האזרח ק'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האזרח ק'
סוגה דוקומנטרי
יוצרים אלון מרום
אירית דולב
כותבים אלון מרום
אירית דולב
בימוי אלון מרום
ארץ מקור ישראל
שפות עברית
מספר עונות 1
מספר פרקים 3
הפקה
מפיק אירית דולב
עורכים יותם שאו
אתר צילומים ישראל
צלמים אשר בן יאיר
בעז (יהונתן) יעקוב
שידור
רשת שידור yes
רשת שידור בישראל yes דוקו
תקופת שידור מקורית 18 במרץ 201820 במרץ 2018 (3 ימים)
קישורים חיצוניים
דף התוכנית ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

האזרח ק' היא סדרה תיעודית ישראלית השודרה בערוץ יס דוקו ועוסקת בהרשעתו של האסיר משה קסטל ברצח שני אזרחים בשנת 1997.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספטמבר 1997 נעצר משה קסטל, נהג מונית תושב ירושלים, בחשד לרצח חברו חלפן הכספים יגאל דניאל ועובר האורח אילן דבש, בכביש הסמוך ליישוב נטף שבהרי ירושלים. קסטל הורשע על סמך ראיות נסיבתיות בלבד, ללא ראיות פורנזיות, או הודאה שלו בביצוע הרצח. קסטל שהיה מהמר כפייתי ומסובך בחובות בזמן הרצח, רצח לפי כתב האישום את חברו דניאל, ולאחר מכן גם את אילן דבש שנקלע למקום כעובר אורח. הוא נעצר תחילה ושוחרר בערבות. זמן קצר לאחר מכן בעת שהגיעו לביתו שוטרים במטרה להתקין אמצעים לציתות, נמצאו בביתו אלפי דולרים, ששדד לפי החשד מחלפן הכספים. קסטל נעצר בשנית ונגזרו עליו שני מאסרי עולם. מאז מעצרו הוא שב וטוען כי הוא חף מפשע.

הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה בת 3 פרקים המשודרת בערוץ yes דוקו ו-yes VOD. יוצריה הם אלון מרום ואירית דולב. הסדרה הופקה במשך 6 שנים והיא פותחת תיק משפטי של פרשת רצח כפול שארעה בנטף בשנת 1997. במהלך שלושת הפרקים היא מעלה את סימני השאלה העמוקים סביב חקירת המשטרה, הראיות הנסיבתיות, ההרשעה והמשפט ועוקבת תוך כדי כך אחר מאמציו של קסטל שהורשע וטוען מאז מעצרו לחפות, להשתחרר ממאסרו, ודחיית הערכאות השונות את בקשותיו למשפט חוזר ולבדיקה חוזרת.

הסדרה מעמתת את הפרקליט ואת צוות החוקרים בממצאים, אשר בדרך כלל דוחים את דבריהם בגלל אוסף הנסיבות המצטבר וקלישות הטענות, וגם בשם יציבות המערכת.

הסדרה מותירה במשך חלקה הראשון את הצופה בספק עם נטייה לתחושה שמשה קסטל הוא אכן הרוצח, או אולי היה שותף לפשע, אך עם התקדמותה מותירה הסדרה את הצופים בתחושה שקסטל חף מכל פשע.

הבת ובן הדוד של קסטל מאמינים בחפותו והבן נוטה גם הוא להאמין בכך. כך גם בטוחים צוות ההגנה, ההולך ומתרחב עם חלוף השנים ודחיות הערכאות את בקשותיהם לדיון חוזר ובדיקה חוזרת. הצוות כולל את עורך הדין יעקב וינרוט ואת עורכת הדין אפרת פינק.

בסדרה מובאות תחילה בעיות רבות וספקות רבים העולים לגבי תקפות הראיות, ובחלקו השני מוצא ראיות רבות לכך שאחד מחוקרי המשטרה שיבש את החקירה וגרם להפללת קסטל ביותר מדרך אחת.

הטענות על חוסר תקפותם של הממצאים שהביאו להרשעה הן:

 • איכון סלולרי שמצא את קסטל בזירת הרצח, שתחילה הוטל בספק ולבסוף נמצא שגוי לחלוטין על פי מומחים בכירים לשעבר מחברת פלאפון, אך בעת המשפט הוצג כראיה בסבירות של מאה אחוזים.
 • חוסר תקפות העדות המרכזית בפרשה לגבי זיהוי השטרות בידי חלפן הכספים שנתן את הכסף לנרצח לפני הרצח. ראיות שונות מורות על כך שעדות החלפן הייתה לא מדויקת ואף שקרית, ובסוף התוכנית החלפן מודה שלא הייתה כל דרך שיזהה את השטרות וששודל לכך בידי חוקר המשטרה שבעצמו היה חייב לו כסף.
 • התעלמות מעדותו של רועה צאן פלסטיני שהיה עד לרצח, ודיווח כי ראה אדם הלבוש באופן שונה מן הנהג בזירה, ושהנהג הלבוש חולצה עם פסים לא יצא מן המונית במשך הרצח הכפול. במהלך הסדרה ניתן להבין שגם עדותו של הרועה כפי שהובאה לבית המשפט עוצבה בידי חוקר המשטרה המדובר, או בידי אנשים מצוות החקירה.
 • הטענה שהכסף שנמצא בידי החשוד היה למעשה כסף שתול בידי המשטרה, כפי שיורחב בהמשך:

בסדרה הובאו ראיות רבות ומצטברות לכך שאחד החוקרים המרכזיים בפרשה שתל את הכסף שנשדד לכאורה מהנרצח בביתו של קסטל, ושאותו חוקר שידל את חלפן הכספים להודיע שזיהה את שטרות הכסף, וכנראה גם להוסיף פרט שקרי לגבי שמיעת שיחה של הנרצח המבקש להגיע למונית ליד ביה"ח ביקור חולים, מקום בו עמדה מכונית החשוד בתחילת נסיעתו עת פתח בשיחה טלפונית עם הנרצח, כפי שנודע לחוקר מחקירת החשוד ביום הרצח. אלא שבאותה שעה, מעדות החלפן ומרשימת השיחות שלו, החשוד כלל לא היה בחנות שלו, והחלפן היה עסוק בשיחה אחרת לחלוטין. בפרק האחרון של הסדרה החלפן מודה בעיקרי הדברים.

בסדרה מובאים קטעים מחקירתו במשטרה של קסטל וקטעי ראיון איתו. כמו כן מובאים ראיונות עם אישים שהיו קשורים לחקירת הרצח וכאלה שעסקו בה לאחריה. אחת מהם היא שני מזרחי, העיתונאית שחשפה את ההימורים, החובות והקשרים של החוקר עם העולם התחתון. לדברי מזרחי, החלפן סיפר לה שהחוקר שידל אותו לקבל את הכסף שנתן לנרצח בחזרה. מובאים דברי החלפן מחקירה במשטרה, שבה הוא מביע ביקורת חריפה על בית המשפט, הרואה בעדות זו חלק חשוב שעליו מושתתת ההרשעה.

בסדרה מובאים קטעים מחקירת מח"ש את חוקר המשטרה, שעל פי הנטען קיים יחסים כלכליים אסורים עם החלפן – שהיה עד תביעה מרכזי בתיק, ויחסים רומנטיים עם אשת הנרצח אחר רציחתו של בעלה יגאל דניאל. הסדרה חושפת שהחוקר עזב בשקט, תוך ויתור על הפנסיה, וללא שהופעל נגדו כל הליך רשמי אחרי החקירה.

בסיום הסדרה מובאות תגובות הגורמים וקרובי המשפחה של הנרצחים, המצויים בפרטים רבים של הפרשה, ואשר להם אמון מלא במערכת המשפט וממצאיה, ובאשמתו של משה קסטל.

משתתפים עיקריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • משה קסטל – אסיר עולם השפוט למאסר עולם על רצח כפול
 • אלון מרום – יוצר ובמאי הסדרה המנהל את התחקיר והמפגשים עם המעורבים בפרשה
 • יוסי קסטל - בן דודו של משה קסטל המנסה להביא לזיכויו
 • עורך הדין אריה פטר – סגן מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה
 • עורך הדין עודד גזית – החל לייצג את קסטל לאחר ההרשעה
 • בתו של משה קסטל – נשמעת בקולה בלבד, ללא שנחשף שמה
 • עורכת הדין אפרת פינק – נציגת הסניגוריה הציבורית שסייעה לקסטל במאבקו המשפטי לאחר הרשעתו. כיום, סגנית נשיא בית משפט השלום ברחובות.
 • עורך הדין דוד יפתח – ייצג את קסטל בעת משפטו
 • חיים גן טוב – חוקר פרטי שהיה ראש הימ"ר בירושלים בשנות ה-80.
 • שני מזרחי – העיתונאית שחשפה את ההימורים, החובות והקשרים של החוקר עם העולם התחתון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]