בין הקטבים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בין הקטבים הוא כתב עת העוסק באסטרטגיה צבאית, טרנספורמציה ואמנות המערכה היוצא לאור במרכז דדו לחשיבה צבאית בינתחומית בצה"ל. כתב העת מתפרסם כשלוש–ארבע פעמים בשנה ועוסק במגוון נושאים אשר נמצאים בליבת העיסוק של צה"ל: בניין הכוח, המטה הכללי, לוחמת יבשה, ביטחון שוטף, המערכה שבין המלחמות, סייבר ובנושאים נוספים.

היסטוריה ומיקוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתב העת נוסד בפברואר 2014 על ידי תת-אלוף ערן אורטל (אז אלוף-משנה), ראש צוות החשיבה במרכז דדו. כתב העת מבקש לתרום לפיתוח הידע בצה"ל על תופעות חדשות ומתהוות המשפיעות על סביבתו, ועל המתחים והזיקות המגדירים את המערכת האסטרטגית ואת העיסוק האופרטיבי, באמצעות סדרת עיונים בתופעות ובמתחים אלו. כל גיליון מוקדש לנושא אחר, ומבקש לעורר שיח עיוני חדש (או להרחיב שיח קיים) בתופעות ומגמות המאפיינות את סביבתנו. כתב העת מופץ בקרב הפיקוד הבכיר של ארגוני הביטחון, ארגונים ממשלתיים, מכוני מחקר, ארגוני מגזר שלישי רלוונטיים, ספריות של מכללות ואוניברסיטאות, ולקהל הרחב, באמצעות אתר האינטרנט של מרכז דדו באינטרנט ועמוד פייסבוק.

כותבים בכירים בכתב העת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין היתר התפרסמו ב"בין הקטבים" מאמרים של כותבים בכירים כמו האלוף אביב כוכבי שכתב על תהליך השינוי באמ"ן בעת היותו ראש האגף, האלוף יואב הר אבן שכתב על אסטרטגיית צה"ל, האלוף גיא צור שכתב על תהליך השינוי המתקיים בזרוע היבשה, אלוף רוני נומה מפקד פיקוד המרכז שכתב על אירועי גודל השעה, אלוף קובי ברק מפקד זרוע היבשה שכתב על הצורך בלוחמה רב ממדית ביבשה, אלוף אלי שרביט מפקד חיל הים שכתב על הקמת המטה המבצעי בזרוע הים, אלוף פיקוד העורף תמיר ידעי שכתב על הטרנספורמציה שערך בפיקוד, אלוף תמיר היימן שכתב על למידה במטה הכללי ורבים נוספים. גיליון 28-30 של בין הקטבים עוסק בתר"ש "תנופה" ובתפיסת ההפעלה הצה"לית וכולל מאמרים של ראש המטה הכללי אביב כוכבי, מפקד זרוע היבשה האלוף יואל סטריק, מפקד פיקוד הדרום האלוף הרצי הלוי, מפקד חיל האוויר האלוף עמיקם נורקין וראש אגף כוח האדם במטכ"ל האלוף מוטי אלמוז, ועוד קצינים בכירים רבים המתארים היבטים שונים של התפיסה החדשה.

מלבד מאמרים, ניתן למצוא הקדמות מאת הרמטכ"ל הנוכחי אביב כוכבי, הקדמה מאת הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט לגיליון יבשה, הקדמה מאת מפקד חיל האוויר הישראלי לשעבר, האלוף (במיל') אמיר אשל, והקדמה מאת ראש אגף התקשוב וההגנה בסב"ר, האלוף ליאור כרמלי.

מגמות מרכזיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"בין הקטבים" משקף זרם הולך וגובר בצה"ל הקורא לרפורמה ארגונית ומודרניזציה של הכוח הצבאי. זאת ניתן לראות במאמרים "'עוד מאותו הדבר' - על הצורך בדילוג תפיסתי בבניין הכוח", של האלוף אהרון חליוה, במאמר "מבולבלים? גם אנחנו! - פרספקטיבה היסטורית לדיון על "יבשה באופק"", מאת אלוף-משנה ערן אורטל, ובמאמר "מכיפת ברזל ל"תקרת זכוכית"", מאת רס"ן שלומית רודניצקי.

תחרות פרס הרמטכ"ל לכתיבה צבאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכתב העת התפרסמו מספר מאמרים אשר זכו בפרס הרמטכ"ל לכתיבה צבאית יוצרת:

גיליונות "בין הקטבים" שהתפרסמו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]