אקרוקנתוזאורוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןאקרוקנתוזאורוס
אקרוקנתוזאורוס

אקרוקנתוזאורוס בהשוואה לאדם

תקופה
קרטיקון תחתון, 116–119 מיליון שנה לפני זמננו
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: זוחלים
סדרה: בעלי אגן דמוי לטאה
תת־סדרה: תרופודה
סוג: אקרוקנתוזאורוס
מינים

Acrocanthosaurus atokensis

שם מדעי
Acrocanthosaurus
סטובל ולנגסטון, 1950
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אקרוקנתוזאורוס (שם מדעי: Acrocanthosaurus; משמעות השם: "לטאת עמוד-שדרה גבוה") הוא סוג של דינוזאור תרופוד טורף גדול ממשפחת קרכרודונטוזאוריים שחי בקרטיקון באמריקה הצפונית, כ-119-116 מיליון שנה לפני זמננו. האקרוקנתוזאורוס הוא קרוב משפחה של המפוזאורוס והגיגאנוטוזאורוס שחיו בדרום אמריקה, והקרכרודונטוזאורוס שחי בצפון אפריקה.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

האקרוקנתוזאורוס היה טורף גדול, אורכו היה בין 11 ל-12 מטר ומשקלו נע בין 4–6 טונות לפרט בוגר. הוא טרף זאורופודים ואורניתופודים גדולים. כמו שאר בני המשפחה הוא הלך על שניים אך זרועותיו היו ארוכות יחסית וכנראה סייעו לו בתקיפת דינוזאורים אחרים. הוא היה בעל לסתות עוצמתיות החמושות בשיניים חדות וארוכות. המבנה הייחודי לאקרוקנתוזאורוס הוא מעין רכס על גבו (שהעניק לו את שמו) שנוצר מבליטות בחוליות עמוד השדרה שלו. רכס זה היה ככל הנראה מכוסה בעור ויצר מעין "מפרש" נמוך. הפלאונטולוגים חלוקים בדעתם על תפקידו של רכס זה: האם שימש לאחסנת שומן כמו דבשת הגמל, ויסות טמפרטורה או לתצוגה תוך-מינית. הרכס לא היה גבוה כמו אצל ספינוזאורוס, וייתכן ששימש כמו במקרים רבים להבדלה בין פרט מסוים, מין או גיל ספציפי בו האקרוקנתוזאור היה.

אקרוקנתוזאורוס אטוקנסיס נתגלה בשנות ה-40 של המאה ה-20 ליד מחוז אטוקה באוקלהומה. הוא תואר ב-1950 על ידי סטובל ולנגסטון. בשנות ה-90 של המאה ה-20 נתגלו עוד שלדים חלקיים שלו. כמו כן נתגלו מאובנים שלו ליד מאובנים של זאורופוסידון. בנוסף למאובנים נתגלו מספר שבילי עקבות המיוחסות לו. מאובניו נתגלו באוקלהומה, טקסס, ויומינג ואריזונה.

ב-2022 התגלו בנהר ב"עמק הדינוזאורים" שבטקסס עקבות של זאורופוסידון ואקרוקנתוזאורוס המתוארכים ל-113 למ"ש.[1]

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אקרוקנתוזאורוס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]