מדיניות ציבורית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מדיניות ציבורית הוא תחום מחקר ולימוד הבודק תהליכי הניהול וקבלת החלטות במסגרות הממשליות במדינה. המחקר המדיניות הציבורית הוא אינטר-דיסציפלינארי במהותו, וכולל תחומי מחקר רבים בתוכם כלכלה, חברה ומשפט ומדע המדינה. חקר המדיניות הציבורית מתמקד בשלושה שלבים עיקריים והם: עיצוב המדיניות, ביצוע המדיניות ואופן הערכה שלה. בכל שלב ישנם מדדים ואסכולות שונות. המדיניות הציבורית נלמדת באוניברסיטאות כמקבילה הציבורית-ממשלית לתואר במנהל עסקים מתוך שאיפה להטמיע בקרב משרתי הציבור גישות ונורמות המבוססות על המחקר בתחום.

המדיניות הציבורית עוסקת גם בכשלים בפעולות מוסדות המדינה, שהם בעיקרם כשלי שוק וכשלי ממשל. הכשלים הללו מהווים את הביסוס וההצדקה לתחום מחקר זה.

בחקר המדיניות הציבורית מקובל להתייחס למדינות דמוקרטיות משום הרעיון שבדמוקרטיה העם הוא הריבון ועל כן המדינה צריכה לענות על רצונותיו, אם כי ניתן לבצע מחקרים בנושא זה גם במדינות בעלות משטר שאינו דמוקרטי באופן מובהק. המדיניות הציבורית כאמור מתייחסת למדינות דמוקרטיות ובשל כך אחד העקרונות הבסיסיים בתחום מחקר זה הינו השוויון בין אזרח לאזרח. כיוון שביצוע מדיניות מסוימת עלולה לפגוע או למנוע מאחר את הזכויות יש לבדוק את ההשלכות של כל החלטה בקרב מי שהוסמך לכך. היסוד הבסיסי, בדומה לכלכלה, הינה בעיית המחסור - משאבי המדינה מוגבלים ועל כן יש צורך להקצותם באופן המתאים ביותר אך לא בהכרח באופן היעיל ביותר. שכן, המדיניות הציבורית לא עוסקת רק בגורמים כלכליים אלא גם בחינוך, ביטחון, בריאות ומוצרים ציבוריים אחרים.

כשלי המדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המדיניות הציבורית רואה בשוויון את הבסיס לקיומה של המדיניות הציבורית ולכן, כל קיום של מדיניות כזאת - החל מקביעת תקנות ועד לקביעת תקציב המדינה מצריך הצדקה שכזו - כשלי הממשל וכשלי השוק הן הסיבות לכך. כשלי הממשל הן תיאור הבעיות בתרגום הרצון של האזרח לידי מדיניות שתשקף את רצונותיו. כשלי שוק הם כשלים הקשורים במערכת הכלכלית אשר מונעים באופן ישיר או עקיף מהאזרח רווחה גבוהה יותר והמדינה פותרת אותם באמצעות שינויים במדיניות הציבורית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


מדעי החברה

סוציולוגיהאנתרופולוגיהמדע המדינהיחסים בינלאומייםמדיניות ציבוריתפסיכולוגיהקרימינולוגיהכלכלהתקשורת

P parthenon.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדע המדינה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.