קומדיה רומנטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: קביעות לא מבוססות ולא הגיוניות שנכונות רק בחלק מהמקרים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

קומדיה רומנטית היא ז'אנר נרטיבי שמסתיים, ככל קומדיה, בטוב. הקומדיה הרומנטית תסתיים לעתים קרובות בחתונה, שהיא הסיום הטוב של הז'אנר הרומנטי.

מאפיינים רווחים בז'אנר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן מספר מוסכמות הרווחות בז'אנר, אם כי אין הכרח שהן תמצאנה בכל קומדיה רומנטית. כמו בכל ז'אנר, המוסכמות הן כלליות, אך אין הן קיימות בכל יצירה: היוצר תמיד מתאים אותן למטרותיו האמנותיות הנוגעות ליצירה הספציפית. חלק מכל יצירה מקורית הוא שימוש במוסכמות בדרך ייחודית ושונה, ולכן תהיה סטייה מהעקרונות הכלליים.

קומדיה של טעויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קומדיה רומנטית משתמשת לעתים קרובות במוסכמת קומדית הטעויות: שני האוהבים מסתבכים בשיחות שבהן שניהם סבורים שהם מדברים על אותו דבר, ובעצם כל אחד מהם מתכוון לדבר אחר. דוגמה לכך ניתן לראות ברומן אמה מאת ג'יין אוסטן: לאורך כל הרומן מתנהלים דיאלוגים "של חרשים" בין דמויות, כאשר בכל דו-שיח שכזה מושאי השיחה לפי כל אחד מהצדדים שונים זה מזה. ב"אמה", הייחוד של השימוש במוסכמה הוא העמדת הקורא בעמדה זהה לזו של הדמויות, כך שהסתירה והטעות מתגלות לקורא באותו שלב שבו הדמויות מגלות אותן. האירוניה הדרמטית נעלמת, ונותרת רק אירוניה בדיעבד.

צירופי מקרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקומדיה הרומנטית משתמשת בצירופי מקרים כדי להניע את העלילה. למשל, דמויות תקלענה למקום מסוים במקרה, וכך תתפתח סצנה שתביא להתרחשות הבאה בעלילה. ברומן קורות טום ג'ונס, אסופי מאת הנרי פילדינג, צירופי מקרים מביאים את טום ואת אהובתו לאותו פונדק, בדיוק כאשר טום מפתה אישה זרה למיטתו. כך מונע צירוף המקרים את איחודם מחדש של בני הזוג. ב"קורות טום ג'ונס" משתמש פילדינג בצירוף המקרים ללא כל הסוואה, וזהו אחד המניעים הראשיים בעלילה.

סיום בחתונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האיחוד בין בני הזוג הוא נקודת הסיום הטבעית של הקומדיה הרומנטית. בין אם האיחוד מגיע עד למימושו המלא בחתונה (כמו ב"אמה"). ב"קורות טום ג'ונס", שם הרומן נסגר כאשר החתונה (שמועדה כבר נקבע) עדיין לא התקיימה, מהווה החריגה מהסדר שימוש ייחודי במוסכמת הנישואים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בני בן-דוד, הקומדיה הרומנטית האמריקנית: היסטוריה, אידאולוגיה ומגדר, הוצאת האוניברסיטה הפתוחה, 2015.


P human body.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אמנות ובנושא קולנוע. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.