פלאפון תקשורת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: במקום חזרה מבולבלת על אותם הפרטים צריך להפוך את המלל לרציף ועקבי.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
פלאפון תקשורת בע"מ
נתונים כלליים
מייסדים החברות תדיראן ומוטורולה
תקופת הפעילות 1986–הווה (כ־37 שנים)
חברת אם בזק
מיקום המטה פתח תקווה עריכת הנתון בוויקינתונים
משרד ראשי פארק עופר פתח תקווה
ענפי תעשייה תעשיית הטלקומוניקציה, תעשיית הטלפונים הניידים עריכת הנתון בוויקינתונים
מוצרים עיקריים שירותי טלפוניה סלולרית
הכנסות 2.63 מיליארד ש"ח (2016)
רווח 61 מיליון ש"ח (2016)
מנכ"ל אילן סיגל עריכת הנתון בוויקינתונים
עובדים 2594 (2016)
 
www.pelephone.co.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

"פלאפון תקשורת" בע"מ, המוכרת בשם המקוצר "פלאפון", היא ספקית שירות תקשורת סלולרית בישראל והחברה הראשונה שפעלה בישראל בתחום זה. לחברה היו בסוף שנת 2018 כ-2.51 מיליון מנויים[1]. החברה מנוהלת מאז 2019 באמצעות הנהלה המשותפת גם ל"בזק בינלאומי" ו-yes.

בין השנים 2003 ל-2007 סיפקה החברה שירותי תקשורת גם תחת המותג "Esc", שיועד לצעירים. לצד המותג "פלאפון", החברה סיפקה שירותי סלולר מוזלים תחת המותגים "Pmobile" ו-"Ginimobile"[2][3]. ב-2022 עם כניסתו של אילן סיגל לתפקיד, הוא החליט על סגירת תתי המותגים ומיקוד בדור חמש והעמקת התשתיות של הרשת.[4]

שם החברה התקבע בתודעת הציבור כשם לכל סוגי הטלפונים הסלולריים, הודות לראשוניותו, אף שאין מדובר בשם גנרי. למעשה זהו מותג וסימן מסחר רשום של החברה.

בעלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית פלאפון לשעבר בגבעתיים

בשנת 1990 הפכה חברת מוטורולה לבעלת השליטה המלאה על פלאפון.

לקראת פתיחת שוק הטלפוניה הסלולרית לתחרות בשנת 1994, נכנסה חברת בזק לשותפות עם מוטורולה באוקטובר 1994[5]. בנוסף, שודרגה הרשת לטכנולוגית NAMPS(אנ').

בשנת 2001 התנתקה חברת מוטורולה מהבעלות. בזק, שהייתה אז חברה ממשלתית לא הייתה מעוניינת בכך שגם פלאפון תהפוך להיות חברה ממשלתית ולכן ויתרה על האפשרות להפוך לבעלת השליטה בחברה. חברת "שמרוק אחזקות" זכתה במכרז של בזק וקנתה את חלקה של מוטורולה תוך קבלת עמלה מבזק. לאחר שבזק הפסיקה להיות חברה ממשלתית, בשנת 2004, היא קנתה בחזרה את מניות "שמרוק" והפכה לבעלת המניות היחידה של פלאפון. כיום החברה נמצאת בבעלות מלאה של חברת בזק.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמלילה הראשון של חברת פלאפון
הסמליל של בעלת פלא-פון הראשונה, מ.ת.ת (מוטורולה תדיראן תקשורת)

חברת "פלאפון תקשורת" הוקמה בשנת 1985 על ידי החברות "מוטורולה" ו"תדיראן" לאחר שמוטורולה זכתה במכרז להקמת רשת טלפוניה סלולרית בישראל בנובמבר 1983[6]. בכך הייתה פלאפון לחברה הסלולרית הראשונה בישראל. הרשת התבססה על טכנולוגיית Advanced Mobile Phone System האנלוגית.

במרץ 1986 הפעילה פלאפון את השירות הסלולרי לציבור[7]. באותם ימים תקשורת סלולרית הייתה מיועדת לפלח שוק המנהלים וצרכנים בעשירונים העליונים[8]. החברה מיצבה את המכשיר ככלי עבודה. בפרסומות הראשונות של החברה נראה השחקן חנן גולדבלט מודיע לברוקר שלו לקנות ולמכור מניות תוך כדי נסיעה[9]. עד תחילת שנות ה-90 היו לחברה אלפים בודדים של מנויים. מכשירי הטלפון, כולם מתוצרת מוטורולה, היו כבדים ומגושמים ולכן רובם הותקנו בכלי רכב ולא היו נישאים.

בני אפשטיין היה המנכ"ל הראשון, בין 1985 ל-1994.

אי תשלום תמלוגים למדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 2000 תבעה המדינה את פלאפון בגין הפרת התחייבויותיה במסגרת הרישיון הסלולרי שקיבלה, לתשלום תמלוגים בסך של 8% מהכנסותיה השנתיות, בין ינואר 1994 לפברואר 1996. בכתב ההגנה טענה פלאפון כי קיבלה את הרישיון רק בתחילת 1996, ולכן אינה חייבת בתשלום על התקופה שקדמה לשנה זו. כמו כן, טענה כי שילמה למדינה בספטמבר 1996 כ-46 מיליון שקל אשר יש להפחית מסכום התביעה וכי בהסכם פשרה שבין בזק למדינה בסוף 1995, כבר שולמו התמלוגים הרלוונטיים לתקופה שבין ינואר לאוקטובר 1994. בית המשפט המחוזי מרכז (הש' אסתר שטמר) קיבלה את תביעת המדינה כמעט במלואה ופלאפון הגישה ערעור לבית המשפט העליון, אשר נדחה באוגוסט 2012, ופלאפון חויבה בתשלום 150 מיליון ש"ח למדינה[10].

התארגנות עובדי החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2012 התחילה התארגנות עובדים להקמת ועד עובדים בחברת פלאפון, מדובר בהתארגנות עובדים ראשונה בענף הסלולר[11]. בספטמבר 2012 הכריז ועד הפעולה כי ברשותו שליש מחתימות העובדים הנדרשות להפיכת ההסתדרות לארגון היציג של עובדי החברה, וקרא להנהלת החברה להיכנס עימם למשא ומתן להסכם קיבוצי. הנהלת החברה סרבה להכיר ביציגותו של הוועד[12].

הנהלת החברה פעלה נגד ניסיון ההתארגנות על ידי שליחת מנהלים להחתים עובדים מאוגדים על טופסי ביטול, הקרנת מצגות במוקדים השונים נגד הקמת ועד העובדים[13]. מנכ"ל החברה, גיל שרון, שלח מייל הקורא לעובדי החברה שלא לעסוק בשיחות על נושא הקמת הוועד במהלך שעות עבודתם[14]. למהלך ההתאגדות קמו גם מתנגדים מבין עובדי החברה ונעשה ניסיון להקמת ועד פנימי[15].

ההסתדרות עתרה כנגד חברת פלאפון לבית הדין הארצי לעבודה, בבקשה לפסיקה תקדימית הקובעת כי הבעת עמדה של מעסיק כלפי התארגנות עובדיו היא בגדר "פגיעה בהתארגנות ראשונית" האסורה בחוק. היועץ המשפטי לממשלה הביע עמדה דומה לעמדת ההסתדרות בדיון זה[16].

עובדי חברת חשמל בהפגנת תמיכה בהתאגדות עובדי חברת פלאפון, 2013

ב-26 בנובמבר 2012 הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה בחברת פלאפון על רקע סירוב ההנהלה להיכנס עימה למשא ומתן, ובהמשך הכריזה ההסתדרות על שביתה בחברת פלאפון, השביתה הראשונה בשוק הסלולר[17]. במהלך השביתה התפרסמו בתקשורת דיווחים סותרים על ידי הוועד ועל ידי ההנהלה באשר להיקפה ולהשפעתה, בין השאר פורסמו תמונות של מוקדים ריקים ומלאים. עובדי פלאפון השובתים הפגינו מול סניפי החברה, המטות השונים ומול בתיהם של מנהלים בכירים בחברה וביתו של הבעלים שאול אלוביץ'. מול הפגנות הוועד נערכו גם מספר הפגנות של עובדים המתנגדים להקמת ועד העובדים אשר לטענת הוועד הפגינו על חשבון שעות עבודתם ונשלחו על ידי החברה. במהלך השביתה החרימה החברה את רכביהם של חברי ועד הפעולה, תוך גרירתם מהחניות הפרטיות בביתם ומחניית בניין הוועד הפועל של ההסתדרות[18]. ב-14 בדצמבר 2012 הכריז יו"ר ההסתדרות עופר עיני כי ההסתדרות תשלם שכר לעובדי פלאפון השובתים באמצעות קרן השביתה של ההסתדרות[19]. ב-6 בינואר 2013 הסכימה הנהלת פלאפון לספור את טופסי ההצטרפות של העובדים, לאחר 28 ימי שביתה, יחד עם נציגי הוועד וההסתדרות. בערב אותו יום הכירה החברה ביציגות הוועד והצהירה כי תכנס עמו למשא ומתן[20].

ב-17 בדצמבר 2013 הודיעו ועד העובדים וההנהלה כי נחתם הסכם קיבוצי, שעלותו מוערכת בכ-50 מיליון ש"ח לשנה[21][22]. בסוף אפריל 2017 נחתם הסכם קיבוצי שני בחברה[23].

תקלת הרשת ב-2013[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-3 בפברואר 2013 אירעה תקלה ברשת[24] אשר מנעה קבלת שיחות והוצאתם למרבית לקוחות החברה, וכן ללקוחות רמי לוי תקשורת והוט מובייל המשתמשות בתשתית של פלאפון. במקביל, נוצר עומס על הרשתות הסלולריות המתחרות ונתקבלו דיווחים על תקלות בשיחות גם ברשת אורנג'.

התקלה הזכירה באופיה ובהיקפה תקלה דומה שהתרחשה בסלקום בשנת 2010. התקלה התאפיינה בשיתוק השיחות. אך יתר שירותי הרשת כמו אינטרנט, הודעות, וואטסאפ וכדומה, המשיכו לפעול ללא הפרעה. מחברת פלאפון נמסר שהתקלה הייתה במסד הנתונים המרכזי (HLR) ולקח מעל ארבע שעות לאתר את התקלה ולפתור אותה. עוד נמסר כי אנשי החברה אינם חושדים שמקור התקלה בחבלה מכוונת.

למחרת התקלה, החליטה החברה לפצות את הלקוחות בדומה לאופן בו התמודדה סלקום עם המשבר[25].

פרויקט אלפא[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2018 החלה בזק את פרויקט "אלפא" במטרה למזג את שלוש חברות הבת שלה, בזק בינלאומי, yes, ופלאפון, כך שתפעלנה תחת הנהלה אחת, תוך ייעול בכוח העובד בחברות וסינרגיה בין השירותים המוצעים בחברות[26]. כתוצאה מהליך ההתייעלות, פוטרו מאות מעובדי "בזק בינלאומי"[27].

בשנת 2021, בעקבות החלטת משרד התקשורת לבטל את ההפרדה בין ספק האינטרנט והתשתית, ועקב היחלשות בזק בינלאומי מאז תחילת הפרויקט, הוחלט דווקא בבזק לא למזג את שלוש חברות הבת, אלא לאחד בין בזק בינלאומי ו-yes, כש-yes תהיה זו שמובילה את החברה המאוחדת. לפי תוכנית זו, פלאפון תישאר עצמאית ותעבוד בנפרד לחברה הממוזגת החדשה[28].

בעקבות המהלך, במאי 2021 התאחדו וועדי העובדים בפלאפון ובבזק בינלאומי, והקימו גם וועד עובדים מאוחד תחת השם 'וועד עובדי אלפא' - מהלך תקדימי של חיבור וועדי עובדים בחברות שונות בקבוצה[29][30].

שיווק ומסחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיתוג ופרסום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניגוד לחברות הסלולר אורנג' וסלקום שביצעו שינויים מעטים בסמליל שלהן, פלאפון החליפה את הסמליל פעמים רבות במהלך שנות פעילותה. מ-2004 נעשה שימוש בסמליל כחול בצורת האות "P", שהיא האות הראשונה במילה Pelephone באנגלית. פלאפון ממותגת בשימוש בצבע כחול כמו שאר המותגים של בזק והחברות הבנות (בזק בינלאומי, פלאפון ו-yes), ובדומה למיתוג פרטנר בטורקיז, סלקום בסגול, הוט מובייל וגולן טלקום באדום.

תקציב הפרסום של פלאפון מנוהל על ידי משרד הפרסום אדלר-חומסקי[31], ובשנת 2011 החליטה פלאפון על שפה תקשורתית חדשה אשר כללה מראה ויזואלי וסלוגנים חדשים פרסומים שלה. המהלך בוצע בעקבות השקת רשת ה-UMTS שלה[32].

בשנת 2014 פלאפון החלה לשווק את רשת ה-LTE תחת השם "High Speed 4G"[33].

מגזרי לקוחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף ללקוחות פרטיים, פלאפון מספקת שירותים למספר ארגונים גדולים, ביניהם עובדי המדינה לאחר שזכתה בשנת 2010 במכרז החשב הכללי אשר כולל מעל 100 אלף עובדים[34].

GoNext[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסמליל של GoNext

פורטל האינטרנט הסלולרי הראשון בישראל GoNext, שהוקם בשנת 1999 על ידי חברת פלאפון תקשורת וחברת סאני-קום מבית סאני אלקטרוניקה. שניהם הקימו יחדיו את הפורטל שהציע מגוון שירותים כגון: שדרוג הטלפון הסלולרי, חדשות ומזג אוויר, כלכלה ועסקים, שליחת SMS בתור אימייל בחינם וקבלה, בידור ופנאי, משחקים, ספורט, הכרויות, קניות, ספר טלפונים, בניית אתר סלולרי אישי, מוצר הדגל של חברת גונקסט "zaza box" (שירות תוכן אינטראקטיבי בדומה לשירות obox של אורנג' ותמך ברוב מכשירי חברת פלאפון, מוזיקה והורדות, צ'אט, קהילות ומנוע חיפוש בתוך הפורטל. כל שירותים הלו היו בנויים ב-SHTML וטכנולוגיית WAP עם קובצי WML בעיקר.

באוקטובר 2002 חברת פלאפון רכשה 49% מחברת GoNext בהן החזיקה סאני ובכך הפכה גו-נקסט לפלטפורמת שירותי התוכן הייחודי והרשמי של חברת פלאפון. בפברואר 2003 נסגרה חברת GoNext עקב חוסר רווחיותה לחברת האם (פלאפון), ולפי דברי יו"ר חברת פלאפון דאז אמנון נויבך "הקמת גו-נקסט הייתה טעות".

משרדי החברה היו ממוקמים ברמת גן, דרך בן-גוריון 30 (בבניין "תפוז אנשים") עד מכירתה לחברת פלאפון.

Esc[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמליל המותג "Esc"

בינואר 2003 השיקה פלאפון מותג צעירים חדש שנקרא Esc (אסקייפ). המותג הציע תכנים בלעדיים ללקוחותיו: מוזיקה, משחקי Java סלולרים, הומור ובידור, ערוצי TV הושק רדיו 99Esc ומכשירים סלולריים לרכישה ברשת פלאפון. כמו כן הושקה רשת CDMA 1X אשר מאפשרת העברת נתונים במהירות של עד 144Kbps. ‏Esc זכה להצלחה, ובתום שלוש שנים הצטרפו אליו למעלה מ-450 אלף לקוחות.

סמליל המותג YouPhone

בתחילת שנת 2007 הופסק השימוש במותג Esc, והופסקו פעילויות החברה לצעירים במסגרתו, כמו "העיר האדומה" והחסות על תחנת "רדיו 99".

YouPhone[עריכת קוד מקור | עריכה]

YouPhone (אלון סלולר) הייתה חברת תקשורת שהפעילה רשת סלולרית וירטואלית, במתווה MVNO. היא הוקמה כחברה בת של אלון רבוע כחול ישראל, אך החל מ-2015 היא עברה לבעלות חברת פלאפון תקשורת ופעילותה מוזגה גם כן לתוך פלאפון[35].

Hii Mobile[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסמליל של היי מובייל

ב-11 באפריל 2016 השיקה פלאפון בשיתוף עם חברת לונאמי (בבעלות יעקב קדמי) מותג סלולר חדש בשם היי מובייל. מותג זה פונה בעיקר לצעירים, חיילים וסטודנטים עם חבילות והצעות אטרקטיביות עבור קהל יעד זה[3].

סאווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מותג סלולר למגזר הערבי[2].

Pmobile[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמלילה של P-Mobile

במאי 2016 השיקו פלאפון ורשת חנויות באג את מותג הסלולר Pmobile. המותג מציע את שירותי רשת פלאפון במחירים נמוכים משמעותית מהרגיל[2].

k-Mobile[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 2017 השיקו פלאפון וקרביץ את מותג הסלולר k-mobile. רשת הציוד המשרדי הגדולה בישראל תספק ללקוחותיה פתרון סלולר כולל: מכשירים סלולריים, ציוד קצה וכן מסלול סלולר חדש.

בשנת 2019 המותג נסגר.

וואלה! mobile[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף 2017 נוצר שירות בשם זה שהתארח על רשת פלאפון, נמכר בצומת ספרים[36], ונסגר מאוחר יותר.

טכנולוגיה ושירותים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קידומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראשית דרכה החברה התחילה עם קידומת 050. עם השנים נוספו קידומות 051, 056 ו-068. כששונו הקידומות של חברות הסלולר ולמספרי המנויים התווספה ספרה שביעית, נקבעה הקידומת של פלאפון כ-050. מכשירי "פלאפון כשר" מתחילים בספרות 41.

בנובמבר 2013 השיקה החברה את "פלאפון דיגיטל", פלטפורמת שירותים דיגיטלית. המצטרפים למסלול יוכלו לקבל את כל השירותים באמצעים דיגיטליים כגון חשבוניות במייל, שירות לקוחות בצ'אט, רכישת מכשירים, מידע ותמיכה טכנית ועוד. אתר פלאפון המחודש שהושק לצורך המהלך, כולל הצגת מידע מותאם אישית ללקוחות הרשומים באתר, גלישה מותאמת לטאבלטים כולל חוויית טאצ' מלאה, ניווט ידידותי מהיר ונוח באמצעות 3 קטגוריות: חנות, פלאפון שלי ומידע ותמיכה[37].

CDMA[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקפיצה הטכנולוגית המשמעותית שביצעה פלאפון הייתה בשנת 1998 כאשר היא השיקה רשת דיגיטלית בטכנולוגית CDMA. במקביל, כדי להתמודד עם מאות אתרי הרשת האנלוגית של פלאפון סופקו למאות אתרי החברה מוצרי DXC) Digital CrossConnect). זו הייתה מטריצה ש"ישבה" על קווי התמסורת ואיפשרה המרות ושילוב גמיש של קול ונתונים על גבי קווים ברוחב פס של 2 מגהביט (E1). באמצעות ה-DXC, ניתן היה לספק שירותים בתחומי הסלולר והעברת נתונים ברוחב סרט גבוה. במקביל בוצעה במסגרת הפרויקט השלמת הקמת מערכת ניהול מרכזית לרשת התמסורת של פלאפון לנוכח תלונות רבות של לקוחות על גנבת שיחות.

רשת זו הייתה מהראשונות בעולם בטכנולוגיה זו, שהפכה ברבות הימים להיות הבסיס לטכנולוגיות דור 3 - EV-DO. בשנת 2004 הושקה רשת הדור ה־3 בטכנולוגית EV-DO להעברת נתונים במהירות של עד 2.4Mbps.

ב-28 ביוני 2017 הופסק השירות ברשת ה-CDMA.

דור שלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2006, לאחר מספר שנים שבהן נמנעה פלאפון מלהחליף טכנולוגיה הודיעה החברה על מעבר הדרגתי לרשת הדיגיטלית UMTS (רשת דור 3, הרשת בה כבר פעלו המתחרות פרטנר תקשורת וסלקום) ולזנוח את טכנולוגיות ה-CDMA. פלאפון השיקה את הרשת הזו באיחור לעומת מתחרותיה (4 שנים אחרי אורנג' ושנתיים וחצי אחרי סלקום). שישה חודשים לאחר ההשקה הרשמית של הרשת היו לה כ-200 אלף מנויים.

הרשת החדשה הושקה בתחילת שנת 2009 ובדומה למתחרותיה היא מתבססת על טכנולוגית כרטיסי SIM אותם ניתן להעביר ממכשיר אחד למשנהו. בעת הקמתה הרשת אפשרה תקשורת נתונים סלולרית במהירות הורדה של 7.2Mbps, מהירות שהייתה דומה למהירויות חיבורי האינטרנט הביתי באותה עת. בכך התאפשרו צפייה בתכני הטלוויזיה בסלולר גם בפלאפון.

במאי 2010 הכריזה פלאפון על שדרוג הגלישה ברשת שלה לקצב הורדה של 15Mbps, אותו מיתגה "+ High Speed GSM", למרות השדרוג התבצע על רשת דור שלישי ולא GSM. לאחר שהחברה שדרגה חלקים משמעותיים מהרשת שלה לטכנולוגיית HSPA+ (בקצב מקסימלי של עד 21Mbps), שמוכרת גם כדור 3.75, והרחיבה את מערך תמסורת האתרים לתמיכה בקצבי נתונים גבוהים תוך שימוש ברשת המטרו אתרנט החדשה של בזק, המאפשרת העברת תקשורת IP על גבי אופטיקה, תוך הוזלת עלויות.

במאי 2013 הודיעה החברה כי היא חתמה עם חברת התשתיות אריקסון חוזה לשדרוג נוסף של הרשת שלה. פרויקט התשתית כולל הן את הגדלת הקיבולות של האתרים הסלולריים (אנטנות) והן הרחבת רשת התמסורת. במסגרת השדרוג מספקת אריקסון לפלאפון תוספת קיבולת באתרים הסלולריים ובמרכז הרשת, תוך הרחבת התמסורת ברשת וכן הטמעת פתרונות לשיפור נוסף של מהירות הדאטה של פלאפון. בעקבות השדרוג תאפשר הרשת קצבים של עד 42 מגה ביט לשנייה[38].

LTE - דור 4[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפריל 2014 החלה פלאפון לפרוס את רשת ה-LTE (דור 4), לאחר שחברת אריקסון זכתה במכרז לשדרוג הרשת[39]. באוגוסט 2014 החלה החברה להפעיל רשת דור רביעי בפריסה חלקית[40].

החברה מפעילה אלפי אתרים ברחבי הארץ בדור 3 ובדור 4, ומפעילה טכנולוגיות מדור 4 וחצי. ב-2018 ארגון ה-GSA העולמי קבע כי פלאפון היא אחת מ-39 מפעילות הסלולר בעולם והיחידה מישראל, המשתמשות בשלוש הטכנולוגיות על פני הרשת: Mimo 4X4, QAM256 ו-Carrier Aggregation, אשר מגבירות את מהירות הגלישה[41].

5G - דור 5[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-29 בספטמבר 2020 הפעילה פלאפון את רשת הדור החמישי (5G) ב-150 ערים ברחבי ישראל. רשת זאת פועלת בתדר 3.5 גיגה-הרץ[42].

שירותים לעסקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלאפון נותנת שירותי תקשורת המותאמים לעסקים: שירות Cloudit שהושק ב-2016 וכולל שירותי מחשוב ענן לעסק כמו אנטי וירוס, שירות גיבוי, אופיס 365, שיתוף קבצים ועוד. ב-2017 השיקה פלאפון את שירות IoT Starter Kit עם סל כלים כולל של קישוריות, גישה לרשת, חומרה, אבטחה ופלטפורמה לפיתוח. הערכה מותאמת לחברות המפתחות פתרונות IoT. באותה שנה השיקה פלאפון את Pelephone Smart DATA ביחד עם ענקית הטלקום טלפוניקה, מערכת לעיבוד המידע שברשותה והפיכתו לשירות בעל ערך לגופים שונים, ציבוריים ופרטיים.

ב-2018 פלאפון השיקה את פתרון ה-IoT השלם הראשון בישראל:[43] רשת ייעודית, פלטפורמות, שותפויות עסקיות ופתרון One Stop Shop לעסקים[44], הכולל אינטגרציה - החל מאפיון הצורך, בחירת הפתרון, התקנה, תמיכה ושירות ללקוחות עסקיים[45]. הפלטפורמה הוקמה בשותפות עם החברות, IBM ו-טליט תקשורת, ומתבסס על פלטפורמות הענן שלהן[46].

ב-2019, השיקה פלאפון פתרונות IoT לעסקים קטנים ובינוניים - שירות IoT In a Box, פלטפורמה דיגיטלית לרכישת פתרונות IoT[47]. הפלטפורמה כוללת ערכות ניטור לפי סוג העסק, למדידה ובקרה של תקינות ציוד, טמפרטורה, איכות סביבת עבודה ומעקב אחר נכסים[48]. מדובר בפתרון למסעדות ובתי קפה, מרפאות וקליניקות, משרדים, מפעלים קטנים ועוד[49][50].

Pelephone Cyber[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 2016 השיקה פלאפון את שירות פלאפון סייבר (Pelephone Cyber), המקנה הגנה בגלישה סלולרית מפני מתקפות האקרים ווירוסים. יחד עם השירות הושק בתוכו גם שירות בקרת הורים, המגביל גלישה לאתרים למבוגרים בלבד בגלישה סלולרית.

ציוד קצה ואביזרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלאפון היא החברה המובילה במכר ציוד קצה ואביזרים (טלפונים סלולריים, ראוטרים, טאבלטים, אביזרי סאונד ועוד) מבין מפעילות הסלולר בישראל[51]. החברה יבואנית רשמית וישירה של חברות אפל, סמסונג, וואווי, ובעלת מעבדה רשמית ומוסמכת של המותגים אפל, סמסונג, וואווי, LG, נוקיה ועוד. לחברה יש כ-56 נקודות שירות פרונטליות ברחבי הארץ, מקריית שמונה ועד אילת, הכוללות מרכזי שירות, חנויות אקספרס ודוכנים בקניונים השונים.

שירותים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2009 פלאפון השיקה שני שירותי תוכן: שירות הטלוויזיה ניידת Super TV הכולל בתוכו ערוצי לייב וקטלוג VOD גדול של ספורט, חדשות, בידור ו-MUSIX, שירות מוזיקה המאפשר גישה למעל שני מיליון שירים ללא הגבלה במגוון ז'אנרים ישראליים ולועזיים עם אלפי פלייליסטים. באוגוסט 2013 פלאפון השיקה את Pelephone Cloud, שירות שמאפשר למשתמשים לאחסן מידע בנפח של 100 ג'יגה-בייט ישירות מהמכשיר הנייד שלהם לענן[52].

שירות גוביינא, חיוג הספרות 142 מטלפון קווי, מאפשר להתקשר לכל קו בזק וקו ברשת פלאפון על חשבון מקבל השיחה (בהסכמתו). שירות זה מקנה לחברת פלאפון יתרון על פני מתחרותיה, שאינן מספקות אותו.

פלאפון מפעילה מעבדת התיקונים המציעה שירות ללקוחות כל החברות.

סמלילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ קבוצת בזק מדווחת על תוצאות כספיות לשנת 2015, 17 במרץ 2016
 2. ^ 1 2 3 יאיר מור, ‏באג במחיר: 29 שקל לסלולר ללא הגבלה בפלאפון, באתר ‏מאקו‏‏, ‏15 במאי 2016‏
 3. ^ 1 2 אמיתי זיו, תגידו Hii: יעקב קדמי משיק רשת סלולר חדשה לצעירים, באתר TheMarker‏, 11 באפריל 2016
 4. ^ גד פרץ, ‏החלטה ראשונה של מנכ"ל פלאפון אילן סיגל: סוגר את תתי-המותגים, באתר גלובס, 18 בספטמבר 2022
 5. ^ ע"א 7958/10 פלאפון תקשורת בע"מ נ' מדינת ישראל, סעיף י'
 6. ^ ע"א 7958/10 פלאפון תקשורת בע"מ נ' מדינת ישראל, סעיף ב'
 7. ^ אהרן פריאל, ה"פלא-פון" - שנה אחרי, מעריב, 31 במרץ 1987
 8. ^ ציוני דרך בתרבות הטלפון בישראל חלק ב', בארכיון האינטרנט של אתר "אנשים ישראל", 29 באפריל 2012
 9. ^ פרסומת ישנה של פלאפון, נבדק ב-2021-05-30
 10. ^ אלה לוי-וינריב, העליון דחה ערעור פלאפון על תשלום תמלוגים של 150 מ' ש', גלובס, 1 באוגוסט 2012
 11. ^ שי ניב, ‏מאות עובדי פלאפון הצטרפו להסתדרות; ההנהלה מנסה לעצור זאת, באתר גלובס, 30 באוגוסט 2012
 12. ^ נדב נוימן, ‏ההסתדרות הודיעה לפלאפון: אנחנו הארגון היציג בחברה, באתר גלובס, 11 בספטמבר 2012
 13. ^ חיים ביאור, בית הדין גינה את פלאפון: איימה על עובדיה כדי שלא יתאגדו, באתר TheMarker‏, 3 בספטמבר 2012
 14. ^ רן רימון, מנכ"ל פלאפון לעובדים: איבדנו את המיקוד העסקי, באתר ynet, 14 באוקטובר 2012
 15. ^ שי ניב, ‏האתר נגד ההתאגדות בפלאפון - של אדלר-חומסקי, באתר גלובס, 24 באוקטובר 2012
 16. ^ שי ניב, ‏וינשטיין: להגביל את זכות המעסיק להביע עמדה על התאגדות עובדיו, באתר גלובס, 2 בדצמבר 2012
 17. ^ שי ניב, השביתה בפלאפון: בוועד מדווחים על תקלות; החברה מכחישה, גלובס, 10 בדצמבר 2012
 18. ^ פלאפון גררה רכבים של עובדים שובתים; "המנכ"ל גיל שרון השתגע", גלובס 11 בדצמבר 2012
 19. ^ עיני: "ההסתדרות תשלם שכר לעובדי פלאפון השובתים", גלובס, 14 בדצמבר 2012
 20. ^ שי ניב, יו"ר ועד עובדי פלאפון: "לא רוצה שהמנכ"ל גיל שרון יתפטר", גלובס, 7 בינואר 2013
 21. ^ בילי פרנקל, הסכם קיבוצי בפלאפון; יעלה 50 מיליון בשנה, באתר ynet, 17 בדצמבר 2013
 22. ^ ההסכם הקיבוצי בין הוועד וההנהלה, באתר ועד עובדי פלאפון
 23. ^ ניצן צבי כהן, ‏התאגדות עובדים, הדור הבא: הסכם קיבוצי חדש בפלאפון, באתר דבר העובדים בארץ ישראל, 28 באפריל 2017
 24. ^ אמיתי זיו, גילי כהן ויניב קובוביץ, התקלה בפלאפון: הרשת חזרה לפעילות מלאה, באתר הארץ, 3 בפברואר 2010
 25. ^ יום אחרי הקריסה, מנכ"ל פלאפון: הלקוחות יוכלו לבחור פיצוי - 60 דקות שיחה או 500 מגה בייט גלישה (דה-מרקר), סרטון באתר יוטיוב
 26. ^ אתר למנויים בלבד נטי טוקר, בזק בוחנת מיזוג של תחומי הטלוויזיה, הסלולר והאינטרנט תחת מנכ"ל אחד, באתר TheMarker‏, 29 במאי 2018
 27. ^ עומר כביר, התייעלות אגרסיבית בקבוצת בזק: תקצץ 750 משרות ב-3 השנים הקרובות, באתר כלכליסט, 30 בינואר 2019
 28. ^ גד פרץ, ‏סוף דרכה של אלפא? בזק בינלאומי תמוזג ל־yes; פלאפון תנוהל בנפרד, באתר גלובס, 21 בפברואר 2021
 29. ^ יעל ולצר, לקראת מאבק עם ההנהלה? ועדי העובדים של פלאפון ובזק בינלאומי התאחדו, באתר ynet, 26 במאי 2021
 30. ^ ניצן צבי כהן, ‏מובילי המאבק של עובדי אלפא: "הלכנו עם חוש הצדק והאמת שלנו ולא התנצלנו", באתר דבר העובדים בארץ ישראל, 5 בנובמבר 2021
 31. ^ חני יודל, פלאפון משיקה שפה פרסומית חדשה, באתר nrg‏, 3 במרץ 2009
 32. ^ ענת ביין-לובוביץ', ‏נפרדים מעולם אחר? פלאפון תשיק שפה תקשורתית חדשה, באתר גלובס, 24 ביולי 2011
 33. ^ אופיר דור, פלאפון משיקה את רשת הדור הרביעי היום, באתר כלכליסט, 3 באוגוסט 2014
 34. ^ תומר אביטל, עובדי המדינה ישלמו 70 שקל בחודש על הסלולרי שלהם, באתר כלכליסט, 5 ביוני 2013
 35. ^ באתר הבית של החברה נאמר: "כעת הינכם מנויים בחברת פלאפון"
 36. ^ צומת ספרים תמכור חבילות סלולר של וואלה! mobile , באתר וואלה!‏, 12 בנובמבר 2017
 37. ^ פלאפון משיקה את "פלאפון דיגיטל", Telecom News, ‏27 בנובמבר 2013
 38. ^ אמיתי זיו, פלאפון תשקיע 100 מיליון ש' בפרויקט שדרוג רשת לדור 4‏, באתר TheMarker‏, 29 במאי 2013
 39. ^ נחמה אלמוג, פלאפון: נשיק רשת דור רביעי בתוך שלושה חודשים, באתר אנשים ומחשבים, 30 באפריל 2014
 40. ^ אמיתי זיו, פלאפון מכריזה: גם לנו יש דור 4 סלולרי, באתר TheMarker‏, 3 באוגוסט 2014
 41. ^ גד פרץ, ‏GSA: פלאפון מצטרפת לרשימה הרשתות המהירות בעולם, באתר גלובס, 8 בפברואר 2018
 42. ^ פלאפון משיקה את רשת ה-5G בישראל, באתר מגזין גאדג'טים וטכנולוגיה - Gadgety.co.il | גאדג'טי, ‏2020-09-29
 43. ^ איתמר ברנר, פלאפון: החברה הראשונה בישראל שמציעה את פתרון ה-IoT השלם, באתר ynet, 14 בנובמבר 2018
 44. ^ פלאפון השיקה את Pelephone IoT - פתרון ה-IoT השלם הראשון בישראל, באתר telecomnews
 45. ^ נחמה אלמוג, ‏פלאפון השיקה פתרון IoT לעסקים ומערכת לרכבים חכמים, באתר "אנשים ומחשבים", 19 בפברואר 2018
 46. ^ יוסי לוי, פלאפון השיקה מוצרי IOT חדשים והכריזה: ה- eSIM יושק עוד במאי, באתר חדשות 13, 14 בפברואר 2019
 47. ^ לא רק בחברות גדולות: IoT אפשרי עכשיו בכל עסק, באתר גלובס, 18 ביוני 2019
 48. ^ נחמה אלמוג, ‏פלאפון מרחיבה את חדירתה לעולמות ה-IoT, באתר "אנשים ומחשבים", 14 בפברואר 2019
 49. ^ ynet, ה-eSIM מגיע לפלאפון, אך רק בשעונים חכמים, באתר ynet, 14 בפברואר 2019
 50. ^ מערכת וואלה! TECH‏, פלאפון מכריזה: תתמוך בסים אלקטרוני שנמצא בשעון החכם של אפל, באתר וואלה!‏, 14 בפברואר 2019
 51. ^ שירי חביב ולדהורן, ‏הכנסות פלאפון עקפו את פרטנר וסלקום ברבעון הרביעי של 2018, באתר גלובס, 28 במרץ 2019
 52. ^ פלאפון השיקה שירות שמאפשר לאחסן מידע של 100 ג'יגה-בייט ישירות מהמכשיר החכם לענן, אנשים ומחשבים, 27 באוגוסט 2013