בה"ד 15

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בית הספר למודיעין (בה"ד 15)
פרטים
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך צה"לצה"ל  צה"ל
סוג בסיס הדרכה
בסיס האם מחנה גלילות
אירועים ותאריכים
תאריך הקמה 1951
מקים היחידה סא"ל אברהם כהן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
סיכת קצין המודיעין המוענקת לכל מי שסיים קורס קצינים בבה"ד, ובראשם הקמ"נים

בה"ד 15 הידוע גם כבית הספר למודיעין הוא בסיס ההדרכה המרכזי של חיל המודיעין, אשר משמש כמרכז חילי בין-תחומי להכשרת מקצועות המודיעין, הטכנולוגיה ותומכי המודיעין. בה"ד 15 ממוקם במחנה גלילות שבסמוך לרמת השרון. מפקד הבסיס הוא קצין בדרגת אלוף-משנה.

קורס הקמ"נים הראשון הוכשר בבה"ד 3. בה"ד 15 בית הספר למודיעין הוקם במסגרת הארגון מחדש של חיל המודיעין בנובמבר 1951, מלאכת ההקמה הוטלה על סא"ל אברהם כהן, והמקום הנבחר לבית הספר נקבע בין צריפין לרמלה, במקום בו שכנה לשעבר מפקדתו של חסן סלאמה. בשנים 1952 - 1954 פיקד על הבה"ד סא"ל יצחק ערן (וכמן) ב-1955 תחת פיקודו של סא"ל איתן (אוטו) רון עבר הבסיס למחנה גלילות אך בסוף אותה שנה עבר שוב לבה"ד 3 במחנה דורה בנתניה כענף מודיעין קרבי. לאחר מלחמת ששת הימים עבר בה"ד 3 למחנה חווארה בסמוך לשכם. ב-1969 הוקם מחדש בה"ד 15 במשכנו הנוכחי במחנה גלילות.

בסוף שנת 2016 הוחלף השם מ"בית הספר למודיעין" ל"מערך ההדרכה למודיעין ולסייבר", כאשר בה"ד 15 משמש כבסיס האם של המערך ולו שלוחות כדוגמת: מפרשית - טירונות והכשרות, בית פלדמן - הכשרות טרום צבאיות וסייבר, אשלים - הכשרות סייבר[דרוש מקור].

קורסים והכשרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבה"ד 15 מועברים קורסים שונים בהם מקבלים חיילי חיל המודיעין הכשרה ראשונית בתחומי המחשבים, אלקטרוניקה, ערבית, פרסית, ביטחון מידע, תרגום, מחקר והאזנות[1]. החיילים מגיעים לבה"ד לאחר שעברו טירונות בסיסית ובעקבות איתורם במיונים קדם-צבאיים מקיפים לחיל[2] ולאחר שעברו תחקיר ביטחוני[3]. כמו כן, בבה"ד 15 נעשית ההשלמה החילית של קורס קמ"נים, מפותח בו תחום ההדרכה של סגלי הקורסים ומתקיימים בו קורסים בכירים ומתקדמים שונים.

ליד שער הבסיס שוכנים המרכז למורשת המודיעין ואתר ההנצחה לחללי קהילת המודיעין.

תוכנית חבצלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תוכנית חבצלות

"תוכנית חבצלות" היא תוכנית הדגל של חיל המודיעין, תוכנית מצוינות צבאית-מודיעינית שתפקידה להכשיר שרשרת קצונה איכותית לתפקידי הליבה באגף המודיעין של צה"ל. מסלול השירות בחבצלות הוא בן תשע שנים הכוללות הכשרה בת שלוש שנים ושש שנות שירות קבע באמ"ן. ההכשרה כוללת לימודים לתואר ראשון באוניברסיטה העברית בירושלים, הכשרה מודיעינית רחבה, הכשרה פיקודית-מנהיגותית והכשרות צבאיות שונות, ביניהן טירונות קרבית וקורס קצינים. כל זאת, בנוסף לביקורים בתרגילים, כנסים והשלמות של אוגדות וחטיבות שונות, והיכרות מעמיקה עם כלל המערכים באגף המודיעין.

תוכנית חבצלות נחשבת לאחת התוכניות היוקרתיות ביותר שמציע צה"ל ואמ"ן, וקציניה מהווים את ליבת הקצונה המודיעינית של המערכים השונים באגף המודיעין של צה"ל.

התוכנית כפופה לבה"ד 15 אך בניגוד לכלל ההכשרות המודיעיניות של חמ"ן המועברות במחנה גלילות, בסיס האם של "תוכנית חבצלות" נמצא באוניברסיטה העברית.

מפקדי בית הספר למודיעין[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תקופת כהונה הערות
אברהם כהן 1951 – 1952
יצחק ערן (וכמן) 1952–1954
איתן (אוטו) רון 1956-1955
גדעון מחניימי 1969 – 1972 לימים תת-אלוף
יהושע שגיא 1972 – 1974 לימים ראמ"ן וחבר הכנסת
חגי מן
אבינועם נחום 1978 – 1981
אריה מורג (צ'אצ')
איתמר צ'יזיק
רון כתרי בהמשך דובר צה"ל
יגאל לפידות
איתן קלמר
אריק אבוטבול
רות מצרי 2000
יורם מויאל
גיל ארז קיבל שני פרסי מפעל חיים (בה"ד 15, ואלוף פיקוד הדרום)
שרון שגיא
תומר גולן
אילן ממן 2016 – 2013
דורון יאיר 2016 – 2018
רועי תמיר 2018 –2020
אל"ם ק'

מחנה מפרשית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרכז הנגב, סמוך לניצנה, נמצא מחנה "מפרשית". המחנה הוקם בידי ארצות הברית, כחלק מהסכם השלום עם מצרים, שכלל פיצוי אמריקאי תמורת ויתור על שטחי האימונים והבסיסים בסיני. הפיצוי כלל הקמה של מספר בסיסי הדרכה שרובם בנגב הדרומי, כגון: מחנה מגן סיירים, מחנה שיזפון, וכן מפרשית, במרכז הנגב.

במחנה זה, הוקמה שלוחה של בה"ד 15. בשלוחה זו מתקיימת הטירונות הכללית לכל ענפי אמ"ן, שמועברת לחיילים על ידי סגל מפקדים ממערך מגל בלבד. בנוסף, מתקיימות בה הכשרות מודיעין.

בבסיס מתקיימות גם הכנה לקצונה של אמ״ן המיועדים לתפקידים מודיעיניים וגם הכנה לקצונה של קמ״נים המיועדים ללהב. מפקד הבסיס הוא קצין מודיעין בדרגת סא"ל וסגנו הוא בדרך כלל יוצא מערך מגל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]