הוועדה לאנרגיה אטומית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הוועדה לאנרגיה אטומית (הוא"א) אחראית על הפעילות של מדינת ישראל בתחום הגרעין.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוועדה לאנרגיה אטומית הוקמה ב־13 ביוני 1952 על ידי ראש הממשלה דוד בן-גוריון בראשות פרופ' ארנסט דוד ברגמן. בתחילה ישבה הוועדה במבנים ארעיים ליד רחובות. בשנת 1958 הוחל בהקמת המרכז למחקר גרעיני - שורק (ממ"ג). בסוף שנת 1959 הוחל בהקמת הקריה למחקר גרעיני - נגב (קמ"ג). משרדי הוועדה נמצאים ברחוב חיים לבנון ברמת אביב.

תחומי אחריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קריה למחקר גרעיני - נגב

הוועדה לאנרגיה אטומית אחראית על הפעילות הגרעינית של מדינת ישראל, שמתבצעת, כאמור, בשני מרכזים - המרכז למחקר גרעיני בנחל שורק והקריה למחקר גרעיני ליד דימונה. הוועדה מייעצת לממשלה בנושאים שקשורים למחקר ופיתוח גרעיני ומבצעת את מדיניות הממשלה בתחום זה. הוועדה גם מייצגת את מדינת ישראל בתחום הגרעין במוסדות בינלאומיים כמו הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בווינה.

בשנת 1966, לקח על עצמו ראש הממשלה לוי אשכול את התפקיד, מידי דוד ארנסט ברגמן.בראש מליאת הוועדה עומד ראש הממשלה, שהוא יו"ר הוועדה לאנרגיה אטומית, והוא הממנה את חברי הוועדה. בתחילת שנות השמונים מנחם בגין מינה את יובל נאמן להיות יו"ר הוועדה והוא היחיד שכיהן בתפקיד בלי להיות ראש הממשלה‏[1].

בפברואר 2011, עודכן מבנה הוועדה לאנרגיה אטומית, אושררה אחריותו של ראש הממשלה בנושא הגרעין, לרבות היותו הממונה הישיר על הוועדה לאנרגיה אטומית, עודכנו תפקידי הוועדה והוסדרו הממשקים בין הוועדה לבין משרדי ממשלה אחרים.‏[2]. על התנהלות הוועדה עד 2015 היה ממונה השר לענייני מודיעין[3], ב-2015 הוועדה עברה לאחראיות של השר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים.

ראשי הוועדה לאנרגיה אטומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הקמת הוועדה לאנרגיה אטומית הועמד בראשה הפרופ' דוד ארנסט ברגמן, שכיהן בתפקידו עד שנת 1966. מאז הנוהג הוא שבראש הוועדה עומד ראש הממשלה, ובכפוף לו מתמנה על ידי הממשלה מנכ"ל הוועדה. להלן רשימת מנכ"לי הוועדה מאז שנת 1966:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]