החאן הירושלמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

החאן הירושלמי
(למפת ירושלים רגילה)
Jerusalem location map with titles2.png
 
החאן הירושלמי
החאן הירושלמי
שער הכניסה לחאן
החאן בלילה
הכניסה הדרום-מערבית של החאן לפני שיקומו (1965). השלט מציין: "תעשיית עץ ומקררים וגם חשמליים - י. ומ. פרנקל"
החצר הפנימית בחאן

החאן הירושלמי (בפי ירושלמים החאן) הוא מבנה מדרום לשכונת ימין משה בירושלים, שתיפקד בעבר כחאן לעולי הרגל אל העיר העתיקה, וכיום משמש כמתחם תרבות ואירועים וכמשכנו של התיאטרון העירוני - תיאטרון החאן. החאן ממוקם בכיכר דוד רמז, מול תחנת הרכבת ההיסטורית של ירושלים.

היסטוריה של המבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המבנה הוקם בתקופת השלטון העות'מאני כבית חרושת לייצור משי. בהמשך הוסבה פעילותו לחאן, כאשר המבנה הדו-קומתי משמש כאכסניה לחניית לילה של שיירות ולהגנה עליהם מהתנפלויות השודדים שהיו נפוצים בסביבה.

החאן שימש בעיקר את עולי הרגל הנוצריים בדרכם מירושלים לכנסיית המולד בבית לחם, ולחברון, וכן את עולי רגל היהודיים בדרכם מירושלים לקבר רחל בבית לחם ומערת המכפלה בחברון. החאן מילא תפקיד חשוב עבור השיירות שהגיעו לירושלים לאחר שעת סגירת שערי ירושלים, אשר בדרך כלל נסגרו כל ערב עם שקיעה, ונפתחו למחרת לאחר הזריחה.

עם ההתפתחויות שעברה ירושלים בשלהי התקופה העות'מאנית, ובכללן שיפור מצב הביטחון, השארת שערי העיר פתוחים גם בלילות, ההתיישבות מחוץ לחומות והתפתחותה של מלונאות מודרנית בסגנון אירופי - איבד החאן את תפקידו כאכסניית דרכים לשיירות, והמבנה ננטש והוזנח. בשנות הארבעים והחמישים של המאה ה-20 שכן באגף הדרומי של המבנה מפעל לייצור מקררים.[1]

בשנות ה-70 של המאה ה-20 עבר מתחם החאן שיפוץ מקיף בהנחייתו של אדריכל השימור נחום מלצר ובעידודו של ראש העיר טדי קולק. המתחם הוכשר לשמש מרכז תרבות ובילוי, המשמש בעיקר כמשכנו של תיאטרון החאן. אולם תיאטרון בן 238 מקומות ישיבה הוכשר במערה חצובה בסלע בחלקו הדרומי של המתחם. החצר הפנימית נוקתה מערימות פסולת, רוצפה מחדש ונשתלו בה עצים וערוגות פרחים, והמבנים שסביבה שוקמו מהריסותיהם והוסבו למשרדים, חדרי הלבשה ומסעדה. מערה חצובה נוספת הנפתחת אל החצר, קטנה יותר, הפכה למועדון לילה ("מועדון החאן") שהתמחה במופעי פולקלור ישראלי לתיירים, ובו הופיעה לאורך שנים יפה ירקוני ברפרטואר ישראלי ובינלאומי. לימים נסגר מועדון הלילה, וב-2003 הוסבה המערה ששיכנה אותו לאולם תיאטרון נוסף של תיאטרון החאן ("במה 2" או "האולם הקטן").

בצד התיאטרון, משמש אתר החאן גם כמקום בילוי פופולרי באווירת חצר ירושלמית טיפוסית. במקום פועלים בר ובית קפה המשמשים את באי התיאטרון בצד בליינים ירושלמיים, וחלקים מן המתחם ניתנים להשכרה לאירועים פרטיים.

תיאטרון החאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תיאטרון החאן

תיאטרון החאן הפועל במקום הוא התיאטרון הרפרטוארי היוצר היחיד בירושלים. התיאטרון אימץ את צורת מבנה שער הכניסה לחאן - קשת רחבה, שהפכה סימן ההיכר של המבנה - כחלק מהלוגו שלו. מתחם התיאטרון כולל שני אולמות - האולם הראשי ובו 238 מקומות ישיבה, שם מוצגות מרבית ההפקות הראשיות של התיאטרון, ואולם משני להופעות קטנות ומפגשים ובו 70 מקומות ישיבה.

התיאטרון הוקם ב-1968 ביוזמת ראש העיר טדי קולק. התיאטרון מעלה כ-3–5 הפקות חדשות מדי שנה, ובסה"כ מעלה התיאטרון כ-200 הופעות בשנה במתחם הבית. החאן מנוהל כעמותה, שהוועד המנהל שלה מורכב מאישי ציבור ונציגי הגופים התומכים בה כספית - עיריית ירושלים, הקרן לירושלים ומשרד התרבות והספורט. בצד התמיכה הממסדית ממומנת פעילות התיאטרון מהכנסות עצמיות ומגיוס תרומות, בסיוע של אגודת ידידים פעילה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו כיתוב על השלט בצילום המבנה לפני שיקומו