פסטיבל הקולנוע בקאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמליל הפסטיבל

פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בקאןצרפתית: le Festival international du film de Cannes) או פסטיבל קאן (le Festival de Cannes) הוא פסטיבל קולנוע יוקרתי שנערך בעיר הנופש קאן שבדרום צרפת.

הפסטיבל הוא יוזמה של שר החינוך והתרבות הצרפתי ז'אן זאי (Jean Zay) כתגובה לפסטיבל הסרטים של ונציה מ-1937, בו התבטא הקשר האמיץ בין איטליה של מוסוליני לבין גרמניה הנאצית. הפסטיבל החדש, פרי שיתוף פעולה בינלאומי בתמיכה רחבה של תעשיית הקולנוע האמריקנית, היה אמור להיפתח בעיר קאן ב-1 בספטמבר 1939. פלישת גרמניה הנאצית לפולין בדיוק בתאריך זה, הביאה לביטול הפסטיבל. הרעיון נדחה אך התקיים אחרי מלחמת העולם השנייה, בין ה-20 בספטמבר ל-5 באוקטובר 1946 ומאז הוא נערך מדי שנה בחודש מאי, מלבד במספר מקרים יוצאי דופן.

הפסטיבל, הסגור לקהל הרחב, מקבל תשומת לב גדולה מהתקשורת, ועקב כך פוקדים אותו כוכבי קולנוע רבים. מפיקים רבים משיקים בו את סרטיהם החדשים, ומנסים למכור אותם למפיצים מכל העולם.

הפרס היוקרתי ביותר שמוענק בפסטיבל הוא פרס דקל הזהב (Palme d'Or) לסרט הטוב ביותר, אשר בראשיתו ובין אמצע שנות השישים לאמצע שנות השבעים נקרא הפרס הגדול של פסטיבל הסרטים הבינלאומי. לעיתים מספר סרטים חולקים פרס זה בשנה אחת. חבר השופטים של הפסטיבל, אשר מורכב ממומחים בינלאומיים לקולנוע, בוחר את הזוכים בפרס דקל הזהב ובעוד מספר פרסים. הפרס השני בחשיבותו המוענק לסרטים הוא הגרנד פרי והשלישי בחשיבותו הוא פרס חבר השופטים.

ז'יל ג'אקוב מכהן כנשיא הפסטיבל מאז שנת 2001.

הישגים ישראליים בפסטיבל קאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון ל-2011, אף סרט ישראלי לא זכה עדיין באחד משלושת הפרסים החשובים ביותר המוענקים לסרטים. מספר סרטים ישראליים הועמדו לזכייה בפרס דקל הזהב, מתוכם ארבעה מסרטיו של עמוס גיתאי. שני סרטים ישראליים זכו בפרס מצלמת הזהב המוענק לסרטי ביכורים: "אור" של קרן ידעיה (2004) ו"מדוזות" של אתגר קרת ושירה גפן (2007), בעוד ש"עג'מי" של ירון שני וסכנדר קובטי (2009) זכה בציון לשבח במסגרת התחרות על פרס מצלמת הזהב. הסרט "ביקור התזמורת" (2007) זכה ב-3 פרסים בפסטיבל. הסרט "הערת שוליים" של יוסף סידר זכה ב-2011 בפרס התסריט. בנוסף, עודד קוטלר זכה ב-1967 בפרס השחקן הטוב ביותר על משחקו ב"שלושה ימים וילד", וחנה לסלאו זכתה ב-2005 בפרס השחקנית הטובה ביותר על משחקה ב"אזור חופשי". מני יעיש זכה ב-2012 בפרס איגוד הבמאים והתסריטאים על סרטו "המשגיחים".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Film reel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא קולנוע. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.