הדוכסויות המאוחדות של יוליך-קלווה-ברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הדוכסויות המאוחדות של יוליך-קלווה-ברג
Vereinigte Herzogtümer Jülich-Kleve-Berg (גרמנית)
Verenigde Hertogdommen Gulik-Kleef-Berg (הולנדית)
Armoiries Guillaume de Clèves.png
Locator United Duchies of Jülich-Cleves-Berg (1560).svg
ממשל
משטר דוכסות
שפה נפוצה גרמנית
לימבורגית
עיר בירה דיסלדורף
גאוגרפיה
יבשת אירופה
היסטוריה
הקמה איחוד הדוכסויות קלווה ויוליך-ברג
תאריך 1521
פירוק שלום קסנטן
תאריך 1614
ישות קודמת Bergischer Löwe.svg דוכסות ברג
Cleves Arms.svg דוכסות קלווה
Blason Nord-Pas-De-Calais.svg דוכסות יוליך
Armoiries de la Marck 1.svg רוזנות מארק
Ravensberg Arms.svg רוזנות ראבנסברג
ישות יורשת Wappen Mark Brandenburg.png נסיכות הבוחר מברנדנבורג
Wappen-neuburg.jpg רוזנות פפאלץ-נויבורג
שונות
Karte der Vereinigten Herzogtümer Jülich-Kleve-Berg (1540).png
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הדוכסויות המאוחדות של יוליך-קלווה-ברג, (בגרמנית: Vereinigte Herzogtümer Jülich-Kleve-Berg), היה איחוד דוכסויות בחבל הריין כאוניה פרסונלית, ואשר פורק לאחר מלחמת הירושה של יוליך. לאחר קונגרס וינה הוקמה פרובינציית יוליך-קלווה-ברג בשטחים הללו, ובשנת 1822 צורפה הפרובינציה לשטחי פרובינציית ריינלנד.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1423 איחד אדולף, דוכס יוליך-ברג את דוכסות יוליך עם דוכסות ברג, והקים את דוכסות יוליך-ברג. בשנת 1511 מת וילהלם הרביעי, דוכס יוליך-ברג ללא בנים, ובתו מריה מיוליך-ברג אשר הייתה נשואה ליוהאן השלישי, דוכס קלווה ירשה את נחלותיו. בשנת 1521 איחד יוהאן השלישי את הדוכסויות תחת שלטונו, והקים את הדוכסויות המאוחדות של יוליך-קלווה-ברג. שטח הדוכסויות המאוחדות כלל את כל שטחי נורדריין-וסטפאליה המודרנית, מלבד השטחים אשר השתייכו לנסיכות הבוחר מקלן ולבישופות מינסטר.

בשנת 1539 מת יוהאן השלישי, ובנו וילהלם, דוכס יוליך-קלווה-ברג ירש את נחלותיו, ובימיו שגשגה הדוכסות. בשנת 1592 מת וילהלם, ובנו יוהאן וילהלם, דוכס יוליך קלווה-ברג ירש את נחלותיו.

בשנת 1609 מת יוהאן וילהלם ללא יורשים, ובעקבות כך פרץ סכסוך בין פיליפ לודוויג, רוזן פפאלץ-נויבורג ליוהאן זיגיסמונד, הנסיך הבוחר מברנדנבורג על ירושת נחלותיו. בנוסף התערבו בסכסוך גם ממלכת צרפת, ממלכת הבסבורג, נסיכות הבוחר מסקסוניה והרפובליקה ההולנדית, במה שהיווה הקדמה למלחמת שלושים השנים אשר פרצה זמן קצר לאחר מכן. בשנת 1614 נחתמה אמנת קסנטן, ולפיה בנו של פיליפ לודוויג וולפגנג וילהלם קיבל את דוכסויות יוליך וברג, בעוד יריבו יוהאן זיגיסמונד, הנסיך הבוחר מברנדנבורג קיבל את דוכסות קלווה ואת רוזנויות מארק וראבנסברג.

לאחר מכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1680 ירש נכדו של פיליפ לודוויג - פיליפ וילהלם את נסיכות הבוחר מפפאלץ, ואילו בשנת 1701 הוקמה ממלכת פרוסיה על ידי בית הוהנצולרן שליטי ברנדנבורג. בשנת 1815 קיבלה פרוסיה בקונגרס וינה את שטחי הדוכסויות המאוחדות של יוליך-קלווה-ברג לשעבר כפיצוי על השטחים שנלקחו ממנה בפולין, והם נכללו בפרובינציית יוליך-קלווה-ברג, אשר צורפה בשנת 1822 לשטחי פרובינציית ריינלנד.

דוכסי יוליך-קלווה-ברג[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]