התוכנית המשולבת: פילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
התוכנית המשולבת: פילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה
לוגו תוכנית פכ"מ באוניברסיטה העברית לציון עשור להקמתה
לוגו תוכנית פכ"מ באוניברסיטה העברית לציון עשור להקמתה
מוסד לימודים האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה הפתוחה, אוניברסיטת חיפה
תעודת סיום תואר ראשון
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

התוכנית המשולבת: פילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה (תוכנית פכ"מ) היא תוכנית מצטיינים לתואר ראשון, אשר משלבת לימודי כלכלה, פילוסופיה ומדע המדינה.

התוכנית הוקמה לראשונה בארץ באוניברסיטה העברית בירושלים בשנת 1998 על ידי פרופ' אבנר דה-שליט, פרופ' נתן זוסמן ופרופ' דניאל אטאס. התוכנית יובאה על ידם לישראל מאוניברסיטת אוקספורד באנגליה, שם קיימת תוכנית דומה מתחילת המאה ה-20.

בשנת 2013 הוקמה תוכנית פכ"מ באוניברסיטת תל אביב הכוללת גם חטיבה במשפטים ובשנת 2021 הוקמה תוכנית דומה גם באוניברסיטה הפתוחה[1] ובאוניברסיטת חיפה[2]. בשנת 2024 תפתח תוכנית דומה במכללה האקדמית תל אביב-יפו.[3]

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדיניויות כלכליות שזורות עם החלטות מדיניות, ולאלו השלכות חברתיות והיבטים פילוסופיים. המסלול בוחן בביקורתיות את הכלכלה במישור הפוליטי-מדיני, תוך שימת דגש על המשמעויות הערכיות והמוסריות. אחת ממטרות התוכנית היא להכשיר כלכלנים היכולים לאזן בין הראייה הצרה של הכלכלה האורתודוקסית לבין היבטים נוספים פוליטיים, חברתיים ואתיים. התוכנית שואפת לאינטגרציה מחשבתית בקרב תלמידיה באמצעות גיבוש ראייה מורכבת יותר של המציאות הכלכלית-חברתית.

התוכנית היא תולדה היסטורית במוסדות האקדמיים, ובמידה רבה נועדה להכשיר חוקרים בעלי הכשרה אינטרדיסציפלינרית ובסיס תאורטי רחב ומעמיק במדעי החברה, אשר יטילו ספק על הנחות המחקר המתודולוגיות.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית נמשכת שלוש שנים. בשנה הראשונה מורכבת תוכנית הלימודים בעיקר מקורסי חובה בשלוש הדיסציפלינות (פילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה) וכן מקורסים ייחודיים לתוכנית המעניקים נקודת מבט אינטגרטיבית על הקשרים בין התחומים. בשנים המתקדמות יותר עובר מרכז הכובד האקדמי לקורסי בחירה. חלק מהקורסים ייחודי לתוכנית, ובהם קריאה ועיון בטקסטים בכל אחד מהתחומים, דיון משולב בסוגיות כלכליות-פילוסופיות-חברתיות ועוד.

פעילויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתב עת[עריכת קוד מקור | עריכה]

לתוכנית כתב עת, 'כתב עת פכ"ם', אשר הוקם על ידי סטודנטים של התוכנית בשנת 2013 ויוצא לאור במתכונת שנתית.

בקיץ 2022 יצא לאור כתב עת סטודנטיאלי נוסף בשם 'איתותים'. כתב העת יוצא לאור בתמיכתם של האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל אביב, המכון למחקר כלכלי בישראל על שם מוריס פאלק ומרכז ש"ה ברגמן לעיון פילוסופי.[4]

וועידת ירושלים לפכ"ם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסטודנטים בתוכנית פכ"מ של האוניברסיטה העברית מארגנים את "ועידת ירושלים לפכ"ם", ועידה שנתית, רבת משתתפים, המתקיימת באוניברסיטה העברית והמקדמת שיח רב-תחומי אינטגרטיבי בסוגיות שעל סדר היום הציבורי. הדיון בוועידה שאוב מעולם המושגים, מהמתודולוגיה, מהמסורות ומהניסיון שנצבר בשלוש הדיסציפלינות הנלמדות במסגרת התוכנית. מדי שנה משתתפים בוועידה – כמרצים, כפאנליסטים, כמנחים וכמאזינים – גורמי מפתח במגזר הציבורי ובתעשייה, אקדמאים, פוליטיקאים וקובעי מדיניות, אנשי תקשורת, סטודנטים ובוגרים. הוועידה נסובה סביב נושא שנתי שנבחר על ידי חברי המערכת.

נושאי הוועידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בוגרי התכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בוגרי התוכנית ממשיכים על פי רוב ללימודים מתקדמים באחד משלושת התחומים בישראל ובחו"ל, וגם במסלולים אחרים כגון בית הספר למדיניות ציבורית, בית הספר למנהל עסקים ועוד. רבים מן הבוגרים אף משתלבים בסקטור הציבורי במוסדות דוגמת הכנסת (בוועדות השונות או כיועצים ועוזרים פרלמנטריים), משרד האוצר (כרפרנטים או כאחראים על תחומים באגפים השונים),[6] בנק ישראל (כעוזרי מחקר במחלקת המחקר של הבנק) ועוד. כמו כן עובדים רבים מן הבוגרים במכוני מחקר, במערכת החינוך הלא פורמלית, בתקשורת וכן בסקטור הפרטי. על-פי ריאיון עם ראש אגף התקציבים באוצר, אודי ניסן, נכון לסוף 2009‏ 15% מעובדי האגף הם בוגרי התוכנית.[7]

בוגרים בולטים של התכנית[8][עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]