גוש שלום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו "גוש שלום"

גוש שלום היא תנועת שמאל רדיקלי ישראלית. התנועה הוקמה ב-1993 על ידי אורי אבנרי, איש שמאל ותיק, כתוצאה מאכזבתו מתנועות השמאל הוותיקות כגון שלום עכשיו, שלא היו רדיקליות מספיק לטעמו. דובר התנועה הוא אדם קלר.

מטרות ועקרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המטרה העיקרית של התנועה היא להשפיע על דעת הקהל הישראלית ולהובילה לשלום ופיוס עם הפלסטינים על בסיס העקרונות הבאים:

 • סיום השליטה של ישראל בשטחים.
 • הכרה בזכות העם הפלסטיני להקמת מדינה ריבונית בכל השטחים של ארץ ישראל המנדטורית שכבשה ישראל ב-1967, עם אפשרות לחילופי שטחים על פי הסכם בין הצדדים.
 • כינון ירושלים כבירת שתי המדינות, כשירושלים המזרחית (ובכללה רוב העיר העתיקה והר הבית) תשמש כבירת פלסטין וירושלים המערבית (ובכללה הרובע היהודי והכותל המערבי) תשמש כבירת ישראל.
 • "הכרה עקרונית" בזכות השיבה של הפליטים הפלסטינים ובזכות כל פליט לבחור בין פיצויים לבין שיבה לפלסטין וישראל. הגשמת הזכות בפועל, ובכלל זה מספר הפליטים שיוכלו לחזור לישראל במכסות שנתיות, תיקבע בהסכמה הדדית, מבלי לפגוע באושיות מדינת ישראל.
 • שמירת הביטחון של ישראל ופלסטין על פי הסכם הדדי וערובות הדדיות.
 • שאיפה לשלום כולל בין ישראל לכל המדינות הערביות ולכינון איחוד מרחבי.

כנגזרת של עקרונות אלו, התנועה סבורה כי מדינת ישראל מבצעת בשטחים פשעי מלחמה יומיומיים, ועקב כך תומכת בסרבנות משמאל. התנועה מתנגדת לתוואי גדר ההפרדה, משום שהגדר נבנית מעבר לקו הירוק, וטוענת שהגדר אינה גדר ביטחונית אלא פוליטית.

פעולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מודעה שבועית אופיינית של "גוש שלום", 14.10.2005

במשך זמן רב מפרסמת "גוש שלום" מדי יום שישי מודעה בפורמט קבוע בעמוד השני של העיתון "הארץ", ובה הצהרה פוליטית מענייני השעה. דוגמה לכך היא מודעת האבל על מותו של יאסר ערפאת. באתר האינטרנט שלו מכריז גוש שלום בגאווה כי היה הגוף הישראלי היחידי שפרסם הודעה על השתתפותו בצער העם הפלסטיני על מותו של "אבי האומה"[1]. במאמר שפרסם אבנרי הסביר את כי הערכתו ליאסר ערפאת נובעת בין היתר מהעובדה שערפאת הסכים לוותר על 78% ממה שנחשב בעיני הפלסטינים כפלסטין ההיסטורית, היה הראשון שהסכים להקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל ומסיבות נוספות[2].

התנועה מפעילה אתר אינטרנט הכולל מאמרים והבעות עמדה, דיווחים ותמונות מהשטח, פרסומים שונים של התנועה ומסמכי הסברה בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני. אחד מהפרסומים הללו כולל את חוברת "אמת מול אמת"[3] המציגה את הנרטיב הישראלי ואת הנרטיב הפלסטיני של הסכסוך, זאת מתוך אמונה שעל שני הצדדים בסכסוך מוטלת החובה להכיר ולהבין את הנרטיב של משנהו.

פעילי גוש שלום מרבים לקחת חלק בהפגנות במקומות שבהן מוקמת גדר ההפרדה, באזורי בנייה בהתנחלויות וליד כפרים פלסטינים. התנועה מרבה לשתף פעולה עם תנועות שמאל רדיקלי אחרות, כגון: ISM, אנרכיסטים נגד הגדר, זוכרות ועוד. בין השאר הפגינו פעילי גוש שלום נגד הגדר ביחד עם פעילי חמאס, ואורי אבנרי ציין שהוא "...רואה בכך סימן נוסף לכך שניתן לכלול את תנועת חמאס במשא-ומתן לשלום עם ישראל ולהשיג את תמיכתה בהסכם-השלום שייחתם."[4]

אחת מפעולותיה השנויות במחלוקת של התנועה היא קריאה לחרם על מוצרי ההתנחלויות. בנוסף תמכה התנועה בניסיון לארגן חרם נגד חברת קטרפילר המוכרת דחפורי D9 לישראל ואף הצדיקה את החרם האקדמי[5] (שבוטל לבסוף, ראו פרשת אילן פפה) נגד אוניברסיטת בר-אילן עקב תמיכתה באוניברסיטת אריאל בשומרון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ משלחת הגוש בהלוויית ערפאת, אתר תנועת "גוש שלום", 12 בנובמבר 2004
 2. ^ אורי אבנרי, אחד ודורו, אתר הגדה השמאלית
 3. ^ אורי אבנרי, אמת מול אמת, אתר תנועת "גוש שלום"
 4. ^ ערן ורד, דגל חמאס לצד דגל ישראל בבילעין, אתר תנועת "גוש שלום", 20 בינואר 2006 קובץ וידאו
 5. ^ אורי אבנרי במכתב לנשיא אוניברסיטת בר-אילן, פרופסור משה קווה, אתר תנועת "גוש שלום", 26 באפריל 2005