לדלג לתוכן

הדלתא של מיסיסיפי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הדלתא של מיסיסיפי

הדלתא של מיסיסיפיאנגלית: Mississippi Delta) הוא אזור גאוגרפי-תרבותי בדרום ארצות הברית. הדלתא היא מישור המשתרע בין נהר המיסיסיפי לנהר יאזו (Yazoo), רובו ככולו בשטח מדינת מיסיסיפי. אין לבלבל בין שטח זה לבין דלתת המיסיסיפי, שהיא שפך הנהר מיסיסיפי למפרץ מקסיקו, השוכן כ-400 קילומטרים דרומה ל"דלתא". השטח הוא בערך בצורת משולש שקודקודו הצפוני היא העיר ממפיס, צלעו המערבית היא הנהר מיסיסיפי, הקודקוד הדרום-מזרחי של המשולש היא עיר הבירה של מיסיסיפי, ג'קסון והקודקוד הדרום-מערבי היא העיר ויקסבורג, מיסיסיפי, בה נשפך היאזו למיסיסיפי. המשכה של הדלתא על גדתו המערבית של נהר המיסיסיפי נקראת "הדלתא של ארקנסו" והיא בעלת מאפיינים דומים.

גאוגרפיה והיסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדלתא של מיסיסיפי היא חלק מאגן שהוצף בשיטפונות במשך אלפי שנים. סחף הנהרות הביא לכך שהקרקע באזור פורייה ביותר. רוחב הדלתא בנקודה הרחבה ביותר הוא כ-100 ק"מ בין היאזו למיסיסיפי וגובהה המרבי של הקרקע כ-60 מטרים מעל לפני הים (בממפיס). עד בוא ההתיישבות האירופאית היו במקום ביצות ויערות. עד 1818 שהו באזור ילידים אמריקאים (אינדיאנים) משבט צ'יקסאו (Chickasaw).

עקב התיישבות אירופאים בלואיזיאנה הצרפתית הפך האזור למרכז חקלאי. הגידולים המרכזיים היו במאה ה-17 קנה סוכר ואורז שפינו את מקומם לטבק במאה ה-18 ולכותנה במאה ה-19. ענפים אלה היו עתירי ידיים עובדות ולשם כך הובאו רבבות עבדים אפרו-אמריקאים לעבודה באזור.

האזור נותר עני יחסית ובלתי מפותח כלכלית בשל העבודה הזולה ומיכון חקלאי הוכנס אליו רק לאחר השפל הגדול. בשנות ה-90 הותרה באזור פתיחת בתי קזינו, כאמצעי להאצת הכלכלה.

השילוב בין איכרים לבנים בעלי אדמות ועבדים לשעבר, איכרים לבנים עניים בעלי חוות קטנות ואוכלוסיית פועלים אפרו-אמריקאית גדולה יצר תופעות של גזענות בוטה מתום מלחמת האזרחים האמריקנית ואילך. במקום פעלה בגלוי תנועת הקו קלוקס קלאן, נפוצו מעשי לינץ' בשחורים ובשנות השישים סער האזור על רקע פעילות התנועה לזכויות האזרח של ארצות הברית וההתנכלות לפעיליה. בשל כך כונה האזור "הדרום העמוק ביותר" או "הדרום של הדרום"[1]. בראשית המאה ה-20 עזבו אפרו-אמריקנים רבים את האזור בחיפוש אחר חיים חופשיים יותר ותעסוקה משתלמת יותר בערים התעשייתיות של הצפון, בעיקר שיקגו ודטרויט.

תרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – דלתא בלוז

המאפיין המרכזי של האזור היא תרבות הבלוז שהתפתחה בו על ידי צאצאי העבדים לצד תרבות הגוספל הדרומי. במקום צמח סגנון הדלתא בלוז. הכבישים המהירים כביש 61 וכביש 49, החוצים את הדלתא, היו לנושאים לשירי בלוז נודעים. מפגש הכבישים בעיר קלארקסדייל הפך אתר עלייה לרגל לכל אוהבי הבלוז בשל הקשרו לאגדה לפיה שם מכר אחד מחלוצי הבלוז, רוברט ג'ונסון את נפשו לשטן בתמורה ליכולת נגינה בגיטרה.

על בסיס הצלחת הבלוז צמחו באזור גם סגנונות הרוקבילי והרוק אנד רול המוקדם.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Brandfon, Robert L. Cotton Kingdom of the New South: A History of the Yazoo-Mississippi Delta from Reconstruction to the Twentieth Century. Cambridge, Mass.: Harvard University Press, 1967.
  • Cobb, James C. The Most Southern Place on Earth: The Mississippi Delta and the Roots of Regional Identity. New York: Oxford University Press, 1992.
  • Dunbar, Anthony. Delta Time: A Journey through Mississippi. New York: Pantheon, 1990.
  • Willis, John C. Forgotten Time: The Yazoo-Mississippi Delta after the Civil War. Charlottesville: University Press of Virginia, 2000.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ במאמר מ"מרחבים דרומיים"