הסוד של קלס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הסוד של קלס
The Secret of Kells
בימוי נורה טומיי, טום מור עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי פול יאנג, דידה ברונר, Viviane Vanfleteren עריכת הנתון בוויקינתונים
תסריט Fabrice Ziolkowski, טום מור עריכת הנתון בוויקינתונים
מדבבים ברנדן גליסון
Evan McGuire
מיק לאלי
נורה טומיי עריכת הנתון בוויקינתונים
מוזיקה ברונו קולה, Kíla עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה צרפת, בלגיה, אירלנד עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה Celluloid Dreams, Canal+, Cartoon Saloon עריכת הנתון בוויקינתונים
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 30 בינואר 2009 עריכת הנתון בוויקינתונים
משך הקרנה 75 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט אנגלית, אירית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט פנטזיה, סרט ילדים, סרט תקופתי (ימי הביניים) עריכת הנתון בוויקינתונים
הכנסות באתר מוג'ו secretofkells
האתר הרשמי
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הסוד של קלסאנגלית: The Secret of Kells) הוא סרט פנטזיה מונפש של סטודיו Cartoon Saloon. הקרנת הבכורה התקיימה ב-8 בפברואר 2009 בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בברלין ה-59. הסרט הופץ בבלגיה ובצרפת ב-11 בפברואר, ובאירלנד – ב-3 במרץ. הסרט היה מועמד לפרס אוסקר לסרט המונפש הטוב ביותר, אך הפסיד לסרט למעלה.[1][2]

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הסרט מתרחשת באירלנד במאה ה-9, בעידן פלישות הוויקינגים. הדמות הראשית היא ברנדן, ילד סקרן ואמיץ שמתגורר במנזר קלס המלוכד שאותו מנהל דודו הקשוח, אבוט קלאך, המועסק בצורה מוחלטת בבניית חומה סביב המנזר לצורך מניעת הפלישה. ברנדן מתחנך בסקריפטוריום שבמנזר. הוא שומע את שיחותיהם של נזירים האחרים אודות האח איידן, יוצרו של ספר איונה, ומתעניין במאייר המסתורי ובספר "שהופך חושך לאור" (הספר של קלס הבלתי גמור). איידן מגיע למנזר קלס בליווי חתולו הלבן, פנגור באן[3] לאחר שמנזר איונה שבו הוא התגורר נהרס במהלך פלישת הוויקינגים. אחרי שברנדן מאזין לשיחה שהתרחשה בין קלאך לאיידן, הוא נכנס לחדר העתקה ומוצא בו את הספר הבלתי גמור שעליו מגן פנגור באן. איידן מגיע ומספר לברנדן על אודות הספר.

איידן רואה שברנדן יכול להתאים לו בתור תלמיד ושולח אותו ואת פנגור באן ליער כדי להביא עפצים של עץ אלון לצורך ייצור דיו. ברנדן נתקל בלהקת זאבים רעבים אך ניצל על ידי הפייה אשלינג, שמתגברת על חששותיה הראשוניים ועוזרת לברנדן אחרי שהוא מגלה לה שבכוונתו לסייע ביצירת הספר. אחרי היתקלות מסוכנת בקרום קרואך (אנ'), אל המוות וההרס שממנו אשלינג מפחדת מאוד, ברנדן ואשלינג חוזרים לקצה היער והפייה מבטיחה לילד שהוא יכול לחזור לשם בכל עת.

במנזר ברנדן ננזף על ידי קלאך שאוסר עליו לצאת שוב. ברנדן ממשיך לעבוד עם איידן. הוא מגלה לברנדן כי המשך העבודה נמצא בסכנה מפני שעינו של קולומבה, זכוכית מגדלת מיוחדת שנכבשה מידי קרום קרואך, הלכה לאיבוד. כאשר ברנדן מנסה שוב להגיע למערתו של קרום כדי להשיג את העין השנייה, קלאך נועל אותו בחדרו. פנגור באן ואשלינג משחררים את ברנדן והוא בורח ללב היער, ואשלינג ההמומה מתחננת שלא יאבק באל האפל, ומזהירה אותו שקרום קרואך יהרוג אותו בדיוק כפי שהרג את אמה ואת שאר בני עמה. ברנדן טוען שללא העין כתיבת הספר לעולם לא תסתיים. הוא משכנע את אשלינג לסייע לו להיכנס למערת קרום. בעת כניסתו למערה הילד ניצל בקושי ממוות. ברנדן נאבק בקרום לבדו ומצליח לכבוש את העין. הוא מסנוור את קרום ובכך גורם לאל לטרוף את עצמו, כך שקרום הופך לאורובורוס. אחרי חזרתו אל הכניסה למערה ברנדן מגלה כי היער מכוסה בפרחים לבנים.

ברנדן חוזר למנזר וממשיך לסייע לאיידן בסתר לשמחתם של נזירי המנזר. שליח שמגיע מהעולם החיצון מזהיר את קלאך שהוויקינגים מתקרבים. בהתקף זעם וייאוש קלאך נועל את ברנדן ואת איידן בסקריפטוריום, אך לפני כן קורע מתוך הספר עמוד שאותו יצר ברנדן. הוויקינגים תוקפים את קלס ושוברים את שער העץ, לאימתו של קלאך. קלאך נפצע מחץ ולאחר מכן מלהבו של ויקינג בעת הפלישה למנזר. ברנדן ואיידן שעדיין נעולים בסקריפטוריום שעולה באש, מצליחים להימלט באמצעות עשן ירוק, שנוצר משריפת הדיו שעשוי מעפצים, שגורם לבלבול בקרב התוקפים. על גרם מדרגות העץ המוביל למגדל המרכזי של המנזר עולים יותר מדי בני כפר מפוחדים והוא נשבר. הכפר והמנזר עולים באש.

ברנדן ואיידן שלא מסוגלים לעזור לקלאך בורחים ליער יחד עם פנגור באן בעת שהוויקינגים פורצים למגדל ותוקפים את הנזירים ואת בני הכפר שמתחבאים בתוכו. ויקינגים מוצאים את ברנדן ואת איידן בתוך היער ומבצעים עליהם חיפוש כדי למצוא אוצרות. תוך כדי החיפוש הם תולשים וזורקים את דפי הספר, אך זאבי אשלינג מגיעים ומפחידים את הוויקינגים ובכך גורמים להם להסתלק. ברגע שברנדן מרים את הדף האחרון הוא לשנייה מוצא את עצמו פנים אל פנים עם זאבה לבנה. ייתכן שזאת אשלינג.

מנזר קלס נשדד ונשרף, רק קומץ אנשים ניצל, וקלאך הפצוע נמצא במצב קריטי, אך שורד. ברנדן ואיידן יוצאים למסע ברחבי אירלנד וכעבור שנים רבות מסיימים את יצירת הספר. איידן מוסר את הספר לברנדן ומת, ועכשיו ברנדן הבוגר חוזר למנזר קלס יחד עם פנגור באן. אשלינג היא זאת שמובילה אותם בצורת זאבה לבנה. ברנדן פוגש במנזר את קלאך הזקן מוכה רגשות אשמה. ברנדן מראה לו את הספר של קלס. הסרט המצויר נגמר במראה של רצף הדפים המאוירים והמונפשים מתוך הספר.

השפעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד מתוך הספר של קלס המראה את המלכתו של ישו

הסרט מבוסס על סיפור יצירת הספר של קלס שהוא כתב יד מאויר בלטינית, שכולל בתוכו את ארבע הבשורות הנוצריות המתייחסות לברית החדשה, הממוקם בדבלין, אירלנד. הסרט מתבסס בנוסף גם על המיתולוגיה הקלטית.[4] דוגמאות לכך הן אזכורו של קרום קרואך, אל פגאני שבו האמינו הקלטים לפני הופעת הנצרות,[5] ודמיון מרוחק יותר, כגון הקבלות בין מאבקו המטאפיזי של ברנדן עם קרום קרואך למפגש התת-מימי בין ביאוולף לאמו של גרנדל.[6]

כמה משמות הדמויות בסרט לקוחים מהתרבות האירית. פיית היער שאותה פוגש ברנדן קרויה על שם סגנון השירה אשלינג (אנ'), סגנון אירי מהמאה ה-17 המתאר חיזיון שבו רוחה של אירלנד מופיעה כאישה צעירה ויפה. כמו כן, שמו של החתול לקוח מהשיר פנגור באן שנכתב על ידי נזיר אירי במאה ה-9 אודות חתול במנזר.[7]

תהליך יצירת הסרט הסוד של קלס החל בשנת 1999, כאשר טום מור וכמה מחבריו קיבלו השראה מסרטו המצויר של ריצ'רד ויליאמס הסנדלר והגנב, מסרטו של דיסני מולאן, מציורי גוסטב קלימט, מאיורי ג'ון באואר ומיצירות הייאו מיאזאקי שביסס את סגנונם הוויזואלי על אומנות מסורתית בהתאם לתרבויות המתוארות בכל אחד מהסרטים. הם החליטו לעשות משהו דומה לסרטי סטודיו ג'יבלי, אך מבוסס על אומנות אירית.[8] במאי הסרט טום מור הסביר שהסגנון הוויזואלי נוצר בהשראת האמנות הקלטית ואמנות ימי הביניים, שהיו "שטוחות, בעלות פרספקטיבה מזויפת וגוונים רבים". אפילו שלב הקלין אפ תוכנן כדי להגיע לאפקט הוויטרז' שבו הקווים החיצוניים הם עבים יותר".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Scott, A. O. (5 March 2010). "Outside the Abbey's Fortified Walls, a World of Fairy Girls and Beasts". The New York Times. Retrieved 9 April 2010.
  2. ^ Ryzik, Melena (2 March 2010). "An Indie Takes on Animation's Big Boys". The New York Times. Retrieved 9 April 2010..
  3. ^ The Secret of Kells, www.newvideo.com
  4. ^ Hartl, John (13 May 2010). "'The Secret of Kells': An enchanting tale of a boy in barbarian times". Seattle Times.
  5. ^ O'Hehir, Andrew (4 March 2010). ""The Secret of Kells": Oscar's dazzling Irish surprise". Salon.com.
  6. ^ "The Secret of Kells: the circle and the serpent". Basement Garden. 1 June 2010. Archived from the original on 12 August 2011.
  7. ^ טריוויה, הסוד של קלס באתר imdb.com
  8. ^ Cohen, Karl (16 March 2010). "The Secret of Kells – What is this Remarkable Animated Feature?". Animation World Network. Archived from the original on 16 October 2012.