גבעת העמדות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גבעת העמדות
חלק מהעיר נשר
Aerial View of Nesher plant near Haifa. 1946 with sign of Givat Ha'Amadot (id.26794734).png
גבעת העמדות מתוחמת בקו אדום, בצילום משנת 1946. חלקה התחתון תחום בכביש 7212 של ימינו, לשמאלה הכביש הראשי לעמק יזרעאל היום כביש 752. מעליו שטח מחצבת נשר הישנה שפעלה עד תחילת שנות ה-40 של המאה ה-20, ומעליה הכפר הערבי יאג'ור שניטש על ידי תושביו באפריל 1948 לאחר הקרב על חיפה.
מידע על המבנה
סוג בונקרים ועמדות נ"מ ובריכת מים
תאריך בנייה שנות ה-40 של המאה ה-20
בשימוש פעיל לא
תאריך הריסה לא
נשלט על ידי כלל תעשיות
מצב סביר
בעלות נוכחית כלל תעשיות
פתוח לציבור לא
קואורדינטות 32°45′45″N 35°03′06″E / 32.762488°N 35.051623°E / 32.762488; 35.051623
(למפת חיפה רגילה)
Haifa OSM.svg
 
גבעת העמדות
גבעת העמדות
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
מבט ב-1963 מגבעת נשר לעבר שכונת נשר, ברקע נראים הבונקרים ושרידי המבנים בגבעת העמדות, מצד שמאל "צריף הפועל" ששימש מרכז פעילות קהילתי ונהרס גם הוא במשך השנים
שרידי בונקרים ועמדות על גבעת העמדות, מימין שכונת גבעת נשר
מפה סכמטית של תוכנית הבנייה המתוכננת במחצבת נשר הישנה הכוללת גם את שטח גבעת העמדות המתוחמת בקו אדום
תצפית לכיוון צפון מכביש 7212. מימין גבעת העמדות, משמאל גבעת נשר. צפונה מבני בית החרושת נשר, אצטדיון נשר, עמק זבולון, מחפר של בית החרושת למלט, מעל כרמל אולפינים וקריית אתר מצפונו
חלקה העליון הדרומי של גבעת העמדות, מצד שמאל למעלה מתחת לקיר שנחצב, שרידי פרויקט השיקום הניסיוני של יצחק דנציגר
המבנה ההיסטורי של סניף הדואר של נשר הוקם במחצית השנייה של שנות ה-30 של המאה ה-20, והיה חלק משירות הדואר המנדטורי. הצילום הוא מאוגוסט 1938. מבנה זה היה מבנה הקבע היחיד בשכונת הצריפים שמדרום לכביש חיפה נצרת. שימש כסניף דואר עד ינואר 2001, אז נפגע בהצתה. המבנה שוכן בקצהו הצפוני של גבעת העמדות
המבנה ההיסטורי של סניף הדואר של נשר, מוזנח בשנת 2010

גבעת העמדות שוכנת בעיר נשר. על הגבעה שוכנים שרידי בונקרים ממלחמת העולם השנייה מתקופת המנדט הבריטי, עמדות תותחים ששימשו להגנה על האזור כנגד התקפות אוויריות ועמדת בטון מבוצרת ממלחמת העצמאות. גבעה זו משקיפה מצדה המערבי על שכונת גבעת נשר, מצידה הצפוני על עמק זבולון ומפרץ חיפה ומצידה המזרחי, על מחצבת בית החרושת נשר שעברה ניסוי שיקום נקודתי במסגרת פרויקט ניסיוני של האמן יצחק דנציגר, פרויקט שיקום מחצבת נשר.

גבעת העמדות נמצאת ברשימה של האתרים לשימור שהוגשה ב-2015, על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, מחוז חיפה לעיריית נשר, לאישור כאתר לשימור. נכון לדצמבר 2017, העירייה עדיין לא אישרה את רשימת המבנים לשימור שהגבעה כלולה בו.[1][א]

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שטח הרכס עליו משתרעת גבעת העמדות הוא כ-25 דונם, תחילתו של הרכס בשטח הנמוך הצפוני, והוא מתחיל בשלוחה צרה בתחילת כביש 7212 שבקצהו שוכן מבנה הדואר שנבנה בשנות ה-30 של המאה ה-20 בסגנון בין לאומי והיה בשימוש עד תחילת שנות האלפיים, עת נפגע משריפה. כביש 7212 מתחיל בכביש 752 (דרך בר יהודה) מול אצטדיון נשר.

צידה המערבי של הגבעה משתרע במקביל ולאורך כביש 7212 (רחוב הכלניות) שנבנה ב-1942 על ידי בית החרושת נשר כדי שישמש כדרך ל"מחצבת חרייבה" השוכנת ליד גבעת ההגנה ושימשה כמחצבה תחליפית לאחר שמחצבת נשר הישנה מיצתה את יכולתה לספק חומר מתאים ליצירת מלט.

הגבעה ממשיכה ועולה במעלה הרכס ומתרחבת כשצידה המזרחי תחום במורדות מחצבת נשר הישנה. צידה הדרומי של הגבעה תחום בכביש שתחילתו מול שכונת גבעת נשר מול רחוב הרקפות המשמש ככביש יציאה חד סטרי משכונת גבעת נשר.

שטח גבעת העמדות היה פתוח לציבור עד תחילת שנות ה-70 של המאה ה-20, אז גודר על ידי בית חרושת נשר. השטח נמצא היום בבעלות חברת כלל תעשיות שבעליה הוא האוליגרך הרוסי לאונרד בלווטניק.

מבנים בשטח הגבעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. מבנה הדואר המנדטורי, נבנה על ידי מפעל המלט נשר, בסוף שנות השלושים בסגנון הבינלאומי, פעל עד תחילת שנות האלפיים.
 2. רצפת ויסודות בית העם (צריף הפועל) נבנה באמצע שנות השלושים, על ידי מפעל המלט נשר על שטח צריף כתות הלימוד של בית הספר לילדי העובדים הראשון. בית העם פעל עד סוף שנות ה-50 של המאה ה-20 שאז ניטש ובהמשך נהרס.
 3. ריצפת שירותים מנדטוריים בבניה טרומית.
 4. שישה בונקרים ששימשו למגורי חיילים במחנה נבנו בתחילת שנות ה-40 של המאה ה-20
 5. מוצב נ"מ בריטי נבנו בתחילת שנות ה-40 של המאה ה-20
 6. ברכת מים מנדטורית מעליה ניצבת עמדת ההגנה. הבריכה הוקמה בסוף שנות ה-30 של המאה ה-20 על ידי מפעל המלט נשר, לצרכיו בסגנון אדריכלי מודרניסטי, הברכה ממשיכה להיות פעילה. עמדת ההגנה הוקמה מיד לאחר עזיבת הבריטים את ארץ ישראל והייתה חלק ממערך ההגנה היקפי של נשר במלחמת העצמאות.
 7. .בסיס הנ"מ הבריטי הכולל:
  1. מוצב פיקוד הכולל עמדת תותח נ"מ קל להגנה על הבסיס, מרחב לאחסון תחמושת ושני חדרים תת-קרקעיים.
  2. שתי עמדות לתותחי נ"מ כבדים. הכוללים אחסון תחמושת.
  3. שני בונקרים לוגיסטיים קטנים מעל מוצב הפיקוד.
 8. פרויקט שיקום מחצבת נשר, הוא פרויקט אמנותי-אקולוגי שנערך בשנת 1971 על ידי הפסל יצחק דנציגר מהפקולטה לארכיטקטורה מהטכניון, האקולוג זאב נאווה וחוקר הקרקע יוסף מורין לבדיקת שיקום מחצבת מפעל נשר חיפה. הפרויקט נחשב לאחת מעבודותיו הידועות של דנציגר.

תוכניות הבניה על גבעת העמדות, והמאבק עליו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלל תעשיות בעלי השטח ביחד עם ראש עיריית נשר אבי בינמו, הגישו תוכנית בנייה מקפת, לוועדה המרחבית לתכנון ובניה מורדות הכרמל,[2] התוכנית הועברה ב-3 במרץ 2016 לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז חיפה והיא אושרה ב-27 במרץ 2017,.[3] התוכנית כוללת בניית שכונה חדשה במזרח העיר המחולקת לשני שלבים, והכוללת בסה"כ כ-5,000 יחידות דיור על שטח של כ-2,500 דונם. התוכנית כוללת שלב א' בניה מדרום-מערב של כ-2,000 יחידות דיור וקצת מסחר ותעסוקה, ושלב ב' מצפון-מזרח לכביש 752 על שטח מפעל נשר חיפה מדרום לכביש שיבוצע לאחר פינוי מפעל המלט שקיבל אישור חריג להמשך פעילות לעוד 25 שנה.[4]

שלב א' כולל בתוכו בנייה על שטח גבעת העמדות ומחצבת נשר הישנה מדרום-מערב לכביש. בזמן בניית שלב זה, מפעל בית החרושת נשר ימשיך לפעול במתכונת בה הוא פועל בשנת 2017. האישור ניתן ל-25 שנים. על גבי שטח גבעת העמדות לאורך כביש 7212, מתוכנן לבנות שורת מגדלים בני 14 קומות ובית ספר יסודי.[4]

התוכנית כוללת בניית 3 כיכרות על כביש 7212 ההיסטורי המוביל לגבעת נשר ולכביש 672 על רכס הכרמל שאמצעותו מגיעים מנשר לאוניברסיטת חיפה ולעספיא. שלוש הכיכרות יובילו לכבישים מזרחה שיחתכו ויחצו את הרכס הכולל את גבעת העמדות בשלוש נקודות:

 1. כיכר בתחילת הכביש מול רחוב התשבי בנשר (כיכר קיימת)
 2. כיכר מול בית הספר היסודי "בית יהושע"
 3. כיכר מול רחוב הרקפות המשמש כדרך יציאה מגבעת נשר (אחד משני דרכי יציאה מהשכונה)

כביש יציאה נוסף לשכונה החדשה המתוכננת יהיה בדרום-מזרח השכונה באמצעות כיכר שתיבנה מול הקאנטרי קלאב של נשר. מכיכר זאת ייבנה גשר שיוביל להמשך השכונה שתיבנה על שטח מפעל נשר.

תוכנית הבנייה לא אושרה על ידי מועצת עיריית נשר. בעקבות כך, עתרו 8 מחברי האופוזיציה במועצת נשר לבית המשפט המחוזי בחיפה (ביחד עם נושאים נוספים) לביטול ההחלטה בטענה שהיא מנוגדת לחוק. בישיבת בית משפט שהתקיימה ב-26 באוקטובר 2017, החליטה השופטת המחוזית ריבי למל שטריך לקבל את העתירה והורה לבינמו לכנס בתוך שבוע את מועצת העיר שבה ידונו על נושאים שונים שהועלו בעתירה כולל תוכניות הבנייה הכוללת את גבעת העמדות.[5][6] בישיבה שהתקיימה במועצת העיר החליטה המועצה על הקפאת החלטת בינמו להצטרף כמגישה תוכנית התב"ע לוועדה המחוזית חיפה. הטענות כנגד התוכנית היו שתוכנית כה גדולה לא הובאה בפני מועצת העיר, תושבי העיר ובפני וועדות הבניה של העירייה. וכי הצטרפות העירייה כמגישה חושפת אותה לתביעות נוספות.[7]

במקביל לפעילות חברי האופוזיציה במועצת העיר נשר, הקימו תושבי העיר מטה מאבק בשם רכס נשר ההיסטורי בסכנה. באתר מטה המאבק ובדף הפייסבוק פורטו הליקויים של התוכנית שהוגשה לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה.[8][9]

תוכנית הבנייה הופקדה ופורסמה לציבור ב-31 בינואר לצורך הגשת התנגדויות במשך 60 ימים. מועד אחרון להגשת התנגדות הוא 1 במאי 2018, לאחר שהתגלתה תקלה באתר של מינהל התכנון בזמינות התוכניות.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • יצחק דנציגר, שיקום מחצבת נשר, שיקומו הנסיוני של אתר נבחר בשטח מחצבה נטושה כפי שתוכנן ובוצע בידי יצחק דציגר, יוסף מורין וזאב נחמה. פברואר- נובמבר 1971, הפרויקט הוזמן ומומן על ידי "מפעלי מלט פורטלנד ישראליים נשר בע"מ" ואומץ על ידי מוזיאון ישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גבעת העמדות בוויקישיתוף

ביאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ אי אישור התוכנית, נובע מאי הקמת ועדת שימור עירונית על ידי ראש העירייה מר אבי בינמו. ועדת שימור עירונית אמורה להתכנס על פי החוק, לא יאוחר משנתיים לאחר הגשת רשימת המבנים לשימור.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ רשימת המבנים לשימור - נשר באתר עיריית נשר
 2. ^ הועדה המרחבית לתכנון ובניה מורדות הכרמל - יישובים נשר, טירת כרמל ורכסים
 3. ^ אתר לשכת תכנון מחוז חיפה
 4. ^ 1 2 הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז חיפה, ישיבה מס' 2017006, פרוטוקול דיון פומבי מיום 27 במרץ 2017 תוכנית ק/408 א' 1 - כלל מגורים בנשר, עמ' 2–6
 5. ^ זליג אהרונוביץ, בינמו קיבל בראש, כוכב נשר, ‏3 בנובמבר 2017(הקישור אינו פעיל)
 6. ^ בית המשפט המחוזי פסק: כי התנהלותו של ראש העיר נשר הייתה מנוגדת לחוק, כוכב נשר, ‏3 בנובמבר 2017(הקישור אינו פעיל)
 7. ^ הוקם מטה מאבק: הפרויקט לבניית 5,000 יחידות דיור בנשר בהקפאת הליכים (עמ' 10), כוכב נשר, ‏10 בנובמבר 2017(הקישור אינו פעיל)
 8. ^ אתר: רכס נשר ההיסטורי בסכנה (ארכיון)
 9. ^ התכנון יורד לרחובות - נשר, מוסף נדל"ן דהמרקר, מוסף סוף שנה נובמבר 2017, עמ' 36, 28 בנובמבר 2017
בריכת המים והעמדה ממלחמת השחרור בגבעת העמדות. בחלקה העליון של התמונה רואים את אצטדיון נשר ומימינו מבנים של בית החרושת נשר, כביש 75, בריכת מים השייכת לבית החרושת נשר ונקראת "מחפר", נחל קישון, מימין מעליו מפעלי כרמל אולפינים, ומשמאל חיפה כימיקלים. מצד שמאל לאצטדיון נשר, משמאל לכביש הפנימי המוביל צפונה מכביש 752, רואים את בית הקברות המוסלמי שבו קבור עז א-דין אל-קסאם.
תצפית מכביש 7212 לכיוון צפון. מימין לשמאל, מחצבת נשר הישנה, גבעת בעמדות, גבעת נשר, שכונת רמות יצחק. מצפון למחצבה בית החרושת נשר, שני מקווי מים השייכים לבית החרושת ונקראים "מחפר", מצפונה להם מפעל כרמל אולפינים וקריית אתא. משמאל באופק מפעלי חיפה כימיקלים ובתי הזיקוק