בית הכנסת אוהל אברהם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
בית הכנסת אוהל אברהם

בית הכנסת 'אוהל אברהם' (Synagogue de la rue de Montevideo; מכונה גם בית הכנסת מונטוידאו) הוא בית הכנסת האשכנזי הגדול בצרפת. הוא נחנך בשנת 1893, על ידי קהילת "אגודת המסורת הישראלית" (צרפתית: Société du culte traditionnel israélite). בית הכנסת שוכן במרכז העיר ברחוב rue de Montevideo שברובע ה-16 היוקרתי בפריז.

הקהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב שרל טואטי כיהן כרב הקהילה למשך מספר חודשים

קהילת אוהל אברהם (A.C.T.I) היא היחידה אשר שימרה את מסורת אשכנז-היקית בצרפת,[דרושה הבהרה] ולה 3 מרכזים קהילתיים. בהם מתקיימים שיעורים, חוגים, תלמוד תורה וגן ילדים.

הקהילה ידועה בסגנון היוקרתי שלה ובימי חג פוקדים את המקום אנשי אצולה ואישי ציבור.

ראשי הקהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הקהילה הנהיג בזמנו הרב שמעון לנגר, ואחרי עזיבתו לניו יורק, על ידי הרב הראשי שרל טואטי לזמן קצר. את מקומו מילא הרב ז'אן שוורץ למשך שנים רבות, עד יולי 1972, כאשר הוחלף על ידי הרב דניאל גוטליב בו שימש כרב הקהילה עד דצמבר 2002.

משנת 2003, הרב יעקב מילבסקי מכהן כרב הקהילה.

בין השנים 2020-2006 שימש כחזן הקהילה הזמר-יוצר שמואל שפירו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סממן בולט במבנה הוא המגן דוד אשר ניצב בחזית בית הכנסת עשוי אבן. המבנה המרכזי בנוי ממספר קומות בהם נמצא בית הכנסת, עזרת הנשים ובית מדרש. בבית הכנסת נוהגים להשתמש בספרי תורה וכלים עתיקים, הכלי הבולט ביותר הוא חנוכיית כסף גדולה משנת 1890.[דרוש מקור] כן לקהילה ישנה אוסף נדיר של מאות ספרי קודש בני מאות שנים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]