ארטמיס פאול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ארבעת הספרים הראשונים בעברית של סדרת ארטמיס פאול

ארטמיס פאולאנגלית: Artemis Fowl) היא סדרת ספרי פנטזיה לנוער אשר נכתבה על ידי הסופר האירי אואן קולפר, שבמרכזה נמצא ארטמיס פאול השני, ילד מחונן בן 12, שגילה שיצורים אגדיים כמו פיות וקנטאורים קיימים, ומנסה להשתמש בידע הזה לטובתו האישית.

הספר הראשון בסדרה, "ארטמיס פאול", הפך לרב-מכר עולמי עם הוצאתו לאור וזכה בשני פרסים יוקרתיים לספרות ילדים. בעקבות הצלחת הסדרה זכויות ההסרטה של שלושת הספרים הראשונים נמכרו לאולפני מירמקס והפקת הסרט הראשון כבר בעיצומה (את התסריט יכתוב, ככל הנראה, אואן קולפר), הספר הראשון והשני עובדו לנובלה גרפית, ויצאו לאור ספרי משנה שעוסקים בדמות הראשית.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר הראשון - ארטמיס פאול[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ארטמיס פאול (ספר)

בספר הראשון מסופר על ניסיונו המוצלח של ארטמיס לגנוב אוצר זהב מפיות. במהלך עלילת הספר מרותקת אמו של ארטמיס, אנג'לין, למיטתה עקב היעלמותו הפתאומית של בעלה, שהתכוון להמיר את עסקי המשפחה לעסקים חוקיים לפני שאבד בים. ללא התערבות מצד הוריו, היה ארטמיס הבן חופשי לבסס את עצמו כפושע אגדי. כדי להשיב למשפחה את הונה ואת כבודה האבוד, מחליט ארטמיס לגנוב זהב מפיה שחטף. כדי להשיג את זהב הפיות, יודע ארטמיס כי עליו להכיר את הנהלים, החוקים וההיסטוריה של הפיות. לשם כך פענח הגאון הצעיר את "הספר", "התנ"ך" של הפיות, בו ניתן למצוא מידע זה. את הספר השיג ארטמיס בתמורה לעזרה שלו לפיה שיכורה בהיתקלויות של ארטמיס עם הפיות גילה כי הוא נפגש עם יצורים אינטליגנטיים ומרשימים ביותר( בהמשך נודע כי על הטכנולוגיה המתקדמת שלהם נתונה תודתם לפולי הקנטאור ), ובעלי טכנולוגיה מתקדמת מאוד ביחס לטכנולוגיה האנושית המודרנית. הספר מכיל עולם פנטזיה שבו פיות, טרולים ויצורים אגדתיים אחרים חיים מתחת לפני האדמה, כמפלט מפני ההרס שזורעת האנושות. בתחתית כל עמוד בספר מצוי צופן שחיבר הסופר, אשר פענוחו מגלה מסר המיועד לקוראים.

הספר השני - התקרית בקוטב הצפוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ארטמיס פאול: התקרית בקוטב הצפוני

האלפית הולי שורט חושדת שארטמיס פאול מנסה שוב (כמו בספר הראשון) להתערב בעולם הפיות, לאחר שבפעם הראשונה הצליח לצאת ממנגנון עצירת הזמן ונשאר בחיים לאחר שלקח מהפיות כ-15 מיליון דולרים (חצי טון זהב). הפעם, כך הולי חושדת, הוא סוחר בנשק עם גובלינים לאחר שהיא מוצאת נשק גובליני המוטען בסוללות אנושיות, וכדי לחקור אותו היא חוטפת אותו. אבל לארטמיס יש דאגות משלו, הוא קיבל קובץ וידאו מטושטש על אביו, שככל הנראה, מוחזק על ידי המאפיה הרוסית, בקוטב הצפוני. הולי חוטפת את ארטמיס אל מתחת לאדמה, ובמהלך החקירה ארטמיס מכחיש כל קשר למרד גובלינים מתחת לאדמה. באמצעות מכשיר שפותח מתחת לפני הקרקע, נוכחות הפיות שאין לו שום קשר לעניין. ביחד, הם מסכימים על עסקה לפיה ארטמיס יעזור לפיות להתגבר על מרד המתרחש באותו הזמן בעיר הפיות היוון. בתמורה, התגייסו הולי והמפקד רוט למבצע להצלת אביו של ארטמיס מהמאפיה הרוסית בקוטב הצפוני.אך בזמן שארטמיס ואויביו יוצאים לקוטב הצפוני מרד הגובלינים מתהדק סביב היוון ולפולי בעיות משלו,פולי מגלה שהאחראי על מרד הגובלינים הם קדג'ן חייל בוגד במשמר הלפריקונים ואופל קובוי פיקסית גאונה ומרושעת. גם בספר זה, יש כתב סתרים בתחתית העמודים ובו מסר לקורא.

הספר השלישי - צופן הנצח[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ארטמיס פאול: צופן הנצח

בספר השלישי, ארטמיס פאול ממשיך בלימודיו בפנימייה יוקרתית ולאחר חזרתו של אביו הוא מוציא לפועל מה שהוא מבטיח שתהיה התוכנית האחרונה. הוא הרכיב מחשב-על, שנקרא "קוביון העין", מטכנולוגיית פיות גנובה, שהופכת כל טכנולוגיה אחרת למיושנת. על אף שהטכנולוגיה של המחשב מיושנת בעולם הפיות, הקוביון עדיין מתקדם בעשרות שנים יותר מכל טכנולוגיה אנושית קיימת. כשארטמיס נפגש עם איש עסקים משיקגו בשם ג'ון ספירו כדי להראות לו את הקוביון, הדברים מתחילים להידרדר. ג'ון ספירו מכין לארטמיס פאול מארב, גונב את הקוביון, ומנסה להתנקש בארטמיס, אך פוגע ללא כוונה בבאטלר. ארטמיס מצליח לשמר אותו בחיים עוד קצת על ידי הקפאה של גופו של באטלר. לאחר מכן ארטמיס יצר קשר עם הפיות ובעזרת קסמי הריפוי של עם הפיות מצליחה סרן הולי שורט ממשמר הלפריקונים להחזיר את באטלר לחיים.

הריפוי לא עבד כמתוכנן, ובאטלר נשאר בחיים, אך הוא מבוגר 15 שנים, וכבר לא מסוגל למלא את חובתו כשומר-ראש. אחותו, ג'ולייט, מסכימה לעזור לארטמיס ולהחזיר את המחשב הגנוב. יחד עם מאלץ', שמצטרף אליהם שוב בספר הזה והפעם כעוזר לפיות, וכמובן, הולי שורט ופולי הקנטאור, הם פורצים לחברתו של ספירו ומתחילים במשימה. בניין החברה של ספירו מאובטח היטב אך הוא עדיין אינו יריב שקול לפיות, וכמובן לא לפולי. למרות כמה תהפוכות במהלך העלילה, ארטמיס מקבל את הקוביון בחזרה, אך בהתאם להסכם שלו עם הפיות, עליו כעת לעבור מחיקת זיכרון ביחד עם ג'ולייט ובאטלר. ואולם, זהו לא הסוף, כי ארטמיס תכנן עוד תחבולה אחת אחרונה. הוא נותן למאלץ" מדליון מזהב שבתוכו יש סרטים שיכולים לעורר את הזיכרון ומאלץ" מבטיח להחזיר אותו, גם בספר זה יש מסר סודי לקוראים בתחתית כל עמוד.

הספר הרביעי - המזימה של אופאל[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ארטמיס פאול: המזימה של אופאל

אחרי ההיתקלות האחרונה שלו עם הפיות,זכרונותיו של ארטמיס על העולם שמתחת נמחקו. כל טוב-הלב שלמד בהדרגה נעלם, והגאון הצעיר חזר לחיי הפשע שלו.

ארטמיס במינכן, מתכנן לגנוב ציור מפורסם בשם הגנב מעולם הפיות שנשמר בכבדות בבנק גרמני. ובשביל להצליח במשימה הוא מתחזה לילד חצוף ובסוף הוא מצליח, הוא לא יודע שכל צעד שלו נשמר על ידי יריבתו הוותיקה, אופאל קובוי המעצבנת. הפיקסית המרושעת בילתה את השנה האחרונה בתרדמת יזומה, זוממת את נקמתה בכל אלו שקילקלו את מאמציה להשמיד את משמר הלפרקונים. ארטמיס בראש הרשימה שלה. במהלך מבריק, אופאל נמלטת על ידי שיבוט עצמה והתחזות לבת-אנוש בעזרתם של שניים מעוזריה הנאמנים כדי לבצע את תוכניתה.

פעולתה הראשונה היא לרצוח את ג'וליוס רוט, ולהפיל את האשמה על הסרן הולי שורט ברצח. צעדה השני הוא להשמיד את ארטמיס על ידי שימוש במוחו הגאוני כנגדו. הולי מצילה אותו ממוות, אבל היא נאלצת לעזוב את באטלר. לאחר מכן, אופאל תופסת את הולי וארטמיס, ומנסה להרוג אותם. באותו זמן, בהייוון סיטי, צ'יקס ורביל גומל טובה להולי שהצילה אותו במרד הגובלינים, נותן למאלץ' דיגמס לברוח מהכלא, ונותן לו מעבורת כדי שהולי תוכל לברוח. מאלץ' נפגש עם באטלר, ומעורר את זיכרונותיו שנמחקו, ולאחר מכן, הם מצילים את הולי וארטמיס. בזכות תעלוליו של ארטמיס, הוא מקבל את זכרונותיו בחזרה, וארבעתם יוצאים ללכוד את אופאל קובוי. בספר גם מסופר על מחליפו של רוט לראש המטה לחקירות שוטרים לראש משמר הלפריקונים. ארק סול, והתפטרותה של הולי מתפקידה. הולי הופכת לבלשית פרטית, וכעוזרים, היא לקחה את מאלץ' ואת ארטמיס.

גם בספר זה יש מסר סודי לקורא, והמילון נמצא באתר המעריצים של ארטמיס פאול.

הספר החמישי - המושבה האבודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במלחמה בין "העם" (הפיות ושאר בני הדודים בעלי הקסם שלהם) לבני האנוש, החליטו הפיות לעבור לגור אל מתחת לפני האדמה. קבוצה אחת מהם עדיין לא ירדה - השדים. במשך שנים רבות, הסתתרו השדים במושבתם. אך כעת, הם נאלצים לצאת ממנה. כתוצאה מכך, גדל מספר בני האדם שרואים שדים. ארטמיס פאול, הצליח לחשב הופעות של שדים. אך קיימת עוד בת אדם, ששמה מינרווה פרדיזו, שמסוגלת לעשות זאת, והיא מצליחה ללכוד שד אחד (ששמו "1") שהגיע לעולם בני האדם והיא לוקחת אותו לביתה לעשות עליו ניסויים.שומר הראש של מינרווה הגאונה הוא כמובן בילי קונג פושע מבוקש ואלים מאוד, משוכנע ששדים הרגו את אחיו וכשהוא מגלה שהילדה תפסה אחד מהם הוא מחליט לחטוף אותו ולנקום בו על מות אחיו. ארטמיס משחרר את השד אבל כששומר הראש של מינרווה מגלה את זה הוא מאיים על מינרווה שיהרוג את אביה אם לא תשיג לו שד. למרות זאת ארטמיס פאול מקדים אותו ומבקש ממנו לעשות החלפת שבויים, ארטמיס יביא לו את השד והחוטף יביא לו את מינרווה. אבל כרגיל ארטמיס חושב על תוכנית גאונית והוא בעזרת הולי מצליח לצאת משם עם הילדה והשד גם יחד. ארטמיס מגלה שהוא חייב להגיע לעולם השדים, הוא, הולי, 1 ועוד שד קוסם ש-1 מציל מגיעים לעולם השדים ומצליחים להציל את ביטחון הפיות שהיה בסכנת התגלות. אבל כשהוא מגיע בחזרה לעולם בני האדם הוא מגלה שעברו שלוש שנים. הוא פוגש את באטלר זקן יותר למרות שהוא גדל, עכשיו הוא אח גדול של שני תאומים (בקט ומיילס). בספר זה מופיע אותו צופן כמו בספר הראשון בסדרה.

הספר השישי - פרדוקס הזמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר השישי בסדרה יצא בארצות הברית ב-15 ביולי 2008, ובבריטניה ב-7 באוגוסט 2008. ושמו באנגלית הוא: The Time Paradox (בתרגום חופשי: פרדוקס הזמן). העלילה: לארטמיס נוספו שני אחים (תאומים) בתקופה שהוא נעדר (בספר הקודם, 3 שנים בעולמנו, זמן קצר בלימבו - על אי השדים) וכשהוא חוזר הוא מגלה שדברים רבים השתנו. מצבה הבריאותי של אימו של ארטמיס מתדרדר. הדבר היחיד שיוכל להציל את אמו של ארטמיס היא חיה מיוחדת - אך יש בעיה, בצעירותו של ארטמיס הוא הכחיד את החיה והיא כבר לא קיימת. ארטמיס משקר להולי בשביל שהיא תעזור לו לפתוח את השער לעבר ולהציל את אימו. במהלך הספר ארטמיס הצעיר בן ה-10 מנצח רוב הפעמים את ארטמיס הבוגר משום שארטמיס הבוגר הפך "לטוב" ובכל הספר לארטמיס יש רגשות אשמה על איך ששיקר להולי. בספר זה הצופן הוא אותו צופן כמו בספר "המזימה של אופאל" ובמהלך הספר יש רמזים לפענוחו.

הספר יצא לאור בעברית בשנת 2011 על ידי הוצאת כנרת - תורגם על ידי עפרה אביגד.

ספרים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביולי 2010 יצא ספר נוסף בסדרה בשם תסביך אטלנטיס

הספר יצא לאור בעברית בשנת 2014.

ב-30/10/12 יצא ספרו השמיני של ארטמיס פאול: THE LAST GUARDIAN ומלבד הסדרה העלילתית העיקרית, הוציא המחבר ספרים משניים שקשורים לסדרה. ספרים אלה טרם תורגמו לעברית:

קבציו של ארטמיס פאול[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מכיל 2 סיפורים קצרים:

 • סיפור הצטרפותה של הולי שורט למשמר הלפרקונים.
 • סיפור שיתוף הפעולה בין ארטמיס פאול למאלץ' דיגמס (גמד קלפטומני) למען גניבת כתר הפיי פיי.
 • בספר ראיונות עם הדמויות הראשיות בסדרה, האלפית הולי שורט והסופר אואן קולפר.
 • בספר כמה נספחים, כמו טבלת האלפבית הגנומי, חידון פיות, מדריך לזיהוי פיות, מדריך להמצאותיו של הקנטאור פולי, תשבצים.

הגמד השביעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור "הגמד השביעי" נמצא בספר "קבציו של ארטמיס פאול" בצורה מקוצרת יותר.

הספר מגולל את שיתוף הפעולה בין הגמד מאלץ' דיגמס לארטמיס פאול. ארטמיס מחזיר את מאלץ' ממקום משכנו בניו יורק לאירלנד, שם מנסים השניים לגנוב את כתר הפיי פיי, המכיל יהלומים כחולים גדולים. במהלך ניסיונם לגנוב את הכתר, הם מגלים כי הוא כבר נגנב על ידי 6 גמדים המתכוונים למכורו לסוחרי תכשיטים אירופאים.

עיבודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

התסריט לסרט שמבוסס על שני הספרים הראשונים בסדרה נמצא בשלבי ההכנה, ותאריך יציאת הסרט עדיין לא ברור. משערים כי הסרט יצא בשנת 2012.

הרומן הגרפי[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיבוד של הספר הראשון לקומיקס יצא לאור ב-2 באוקטובר 2007 בשם ארטמיס פאול: הרומן הגראפי. הספר צוייר על ידי ג'יאבנו ריגנו ונצבע על ידי פאולו למאן.

כתב הסתרים של הספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר הראשון, כשארטמיס מתרגם את ספר הפיות, יש כתב פיות ותרגום שלו. בתחתית כל דף יש אותיות בשפת הפיות. כתוב בהתחלה: "נבואותיו של אוהם מנקה סירי הליחה של מלך האלפים פרונד..." בספר השני הצופן כתוב בכתב קנטאורי "קפאלה" וכתוב בו שאם אתה צאצא של בני פיות אז אתה צריך להציל את העולם. בספר השלישי נמצא מסר מוצפן מאת ארטמיס פאול, וכתוב בו איך ארטמיס משחזר את הזיכרונות שלו. בספר הרביעי כתב הסתרים זהה לכתב הסתרים המקורי (באנגלית). בספר החמישי כתב הסתרים זהה לכתב הסתרים בספר הראשון בשפת הפיות. בכריכת הספר כתוב: "המושבה האבודה" ובין דפי הספר כתובים פעמים רבות עצות כיצד להתנהג עם שדים.

הדמויות הראשיות בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ארטמיס פאול השני הוא נער אירי בן 12 המתבגר במהלך הסדרה. הוא פושע מתוחכם וגאון בתחומי המחשבים והטכנולוגיה המודרנית. ארטמיס הוא בן למשפחת פאול, משפחת פושעים אמידה ומתגורר באחוזת פאול המפוארת. לנער הצעיר יש שומר ראש בשם באטלר. ארטמיס גילה את עם הפיות על ידי מציאת ספר החיים שלהם, חטף את סרן הולי שורט תמורת זהב, מה שהפך אותו לעבריין בעיני עם הפיות. אך כאשר שנה לאחר מכן מרד הגובלינים מעיב על היוון סיטי, עם הפיות משתף פעולה עם ארטמיס פאול, ותוך כדי העלילה ארטמיס לומד גם מידות טובות וידידות. לאחר מרד הגובלינים, החליטו עם הפיות לסלוח לארטמיס על פשעיו. לאחר המעשה עם ג'ון ספירו, החליט המפקד רוט למחוק את זיכרון עם הפיות ממוחו של ארטמיס, באטלר וג'ולייט. לאחר תהליך זה, ארטמיס שוכח את כל מידותיו הטובות, וחוזר לחיי הפשע. אך כאשר אופאל קובוי זוממת מזימה איומה, עם הפיות נזקק שוב לארטמיס פאול, ועל כן, משיב לו מאלץ' את הדיסק עם כל זיכרונותיו מעם הפיות. כאשר ארטמיס צופה בדיסק, מתעוררים בו זיכרונותיו ומידותיו הטובות, והוא חוזר להיות ידיד טוב לעם הפיות. לאחר ניצחון ארטמיס על אופאל, לוקחת אותו הולי כיועץ לחברת הבלשות שלה. אחרי שהוא חוזר מעולם השדים הוא מגלה שעבר שלוש שנים מאז שנכנס לשם, ועכשיו הוא בגיל שמונה עשרה.
 • הולי שורט אלפית צעירה (יחסית), יפהפייה, זריזה, מוכשרת וחכמה, שקבלה דרגת סרן ביחידת הסיור של צבא הפיות. טייסת מעבורות מצוינת מלידה, כפי שמעיד עליה המפקד רוט, ואשפית בקסמי ריפוי. לעתים קרובות מאוד היא מתעלמת מפקודות, ועושה מה שהיא חושבת שמוטב לעשות. נחטפת על ידי ארטמיס פאול, לאחר פעולה מוצלחת באיטליה. לאחר מעשה החטיפה, היא מפתחת שנאה יוקדת כלפי ארטמיס פאול. שנאה, שלאחר מרד הגובלינים הופכת לידידות עמוקה בינה לבין ארטמיס. היא תמיד מנסה להפוך את ארטמיס מפושע לאדם ישר ומאמציה נושאים פרי. היא מתנגדת בכל תוקף למחיקת הזיכרון של ארטמיס, אך אין לה ברירה אלא לשתף פעולה. הואשמה ברצח ג'וליוס רוט, אך נמלטה כדי להציל את ארטמיס ובאטלר. לאחר שאופאל קובוי נתפסה, זוכתה הולי במשפטה על ידי חברי המועצה, אך היא מתפטרת מתפקידה, ומקימה חברת בלשות פרטית.
 • דומובוי באטלר שומר ראשו של ארטמיס האירו אסייתי, אשר בניגוד לכל הכללים מפתח רגשי חברות עם בן חסותו. לא פעם ולא פעמיים באטלר כמעט מת בניסיון להציל את ארטמיס ואת עם הפיות, אך בעזרת קסמי הריפוי של עם הפיות הוא שרד. מתואר כאדם ענק, שרירי, שקט וטוב לב. אם כי הוא לא חוסך שבטו מהאנשים שאיימו על חייו של ארטמיס, שלו, של ג'ולייט או של עם הפיות. מתואר כבוגר האקדמיה לאמנויות לחימה הטוב ביותר. ובספר אחר, כאחד שרק שני אנשים בעולם יותר טובים ממנו באמנויות לחימה. נוטה להחזיק בכל מקום אקדח זיג זאוור, והוא שותף להולי בכל מאמציה להחזיר את ארטמיס למוטב. קסם הריפוי שהופעל עליו על ידי הולי שורט לאחר פציעה קטלנית, גרם לו להזדקן בחמש עשרה שנה, ולהאט את הנשימה שלו. אך זה לא גרם לו לעזוב את ארטמיס, והוא המשיך לעבוד ביעילות כשומר ראשו של ארטמיס.
 • ג'וליוס רוט המפקד העליון של משמר הלפרקונים. אלף שחילץ את עם הפיות מלא מעט משברים. נוהג להתעצבן לעתים קרובות ולהאדים (לכן דבק בו הכינוי "סלק"), ולעשן סיגרי פטריות שהפכו לסמל המסחרי שלו. נהרג בספר הרביעי על ידי אופאל.
 • פולי קנטאור פרנואיד, היועץ הטכני של היסודות התת-קרקעיים והמשמר הלפריקוני. הגאון בעל רוב הפטנטים של עם הפיות. אילולא החידושים וההמצאות שלו, שוטרי משמר הלפרקונים היו נאלצים להדוף את אנשי הבוץ (הכינוי של בני אנוש) משערי העיר באלות.
 • מאלץ' דיגמס גמד קלפטומן שהשתמש בכישורי עמו לחיי הפשע. הוא גנב חפצי ערך מבתיהם של אנשי בוץ, ומכר אותם בשוק השחור. מאלץ' עזר לפיות (על אף היותו אסיר נמלט) בכל פרשיות ארטמיס פאול.
 • אופאל קובוי פיקסית חכמה ביותר בעלת 300 נקודות איי-קיו,יפהפייה ומאוד מרושעת. יש לה רק מעט פחות פטנטים מפולי הקנטאור. מימנה את מרד הגובלינים בשיתוף פעולה עם בריאר קאדג'ן. תיכננה להפגיש בין עם הפיות לבין אנשי הבוץ ולגרום למלחמת עולם. הרגה את ג'וליוס רוט.
 • מינרווה פרדיזו נערה צרפתיה גאונה ויפהפייה, בלונדינית, חכמה לא פחות מארטמיס. בספר המושבה האבודה ארטמיס הוא בחור צעיר בגיל ההתבגרות, והוא נשבה בקסמייה. בספר היא הרעה, יריבתו. עד שהוא מציל את חייה. מינרווה היא בת 12 או 13. אביה הוא אדם עשיר מאוד בצרפת וממן לה את הניסויים והמחקרים שהיא עושה. היא מנסה לתפוס יצורים קסומים שונים, וארטמיס מנסה לעצור אותה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]