בין הקטבים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

"בין הקטבים" הוא כתב העת של צה"ל לטרנספורמציה צבאית ולאמנות המערכה היוצא לאור במרכז דדו לחשיבה צבאית בינתחומית. כתב העת מתפרסם כשלוש –ארבע פעמים בשנה ועוסק במגוון נושאים אשר נמצאים בליבת העיסוק של צה"ל : בניין הכוח, המטה הכללי, לוחמת יבשה, בטחון שוטף, המערכה שבין המלחמות, סייבר ועוד.

בין הקטבים גיליון מס' 14 - המטה הכללי חלק ג'

כתב העת נוסד בפברואר 2014 על ידי אלוף משנה ערן אורטל, ראש צוות החשיבה במרכז דדו. כתב העת מבקש לתרום לפיתוח הידע בצה"ל על תופעות חדשות ומתהוות המשפיעות על סביבתנו, ועל המתחים והזיקות המגדירים את המערכת האסטרטגית ואת העיסוק האופרטיבי, באמצעות סדרת עיונים בתופעות ובמתחים אלו. על כן, כל גיליון מוקדש לנושא אחר, ומבקש לעורר שיח עיוני חדש (או להרחיב שיח קיים) בתופעות ומגמות המאפיינות את סביבתנו. כתב העת מופץ בקרב הפיקוד הבכיר של ארגוני הביטחון, ארגונים ממשלתיים, מכוני מחקר, ארגוני מגזר שלישי רלוונטיים, ספריות של מכללות ואוניברסיטאות, ולקהל הרחב, באמצעות אתר האינטרנט של מרכז דדו באינטרנט ועמוד פייסבוק. בין היתר התפרסמו ב"בין הקטבים" מאמרים של כותבים בכירים כמו האלוף אביב כוכבי שכתב על תהליך השינוי באמ"ן בעת היותו ראש אגף המודיעין, האלוף יואב הר אבן שכתב על אסטרטגיית צה"ל, האלוף גיא צור שכתב על תהליך השינוי המתקיים בזרוע היבשה, תת-אלוף שחר שוחט שכתב כמפקד כוחות ההגנה האווירית בחיל האוויר הישראלי על התפתחות תפיסת ההגנה האקטיבית בצה"ל, תת-אלוף דניאל ברן מאגף התקשוב וההגנה בסב"ר שכתב על ההשפעה שעושה ארגון המדינה האסלאמית באמצעות השימוש בסייבר, אלוף רוני נומה מפקד פיקוד המרכז שכתב על אירועי גודל השעה, אלוף קובי ברק מפקד זרוע היבשה שכתב על הצורך בלוחמה רב ממדית ביבשה, אלוף אלי שרביט מפקד חיל הים שכתב על הקמת המטה המבצעי בזרוע הים, אלוף תמיר היימן שכתב על למידה במטה הכללי ורבים נוספים. מלבד מאמרים, ניתן למצוא הקדמה מאת הרמטכ"ל גדי איזנקוט לגיליון יבשה, הקדמה מאת מפקד חיל האוויר הישראלי לשעבר, האלוף (במיל') אמיר אשל, והקדמה מאת ראש אגף התקשוב וההגנה בסב"ר, האלוף ליאור כרמלי. בשנים האחרונות משקף "בין הקטבים" זרם הולך וגובר בצה"ל הקורא לרפורמה ארגונית ומודרניזציה של הכוח הצבאי. זאת ניתן לראות במאמרים " 'עוד מאותו הדבר' - על הצורך בדילוג תפיסתי בבניין הכוח", של האלוף אהרון חליוה, במאמר "מבולבלים? גם אנחנו! - פרספקטיבה היסטורית לדיון על "יבשה באופק" ", מאת אלוף משנה ערן אורטל, ובמאמר "מכיפת ברזל ל"תקרת זכוכית" ", מאת רס"ן שלומית רודניצקי.

מאמרים זוכי פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מבוכו של המינוטאור – פרדוקס הסייבר (ליאור לבד, בין הקטבים, גיליון 3) - מקום שני בתחרות פרס הרמטכ"ל לכתיבה צבאית לשנת 2015.
  • קץ להדחקה - עידן שישי בלוחמת יבשה (ערן אורטל, בין הקטבים, גיליון 6) - מקום ראשון בתחרות פרס הרמטכ"ל לכתיבה צבאית לשנת 2016.
  • כך נהגנו תמיד תובנות אישיות מתהליכי השתנות והסתגלות (דניאל ברן, בין הקטבים, גיליון 8) - מקום ראשון בתחרות פרס הרמטכ"ל לכתיבה צבאית לשנת 2016.
  • במקום בו אין אנשים - האתגרים הצפויים לצה"ל מהשימוש הגובר בכלי נשק בלתי מאוישים (סמואל בומנדיל, בין הקטבים, גיליון 9) - מקום שלישי בתחרות פרס הרמטכ"ל לכתיבה צבאית לשנת 2017.
  • לראות את הנולד - שילוב יכולות בינה מלאכותית לשיפור העוצמה האווירית (נורית כהן אינגר וליאור זיכרון, בין הקטבים, גיליון 11-12) - מקום ראשון בתחרות פרס הרמטכ"ל לכתיבה צבאית לשנת 2017.


גיליונות "בין הקטבים" שהתפרסמו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]