ארוחת בוקר אנגלית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ארוחת בוקר אנגלית: ביצי עין, שעועית אפויה, עגבניות מטוגנות, נקניקיות, קלי, תה בחלב, מיץ תפוזים
ארוחת בוקר אנגלית עם ביצי עין שעוצבו באמצעות טבעת מיוחדת, בייקון, נקניקייה ו"בַּאבֵּל אֵנְד סְקְוִויק" (לביבת ירקות)
ארוחת בוקר מאלסטר באירלנד, הכוללת גם פארל תפוחי אדמה

ארוחת בוקר אנגלית היא ארוחת בוקר שמקורה באנגליה ונהוגה ברחבי הממלכה המאוחדת. הארוחה המסורתית המורכבת ממגוון מאכלים מטוגנים כבר אינה כה מקובלת בקרב משפחות אנגליות, אם כי היא עדיין חלק מהתפישה האנגלית לגבי מהותם של מאכלי בוקר ומהווה חלק מהתפריט בבתי קפה ומסעדות המתמחים במאכלים מטוגנים, וכן מוצעת לתיירים כארוחה מסורתית בבתי מלון, בתי הארחה וצימרים.

ארוחות ימי החול בממלכה המאוחדת כיום כוללות דגני בוקר או קלי, ורק הבקרים של סופי השבוע מאפשרים ארוחה ממושכת בסגנון המסורתי. בבתי קפה וסופרמרקטים רבים מציעים ארוחה מטוגנת כארוחת בוקר המוגשת כל היום, ובפועל נאכלת לרוב כארוחת צהריים משביעה. כיוון שארוחה זו עשירה בשומן ושמן היא נחשבת על ידי בריטים בעלי מודעות בריאותית כפינוק מזדמן, אולם בו בזמן התשוקה לארוחה מטוגנת היא זו שבקרב רבים מהווה את הסיבה העיקרית להצהרה על החשיבות של העיקרון "הכל במתינות".

הארוחה מבוססת על ביצים ובייקון ומשתנה בהתאם לאזור ולטעם האישי. בדרך כלל הביצה מטוגנת (ביצת עין או חביתה) וכך גם הבייקון, אך הבייקון עשוי להיות גם קלוי בגריל והביצים שלוקות או מקושקשות. בנוסף מוגשים:

הארוחה מלווה במיץ תפוזים, קפה או תה.

ארוחה הכוללת את כל המרכיבים מכונה "ארוחת בוקר אנגלית מלאה" (כיום "the full monty"). בהקשר זה, יש הטוענים[דרוש מקור: מי?] כי מקור הביטוי בהנחייתו של הפילדמרשל ברנרד לו מונטגומרי במהלך המערכה בצפון אפריקה כי חייליו יקבלו שלוש ארוחות מלאות מדי יום, אם כי קיימות גרסאות שונות למקורו של הביטוי.

בתי קפה המגישים ארוחת בוקר כזו במשך כל היום מכונים "כפות משומנות" ומשרתים קהל של פועלי יצור העובדים בסמוך ונהגי משאיות. משום כך התה החזק המוגש במקומות אלו מכונה "תה בנאים".

במלונות וצימרים אנגלים ארוחת בוקר מלאה עשויה לכלול מרכיבים נוספים כגון: דגני בוקר, דייסה, דג מלוח, קלי וריבה, קדגרי (תבשיל דגים, אורז וביצים מהמטבח האנגלו-הודי), תבשיל כליות.

דגני בוקר ומיצי פירות נוספו לארוחת הבוקר האנגלית לאחר 1950. המונח "ארוחה מלאה" נועד להבחין בינה לבין ארוחת הבוקר הקונטיננטלית הכוללת תה, קפה, מיצי פירות עם קרואסון או מאפה אחר. קפה לארוחת הבוקר הוא מנהג קונטיננטלי שצורף לארוחת הבוקר האנגלית באמצעות תפריטי המלונות.

ארוחות הבוקר בסקוטלנד, אירלנד וויילס חולקות מאפיינים ומרכיבים רבים עם ארוחת הבוקר האנגלית. בסקוטלנד מגישים נקניקייה מרובעת, האגיס מטוגן, לחמניות תפוחי אדמה וקרקר או חביתית משיבולת-שועל. בפרובינציית אלסטר באירלנד מגישים "פארל" - משולשי מאפה (ממאפה עגול שנחתך לארבע) מסודה לשתייה או תפוחי אדמה. באזורים אחרים של אירלנד מגישים פודינג לבן ולחם סודה. ארוחת בוקר מסורתית בוויילס כוללת "לברברד" - מאפה מטוגן של אצות ושיבולת-שועל.

לצמחונים מוגשת ארוחת הבוקר המלאה ללא פריטי הבשר או שמוגשים במקומם תחליפי בשר כגון "קואורן" - מוצר חלבוני המופק מפטריות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]