ארוחת צהריים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ארוחת צהריים מסורתית בקרנאטקה שבהודו, מוגשת על עלה בננה

ארוחת צהריים היא ארוחה הנאכלת בצהריים או בשעות אחר הצהריים המוקדמות.

סוג מזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

המזון הנצרך בארוחת הצהריים משתנה מתרבות לתרבות. בתרבויות מסוימות אוכלים בצהריים ארוחה חמה, לעיתים בת יותר ממנה אחת. יש הנוהגים לאכול בצהריים את הארוחה העיקרית של היום. תזונאים רבים סבורים שעדיף לאכול ארוחה גדולה בצהריים מאשר בערב, לפני השינה, כיוון שאז האנרגיה מהארוחה תשמש את הסועד בהמשך היום. בישראל, בגרמניה ובסקנדינביה למשל נוהגים לאכול את הארוחה העיקרית, החמה, בצהריים. אך יש מדינות בהן נהוג לאכול בצהריים ארוחה קלה, ואילו בערב לאכול את הארוחה העיקרית של היום (לדוגמה: הולנד, בלארוס, האיים הקנריים).

ארוחות צהריים מחוץ לבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארוחת צהריים באזור מרכז רוקפלר, מנהטן

אנשים רבים אוכלים את ארוחת הצהריים שלהם במקום העבודה או במקום הלימודים. מעבידים כמו גם בתי הספר מגדירים פרק זמן המכונה "הפסקת צהריים" באמצע היום לשם אכילת ארוחת הצהריים.

ישנם מקומות עבודה ובתי ספר רבים שבהם ישנה קפיטריה שבה אפשר לקבל או לרכוש ארוחת צהריים חמה או קרה. במקומות עבודה מסוימים נוהגים העובדים לצאת ולאכול במסעדות שבסביבה, שחלקן מציעות גם ארוחה עסקית בתעריף מוזל יחסית.

ישנם מקומות שבהם בלתי אפשרי לספק ארוחות צהריים מסודרות ואז נוהגים העובדים, או התלמידים, להצטייד במזון קר ארוז מראש בקופסת אוכל. ארוחה שכזו תכלול בדרך כלל כריך, ירקות, פירות ודברי מתיקה.

תפוצתו של תנור המיקרוגל במקומות העבודה מאז תחילת שנות השמונים שינתה את תוכנה של ארוחת הצהריים עבור אנשים רבים והיא עשויה לכלול מזון קפוא, שאריות של מזון שבושל בבית, ומזון מוכן מראש שיש רק לחממו מחדש (ארוחת טלוויזיה).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]