אוליגרכים רוסים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אוליגרכים רוסים (המושג כולל גם אוליגרכים אוקראינים ושאר עמים סובייטים) הוא שם מקובל לקבוצה של אנשי עסקים שצברו עושר רב אחרי התמוטטות ברית המועצות, בתקופת שלטונו ונשיאותו של בוריס ילצין ברוסיה, ולעיתים בדרכים בלתי חוקיות. רבים מהאוליגרכים הבולטים הם גם מרקע יהודי מסוים.

עלייתם של האוליגרכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוליגרכים הראשונים הופיעו כאשר החל מיכאיל גורבצ'וב לבצע הליכים של ליברליזציה בשוק הסובייטי בשנות השמונים. רבים מהם היו אנשים שעסקו בהברחתם של מוצרים מבוקשים שהיו אסורים או מוגבלים ביבוא תחת השלטון הסובייטי, כמו מחשבים ומכנסי ג'ינס.

פריחתם הגדולה של האוליגרכים הגיעה בתקופת שלטונו של בוריס ילצין, שבה בוצעה הפרטה אותה הובילו אנטולי צ'ובאיס ויגור גאידר, שניים מה"רפורמטורים הצעירים". במסגרת ההפרטה נמכרו נכסי מדינה רבים, ובמיוחד משאבי טבע וחברות האמונות על הפקתם, במהירות רבה ובמחיר נמוך יחסית. בהתאם לטענת דייוויד סאטר, מחבר הספר "חשיכה עם שחר", עמדה מאחרי ההפרטה המהירה שאיפה ליצור מערכת כלכלית המבוססת על בעלות פרטית. אולם, בהיעדר שלטון חוק ברוסיה, "נפתחה הדרך לרדיפה פושעת אחר כסף וכוח". עליזה דולגובה טוענת כי ההפרטה המהירה נועדה "ליצור בכל מחיר מעמד שיתמוך ברפורמה.... כל סוג של הון כובס והוכנס למחזור. לא ננקטו צעדים למנוע לגליזציה של הכנסה פלילית.... סכומים עצומים הושקעו ברכוש בלי רישום בעלים. לא הייתה מדיניות דומה לזו באף מדינה תרבותית אחרת."[1]

בעיני מגני ההפרטה המהירה, המזוהים לעיתים קרובות עם מפלגתו של צ'ובאיס, איחוד כוחות הימין, הייתה המכירה המהירה והלא בררנית בבחינת הכרח. החברות שנמכרו נוהלו על–בסיס עקרונות סובייטיים, ללא בקרות על המניות, עם מספר עצום של מועסקים, ללא דוחות כספיים או התייחסות כלשהי לרווחיות. הקונים הימרו כאן כאשר קנו חברות מפסידות, בתקווה שיצליחו להפוך אותן לרווחיות במהירות גדולה יחסית.

הרעיון[דרושה הבהרה] שפעולת מכירה של נכסים ממשלתיים, שעיקרם חברות נפט ומחצבים, כדי ליצור כהרף עין מעמד בינוני שיתמוך ברפורמות התבססה על תפישה שגויה של האופן בו מתנהלת כלכלת שוק. בניגוד למדיניות האיטית והמודרגת יחסית שנקטו מספר מדינות קומוניסטיות לשעבר במזרח אירופה, שכוונתה הייתה להניח לשוק לצמוח בהדרגה, מלמטה, סברו הרפורמיסטים ברוסיה כי ניתן ליצור "קפיטליזם סובייטי" — שוק חופשי המופעל באופן מיידי והחלטי בהתאם להוראה מגבוה.

האוליגרכים צברו להם השפעה רבה על המערכת הפוליטית ברוסיה, במיוחד לקראת מערכת הבחירות לבחירתו מחדש של ילצין בשנת 1996, שבה שיחקו המימון והתמיכה של "האוליגרכים" תפקיד חשוב. בתקופה זו המונח נכנס לשפה הרוסית. למימון של מערכת הבחירות של ילצין התגבשה קבוצה של 7 בעלי הון:

רבים מן היזמים האוליגרכים נמנו עם קבוצות באוכלוסייה שלא הצליחו לתפוש את מקומן בתוך הממסד הסובייטי, כמו בתוך הק.ג.ב. ממנו בא פוטין. במיוחד בלטו בתוכם יזמים סובייטים מרקע יהודי.

ירידת כוחם של האוליגרכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוחם שקע במידת מה בעת המשבר הפיננסי האסייתי, שהכה קשות בחלק מהאוליגרכים כמו גם משבר הרובל.

מהלומה עזה יותר ניחתה כאשר עלה ולדימיר פוטין לשלטון בסוף שנת 1999, והחל פועל בהדרגה לכינון משטר אוטוקרטי, כשהוא מחסל בהדרגה את אמצעי התקשורת העצמאיים (כמו רשתות TV-6, TVS ו-NTV), ומעביר חברות בבעלות האוליגרכים לבעלות המדינה או לבעלות מקורביו. ולדימיר גוסינסקי בעל "מדיהמוסט", שלא תמכה בפוטין בבחירות ב-1999 הוגלה למעשה. בוריס ברזובסקי שהואשם בכוונה להדיח את פוטין, קיבל מקלט מדיני בבריטניה שסירבה שוב באמצע 2006 להסגירו לרוסיה. מיכאיל חודורקובסקי בעל חברת הנפט יוקוס נאסר באוקטובר 2003 ונידון לשמונה שנות מאסר בעוון אי–תשלום מסים, רומן אברמוביץ' עזב למעשה את רוסיה, והועלו תביעות להסגיר לרוסיה אוליגרכים אחרים שנמלטו.

חמשת הרוסים העשירים ביותר ודירוגם בעולם 2007

מיליארדרים רוסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות המשבר הכלכלי הון מיליארדרים הרוסים במהלך 2014 ירד באופן משמעותי אך בהמשך חזר בהדרגה לממדים של לפני המשבר. הון במיליארדי דולרים (נכון למרץ 2019):

דירוג שם בעברית שם ברוסית רכוש במילארדי דולר אחזקות עיקריות מוצא
1 לאוניד מיכלסון Леонид Михельсон 24 נובהטק, סיבור יהודי
2 ולדימיר ליסין Владимир Лисин 21.3 מתכות
3 ואגית אליקפרוב Вагит Алекперов 20.7 חברת הנפט לוקאויל אזרי
4 אלכסיי מורדשוב Алексей Мордашов 20.5 מתכות
5 גנדי טימצ'נקו Геннадий Тимченко 20.1 גז, נפט, פחם
6 ולדימיר פוטנין Владимир Потанин 17.1 חברת הניקל נורילסק-ניקל
7 מיכאיל פרידמן Михаил Фридман 15.0 אלפה גרופ יהודי
8 אנדריי מלניצ'נקו Андрей Мельниченко 13.8 יורוכם
9 אלישר אוסמנוב Алишер Усманов 12.6 מתכות שחורות אוזבקי-מוסלמי, נשוי ליהודייה
10 רומן אברמוביץ' Рома́н Абрамо́вич 12.4 מתכות צבעוניות יהודי

אוליגרכים אוקראינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך "פורבס" מרץ 2019. הון במיליארדי דולרים:

דירוג שם בעברית שם באנגלית רכוש במילארדי דולר מוצא מידע נוסף
1 רינט אחמטוב Rinat Akhmetov 6.0 טטרי-מוסלמי
2 קוסטנטין ז'וואגו Kostyantin Zhevago 1.5 אוקראיני
3 יורי קוסיוק Yuri Kosiuk 1.4 אוקראיני
4 ויקטור פינצ'וק Victor Pinchuk 1.4 יהודי חתנו של הנשיא לשעבר לאוניד קוצ'מה, שולט ברוב אמצעי התקשורת
5 גנאדי בוגולובוב Henadiy Boholyubov 1.7 יהודי בעלי קבוצת "פריווט" (Приват) ופריווט-בנק - הבנק הגדול באוקראינה- נשיא הקהילה היהודית בדניפרופטרובסק
6 איגור קולומויסקי Ihor Kolomoyskyy 1.1 יהודי בעלי קבוצת "פריווט" (Приват) ופריווט-בנק - הבנק הגדול באוקראינה- פעיל בקהילה היהודית
7 ודים נובינסקי Vadim Novinsky 1.7 תעשיית נפט ופלדה

אוליגרכים ישראלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוליגרכים נודעים בעלי אזרחות ישראלית שברובם נולדו בברית המועצות. לרוב בנוסף לאזרחות נוספת, ועם רקע יהודי מסוים.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דייוויד א. הופמן, האוליגרכים - המיליארדרים החדשים של רוסיה, ספריית מעריב, 2005.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]