yes הטלוויזיה בלוויין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
D.B.S שרותי לווין (1998) בע"מ
Yes logo 2017.svg
סוג חברה פרטית
סיסמה יש טלוויזיה ויש yes
מייסדים איציק אלייקים, מיכל רפאלי כדורי, רוני ברנוב ויונה ויזנטל
שנת הקמה 1998, עלה לאוויר ב- 10 ביולי 2000
חברת אם קבוצת בזק
משרד ראשי ישראלישראל כפר סבא, ישראל
ענפי תעשייה טלוויזיה בלוויין
מוצרים עיקריים טלוויזיה רב-ערוצית, וידאו על פי דרישה
שווי שוק 2.2 מיליארד ש"ח
הכנסות 3.72 מיליארד ש"ח (2014)
רווח 322 מיליון ש"ח הפסד (2014)
אנשי מפתח רן גוראון, מנכ"ל
עובדים 1,700
www.yes.co.il

yes הוא המותג של חברת D.B.S שירותי לווין (1998) בע"מ המספקת שירותי טלוויזיה רב-ערוצית באמצעות הלוויינים "עמוס 3" ו"עמוס 7".

חברת די.בי.אס שירותי לווין (1998) בע"מ המפעילה את yes נמצאת בבעלות שתי חברות אם שבשליטת איש העסקים שאול אלוביץ' - חברת בזק המחזיקה ב-49.1% מהמניות, וחברת יורוקום המחזיקה ב-50.1 ממניות DBS, ובין היתר באמצעות חברת אינטרנט גולד - קווי זהב גם ב-30.96% ממניות בזק.

ב-2018, החברה היא ספקית הטלוויזיה הרב-ערוצית השנייה בגודלה בישראל, עם כ-580 אלף מנויים. מנכ"ל החברה הוא רן גוראון[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע והקמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה הוקמה בשנת 1998 בעידוד שרת התקשורת, לימור לבנת, שסברה כי חברת טלוויזיה נוספת תעורר תחרות את שוק הטלוויזיה הרב-ערוצית שנשלט כמונופול על ידי חברות הכבלים מאז תחילת שנות ה-90 של המאה ה-20. היא החלה לפעול ב-28 ביולי 2000 ושידרו על גבי הלוויינים עמוס 2 ועמוס 3.

השנתיים הראשונות לפעולת החברה התאפיינו בתקלות רבות בהליך ההתקנה, אם בשל כשלים בארגון מערכת החיבור וההתקנה, ואם בגלל המכשולים שניסו חברות הכבלים לשים בדרכם של מי שביקשו להתנתק מהן. אחרי תקופה זו השתפרו שירותי ההתקנה ותמיכת הלקוחות של החברה במידה ניכרת.

התקווה לעורר את התחרות בשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית התגשמה רק בחלקה. אמנם בתחילת הדרך שתי החברות הורידו את מחיריהן במטרה למשוך לקוחות, ולמנוע עזיבה של לקוחות קיימים. ייתכן ותוצאה זו נבעה מהעובדה של"יס" ולחברות כבלים לא הייתה סיבה לחשוש מחדירת גורם מתחרה במחיר זול יותר. התחרות בין החברות התמקדה, אך ורק בתחום התוכן והתמצתה בעיקר בערוץ התוכניות הכללי ובתכנים מיוחדים תמורת תשלום נוסף.

חברות הכבלים ניסו בתחילה להתמודד עם ניסיונות החדירה של "יס" לשוק באמצעות הצבת פיתויים בפני לקוחות עוזבים, ניסיונות להפוך את פרוצדורת המעבר למורכבת, ובראש ובראשונה באמצעות רכישת תכנים שישודרו בלעדית בשידורי הכבלים. מצב זה הביא לכך שבשנותיה הראשונות הציגה "יס" שפע תכנים שנרכשו במחירים זולים בהרבה מספריות הטלוויזיה הבריטית והאוסטרלית. תוכנית זו נכשלה במידה רבה, גם משום שהוצאות הרכישה המופרזות הובילו את חברות הכבלים אל עברי פשיטת רגל, אך גם משום שרוב הסדרות שנרכשו בממון רב שודרו בערוץ 3, שהיה נגיש גם לצופי "יס". סיבה משוערת נוספת הייתה שחברות הכבלים העריכו באופן שגוי את מידת החשיבות שיש לתכנים ספציפיים במערכת ההחלטות של לקוחותיהם, שככל הנראה הכריעו פעמים רבות גם על בסיס של שירות (או היעדרו), או שהסתגלו בקלות רבה ואף יצרו העדפה לתכנים שהציעה "yes".

אתר yes כפי שנראה באוגוסט 2012

בעשור השני של המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

ל"יס" מגוון ערוצים הייחודיים לה, כגון שבעה ערוצי סרטים (כולל ערוץ AMC המשותף גם לכבלים), 5 ערוצי סדרות רכש ותוכניות מקור, ערוצי הבית וערוצי בידור, מדע וטבע שונים. חלק מהערוצים (כמו למשל ערוץ ספורט 5), משותפים לשתי החברות. "יס" משתמשת בשירותיהם של הלוויינים הישראליים עמוס 3 ו-עמוס 7 באמצעות רכישת משיבים מחברת חלל תקשורת כדי לשדר את שידוריה לבתי האב בישראל. הלקוחות קולטים את השידורים בעזרת צלחת לוויין על גג ביתם.

בשנת 2010 סיפקה יס שירותים ל-571 אלף מנויים.[2][3] ובתחילת 2014 לחברה היו כ-607 אלף מנויים.

החל מ-6 בספטמבר 2007, היום בו תקפה ישראל את הכור הגרעיני בסוריה, חלו שיבושי צפייה בחברת הלוויין, במיוחד בצפון ובקו החוף. בתחילה הוערך כי מדובר בספינה הולנדית העוגנת מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל, לאחר בדיקת צה"ל פורסם כי מדובר במדינה זרה. לפי דיווחי כלי התקשורת גם בלבנון היו שיבושי צפייה. השיבושים נמשכו קצת יותר מחודש, עד 11 באוקטובר. בעקבות השיבושים התנתקו כ-750 איש. חברת יס מצידה פתחה את כל הערוצים לשלשה חודשים כפיצוי.[4]

ב-4 בפברואר 2009 אושר על ידי שופטת בית המשפט העליון ושני נציגי ציבור בית הדין להגבלים עסקיים המיזוג בין בזק ל-yes בתנאים מגבילים שימנעו פגיעה בתחרות. פסק הדין שינה החלטה קודמת של רשות ההגבלים העסקיים, אשר אסרה לחלוטין על בזק למזג את yes.[5]

ב-2 באפריל 2017, עקב סוף חייו המסחריים של הלוויין עמוס 2, עברה לשדר על גבי הלוויינים הישראליים עמוס 3 ועמוס 7.

בתחילת 2017 הציגה yes סמליל חדש ומיתוג מחודש.

הלוגו של שירות הטלוויזיה סטינג טי וי
הלוגו של STINGTV

STINGTV[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – STINGTV

ביולי 2017 נחשף ש-yes בשלבים אחרונים של פיתוח שירות משלה לסטרימינג בטלוויזיה בשם STINGTV. השירות הושק באוקטובר 2017. השירות מבוסס אינטרנט, באמצעות מערכת הפעלה של אנדרואיד.[6] ניתן להתחבר באמצעות סטרימרים תומכים או הזמנת ממיר ייעודי. השירות מציע חבילות מצומצמות שכוללות את ערוצי עידן+, ערוצי סדרות, סרטים וילדים של yes ותכני VOD באיכות HD.[7] בעבר, פורסם שזוהי למעשה חברת-בת שעומדת בפני עצמה.[8]

וידאו לפי דרישה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ל-yes ישנם מספר שרותי VOD (ראשי התיבות של "Video-On-Demand", בגרסה עברית "וידאו על פי דרישה") הפועלים כל אחד בצורה שונה ובמקביל אחד לשני.

 • yes VOD: הושק ב-2010, כמעט 5 שנים לאחר השקת השירות המקביל בחברת הכבלים HOT, השירות דומה ל-VOD של הכבלים, אך בשונה ממנו, הוא שירות מסוג Over The Top) OTT), מבוסס על חיבור לאינטרנט ולא על תווך השידור הרגיל של הממיר תוך שילוב של תקשורת באמצעות הלוויין והאינטרנט. התקשורת באמצעות לווין היא חד כיוונית (מהחברה ללקוח) והתקשורת בכיוון השני (מהלקוח לחברה) נעשית על ידי האינטרנט המהיר. השירות הוא וכולל מגוון תכנים, ביניהם סרטים, סדרות, תוכניות פנאי ובידור ואף תוכני HD. על פי דבריו של מנכ"ל yes שירות ה-VOD של yes הוא שירות ה-IPTV השני בעולם. ניתן לגשת אליו גם עם ממירי yesHD ללא הקלטה.
 • DVDbox (לשעבר Video Box ; yes Show - שירות NearVOD המאפשר הזמנה אישית בתשלום למגוון סרטים המשודרים בערוצי 900 כאשר כל 10 דקות מתחיל סרט חדש, השירות מאפשר הזמנת סרטים דרך הטלפון או דרך השלט. עם כניסת שירות ה-VOD פחת השימוש בו בקרב המשתמשים ובהתאם צומצם מספר ערוצי ה- DVDbox. כיום מכיל רק ערוץ אחד של סרטים וערוץ אחד של אירוטיקה.
 • חלק מערוצי YES
  ערוצי yes drama, yes comedy, yes oh ו-yes action
  MaxMovies (בוטל) - שירות PushVOD הנגיש רק לממירי Max, השירות מוריד לדיסק הקשיח של ממיר ה-Max מדי לילה סרטים בהם הלקוח יכול לראותם כל הזמן עד לירידתם, יש מגוון של תכנים כגון סרטים נבחרים, פרקים של סדרות מקור, קדימונים ואף תכנים המוצעים בחינם. ב-4 במאי 2015 הופסק שירות זה.

ערוצי yes[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ערוצי הסדרות של yes

ערוצי VOD:

ערוצי yes:

שידור בהפרדה גבוהה (HD)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסוף שנת 2007 החלה yes לספק שידורי טלוויזיה בהפרדה גבוהה, על ידי שימוש בממיר מיוחד. עד לשנת 2009, ממיר yesMax לא היה יכול לשדר ולהקליט שידורי HD, ואילו באפריל 2009 השיקה yes את הממיר yesMAX HD. ממיר מקליט בנפח של 320GB. נכון לשנת 2014 החברה משווקת את הממיר עם כונן קשיח פנימי בנפח של 1000GB.


ערוצים בעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • +yes: ערוץ בו שודרו מאז תחילת שידורי YES. בתחילתו שידר סדרות איכות, ברובן סדרות בריטיות, ובהמשך גם פעולה, מדע בדיוני ודרמה, הערוץ שינה את שמו ל-yes stars 1.
 • ערוץ 3 ב-yes (ערוץ 3): בשנים הראשונות לשידורי YES ערוץ 3 נחלק בין חברות הכבלים ל-YES שידר במשותף סדרות מחו"ל, ובעת שידור סדרות מקור של הכבלים שודרו סדרות מקור של YES או סדרות מחו"ל. הערוץ שינה את שמו ל-yes stars 3 ושידר תוכני YES בלבד. הערוץ עלה יחד עם תחילת חברת yes
 • Yes Base: החליף את ערוץ 3 ב-YES, ערוץ בו שודרו סדרות רכש מפורסמות לכל המשפחה. שודר במקביל בהוט בשם "Hot Family"
 • ערוץ הקולנוע ישראלי: ערוץ בו שודרו רק סרטים ישראלים ואחר כך תוכניות ישראליות, הערוץ שינה את שמו ל yes 6 ישראלי ומשודר באופן קבוע.
 • yes stars ישראלי: ערוץ שכל תכניו דיברו עברית. בערוץ שודרו סרטים ותוכניות ישראליות בהפקת החברה או עבורה.
 • yes Weekend: ערוץ בו שודרו בסופי שבוע בלבד סדרות של מדע בדיוני, מתח וריאליטי, הערוץ הפך ל-yesSTARS.
 • yesSTARS: ערוץ בו שודרו תוכניות רכש מכל הסוגים. הערוץ הורחב לשלושה ערוצים, כהוא הפך להיות yes stars 2.
 • yes Next: סדרות מכל הז'אנרים המיועדות לצעירים. גם לאחר ירידת הערוץ, הייתה תיקייה מיועדת לו בyesVOD, אך ב-18.1.18 בעקבות חוסר הזכויות של yes לרוב הסדרות ועקב מיתוג מחדש של החברה, ובעקבות חוסר ביקוש התיקייה ירדה, ותכנים אשר יש לyes עדיין זכויות לשדר אותם חולקו לתיקיות מותאמות (לדוג'- "המורדים"-בתיקיית ילדים ונוער)
 • yes SCI FI: ערוץ בו שודרו סדרות מדע בדיוני. הערוץ הוחלף על ידי yes Oh
 • YTV: ערוץ בו שודרו מאז תחילת שידורי YES תוכניות ריאליטי, פעולה וקומדיה לצעירים, אחר כך השם השתנה ל-yes Y.
 • yes Anime: ערוץ שמשדר תוכניות אנימה ביפנית ובאנגלית עם תרגום עברית ורוסית.
 • סטאר וורלד: ערוץ בידור אמריקאי ובריטי המשדר תוכניות, סדרות פעולה, דרמה, קומדיה ותוכניות אירוח ועוד.
 • yes Show: סרטים חדשים בהזמנה אישית 24 שעות ביממה עם פרסומות רחבים של הסרטים, השתנה ל-yes Video box ובהמשך ל- DVD Box.
 • Cartoon Network: ערוץ המשדר סדרות וסרטים מצוירים (רובם אמריקאיים) 24 שעות ביממה. כיום בyes לא ניתן למצוא שום זכר לתוכניות מבית הערוץ, בעוד בHot VOD Young חלק מן התכנים של הערוץ זמינים לצפייה בחינם (בתשלום חודשי למנוי VOD)
 • יסבבה: ערוץ סרטים ותוכניות למשפחה. הערוץ הפך ל-yes 5HD
 • ערוץ הסרטים 4: בשנים הראשונות של שידורי YES ערוץ 4 שידר במשותף בכבלים וב-YES.
 • yes Movies: ערוץ בו שודרו סרטים מצליחים שזכו בפרסי אוסקר ועוד.
 • yes movies HD ערוץ סרטים ב- HD. פוצל ל-2 ערוצים ובוטל. כל תכניו כיום בVOD
 • Discovery Science: ערוץ אירופאי אשר משדר 24 שעות ביממה ועוסק במדע במגוון תחומיו כמו טכנולוגיה, ביולוגיה אסטרונומיה ועוד. חלק מן תוכני הערוצי עכשיו בyesVOD
 • MTV2: ערוץ האחות של MTV שמשדר קליפים, מוזיקה ותוכניות קומדיה. הערוץ ירד, אך חלק מן התוכניות שלו מחכות בyesVOD תחת הקטגוריה "MTV"
 • MCM TOP: ערוץ מוזיקה עכשווית לצעירים המשודר מצרפת. הערוץ בוטל לאחר חוסר ביקוש וצפייה
 • בריזה: מהערוצים ששידרו עם פתיחת שידורי YES, ערוץ 'ים תיכוני' שידר תוכן ישראלי וסדרות. כיום ערוץ 25 ים תיכוני מחליף אותו.
 • ספורט 5 3D: ערוץ בו שודרו משחקים בשיטת התלת מימד. לאחר חוסר ביקוש הערוץ ירד
 • הולמרק: ערוץ של סדרות וסרטי דרמה לכל המשפחה. הערוץ ירד כחלק מירידת הערוץ בכל ישראל.
 • MGM HD: סרטים אמריקאיים מבית אולפני MGM. במקומו הוחלף AMC HD
 • TCM: ערוץ סרטים קלאסיים ששודר בלוויין עד 2013. ירד לאחר סגירת הערוץ בכל ישראל
 • ערוץ הביוגרפיה: סיפורי החיים של מנהיגים, סלבריטאים ומפורסמים מרחבי העולם. כיום, במקומו יש את ערוץ LifeTime -(בשלט 38)
 • ערוץ הילדים: ערוץ המיועד לקהל הילדים ומשדר בעיקר סדרות מצליחות ואהובות ותוכניות לכל קהל הגילאים. סיים את שידוריו ב-yes בינואר 2017 בעקבות סכסוך. תכניו גם ירדו (למעט הפקות מקור כגון- 'שוברי הגלים', 'אליפים', 'מריו', 'Oboy', וכו')
 • לוגי: ערוץ המשדר תוכני מדע ותוכניות העשרה אשר תוכנם הוא העברת לקחים מוסריים וחינוכיים הקשורים למדע, תוך כדי הדגמת שיטות מדעיות למיניהן. סיים את שידוריו בינואר 2017. כל תכניו ירדו, ומשום שלא היו הפקות מקור לא נותר זכר מן הערוץ בyesVOD.
 • Game One: תוכניות של משחקי מחשב ווידאו. ירד לאחר ביטול הערוצים האינטראקטיבים
 • BBC Entertainment: ערוץ סדרות ותוכניות בידור בריטי, עם כתוביות תרגום. הורד מ-YES בסוף 2017,לאחר שyes טענו כי הערוץ אינו מחדש את תכניו, וכי חוזר על התוכניות וכי אחוזי הצפייה אינם גבוהים. הורדת ערוץ זה גרמה לזעם רב בקרב הצופים, וגרם להרבה לקוחות שאהבו את הערוץ לעזוב לחברת HOT אשר בינתיים היחידה שמשדרת את הערוץ, וכי היא חתומה על הסכם איתם עד 2019.
 • בית ומשפחה: ערוץ שעוסק בעיצוב הבית, גידול ילדים, הורות, זוגיות ועוד.
 • ערוץ הקבלה: ערוץ רוחניות.
 • Music Box: תוכניות קליפים ומוזיקה.
 • Adult Channel: ערוץ אירוטי עם מגוון תוכניות.
 • yes India: ערוץ סרטים הודיים.
 • yes Teleclub: ערוץ סרטים וסדרות בשפה הרוסית לכל המשפחה.
 • yes ערוץ משחקי הכס: ערוץ ייעודי לסדרה "משחקי הכס" שעולה מאז 2016 לקראת עלייתה של עונה חדשה ומשדר באפיק 16.
 • Lifetime: ערוץ סדרות וסרטים אמריקאי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ טוקר, נתי (17 ביוני 2018). "לקראת המיזוג: רן גוראון מונה למנכ"ל yes – רון אילון עוזב". TheMarker. בדיקה אחרונה ב-17 ביוני 2018. 
 2. ^ אפרת אהרוני, ‏השוואה בין yes ל-HOT - איזו חברה עדיפה בשירות, טכנולוגיה, תכנים ומחירי החבילות?, באתר גלובס, 7 ביולי 2010
 3. ^ אמיתי זיו, yes שוב מעלה תעריפים: תייקר את חבילת הבסיס בסוף החודש ב-3%, באתר TheMarker‏, 14 במרץ 2010
 4. ^ שלומי דונר, yes פותחת את כל הערוצים בחינם לשלושה חודשים, באתר ynet, 16 באוקטובר 2007
 5. ^ אמיר טייג, אושר המיזוג בין yes ובזק בתנאים מגבילים, באתר ynet, 4 בפברואר 2009
 6. ^ אהוד קינן, ‏כמה יעלה שירות הסטרימינג של יס ומה יהיה בו?, באתר ‏mako‏‏, ‏18 ביולי 2017‏
 7. ^ "הדבש והעוקץ: בדקנו את STING TV, שירות הטלוויזיה החדש של יס". גיקטיים (בעברית). 11 בנובמבר 2017. בדיקה אחרונה ב-11 בנובמבר 2017. 
 8. ^ ישראל וולמן, המיזם הסודי של יס, באתר ynet, 25 ביוני 2017