אמיליה חודק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פרופ' אמיליה חודק, 2017

אמיליה (אמי) חוֹדַק היא פרופסור לרפואה, מומחית לרפואת עור, מנהלת מערך העור במרכז רפואי רבין, מרצה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב,נשיאה לשעבר של האיגוד הישראלי לרפואת עור ומזכירת האיגוד העולמי ללימפומה של העור (ISCL).

השכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חודק למדה בתיכון עירוני א' בתל אביב. את לימודי הרפואה בעתודה האקדמית היא התחילה בבית הספר לרפואה של הטכניון, שם למדה במשך שלוש שנים, טרם עברה לבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, בו השלימה את ארבע שנות הלימוד הנוספות. היא קיבלה תואר דוקטור לרפואה ב-1982. את הסטאז' שלה ערכה חודק בבית חולים אסף הרופא. ב-1990 היא השלימה התמחות ברפואת עור בבית החולים בילינסון, שהוא כיום חלק ממרכז רפואי רבין. לאחר סיום ההתמחות, היא נסעה להשתלמות בארצות הברית, תחילה באוניברסיטת ניו יורק, שם עסקה בפתולוגיה של העור ולאחר מכן, במשך שנה, באוניברסיטת רוקפלר, שם עסקה בחקר מחלות עור דלקתיות וסרטן העור. במרוצת הזמן, חודק ערכה השתלמויות נוספות כרופאה אורחת (Visiting Physician) באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, אוניברסיטת ייל והמרכז לסרטן ע"ש מ' ד' אנדרסון באוניברסיטת טקסס.

פעילות אקדמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

חודק קיבלה תואר פרופסור מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב והיא מרצה בו. ב-2007-2011, חודק כיהנה כיושבת ראש החוג לרפואת עור של אוניברסיטת תל אביב. היא מרצה באופן קבוע בכנסים שונים בישראל ובעולם. ב-2017 היא הוזמנה לשמש כפרופסור אורח במחלקת העור של בית הספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד.

חודק הייתה עורכת משותפת של כתב העת Archives of Dermatological Research.

פעילות מקצועית[עריכת קוד מקור | עריכה]

חודק היא רופאה מומחית לסרטן העור, במיוחד לימפומה של העור ובפרט לימפומות מסוג מיקוזיס פונגוידס (mycosis fungoides), הסוג הנפוץ ביותר של המחלה. חודק נטלה חלק בכתיבת הקווים המנחים הבינלאומיים לאבחנה וטיפול בסוגים השונים של לימפומת העור. ארגון הבריאות העולמי מינה אותה להשתתף בפרסום פרק בנושא מיון מחדש של טיפוסי סרטן העור מסוג מיקוזיס פונגוידס פוליקולוטרופית (folliculotropic mycosis fungoides). תחום עיסוק מרכזי נוסף של חודק הוא מחלת הפסוריאזיס.

ב-2011, מונתה חודק לתפקיד מנהלת מחלקת העור במרכז רפואי רבין. קודם לכן, חודק הקימה את מעבדת המחקר המולקולרי של לימפומה של העור באותו בית חולים, מעבדה רב-תחומית בה נערכים מחקרים משותפים של רופאים וחוקרים אקדמיים מתחומי מדעי החיים. כיום, מתמקדת המעבדה, בין היתר, בניסיון לאפיין את הבסיס הגנטי של לימפומה של העור.

2017-2019, חודק כיהנה כנשיאת האיגוד הישראלי לרפואת עור. כמו כן, היא מכהנת בתפקידים בינלאומיים הכוללים: מזכירה של האיגוד הבינלאומי ללימפומה של העור (ISCL), וועדת ההיגוי של הקונסורציום הבינלאומי לחקר הלימפומה של העור (CLIC), ועדת ההיגוי של PROCLIPI, הפרויקט הבינלאומי לחקר הפרוגנוזה במצבים שונים של לימפומה של העור. ב-2015, חודק העניקה את ההרצאה המרכזית (keynote lecture) בכנס השנתי של האיגוד האמריקני ללימפומה של העור.

חודק משרתת כיועצת-העל של מכבי שירותי בריאות לענייני רפואת עור, שם היא אחראית לגיבוש מדיניות רפואת העור של קופת החולים, לרבות מתן אישורים לשימוש בתרופות חדשות. היא יצגה את האיגוד הישראלי לרפואת עור ואת מכבי שירותי בריאות בוועדת המשנה של סל הבריאות. במסגרת זו, היא הייתה אחראית מדי שנה להגשת בקשות להכנסת תרופות וטיפולים בתחום רפואת העור אל סל הבריאות.

חודק מתארחת לעיתים קרובות בתוכנית בנושא רפואה המשודרת ברדיו לב המדינה וכן התארחה בתוכנית הטלוויזיה של פרופ' רפי קרסו.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חודק נולדה בתל אביב, לאם ספרנית ולאב חשמלאי ובעל מוסך. אחיה הוא חוקר בבית הספר לרפואה של הטכניון. היא נשואה לדוד חודק, עורך דין וראש משרד גרוס קלינהנדלר חודק הלוי גרינברג ושות'. בני הזוג הכירו במהלך לימודיהם באוניברסיטת תל אביב. חודק היא אם לשניים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]