האסכולה הדויטרונומיסטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף דויטרונומיזם)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ההשקפה הדויטרונמיסטית (או: "ההשקפה המשנה-תורתית") היא ההשקפה המיוחסת בקרב החוקרים מאסכולת ביקורת המקרא למערך הייחודי של אמונות ודעות הבאות לידי ביטוי בספר דברים הקרוי גם "משנה תורה". מקור המילה בשמו של ספר דברים בתרגום השבעים ליוונית (Δευτερονόμιον) וללטינית - הוולגטה (Deuteronomium).

עיקרו של ספר דברים הוא נאומו של משה בו הוא סוקר את ההיסטוריה של עם ישראל והחוקים שקיבל. במידה רבה חוזר ספר דברים על פרטים רבים שתוארו כבר ביתר ספרי התורה אלא שהוא עושה זאת בסגנון ייחודי, בשינויי פרטים ובמתן דגש על עניינים שלא הודגשו בספרים האחרים, כדוגמת סוגיית ריכוז הפולחן "בָ‏מַקוֹ‏‏‏ם אָ‏שֶ‏ר יִבְחַ‏ר ה'‏" ואיסור על הקרבת קרבנות מחוץ למשכן או בית המקדש. ההשקפה הדויטרונומיסטית מתאפיינת גם במודעות סוציאלית גבוהה ודאגה לחלשים בחברה.

את ספר דברים זיהו חוקרי המקרא עם הספר שנמצא בבית המקדש בימי יאשיהו ולאורו התנהלה הרפורמה הפולחנית משנת 622 לפנה"ס ואילך. חוקרים מאוחרים יותר הבחינו בכך שהשקפותיו הייחודיות של ספר דברים ונוסחאות אופייניות שלו מופיעות לאורך כל ספרי נביאים ראשונים ובייחוד בספר מלכים. השקפה זו איננה באה לידי ביטוי בגוף הסיפורים אלא דווקא בכותרות, בסיכומים ובפסוקים מקשרים. מכאן הסיקו חוקרים כגון מרטין נוט ואחרים על קיומה של אסכולה דויטרונומיסטית שפעלה משנת 622 לפנה"ס ועד תקופת גלות בבל ועיבדה את ספרי נביאים ראשונים לאור ההשקפה הדברימית. כיום, חוקרי ביקורת המקרא נוטים להקדים את כתיבת ספר דברים לתקופת חזקיהו, כיוון שהרפורמה הדתית שהוביל כוללת גם את ריכוז הפולחן בדומה לרפורמה של יאשיהו, וכן גם בספרות הנבואה מאותה התקופה כבר מופיעים מוטיבים דויטרונומיסטיים מובהקים.

החוקרים חלוקים ביניהם בשאלת היקפה של אסכולה זו ויש אף הסוברים כי ייתכן ומדובר באדם בודד ("הדויטרונומיסט").

Asereth Haddibberoth.png ערך זה הוא קצרמר בנושא תנ"ך. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.