הסכמי אברהם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-emblem-development.svg
ערך זה נמצא בתהליך עבודה מתמשך. הערך פתוח לעריכה.
אתם מוזמנים לבצע עריכה לשונית, ויקיזציה וסגנון לפסקאות שנכתבו, וכמו כן לעזור להרחיב ולהשלים את הערך.
טקס חתימת הסכמי אברהם בבית הלבן. מימין לשמאל: שר החוץ של איחוד האמירויות הערביות, שייח' עבדאללה בן זאיד אאל נהיאן, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו ושר החוץ של ממלכת בחריין, עבד א-לטיף א-זיאני.

הסכמי אברהם הם מספר הסכמים לכינון נורמליזציה ביחסים שבין ישראל למספר מדינות ערביות שנוצרו בתיווך ארצות הברית. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כינה את ההסכמים "הסכמי אברהם", על שמו של אברהם המקראי, הדמות המקשרת בין הדתות האברהמיות[1].

ההסכם נחתם ב-15 בספטמבר 2020 בבית הלבן על ידי ארצות הברית (כמתווכת), איחוד האמירויות הערביות, בחריין וישראל, אולם מדינות נוספות עשויות לחתום על הסכם זה בהמשך[2][3][4].

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך שנים קיימה ישראל קשרים חשאיים עם מספר מדינות ערב, ונעשו מאמצים רבים להוציא קשרים אלו לאור.

ב-28 בינואר 2020 הוצגה תוכנית השלום של הנשיא טראמפ. מספר מדינות ערביות כמו סעודיה, איחוד האמירויות הערביות ומרוקו בירכו על תוכנית השלום שנחשבת לפרו-ישראלית.

ב-12 ביוני 2020 פורסם בעיתון ידיעות אחרונות מאמר בו צוטט יוסף אל-עותייבה, שגריר איחוד האמירויות בארצות הברית (המשמש גם כשר המדינה של האמירויות), ואמר כי קיים פוטנציאל ענק לקשרים חמים יותר בין ישראל לאיחוד האמירויות[5].

הסכמים הכלולים תחת הסכמי אברהם[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הסכם איחוד האמירויות הערביות–ישראל – הסכם לנרמול יחסים מלא בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות, הוגדר כהסכם שלום וככזה טעון את אישור הכנסת בישראל ואת אישור הפרלמנט באיחוד האמירויות - שאכן ניתנו באוקטובר 2020[6].
 • הסכם בחריין–ישראל – הסכם לנרמול יחסים בין ישראל לבחריין, הוגדר כהצהרת שלום על ידי הצדדים מפאת חוסר הזמן בין החלטת בחריין להצטרף להסכמים – ב-11 בספטמבר – ועד מועד טקס החתימה בבית הלבן ב-15 בספטמבר. ב-18 באוקטובר נחתם במנאמה, בחריין, הסכם ביניים לכינון יחסים דיפלומטיים בין המדינות[7]. וב-22 באוקטובר נתחם בין ישראל לבחריין הסכם תעופה, שמאפשר לכל אחת מהן להפעיל 14 טיסות שבועיות בקו נתב"ג-בחריין ובחריין-נתב"ג[8]. ב-10 בנובמבר אושר ההסכם בכנסת[9][10].
 • הסכם ישראל–סודאן – הסכם שלום ונרמול יחסים בין ישראל לסודאן הצפוי להיות חלק מהסכמי אברהם.

חתימת ההסכם[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוסח הסכם אברהם

הסכם אברהם נחתם בטקס חגיגי ב-15 בספטמבר 2020, על מדשאת הבית הלבן על ידי ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שר החוץ של איחוד האמירויות הערביות, עבדאללה בן זאיד אאל נהיאן ושר החוץ של בחריין עבד א-לטיף א-זיאני.

בעת הטקס שיגרו פלסטינים רקטות לעבר אשדוד ואשקלון, 8 מהן יורטו על ידי כיפת ברזל אך רקטה אחת שפגעה באשדוד פצעה מספר אזרחים ישראלים[5].

שעות טרם נחתם ההסכם בבית הלבן, הבהיר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי על פי החוק הישראלי, ראש הממשלה בנימין נתניהו אינו מוסמך לחתום על ההסכם, אלא שר החוץ גבי אשכנזי ששהה בישראל. ואכן, נתניהו נאלץ לבקש מאשכנזי ייפוי כוח[11].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ היסטוריה: ישראל ואיחוד האמירויות הערביות יכוננו יחסים מלאים, N12, ‏13 באוגוסט 2020
 2. ^ אלון בן דוד, נורמליזציה עם קטאר? בישראל כבר מסתכלים אל היעד הבא, באתר חדשות 13, 23 באוקטובר 2020
 3. ^ אלון בן דוד, דורון הרמן, חזי סימנטוב, גורמים במפרץ: הסכם ישראלי-סעודי - רק עניין של זמן, באתר חדשות 13, 15 באוגוסט 2020
 4. ^ אריאל כהנא, ‏בישראל מעריכים: קיים סיכוי להסדר עם סעודיה עוד לפני הבחירות בארה"ב, באתר ישראל היום, 24 באוקטובר 2020
 5. ^ 1 2 יוסף אל-עותייבה, סיפוח או נורמליזציה | בכיר באיחוד האמירויות במאמר מיוחד ל"ידיעות אחרונות", באתר ynet, 12 ביוני 2020
 6. ^ גדעון אלון, ‏הסכם השלום עם האמירויות אושר בכנסת, באתר ישראל היום, 15 באוקטובר 2020
 7. ^ ישראל ובחריין חתמו על הסכם ביניים לכינון יחסים דיפלומטיים: "מאמינים בפיוס", באתר וואלה! NEWS
 8. ^ מיכל רז-חיימוביץ', ‏נחתם הסכם תעופה בין ישראל ובין בחריין, באתר גלובס, 22 באוקטובר 2020
 9. ^ נתניהו משיב לביקורת: "אני לא מבדיל בין דמוקרטים לרפובליקנים", וואלה!News, ‏10 בנובמבר 2020
 10. ^ המשותפת התנגדה: הסכם השלום עם בחריין אושר, סרוגים, ‏10 בנובמבר 2020
 11. ^ איתמר אייכנר, ynet, שר החוץ אשכנזי נתן לנתניהו ייפוי כוח לחתימה על ההסכם, באתר כלכליסט, 15 בספטמבר 2020