלות רוב מוסלמי.

פעילות הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון פועל במטרה לסייע לקהילות יהודיות מקומיות. באיגוד של למעלה מ-40 רבנים[1].

זהו הארגון הראשון המאגד רבנים וקהילות יהודיות במדינות ערב בדומה לארגוני רבנים הקיימים ביבשות אחרות בעולם[2].

הארגון מורכב מרבנים המייצגים את כל העדות והקהלים היהודיים האורתודוקסיים, אשכנזים וספרדים כאחד[3], המתגוררים במדינות חברות הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי.

בין המדינות בהן פועל הארגון: תוניסיה, מרוקו, אוגנדה, ניגריה, קוסובו, אלבניה, טורקיה, איראן, קירגיסטן, אוזבקיסטן, צפון קפריסין, איחוד האמירויות הערביות, והרפובליקות טטרסטן ובשקורטוסטן, ועוד.

הארגון פועל בשיתוף פעולה עם הרבנות הראשית לישראל ובין היתר פועל בתמיכת הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף.

בנשיאות הארגון רבנים המייעצים לו בנושאי הלכה, ובהם הרב שמעון אליטוב, חבר מועצת הרבנות הראשית בישראל; הרב מנדי חיטריק (אנ') שליח חב"ד והרב האשכנזי של טורקיה, המשמש כיו"ר הארגון; החכם באשי של טורקיה הרב יצחק חליבה; רבה הראשי של תוניסיה הרב חיים ביתן; ועד פטירתו היה חבר בו גם הרב הראשי ליהודי סוריה ולבנון הרב אברהם חמרה. רבנים בולטים אחרים החברים באיחוד הם הרב הראשי לאיראן הרב יהודה גראמי; הרב הראשי לקזחסטן הרב ישעיהו הכהן; והרב לאיחוד האמירויות הרב לוי דוכמן.

הצורך בארגון עלה הן בשל התפתחות הקהילות היהודיות בארצות אלו [4], והתחזקה עם החתימה על הסכמי אברהם ועם פתיחת מדינות כמו איחוד האמירויות לתיירות ואנשי עסקים ישראלים[5].

הארגון דן ומציג נושאים ובעיות רוחביות הקיימות בכלל המדינות המוסלמיות, ובכך נותן פתרון לרבני המדינות לקדם עניינים יהודיים במדינתם דרך ארגון רבני בינלאומי[6].

הארגון מסייע לחיי היום יום של יהודים, ופועל להקמת מקוואות וייבוא אוכל כשר ולעיתים אף מעורב בפעילות הומניטרית להצלת יהודים[7] וכן מעורב בדיאלוג בין-דתי ובהידוק היחסים בין יהודים למוסלמים.

כחלק מפעילותו נפגשים רבני הארגון עם ראשי מדינות, ובסוף שנת 2021 התקיימה ועידת פסגה של הארגון בהשתתפות נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן[8][9].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]