המומינים (אנימה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המומינים
המומינים.jpg
楽しいムーミン一家
משפחת מומין הלבבית
סוגה אנימה, פנטזיה, קודומו
אנימה: Tanoshii Muumin Ikka
אורך פרק 25 דק'
במאי הירושי סאיטו ומאסאיוקי אוג'ימה
סטודיו Tele-Image Japan Inc., Telescreen Japan Inc., Visual 80
רשת שידור יפןיפן TV Tokyo (יפן)
ישראלישראל הטלוויזיה החינוכית (ישראל)
ישראלישראל ערוץ ג'וניור (ישראל)
כאן חינוכית (ישראל)
מדבבים בשפה העברית יובל סגל, ירון דגן, יהונתן השילוני, ליליאן ברטו, חני נחמיאס, רותי הולצמן, רמה מסינגר, איריס זינגר, דן תורן, סיון שביט, עמי טראוב, עודד מנשה, אסף כחולי, שמעון כהן, אורנה לביא-פלינט
תקופת שידור מקורית 10 באוקטובר 199126 במרץ 1992
מספר העונות 2
מספר הפרקים 104
סרט: כוכב השביט
במאי הירושי סאיטו
סטודיו Tele-Image Japan Inc., Telescreen Japan Inc., Visual 80
הופעת בכורה 1992
משך הקרנה 70 דקות

המומינים היא סדרת אנימה המבוססת על עלילת סדרת ספרי המומינים המקוריים מאת טובה ינסון. הסדרה בת 104 הפרקים הופקה לטלוויזיה בשיתוף פעולה יפני-הולנדי בין השנים 19911992. בדצמבר 2012 יצאה ביפן מהדורת Blu-ray הכוללת את העונה הראשונה של הסדרה באיכות משופרת.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הסדרה מתרחשת בעמק בדיוני בשם עמק המומינים ומתמקדת בהרפתקאותיהם של משפחת מומין ותושבי עמק המומינים, החווים הרפתקאות שונות ומשונות בעמק המומינים ומחוצה לו, על אורחים מוזרים שבאים לבקר בעמק ועל מקרים מוזרים שקורים למומין וחבריו. הסדרה משדרת מסר מרכזי של אהבת אדם, ענווה, אופטימיות ואהבת הטבע.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדמויות המרכזיות בסדרה.

משפחת המומינים מונה שלוש נפשות - מומינאבא, מומינאמא ומומינטרול, ויחד איתם גרים בעמק סניף - יצור מגזע דמוי קנגורו, סנופקין הנווד, מאי הקטנה והשובבה, סנורק המדען ואחותו סנורקה, מר המיולין האספן ועוד מספר דמויות משנה.

משפחת מומין[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מומינטרול\מומין: הדמות המרכזית בסדרה. אמיץ, שוחר הרפתקאות וילד בעל מוסר גבוה. יחד עם חבריו יוצא מומין להרפתקאות רבות ומשונות ומפיק לקחים. הוא חברו הטוב ביותר של סנופקין. ידיד טוב ואהוב ליבה של סנורקה לאורך הפרקים.
 • מומינאבא: ננטש על סף בית יתומים בילדותו, וברח משם כשהפך לנער כדי לגלות את העולם אך לבסוף החליט להקים משפחה ולהיות אב אחראי לילדו. כותב את סיפור ילדותו המרתק ומלא ההרפתקאות. הוא כמעט תמיד חובש כובע מגבעת שחור, ונוהג להרגע בעת עישון מקטרת.
 • מומינאמא: הייתה גם היא הרפתקנית בילדותה. משהתבגרה היא אמא מתחשבת, מכניסת אורחים ורוקחת תרופות פלא מספר שהורישה לה אמה (שמכונה מומינסבתא). לאורך הפרקים השונים אף פעם שיפוטית לטוב או רע כלפי הדמויות השונות ומקבלת את האחר באשר הוא. מדי פעם היא מחליטה לעזוב את הבית לפרקי זמן קצרים, ועוברת הרפתקאות מעניינות. היא כמעט תמיד עם תיק היד שלה. לעולם לא תמצאו אותה ללא סינרה המפוספס.

חברי המשפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סנורקה: ידידתו הטובה של מומין ואף מאוהבת בו. היא מתאהבת באחרים לעיתים אבל חוזרת למומין כשהעניינים מתחממים יותר מדי. סנורקה היא עדינה ונבונה, תלויה במומין מאוד וסומכת עליו בכל. חברתה הטובה היא מאי הקטנה. סנורקה נשארת לכל אורך הסדרה אכפתית ועדינת נפש ומלאת אמונה בטוב שבעולם, סנורקה מוצאת עצמה כבת משפחה של המומינים אך נשארת נאמנה לאחיה סנורק ודואגת לו. סנורקה וסנורק הם סנורקים - תת-גזעים של המומינים.
 • סנורק: אחיה של סנורקה. מדען המנסה בין השאר לבנות ספינה מעופפת. בשלב מאוחר של הסדרה הוא מקנא במכשפה על יכולתה להמריא על המטאטא שלה ללא מאמץ.
 • סניף: סניף הוא יצור דמוי קנגורו או עכבר, חברו הילדותי במקצת של מומין הנחשב כבן משפחה, בבית המומינים. זוהי אחת הדמויות הבודדות בסדרה המגלה חומרנות וחיבה יתרה לכסף, אחריו היא רודפת באופן עקבי. כמו כן מאופיין סניף כפחדן, קמצן, זללן וישנוני, מכונה על ידי מאי הקטנה כטיפש.
 • סנופקין: חברו הטוב של מומין אשר נודד דרומה עם האוהל שלו כל חורף וחוזר באביב. סנופקין הוא בנם של בימבלינה ויוסטוס, ומכאן הוא אח למחצה של מאי הקטנה (בתה של בימבלינה). סנופקין הוא טיפוס שתקן ומופנם האוהב להתבודד, נערץ על ידי חבריו, בעיקר מומין, שמתייחסים אליו כאל חכם ובר-דעת. לראשו תמיד אותו כובע ירוק ישן ולגופו תמיד אותה חליפה ירוקה. סנופקין חי בפשטות באוהל ליד הנהר השוכן בעמק המומינים, נוהג לנגן במפוחית פה. הוא ניזון מהדגים שהוא דג בנהר. שלא כמו חבריו האחרים ב"עמק המומינים", בגלל רצונו להתבודד אינו רואה את בית המומינים כביתו שלו, אך זוכה שם באופן תמידי לאירוח מאיר פנים, סנופקין אינו מסכים שמומין טרול יצטרף אליו בנדודיו החורפיים, אך תמיד ראוי לקבלת הפנים מחממת הלב ממומין כאשר חוזר באביב.
 • מאי הקטנה: ילדה נערית קטנה, שובבה וזדונית, שלא מפחדת מכלום. מאי היא אחותה של בימבל. לדברי בימבל, מאי הקטנה נמסרה לאחריותה על ידי אימן של השתיים מפני שזו התייאשה מלנסות לחנך אותה. לדבריה, אם בימבל לא תוכל לחנך אותה, אף אחד כבר לא יוכל. לכן, מסבירה בימבל את ניסיונות השווא שלה להשליט סדר על מאי כ"עניין של עיקרון". מאי היא ילדה קטנה ונמוכת קומה בעלת ממדים רגילים. שערה של מאי הקטנה הוא אדמוני ואסוף תמיד ב"קוקו" מזדקר. היא לבושה תמיד בשמלה אדומה פשוטה. לצווארה סרט סגול. מאי מעידה על עצמה שהיא אף פעם לא עצובה, אלא רק שמחה או נרגזת, מכנה את סניף כטיפש. נראה שהיא מאוהבת בסנופקין.
 • אליסיה: נכדתה הצעירה של המכשפה, שבאה ללמוד אצלה את רזי הכישוף במטרה להפוך למכשפה ביום מן הימים. מתיידדת עם שאר הדמויות והופכת לחברה טובה של משפחת מומין, למורת רוחה של סבתהּ.
 • מר המיולין: קשיש מגזע "המיולין" (נקרא על שם הגזע) שמתעסק באספנות. בתחילה אסף בולים, כאשר אסף את כל הבולים שבעולם, עבר לאיסוף פרחים למיניהם ולבסוף עבר לתחום הצפרות. אדם טוב לב ומעט אומלל בגלל תעלוליו המרושעים והבלתי פוסקים של סרח. נרתם לעזור למומין ולסנורקה בכל צרה. מנהל קשר שוטף עם "האגודה לצמחים חדשים" ומנסה לרשום שם את גילוייו. פעמיים זכה לקבלת הכבוד על גילויים של שני צמחים נדירים בעמק המומינים, שנקראו על שמו. האחד הוא גלדיולוס המיולינסיס והשני הוא גלדיולוס המליפורמיס. דודתו של מר המיולין גידלה את מומינאבא בבית היתומים. נחשב למומחה ליצירת זיקוקים, ובמספר פרקים מפיק מופעי זיקוקים לאירועים מיוחדים.

דמויות משניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גברת פיליונק: מצטרפת כ"שכנה החדשה" לעמק המומינים. אישה נוקשה וקרירה שמחנכת את שלושת ילדיה בנוקשות יתרה, היא לעיתים מתלבטת אם לעזוב את עמק המומינים אך תמיד נשארת.
 • בימבל: אחותה הגדולה של מאי הקטנה. בחלקים מסוימים בסדרה היא נמצאת ביחסים זוגיים עם מפקח המשטרה של העמק.
 • המפקח: מפקח המשטרה בעמק המומינים. מאוהב בבימבל. המפקח אחראי על שלושה שוטרים זוטרים.
 • המכשפה: אישה זקנה ובעלת מזג רע. חיה לה ביער המכשפות ביחד עם נכדתה אליסיה.
 • אליסייה: נכדתה הג'ינג'ית של המכשפה, אוהבת להתארח בבית המומינים ולשחק עם כולם, למרות שסבתא שלה לא מסכימה לה. היא יודעת לעשות קסמים ובסוף העונה הראשונה יוצאת למסע בדרום כדי להפוך למכשפה אמיתית. (וחוזרת לאחר מכן). היא ידידותית ונחמדה מאוד, חברה של כולם ובמיוחד של סנופקין.
 • הגרוק: מפלצת קרה ובודדה. כל הנמצא בסביבתהּ הופך לגוש קרח. היא אינה רעה מיסודה ותמיד מחפשת חברה וחום, אך בשל מראהּ החיצוני והקור שהיא מפיצה, היא מביאה להרתעות מפניה. היא נוהגת להתיישב על מדורות בוערות כדי להתחמם, דבר הגורם מיד לכבייתן. מתאהבת במומין ואף קנאית לו.
 • השמנטפים: יצורים מוזרים ולבנים, בצורת מקל עם ידיים קטנות אשר צומחים מזרעים מיוחדים שנשתלו בליל אמצע הקיץ. "השמנטפים" הם יצורים אשר מפיקים חשמל, ונטענים מהברקים בלילות חורף סגריריים כשסופת ברקים מכה בעץ הארז העתיק בראש הרי הבדידות, מקום היקבצותם. מי שמתקרב אליהם מתחשמל, לכן הם נמצאים בבחינת אותם יצורים שיש לשמור מרחק מפניהם. יש להם ברומטר אשר תלוי על עמוד קולט ברקים שאומר להם מתי קרבה לה סופת ברקים, המהווה אפוא, את מקור היטענותם.
 • המכשף: רוכב על פנתר שחור. מעופף ברחבי היקום בחיפושו אחר אבן האודם הקסומה שאותה הוא מוצא לבסוף בעמק המומינים, ומקבל אותה מבוב וטינגומי (שני יצורים, המגיעים לעמק המומינים באופן מפתיע). בסדרה המגבעת שלו הגיעה לידי משפחת מומין וגרמה למספר תקריות (הפכה מים לפטל, הצמיחה עץ ענק, הפכה את מומין ליצור מוזר וגרמה להופעתם של עננים ורודים ויציבים לתעופה על גביהם, לאחר שהוטלו בה קליפות ביצה, והמכשף הפך את עיניה של סנורקה לנוצצות וגדולות).
 • טינגומי ובוב: שני יצורים קטנים אשר הגיעו לעמק המומינים בתור אורחים ונושאים עימם מזוודה בעלת תוכן מסתורי (אותה אבן אודם שנגנבה מהגרוק).
 • סרח: יצור מחוספס ומרושע, שעושה תעלולים ומנסה להפיל את שאר הדמויות בפח. גנב למר המיולין צמחים נדירים ואוספים נוספים.
 • דינורה: נערה הגיונית ואחראית. מופיעה בפרקי החורף. נוהגת לדוג דגים מתחת לקרח המצטבר בקרבת הים הקפוא.

המומינים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 1992 עשתה הסדרה את הופעת הבכורה שלה בישראל, כאשר עונתה הראשונה שודרה בטלוויזיה החינוכית. העונה השנייה הובאה לשידור בשלהי שנת 2000, אם כי בפועל הופקה כעשור קודם לכן. מוקדם יותר באותה שנה, שודר לראשונה (ובאופן חד פעמי) הסרט "כוכב השביט". אורכו 70 דקות, והוא מבוסס על הספר כוכב השביט מגיע לעמק המומינים. החל מ-2006, הסדרה שודרה גם בערוץ ג'וניור את שיר הפתיחה והסיום של הסדרה בגרסתה העברית ביצעו ראובן גבירץ ויוריק בן דוד.

הדיבוב המקורי לעברית לסדרה הופק על ידי חסיה ורטהיים במהלך שנות התשעים באולפני זינקו ובויים על ידי חנה דרורי-קשי.

צוות המדבבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגרסה העברית המקורית השתתפו בדיבוב הדמויות:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]