לדלג לתוכן

הנווד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הנווד
आवारा
בימוי ראג' קאפור עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי ראג' קאפור עריכת הנתון בוויקינתונים
תסריט חוואג'ה אחמד עבאס עריכת הנתון בוויקינתונים
עריכה G. G. Mayekar עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים ראג' קאפור
K. N. Singh
Cuckoo Moray
Brij Mohan Vyas
שאשי קאפור
פרית'וויראג' קאפור
Leela Chitnis
נרגיס
Leela Mishra עריכת הנתון בוויקינתונים
מוזיקה Shankar–Jaikishan עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום Radhu Karmakar עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה הודו עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה R. K. Films עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה R. K. Films עריכת הנתון בוויקינתונים
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 1951 עריכת הנתון בוויקינתונים
משך הקרנה 193 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט הינדי עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט בית משפט, סרט דרמה עריכת הנתון בוויקינתונים
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הנווד (आवारा; באנגלית: Awaara, תרגום חופשי: "היחפן") הוא סרט דרמת פשע הינדי הודי משנת 1951, שהפיק וביים ראג' קאפור, ונכתב על ידי חוואג'ה אחמד עבאס. בסרט מככב ראג' קאפור יחד עם אביו האמיתי פרטהוויראג' קאפור, ושחקנים נוספים: נרגיס, לילה צ'יטניס ו- קנ סינג . בני משפחה אחרים במשפחת קאפור הבוליוודית מופיעים בסרט, כולל אחיו הצעיר ביותר של ראג' בחיים האמיתיים שאשי קאפור, שמגלם את הגרסה הצעירה יותר של דמותו, וכן סבו, דיוואן בשוורנת' קאפור, המשחק בתפקיד קטן בהופעתו הקולנועית היחידה. המוזיקה של הסרט הולחנה על ידי שנקר ג'יקישאן .

הסרט עוסק בנושאים סוציאליסטיים, [1] [2] ומשלב נושאים חברתיים ורפורמיסטיים עם ז'אנר הפשע, הקומדיה הרומנטית והמלודרמה המוזיקלית . [3] העלילה מתמקדת בחייהם השזורים זה בזה של הגנב המסכן ראג' (בגילומו של ראג' קאפור), ריטה המיוחסת (בגילומה של נרגיס), והשופט רג'ונת' (בגילומו של פריתוויראג' קאפור) שאינו מודע לכך שראג' הוא בנו. בסרט, דמותו המסכנה של " הנווד הקטן " של קאפור מתייחסת לצ'רלי צ'פלין ופותחה עוד בסרטי קאפור אחרים כמו "הנודד" . הסרט נחשב לאבן דרך בהיסטוריה של בוליווד.

הסרט הפך בין לילה לסנסציה בדרום אסיה, וזכה להצלחה גדולה עוד יותר בברית המועצות, מזרח אסיה, אפריקה, האיים הקריביים, המזרח התיכון ומזרח אירופה. [4] במיוחד השיר "I am a Vagabond", ששר מוקש למילים של שיילנדרה, הפך לפופולרי מאד ברחבי תת היבשת ההודית, כמו גם במדינות כמו ברית המועצות, סין, בולגריה, טורקיה, אפגניסטן, ורומניה . הסרט היה מועמד גם לפרס דקל הזהב בפסטיבל קאן ב-1953.[5] על פי ההערכות, הסרט נמכר ביותר מ 200 מיליון כרטיסים לחו"ל, כולל יותר מ-100 מיליון בסין וכ-100 מיליון בברית המועצות. [6] בשל הפופולריות שלו בכל כך הרבה מדינות, הסרט היה מועמד לסרט המצליח ביותר בכל הזמנים. [7] בשנת 2012, הסרט נכלל ב-20 הערכים החדשים ל -100 הסרטים הגדולים בכל הזמנים של מגזין טיים .

ראגונת הוא שופט מחוזי עשיר. הוא מרשיע את ג'גה, בנו של פושע, באונס על בסיס ראיות חלשות. הוא מאמין ש"אנשים טובים נולדים לאנשים טובים, ופושעים נולדים לפושעים". ג'אגה נמלט מאוחר יותר וחוטף את אשתו של השופט לילה לשם נקמה. כשהוא מגלה שהיא רק נכנסה להריון, הוא משחרר אותה אחרי ארבעה ימים ומתכנן נקמה מסוג אחר. אנשים חושדים בנאמנותה לבעלה והשופט מעיף אותה מהבית, ודוחה את תחינותיה שהילד הוא שלו.

לילה יולדת את ראג' (ראג' קאפור) ברחוב והם חיים בעוני. ראג' מתיידד עם ריטה (נרגיס) בבית הספר. הוא מסולק מבית הספר מכיוון שהוא מנסה לשמור על עבודתו כמצחצח נעליים וריטה עוברת לעיר אחרת. ג'אגה משכנע את ראג' לגנוב כדי להציל את אמו המורעבת. ראג' גדל להיות פושע מיומן, נכנס ויוצא מהכלא ועובד עבור הכנופיה של ג'אגה. לילה, אמו, חושבת שהוא איש עסקים משכיל. ראג' לעולם לא שוכח את ריטה, ושומר את תמונת יום ההולדת שלה בביתו.

עבור שוד בנק, ג'אגה מבקש מראג' לגנוב מכונית. הוא חוטף ארנק של אישה כשהיא יוצאת מהמכונית, אבל לא מוצא מפתחות. מיד לאחר מכן הוא מתיימר לרדוף אחרי הגנב כדי להסתיר את העובדה שהוא הגנב, ומחזיר את הארנק לאישה, המוקסמת מאישיותו ומחוסר האנוכיות שלו לכאורה. מאוחר יותר, כאשר ראג' גונב בהצלחה מכונית, הוא מתחבא מהמשטרה באחוזה שבה הוא פוגש את אותה אישה. כשהוא רואה את אותה תמונת יום הולדת, ראג' מבין שהיא חברתו לבית הספר ריטה. הוא אומר לריטה שהוא גנב אבל ההצהרות שלו גורמות לה לחשוב שהוא איש פיננסים מומחה. ריטה, לומדת כעת משפטים, ועובדת אצל שופט שנשמע חשדן כשהוא שומע שראג' לא יודע מי אביו. ראג' וריטה מתאהבים. מכייון שהוא דואג שריטה לא תקבל אותו בגלל הגניבה שלו, ראג' מתחיל לעבוד במפעל. הוא מפוטר כשהמנהל מגלה שהוא היה גנב.

ריטה מזמינה את ראג' למסיבת יום ההולדת שלה. ראג' חוזר לג'אגה על מנת לקבל הלוואה כדי שיוכל לקנות לה מתנה. ג'אגה לועג לניסיונותיו לעשות שינוי ומבקש ממנו לבצע פשעים נוספים. ראג' מסרב אבל מאוחר יותר גונב שרשרת מאדם ברחוב, מבלי לדעת שהאיש הוא השופט. ביום ההולדת של ריטה, כאשר ראג' נותן לה שרשרת ללא עטיפה והשופט נותן לה עטיפה ללא שרשרת, היא מבינה שראג' הוא אכן גנב. ריטה הולכת לאמו של ראג' ולומדת את כל סיפור חייו. היא מחליטה שראג' לא רע, אבל נאלץ לבצע פשעים בגלל השפעה רעה והייאוש של חיים בעוני. ראג' מתבייש, עדיין מאמין שהוא לא טוב בשבילה, אבל היא סולחת לו.

ראג' הולך לשופט לשאול אם הוא יכול להתחתן עם ריטה, אבל השופט מסלק אותו. בינתיים, ג'אגה והחבורה מבצעים את שוד הבנק, אבל זה משתבש והם צריכים לברוח מהמשטרה. ג'אגה מתחבא בביתו של ראג', שם לילה מזהה אותו והוא תוקף אותה. ראג' נכנס ונלחם בו, הורג את ג'אגה בהגנה עצמית. ראג' עומד למשפט על מותו של ג'אגה עם ראגונאת כשופט שלו. כאשר לילה הולכת לבית המשפט כדי לספק את עדות הראייה שלה, היא רואה את ראגונאת ורודפת אחריו אך נפגעת ממכונית. ריטה גובה את העדות מלילה בבית החולים, ובהמשך ראג' מורשה לבקר אותה. לילה אומרת לראג' שהשופט הוא אביו ומבקשת מבנה לסלוח לו. אבל ראג' כועס יותר על השופט שגרם לו ולאמו לסבול. הוא בורח מהכלא ומנסה להרוג את השופט לשם נקמה, אך נעצר על ידי ריטה. ריטה מגנה על ראג' במשפט על תקיפה, שחושפת את מערכת היחסים בין אב ובן. ראג' בוחר שלא להגן על מעשיו ואומר שהוא איש רע. הוא מבקש מבית המשפט לא לחשוב עליו, אלא על מיליוני הילדים האחרים שגדלים בעוני ובסופו של דבר פונים לפשע כי לחברה הגבוהה לא אכפת מהם. בזמן שהוא ממתין לפסק דינו, ראג' זוכה לביקורו של השופט ראגונאת, שמקבל לבסוף שראג' הוא בנו ומבקש סליחה בבכי. בסופו של דבר, ראג' ניצל מהוצאה להורג אך נידון ל-3 שנות מאסר על פשעו. הוא מבטיח שאחרי שישתחרר יעשה שינוי עבור ריטה, שמבטיחה לחכות לו.

 • פרית 'וויראג' קאפור - השופט רגונאת
 • ראג ' קאפור - ראג'
 • נרגיס - ריטה
 • ק. נ. סינג - ג'אגה
 • קוקו - רקדנית בר
 • ב. מ. ויאס - דובי
 • לילה מישרה - אחותו של רגונאת
 • לילה צ'יטניס - לילה
 • שאשי קאפור - ראג ' הצעיר
 • בייבי זוביידה - ריטה הצעירה
 • האני אובריאן - רקדנית
 • באששוורנת ' קאפור - שופט

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הנווד בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ Linda Badley; R. Barton Palmer; Steven Jay Schneider (2006), Traditions in world cinema, Rutgers University Press, 2006, ISBN 978-0-8135-3874-7, To this day 'Awaara hoon' ('I'ma vagabond'), the title song of Raj Kapoor's Awaara ('The Vagabond', 1951) remains well known throughout Russia, which the director- star visited, and China, where both the song and film were said to be Chairman Mao's favourites
 2. ^ Natasa Ďurovičová (31 באוגוסט 2009), World cinemas, transnational perspectives, Taylor & Francis, 2010, ISBN 978-0-415-97653-4, hearing the hit theme song "Awaara Hoon" ("I am wayward") hummed on the streets of Nanjing. Then, traveling through a small town in a more remote part of China, Seth has to perform the song on request at a local gathering: 'No sooner have I begun than I find that the musicians have struck up the accompaniment behind me: they know the tune better than I do {{citation}}: (עזרה)
 3. ^ Creekmur, Corey K. (2013). International Film Musical. Edinburgh University Press. p. 217. ISBN 978-0-7486-5430-7.
 4. ^ Sangita Gopal; Sujata Moorti (2008). Global Bollywood travels of Hindi song and dance ([Online-Ausg.] ed.). Minneapolis: University of Minnesota Press. p. 16. ISBN 978-0-8166-4579-4. נבדק ב-26 ביוני 2011. {{cite book}}: (עזרה)
 5. ^ "Awards for Awaara (1951)". Internet Movie Database. ארכיון מ-11 בינואר 2009. נבדק ב-30 בינואר 2009. {{cite web}}: (עזרה)
 6. ^ "You Asked It - Padmaavat Is Bigger Than Mughal E Azam?". Box Office India. 8 במרץ 2018. {{cite news}}: (עזרה)
 7. ^ "Awaara 'most successful' film of all times". Gulf News. 1 באוקטובר 2006. אורכב מ-המקור ב-25 במרץ 2012. נבדק ב-16 בינואר 2012. {{cite news}}: (עזרה)