ארקוסנטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תמונה של ארקוסנטי מדרום מזרח

ארקוסנטי היא עיירה נסיונית ובה סדנא לייצור פעמונים הנמצאת במחוז יאוואפאי, אריזונה, ארצות הברית, כ-110 ק"מ צפונית לפניקס, בגובה של כ-1,100 מטרים מעל פני הים. את היוזמה הארקולוגית הגה האדריכל האיטלקי-אמריקאי פאולו סולרי (1919–2013). בניית המיזם החלה בשנת 1970, במטרה להדגים כיצד סביבות עירוניות יכולות להשתפר ולמעזר את ההשפעה ההרסנית שיש להן על כדור הארץ. בתוך המתחם פיתח סולרי את תורתו ומשם לימד והשפיע על דורות של אדריכלים ומהנדסים עירוניים, אשר למדו ועבדו עמו שם כדי לתכנן את ה'עיר' המוצעת.

סקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המטרה של ארקוסנטי הייתה לחקור את הרעיון של ארקולוגיה, תחום המשלב ארכיטקטורה ואקולוגיה. לפרויקט שואף לשלב בין האינטראקציות החברתיות והנגישות שהסביבה האורבנית מאפשרת לבין עקרונות סביבתיים יציבים, כגון שימוש מינימאלי במשאבים וגישה נוחה לסביבה הטבעית.[1] בתכנון הפרויקט הייתה בניה של עיר ניסיונית על פני שטח של כ-10 דונם.

האפסיס של ארקוסנטי

העבודות על הפרויקט השאפתני החלו ב-1970 ולמעשה נמשכות בקצב משתנה עד היום. הבניין החדש ביותר הושלם בשנת 1989.[2] האוכלוסייה במתחם נעה בין 50 ל-150 אנשים, שרבים מהם סטודנטים ומתנדבים. המטרה המקורית של ארקוסנטי הייתה לאכלס כ-5,000 אנשים.[3] ולשכפל את המודל לאחר שהוכח כמוצלח. כשלושה עשר מבנים עיקריים נבנו על האתר עד כה, חלקם בני כמה קומות. לפי אחת התוכניות משנת 2001, עתיד להבנות בארקוסנטי מתחם מאסיבי ומורכב, המכונה 'ארקוסנטי 5000', גדול בהרבה מהמתחם הבנוי כיום. 

בארקוסנטי מודגמות תכונות תכנוניות ייחודיות רבות. במתחם נעשה שימוש בלוחות בטון מעוקמים כלפי מעלה שנוצקו ממצע של טין שמקורו בסביבה הקרובה. הטין נותן לבטון מראה ומרקם ייחודיים המסייעים למבנים להתמזג עם הנוף המקומי. ביציקה של לוחות רבים מוטבעות דוגמאות וגאומטריה אומנותית. רוב הבניינים פונים לכיוון דרום כדי ללכוד את אור השמש וחומה. עיצובי הגגות תוכננו במטרה ללכוד את מרבית אור השמש בחורף וכמות מינימאלית במהלך הקיץ. למבנה יציקה בצורה של אפסיס, גג בצורת רבע כדור או חצי כיפה. פרישת הבניינים במתחם היא מורכב, אורגנית ומתאימה לטופוגרפיה ואיננה בנויה כרשת טיפוסית כמו רוב הערים בארצות הברית. התכנון נעשה במטרה לתת נגישות מקסימלית לכל המבנים, לעודד שילוב מוגבר של אינטראקציה חברתית תוך שמירה על פרטיות התושבים.

מרכז המבקרים והמגורים

סדנאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז 1970, משתתפים ומתנדבים נלהבים הגיעו לארקוסנטי במטרה לקחת חלק בחזון האוטופי. ההתנדבות התבצעה בסבבי סדנאות בני חמישה שבועות כל אחד שבמסגרתם לקחו המשתתפים חלק בהרצאות אודות פאולו סולרי ועקרונות הארקולוגיה ועסקו בפעילות בניה מעשית במתחם.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

1956 – פאולו וקולי סולרי רוכשים את הקרקע ב'עמק גן-העדן' באריזונה שעליה יוקם סטודיו קוזנטי. השניים החלו לפעול במתחם בשנת 1959

1969: ארקוסנטי - סולרי טובע את המונח 'ארקולוגיה' לתיאור מבני מגורים אקולוגיים.

1980: מסה קריטית - כעשור לאחר בניית האבטיפוס הארקולוגי הראשון, שונתה תוכנית הפיתוח של המתחם כדי לאפשר צמיחה מואצת של הפרויקט. עקרון המסה העקרית הוצג במטרה לייצר שלב ביניים שיאפשר אכלוס של 10% מהאוכלוסייה הסופית המתוכננת של 5,000 איש.

2011: ב-14 ביולי 2011 הודיעה קרן קוזאנטי כי סולרי מייסדה פורש מתפקידיו כנשיא ומנכ"ל. "יש דברים אחרים שאני מקווה להשלים", הסביר סולרי בן ה-92 והעביר את שרביט הניהול לג'ף סטיין.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ארקוסנטי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]