גירוסקופ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ציר הגירוסקופ נשאר קבוע במרחב, בלי קשר למיקום המסגרות החיצוניות.
גירוסקופ בנקיפה

גירוסקופאנגלית: Gyroscope, מיוונית "גירוס"="עיגול, סיבוב" ו"סקופוס"="ראייה"; השם הומצא על ידי הפיזיקאי הצרפתי לאון פוקו ב-1852) הוא מכשיר מדעי המשמש למדידה או שמירה של יציבות, תוך התבססות על עקרונות שימור התנע הזוויתי. בפיזיקה, שם זה ידוע גם כאינרציה גירוסקופית. אחד השימושים הנפוצים של מכשיר זה הוא מדידת הזווית שבין גוף הנמצא בתנועה לגוף במצב אופקי. הגוף האופקי הוא בדרך כלל כדור הארץ, בעוד שהגוף בתנועה הוא בדרך כלל מטוס או טיל. מדידת זווית זו היא חשובה במקרים מסוימים, כגון במקרה של טייס הרוצה לדעת אם הוא מאוזן ביחס לקרקע. בדוגמה זו, המכשיר קרוי מד אופק מלאכותי.

הרכב הגירוסקופ[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגירוסקופ מורכב מגלגל (רוטור) המסתובב על ציר סיבוב העובר במרכזו. הציר נשען על ציר אנכי קבוע. כאשר מקנים לגלגל מהירות זוויתית הגלגל אינו נופל אלא ממשיך להסתובב, כאשר ציר הסיבוב שלו מתחיל לנוע בעצמו ביחס לציר הקבוע.

כשציר הרוטור מסתובב, הוא מתנגד לכל שינוי בכיוון הסיבוב שלו, תכונה הנובעת מתנע זוויתי. אם מנסים לשנות את כיוון הסיבוב של הציר, הוא 'נלחם' בכך עם כוח משלו בזווית בת 90 מעלות לכוח שמופעל עליו. ההתנגדות של ציר הגירוסקופ המסתובב לשינוי בכיוון הסיבוב נקראת גם 'אינרצית הגירוסקופ'.

הרעיון שמאחורי הגירוסקופ[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי חוקי ניוטון, לכל מסה ישנה תכונה לשמור על מצבה הקודם. לדוגמה, אם אנו מעוניינים להזיז גוף מסוים, יש להפעיל עליו כוח ראשוני. על מנת לעצור גוף זה, יש להפעיל עליו כוח בכיוון הנגדי, כדוגמת כוח החיכוך. אם כוח שכזה לא יופעל, הגוף ימשיך לנוע עד אינסוף.

גירוסקופ הוא בעצם דיסקית המסתובבת על פני מסגרת כמעט חסרת חיכוך. הדסקית אינה משנה את כיוון הסיבוב שלה ואת זווית הסיבוב שלה ולכן על מנת לשנות את זווית הסיבוב של הדיסקית צריך להפעיל כח.

לשם המחשה, נניח כי אנו מחזיקים גירוסקופ במטוס, והמטוס סוטה בפתאומיות. על פניו, נראה כי הדיסקית אמורה לשנות את הזווית שלה יחסית לכדור הארץ, כיוון שהמטוס שינה את הזווית שלו יחסית לכדור הארץ. היות שהדיסקית המסתובבת נעה על פני מסגרת חלקה, ההתנגדות של הדיסקית לשינוי מצבה תגרום לכך שהיא תחליק על פני המסגרת. כלומר, הדיסקית נשארת תמיד באותה זווית, בעוד שהמסגרת שעוטפת את הדיסקית משנה את מצבה בהתאם לתנועת הגוף.

אם נחבר עכשיו מחוגה בין הדיסקית לבין המסגרת, המחוגה תמדוד את הזווית שבה הגוף נמצא. זווית זו יכולה להיות מבוטאת בתצוגה על לוח מחוונים, או לגרום לשינוי אוטומטי בהתאם לדרישת המתכננים בכוונון תנועת משטחים כגון מדפים, כנפיים, זוויות של רקטה ועוד.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף למד האופק, בעדשות מצלמה מודרניות ישנו מנגנון המונע רעידות בעת החשיפה. מנגנון זה מבוסס גירוסקופ. גם בטנקים נעשה שימוש בגירוסקופ ע"מ לשמור את התותח בקו קבוע יחסית לאופק בזמן שהטנק נוסע. וזאת על מנת שאפשר יהיה לירות גם כאשר הטנק נוסע.

שימוש נפוץ בשנים האחרונות הוא רכב הרכינוע, ה"סֶגְוֵי".

גם פעלולני אופנועים משתמשים בבסיסי הגירוסקופ על מנת, בין השאר, להרים גלגל ולהסתובב על ציר הגלגל האחר.

פעלולן אופניים משתמש בבסיסי התאוריה הגירוסקופית.

הגירוסקופ משמש גם בטלפונים חכמים ובמחשבי לוח כדי לקבוע אוטומטית את זווית הקריאה של המסך. הוא גם משמש כרכיב מרכזי בחיישני תנועה, כך לדוגמה תוסף ה-MotionPlus לקונסולת המשחקים Wii של חברת נינטנדו, משתמש בחיישן גירוסקופ מדויק כדי לשפר את היכולות של השלט הרגיל של ה-Wii, תכונה זו מאפשרת לזהות את התנועות המבוצעות בזמן אמת ולהמירן לפעולה במשחק ב-Wii.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]