אמפיתיאטרון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
האמפיתיאטרון הרומי בארל, כיום בצרפת

אמפיתיאטרון הוא מבנה גדול ופתוח המשמש להצגות, מופעים, תחרויות ספורט וכדומה. האמפיתיאטרון הוא המצאה רומית שמקורה בתיאטרון ביוון העתיקה. שם המילה ממקור יווני:"אמפי" αμφί = "דו-", "משני צדדים", או "מסביב", ו"תיאטרון" = "מקום צפיה").

האמפיתיאטרון הקלאסי[עריכת קוד מקור | עריכה]

השם "אמפיתיאטרון" ניתן במקור למבנים ציבוריים מהעת העתיקה (בעיקר מתקופת האימפריה הרומית) ששימשו לספורט עם צופים או למופעי צפיה אחרים.

ההבדל העיקרי בין אמפיתיאטרון לתיאטרון רומי, בנוסף להבדל בשימוש, הוא שהאמפיתיאטרון הוא עגול או עגלגל, בעוד שהתיאטרון צורתו חצי עיגול. האצטדיון היה שונה מהאמפיתיאטרון בגודלו ובצורתו, שהייתה בדרך-כלל מוארכת יותר.

האמפיתיאטרון המוכר ביותר בעולם הוא הקולוסיאום שברומא, שבנייתו החלה בשנת 72 לספירה. ברחבי העולם נותרו כ-75 אמפיתיאטרונים רומיים, המפוזרים ברחבי שטחי האימפריה הרומית -- בין השאר באיטליה, אלבניה, אנגליה, בולגריה, גרמניה, הולנד, וויילס, יוון, ישראל, ספרד, צרפת, קפריסין, קרואטיה, ובתוניסיה.

השם "אמפיתיאטרון" משמש לעתים בטעות גם לתיאור תיאטרון רומי. בפרט, ה"אמפיתיאטרון" בבית שאן הוא למעשה מבנה תיאטרון רומי.

אמפיתיאטרונים מודרניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום השתרשה טעות בשימוש במונח "אמפיתיאטרון" גם לתיאור מקומות פתוחים, בדרך-כלל בצורת חצי-עיגול, בעלי תכנון אקוסטי המתאים לקיום מופעים כגון מופעי מוזיקה או תיאטרון. בישראל חלקם מכונה לעתים גם "אמפיפארקים".

המונח אמפיתיאטרון טבעי משמש לתיאור מקומות המשמשים לקיום מופעי מוזיקה או תיאטרון, שנוצרו באופן טבעי – למשל, על צלע הר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אמפיתיאטרון בוויקישיתוף