גשר שלוש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גשר שלוש בעוברו מעל הוואדי ששימש את מסילת הרכבת לירושלים

גשר שְלוּש הוא גשר ברזל ברחוב שלוש בשכונת נווה צדק בתל אביב-יפו. גשר הברזל מחבר את רחוב אילת ליד שכונת פלורנטין עם רחוב שלוש בשכונת נווה צדק. הגשר שנבנה מעל הוואדי שבו הונחה מסילת הרכבת לירושלים בשלהי המאה ה-19 נחשב לגשר המודרני הראשון שהוקם בתל אביב יפו (הקדים את גשר יהודה הימית ביותר מ-30 שנה). אורכו של הגשר 8 מטרים, גובהו 5 מטרים ורוחבו 4 מטרים.

ב-1892 עבר להתגורר בשכונת נווה צדק אהרן שלוש, מראשי העדה הספרדית ביפו, צורף, חלפן כספים וסוחר קרקעות. שלוש היה נוסע ליפו בכרכרה מדי יום, לחנות התכשיטים שבבעלותו. באחת הפעמים התהפכה כרכרתו בוואדי, והוא נפצע. מושל יפו, ששמע על המקרה, ציווה על הקמת הגשר, שלימים נקרא על שמו של שלוש. את הגשר הקימה "החברה הפריזאית לעבודות ציבוריות ולבנייה", החברה הצרפתית שבנתה את מסילת הרכבת מיפו לירושלים, שהושלמה באותה שנה.

ב-1918 נבנה הגשר מחדש, לאחר שהבריטים החלו להשתמש ברכבות גבוהות יותר (כיום עדיין ניתן להבחין בלבנים בולטות המסמנות את גובהו של הגשר המקורי). תיאור של הגשר מופיע גם בציורה של ציונה תג'ר "הרכבת בנווה צדק" (1928). כיום, פועל בחלקו המזרחי של הוואדי חניון.

עם השלמת הקמת הרכבת הקלה של תל אביב, עתידה זו לעבור בנתיב ההיסטורי. מוצא הרכבת התחתית אמור להיות בשכונת נווה צדק ולעבור לנתיב עילי ליפו בסמוך לתחנת הרכבת יפו המשופצת, דרך שדרות ירושלים עד לבת ים. תוכנית לסלילת כביש מהיר מעל נתיב הרכבת הוקפאה בלחץ ועד תושבי השכונה.

באוגוסט 2018 הגשר פורק על ידי חברת נת"ע כחלק מפרויקט הרכבת הקלה. בסוף הפרויקט הוא יוקם מחדש כאשר יבנה פארק ירוק סביבו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]