ויקיפדיה:פרלמנט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פרלמנט ארכיון הדיונים וההצבעות רשימת הצבעות
הפרלמנט
גודל דף זה 50.11 קילובייט.

הפרלמנט של ויקיפדיה הוא המקום שבו נערכות ההצבעות על המדיניות של ויקיפדיה העברית, בעוד שדיונים רחבים יותר מתקיימים במזנון או בדף אחר. התפיסה הכללית של ויקיפדיה גורסת שיש למעט בהצבעות ככל האפשר ולנסות להגיע להסכמה רחבה שלא באמצעות ההצבעה, שכן יש בה כפייה של רוב על המיעוט. ברם, לעיתים יש ויכוחים חשובים ומהותיים שלא ניתן להכריעם באמצעות דיון בלבד, ועל כן יש לקיים הצבעה.

הדיונים נועדו לקבוע את מדיניותה של ויקיפדיה העברית. בסיום הדיון נערכת הצבעה. תוצאות ההצבעה מחייבות את כולם ועל פיהן נקבעת המדיניות. בתחילת ההצבעה יש להכריז עליה. הדיונים וההצבעות ייערכו ב"אולם המליאה" בתת-פסקה.

כללי הצבעות

 • דיון מקדים – הצעה תועבר לפרלמנט רק לאחר דיון מקדים ממושך, ורק לאחר שנמצאו חמישה תומכים בנוסח הסופי המועלה להצבעה.
 • פתיחת הצבעה – עם פתיחת ההצבעה, יש לציין בראשה את התאריך והשעה של פתיחת ההצבעה.
 • בעלי זכות ההצבעה – רק משתמש רשום בעל 100 עריכות במרחב הראשי או במרחבים המשיקים לו במהלך 90 הימים שקדמו לתחילת ההצבעה (עריכות דפי שיחה, שיחות תמונות, שיחות קטגוריות, שיחות תבניות, דפי מדיניות וכדומה – אינן נספרות) ו־30 ימים של פעילות הוא בעל זכות הצבעה. כל קול שווה למשנהו, אלא אם כן ברור שמדובר בבובת קש או טרול.
 • מינימום משתתפים – על מנת שההחלטה תהיה מחייבת, חייבים להצביע בה לפחות 9 ויקיפדים.
 • משך ההצבעה – משך ההצבעה הוא שבוע בדיוק.
 • פרק זמן מינימלי בין הצבעות חוזרות – פרק הזמן המינימלי להצבעה חוזרת הוא חודשיים.
 • הצבעות הדורשות רוב מיוחס – לשם שינוי או ביטול מדיניות שנקבעה בפרלמנט בעבר דרוש רוב מיוחס של 60% ממשתתפי ההצבעה (למעט נמנעים). הצבעות אחרות בפרלמנט דורשות רוב רגיל. במקרה של תיקו ההצעה נופלת.

אופן ההצבעה

בהכרעה בין יותר משתי אפשרויות משתמשים בחציון או בשיטת שולצה, על פי ההסברים בויקיפדיה:פרלמנט/הכרעה.

כללים לפתיחת הצבעה בפרלמנט
לפני שהצעה מועלית לפרלמנט, יש לגבש את הנוסח שלה בארגז חול (טיוטה) ולגייס חמש חתימות של ויקיפדים בעלי זכות הצבעה שיצהירו על הסכמתם להצעה ככתבה. לאחר שנאספו החתימות, יינתן קישור לארגז החול בפרלמנט, ויינתן פרק זמן של לפחות שלושה ימים (72 שעות; מבלי לכלול שבתות וחגים) לוויקיפדים להעיר הערות על נוסח ההצעה. ההערות יצביעו למשל על מקרי קצה שלא נלקחו בחשבון, על אפשרויות סותרות בהצעה, על תקינות שיטת ההצבעה ביחס לנהלים (למשל, איזה רוב דרוש כדי לקבוע שהיא התקבלה) וכדומה. רק בתנאי שלא נמצאו בעיות מהותיות בנוסח ההצעה, וההצעה נמצאה תקינה מבחינה ניסוחית, יוכל מפעיל מערכת לפתוח את ההצבעה בפרלמנט, וזאת לאחר שגויסו מחדש חמש חתימות של ויקיפדים בעלי זכות הצבעה לנוסח הסופי.

הצבעה על מדיניות בחירת בירוקרטים

דיונים קודמים

דיון נוכחי

מוזמנים לעיין בטיוטה:מדיניות בחירת ביורוקרטים ולהגיב בדף שיחת הטיוטה. במידה והנוסח ימצא תקין, ההצבעה עליו תיפתח כאן בעוד שלושה ימים. בהצבעה יהיו שני סעיפים. הראשון בעד או נגד אישור המדיניות, כולה כמקשה אחת. השני לקביעת אורך תקופת הצינון שתוגדר במסגרת המדיניות, אם תאושר. ההצבעה בסעיף זה תהיה בשיטת החציון, כאשר תקופת צינון באורך 0 משמעה שלא תהיה הגבלת קדנציות. בברכה, גנדלף - 11:14, 11/05/20

גנדלף למה ההצבעה לא נפתחה? הארי פוטר 73 - שיחה - חדשופדיה (לרכישת מנוי) - הטילדה הרביעית (לרכישת מנוי) 14:19, 17 במאי 2020 (IDT)
היה תיקון בטיוטה ולכן נדרשות חתימות מחדש. היו גם קצת תגובות בדף השיחה אבל לא נראה לי שהם מובילים לשיפורים נוספים אז נראה לי שאפשר להתקדם להצבעה. בברכה, גנדלף - 14:51, 17/05/20
גנדלף, יש חמישה חתימות. מתי תתחיל ההצבעה? הארי פוטר 73 - שיחה - חדשופדיה (לרכישת מנוי) - הטילדה הרביעית (לרכישת מנוי) 16:42, 17 במאי 2020 (IDT)
בהתאם לנהלים הכתובים למעלה, ביקשתי בוק:במ שמפעיל מערכת יפתח את ההצבעה. בברכה, גנדלף - 16:48, 17/05/20
גנדלף, השגה אישית: את הביורוקרטים יוכלו לבחור אך ורק ויקיפדים בדוקי עריכות אוטומטית ולא כל בעלי זכות הצבעה. מדובר בתפקיד רגיש, יותר ממפעיל. מו סיזלאקהטברנה 21:49, 18 במאי 2020 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד הצעתו של מו סיזלאק. הארי פוטר 73 - שיחה - חדשופדיה (לרכישת מנוי) - הטילדה הרביעית (לרכישת מנוי) 21:51, 18 במאי 2020 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד חזק המלך הכחולשלח לי הודעה! 21:54, 18 במאי 2020 (IDT)
המלך הכחול, ארחיב: תפקידו של הבירוקרט הוא החשוב ביותר בקהילה, והבחירה לאיוש התפקיד צריכה להיעשות בצורה מושכלת ואחראית. לא היתכן כי ניתן לכל בעל זכות הצבעה את היכולת להשתתף בבחירה זו, ועלינו להגביל את ההשתתפות בהצבעה לבדוקי עריכות אוטומטית, שזו רמת האמון הבסיסית של הקהילה בעורכים. מו סיזלאקהטברנה 23:01, 18 במאי 2020 (IDT)
זה מסגור נוסף וכבד של הרשאה טכנית. חד-משמעית נגד. דגש חזק - שיחה 23:34, 18 במאי 2020 (IDT)
גם לדעתי. זו הרשאה שנועדה להקל על הניטור. למשתמש היא שקופה ולא הגיוני שיצטרך לבקש אותה לקראת הבחירות, ושהמפעילים יחליטו באופן שרירותי מי מקבל זכות הצבעה. בברכה, גנדלף - 12:59, 19/05/20

אני מעדכן שהטיוטה צפויה להשתנות הלילה בעקבות הערות חדשות שהגיעו ברגע האחרון לפני פתיחת ההצבעה. ממילא ההצבעה לא תיפתח לפני מוצאי שבת, ולאחר חיתום מחדש. למען הנוחות של המצביעים, אארכב את התגובות כאן לשיחת טיוטה:מדיניות בחירת ביורוקרטים. בברכה, גנדלף - 12:59, 19/05/20

ההצעה גרועה ופגומה, ביקשתי ממגיש ההצעה לגנוז אותה, אך היא עלתה לכאן בכל זאת. אמנה כמה מהפגמים הבולטים (יש עוד - בהצעה עשרות סעיפים, ולא התעמקתי בכולם):

 • ההצעה מכניסה בדלת האחורית (פרט קטן בסעיף #4) כלל שלא נדון, ולא הוסכם, לפיו יש בוויקיפדיה בעברית מקום לשלושה או שלוש ביורוקרטים בדיוק. אם רוצים להוסיף כלל כזה, יש לנמק אותו ולהסביר אותו, ורצוי שהדיון על כך יתנהל בנפרד מהדיון באופן הבחירה.
 • לפי ההצעה, כל הביורוקרטים יחלו ויסיימו את התפקיד ביחד. המשמעות היא שברגע מסוים יחלו לכהן שלושה ביורוקרטים חדשים, גם כאשר אף אחד מהביורוקרטים שנבחרו לא מילא את התפקיד מעולם. זה מתכון לאבדן הניסיון וה"מסורת" שהצטברו. נוהל נכון יותר יהיה כזה בו ביורוקרט חדש יצטרף לצוות _לפני_ תום הכהונה של הביורוקרט שמסיים את התפקיד, כדי לתת "תקופת חפיפה" בה הידע מועבר, ובאופן בו ביורוקרט חדש יתפקד לצד ביורוקרטים ותיקים, שיעזרו ויסייעו לכניסה חלקה לתפקיד
 • הדיונים על "שוויון" נובעים מהאילוץ חסר הפשר של "שלושה בדיוק". אם האילוץ המלאכותי והמזיק הזה נעלם, אין צורך לדון ב"שוויון" - כשיש בחירות, מי שמקבל את אמון הקהילה נבחר. אציין גם שכלל מוזר כזה לא נהוג בוויקיפדיה לשום תפקיד אחר (מנטרים, מפעילים, בודקים), כולל תפקידים אותם בדרך כלל ממלא ויקיפד יחיד ("אחראי מומלצים", "הידעת", ועוד)
 • ההצעה לא מסבירה למה היא נחוצה: מה הבעיות במצב הקיים? למה חייבים (או לפחות למה כדאי) לקבוע נוהל חדש? ה"נימוק" היחיד שהצלחתי למצוא הוא "יש החשים חוסר נחת מכך ש...". נימוק זה נגנב (בלי לתת קרדיט) מילה במילה מויקיפדיה:חמקמילים. מי הם אלו שחשים "חוסר נחת"? האם יש סיבה טובה להתעסק בהבלים הללו כדי להעניק לאותם "יש החשים" קצת יותר נחת?

המלצתי היא להסיר את ההצעה המיותרת הזו, ואם, כצפוי, היא לא תוסר, המלצתי היא לא לקבל אותה. קיפודנחש 23:19, 20 במאי 2020 (IDT)

 • הצורך בהגדרת מספר הביורוקרטים נדון בשיחת טיוטה:מדיניות בחירת ביורוקרטים#למה מספר ביורוקרטים קבוע? והבחירה במספר 3 נידונה בשיחת טיוטה:מדיניות בחירת ביורוקרטים#מספר הביורוקרטים. הועלתה שם אפשרות להוסיף סעיף הצבעה לקביעת המספר, אך איש לא תמך במספר שונה מ-3 ולכן סעיף כזה יהיה כנראה סרבול מיותר.
 • ההצעה אינה מחייבת שברגע מסויים יחלו לכהן שלושה ביורוקרטים חדשים, אלא מאפשרת לקהילה להחליט מי יבחר לכהונה נוספת ומי לא. גם לפי המדיניות הקיימת אין 'תקופת חפיפה' לביורוקרט שכהונתו הסתיימה שלא ברצונו. בפועל עד היום הפרישות של הביורוקרטים היו מבחירתם, וכפי הנראה מרשימת התאריכים בויקיפדיה:ביורוקרט, איש מהם לא החזיק בהרשאותיו לאחר בחירת מחליפו על מנת לחפוף אותו. הסיבה לכך פשוטה מאוד: ממילא כולנו מתנדבים וההחזקה בהרשאות ביורוקרט אינה מועילה בכלום ליכולתנו לייעץ.
 • אני ואחרים השקענו בהצעה מחשבה מעמיקה ולכן היא מתייחסת גם למקרי קצה נדירים כמו תיקו מוחלט בהצבעה רבת משתתפים. גם בויקיפדיה:בודק#בחירת הבודקים מוגדר שובר שוויון במקרה של תיקו. מנטרים ומפעילים אינם מתמודדים בבחירות ולכן ההשוואה לאופן בחירתם אינה רלוונטית.
 • ההצעה אינה אמורה לפרט למה היא נחוצה כי הנימוקים סובייקטיביים ואינם חלק מהמדיניות המחייבת. בשיחת טיוטה:מדיניות בחירת ביורוקרטים טענת שהצורך בשינוי המדיניות לא הוסבר, ואז הסברתי לך אותו והפניתי אותך לדיונים בהם הצורך עלה. הרעיון המרכזי הוא אכן מה שכתוב בקצרה בהקדמה, להעביר את בחירת הביורוקרטים מידי הביורוקרטים עצמם לידי הקהילה. ממילא זה יתמרץ את מפעילי המערכת המעוניינים בתפקיד להתבלט בתרומתם ובשיקול דעתם (כי הרי בשביל לשמור על הרשאות מפעיל לא צריך לעשות הרבה), ומאידך יעודד פרישת ביורוקרטים שחשים שחוקים ואינם מעוניינים להתמודד בבחירות נוספות. מאז שמונה הביורוקרט הראשון חלפו 16 שנים, ובכל הזמן הזה מעולם לא סיים ביורוקרט את כהונתו שלא מבחירתו החופשית, וכל הביורוקרטים החדשים שמונו נבחרו על ידי הביורוקרטים המכהנים ובתום הליך שהביורוקרטים המכהנים פתחו ביוזמתם. מי שאינו רואה בכך בעיה, מוזמן בהחלט להתנגד לשינוי המדיניות. בברכה, גנדלף - 02:05, 21/05/20
Symbol oppose vote.svg נגד חזק אכן ההצעה גרועה ופגומה, דבריו של קיפודנחש מסכמים גם את התנגדותי להצעה שבעיני היא מיותרת ומזיקה. להביט לאופק - שיחה 08:43, 22 במאי 2020 (IDT)
לא התכוונתי להמשיך להשתתף בדיון הזה, אבל לא הצלחתי להתאפק נוכח ההטעיה הבזויה בדברים שכתב גנדלף, "הצורך בהגדרת מספר הביורוקרטים נדון בשיחת טיוטה:מדיניות בחירת ביורוקרטים#למה מספר ביורוקרטים קבוע?".
מי שיטרח לקרוא את הדיון אליו קישר, יגלה שבאותו דיון גנדלף היה היחיד שהצדיק את הכלל המופרך הזה, בעוד מספר אחרים אמרו שאין בו צורך. אדם סביר שקורא את מה שגנדלף כתב כאן, מבין שמדובר בדיון בו הושג קונצנזוס, או לפחות רוב, לקביעה שנחוץ כלל כזה. זה כשל חמור בהבנת הנקרא, או הטעיה מכוונת בתקווה שאיש לא יטרח להקיש על הקישור. בוש והיכלם. קיפודנחש 09:45, 22 במאי 2020 (IDT)
הבל הבלים. מי שיטרח לקרוא יראה שאתה היית הראשון והיחיד באותו דיון ובכל דף שיחת הטיוטה הזה שערער על הצורך בקיבוע מספר הביורוקרטים. כשכתבתי שהעניין הוסבר שם לא התכוונתי שהיה קונצנזוס אלא שהעניין הוסבר (לך) שם, ולכן טענתך שהעניין לא נומק ולא הוסבר מכחישה את העובדות. בוש והיכלם. בברכה, גנדלף - 10:13, 22/05/20
נראה לי שאלתי כבר אבל בגלל ששינו את הנוסח בטח הדבר שונה - מתי תתחיל ההצבעה?--90Desertboy - יום נעים - שיחה 13:22, 23 במאי 2020 (IDT)
דברי גנדלף, "אתה היית הראשון והיחיד באותו דיון ובכל דף שיחת הטיוטה הזה שערער על הצורך בקיבוע מספר הביורוקרטים" הם כשל חמור בהבנת הנקרא, או שקר פשוט. קיפודנחש 06:07, 26 במאי 2020 (IDT)


למי שבוחרים בשיעורי תמיכה מינימליים גבוהים

אני אכן מסכים שעקרונית אכן עדיף שהרף לבירוקרטים יהיה גבוה יותר מזה של מפעילי מערכת, אבל שימו לב שאם בבחירות לא יהיה אף מועמד שיעבור את הסף שיוחלט כאן, מס' הבירוקרטים יצטמצם באחד! הפחתת מספר הבירוקרטים הנדרשים היא דבר בעייתי לדעתי (שכן כך יהיו פחות בירוקרטים פעילים וזמינים במהלך שעות היום, אפילו שרצוי שיהיו כמה לגיבוי וליתר ביטחון), וקולכם יכול להשפיע על כך לכאן או לשם. אנא חישבו על כך בזמן הצבעה. אני אישית הייתי מעדיף סף של 60% (סף ריאלי ביותר בעיניי שאני מניח שסביר לצפות ממועמד שיעבור), אבל שיניתי את הצבעתי ל-55% כדי לאזן מול חלק מהשיעורים הגבוהים שמוצעים כאן.המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 20:52, 25 במאי 2020 (IDT)

המקיסט ומשתמש:הארי פוטר 73: ההכרעה היא בשיטת חציון ולא ממוצע אריתמטי. זה אומר שכלפי ההצבעות הגבוהות מכם אין שום משמעות לכך שהורדתם את ההצבעה שלכם מ־60 ל־55. דגש חזק - שיחה 20:56, 25 במאי 2020 (IDT)
תודה, תיקנתי.המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 21:01, 25 במאי 2020 (IDT)

הצבעה על תקופת צינון

לכל המצביעים שם ובמיוחד לאלו שכבר הצביעו שלושה או שישה חודשים. להצביע לשלושה חודשים או שנתיים וחצי זה אותו דבר כי בחירות מתקיימות כל שלוש שנים. אז אלא אם אתם חושבים שביורוקרט צריך להתפטר שלושה חודשים לפני הבחירות הבאות, כדי שיוכל להתמודד שוב, אין שום טעם בשלושה חודשים על פני שנתיים וחצי. בחוכמת בדיעבד, ראוי היה להצביע על מספר קדנציות שלא יכול להתמודד ולא כמה שנים/חודשים. כמובן שאם אתם בונים על בחירות מיוחדות, בחירתכם מובנת. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 09:02, 26 במאי 2020 (IDT)

רק מזכיר שהמדיניות קובעת ש"פרק הזמן שבין שני סבבי בחירות המתקיימים במועדם יחשב לשלוש שנים גם אם אינו שלוש שנים בדיוק" ולכן מי שמעוניין בתקופת צינון בת מספר שלם של קדנציות כשהתפטרות מוקדמת אינה מועילה, צריך רק להצביע בעד כפולה של שלוש שנים. בברכה, גנדלף - 09:13, 26/05/20
יש משמעות לתקופת צינון של חצי שנה בשני מקרים:
 1. ביורוקרט פרש חצי שנה אחרי שנבחר, וביורוקרט ותיק (שלא היה יכול להתמודד בבחירות ההן כי היה צריך תקופת צינון) רוצה להתמודד על התפקיד. כיוון שכבר עברה תקופת צינון של חצי שנה מאז שהפסיק לכהן כביורוקרט, הוא רשאי להתמודד שוב.
 2. ביורוקרט מכהן כעת בקדנציה השנייה הרצופה שלו, ומעוניין להתמודד בבחירות הבאות. כדי שיוכל, הוא פורש חצי שנה לפני מועד הבחירות. כשיגיע מועד הבחירות הוא יוגדר כביורוקרט שצריך תקופת צינון כדי להתמודד, כיוון ש"שפרש מהתפקיד במהלך כהונתו הרצופה השנייה", אך כיוון שעברה תקופת הצינון הזו של חצי השנה, הוא רשאי להתמודד שוב.
אביתר ג'שיחה • 12:12, 27 במאי 2020 (IDT)

הסבר

הנוהג בוויקיפדיה הוא שבירוקרטים ממונים או כהונתם מוארכת, בהסכמת הקהילה אך בהחלטה של הבירוקרטים המכהנים. למעשה מעולם לא הוחלף בירוקרט שלא מבחירתו החופשית. מאחר שהבירוקרטים שותפים בתפקיד ומתואמים ביניהם באופן שוטף, יש החשים חוסר נחת מכך שהם מאריכים זה את כהונתו של זה. המדיניות המוצעת מעבירה את המינוי לידי הקהילה במסגרת הליך בחירות המתקיים במועדים ידועים מראש.

סעיפי ההצבעה

א. הצבעה על שינוי המדיניות

מדיניות מינוי וסיום הכהונה של הבירוקרטים תעודכן בהתאם להצעה הבאה:

 1. ההצבעה הראשונה לפי מדיניות זו תיפתח ביום ראשון 07.11.2021, בשעה 00:00. הבחירות הבאות יתקיימו מידי שלוש שנים, ויפתחו באותה שעה ביום ראשון הראשון בחודש נובמבר.
 2. במהלך ההצבעה יהיה ניתן להצביע בעד או נגד כל אחד מהמועמדים.
 3. ההצבעות ימשכו שבוע ויהיו פתוחות בפני כל הוויקיפדים בעלי זכות הצבעה למעט המתמודדים עצמם.
 4. בהצבעה ייבחרו שלושת המועמדים שמספר הקולות בעד מינוים, פחות מספר הקולות נגד מינוים, הוא הגדול ביותר, ובנוסף שזכו לשיעור תמיכה מינימלי של _____ אחוזים מתוך המצביעים בעלי הדעה על המועמד.
 5. אם איש לא נבחר ואין אף בירוקרט, יהיה ניתן להקדים את הבחירות הבאות באמצעות איסוף עשרים חתימות תמיכה של ויקיפדים בעלי זכות הצבעה.
 6. המועמדים שייבחרו ימונו לבירוקרטים עד תום ההצבעה שתתקיים לאחר שלוש שנים. במועד זה יוכלו להתמודד על התפקיד מחדש.
 7. תנאי הסף להצגת מועמדות הוא היותו של המועמד מפעיל מערכת בהווה או בעבר.
 8. במקרה של תיקו בין מספר מועמדים, יועדף בירוקרט מכהן. אם אין די בכך להשגת הכרעה, ייבחר המועמד שכיהן כמפעיל מערכת במשך יותר זמן.
 9. ההצבעות יתקיימו בדף מפעיל נולד. כשבועיים לפני ההצבעה תוצג שם הודעה על ההצבעה, עם הזמנה להצגת מועמדות עד לסגירת הרשימות, שבוע לפני פתיחת ההצבעה.
 10. השבוע שבין גמר הצגת המועמדות לפתיחת ההצבעה ייועד לדיון בהתאמת המועמדים לתפקיד, כולל באמצעות הצגת שאלות למועמדים.
 11. המועמדים רשאים לפרוש מההתמודדות בכל אחד משלביה, ואז הדיון וההצבעות עליהם יאורכבו מיידית ותוצג הודעה על כך בדף הדיון.
 12. במקרה שמינויו של בירוקרט יסתיים מוקדם (בהתאם למדיניות הסרת הרשאות בירוקרטים ומפעילים) וכן במקרה שאין בירוקרטים והבחירות הוקדמו כאמור בסעיף 5, ההודעה על ההצבעה תוצג בדף מפעיל נולד בהקדם האפשרי, הצגת המועמדות תסתיים בחצות שבין שבעה לשמונה ימים לאחר מכן, ויוקצה כרגיל שבוע לדיון ושבוע להצבעה.
 13. במקרה שבירוקרט יודיע על פרישתו המוקדמת מהתפקיד במועד עתידי, הליך הבחירה יתחיל כשלושה שבועות לפני הפרישה הצפויה, כך שיסתיים במקביל אליה. לאחר תחילת ההליך הודעת הפרישה תהיה מחייבת.
 14. במקרה של בחירות מיוחדות כאמור, כהונתו של הבירוקרט שייבחר בהן תימשך עד למועד הבחירות הקבוע שיסתיימו לפחות שנתיים לאחר כניסתו לתפקיד.
 15. חריג לכלל האחרון הוא מקרה בו כל הבירוקרטים המכהנים נבחרו בהצבעה המוקדמת. במקרה זה הבחירות הבאות יתקיימו ביום ראשון הראשון בחודש נובמבר שלאחר לפחות שלוש שנים מהבחירות המוקדמות.
 16. בירוקרט שפרש מתפקידו יוכל להישאר מפעיל מערכת אם מאז שמונה לאחרונה לבירוקרט או למפעיל מערכת טרם חלף פרק הזמן המחייב דיון מחודש בכהונת מפעילים (שלוש שנים לפי המדיניות הקיימת).
 17. יבוטל הצורך של בירוקרטים להציג את מועמדותם מחדש בדף מפעיל נולד לאחר שלוש שנים ולזכות לתמיכה של 75% ולהסכמת הבירוקרטים. סעיף זה בלבד מבטל החלטת פרלמנט קודמת ולכן נדרש רוב של 60% לאישורו. אם המדיניות תאושר ברוב קטן יותר, אז הארכת כהונת בירוקרט מעבר לשלוש שנים תמשיך לחייב קבלה של התמיכה הנדרשת לפי המדיניות הישנה, ובנוסף הארכתה מעבר למועד הבחירות הקבוע במדיניות זו יחייב בחירה מחדש באופן שנקבע במדיניות החדשה. בהנחה שגם מועד הבחירות הוא לאחר כשלוש שנים, יתקיים רק הליך הבחירות הרגיל, אך הבירוקרט יוכל להיבחר בו לקדנציה נוספת רק אם יזכה לשיעור תמיכה של 75%, ואם יש בירוקרטים שאינם עומדים לבחירה מחדש, אז עליו גם לזכות להסכמתם.

אפשרות הגבלת קדנציות: בירוקרט שהשלים שתי תקופות כהונה מלאות ורצופות או שפרש מהתפקיד במהלך כהונתו הרצופה השנייה, יהיה מנוע מלהציע את מועמדותו לתפקיד שוב במשך _____ מפרישתו. לעניין זה, פרק הזמן שבין שני סבבי בחירות המתקיימים במועדם יחשב לשלוש שנים גם אם אינו שלוש שנים בדיוק.

הוראות מעבר

 1. לעניין הגבלת קדנציות, אם יוחלט עליה, הבירוקרטים המכהנים ייראו כמי שנמצאים בכהונתם הרצופה השנייה.
 2. כל עוד מכהנים ארבעה בירוקרטים, מספר הבירוקרטים שייבחרו יישאר ארבעה ולא שלושה.
 3. Eldad, ביקורת ובריאן שכהונתם הוארכה בפברואר 2020, יחשבו כבירוקרטים שנבחרו בבחירות מיוחדות, ויהיו פטורים מהתמודדות במועד הבחירות הראשון בנובמבר 2021, בו ייבחר לפיכך בירוקרט אחד בלבד.
 4. כאשר אחד הבירוקרטים יסיים את תפקידו שלא באופן של החלפתו במועמד אחר, לא יערך הליך לבחירת מחליף, אלא תסתיים תקופת המעבר במהלכה מספר הבירוקרטים הוא ארבעה.
 5. אם יוחלט על הגבלת קדנציות, לא יהיה צורך בבחירות בנובמבר 2021. כהונתו של ערן תסתיים ב-19 במרץ 2021, שלוש שנים לאחר שהוארכה לאחרונה. במקרה זה בלבד ההגבלה תחייב בירוקרט לפרוש שלא במועד הבחירות. Eldad, ביקורת ובריאן ימשיכו לכהן עד הבחירות הראשונות שיתקיימו, לפי סעיף 15 לעיל, בנובמבר 2023. הגבלת הקדנציות תמנע את התמודדותם בהן.

ההצבעה הראשונה היא בעד או נגד שינוי המדיניות בהתאם להצעה שבמסגרת. כל חלקיה עומדים להצבעה כיחידה אחת. עם זאת, ביטול הדרישה מבירוקרטים לפתוח בדף מפעיל נולד דיון למינויים מחדש (ראו סעיף 17), מבטל החלטת פרלמנט קודמת ולכן נדרש רוב של 60% לאישור הביטול, ואילו שאר חלקי ההצעה יתקבלו גם אם יזכו רק לרוב רגיל.

ב. הצבעה על שיעור תמיכה מינימלי

ככל שהמדיניות המוצעת בסעיף א' תאושר ברוב קולות, שיעור התמיכה המינימלי שידרש למינוי בירוקרט (ראו סעיף 4 לעיל) יקבע לפי חציון ההצבעות בהצבעה שבסעיף ב', כאשר 0 משמעו שלצורך הבחירה לא ידרש שיעור תמיכה מינימלי מקרב המצביעים.

ג. הצבעה על תקופת צינון

ככל שהמדיניות המוצעת בסעיף א' תאושר ברוב קולות, משך תקופת הצינון לאחר שתי קדנציות יקבע לפי חציון ההצבעות בהצבעה שבסעיף ג', כאשר 0 משמעו שאין הגבלת קדנציות, ואינסוף משמעו שהבירוקרט לא יוכל להתמודד לקדנציה שלישית לעולם.

הצבעה

 • תאריך תחילת ההצבעה: 11:00, 25 במאי 2020 (IDT)
 • תאריך סיום ההצבעה: 10:59, 1 ביוני 2020 (IDT)

רק משתמש רשום בעל 100 עריכות במרחב הראשי או במרחבים המשיקים לו במהלך 90 הימים שקדמו לתחילת ההצבעה (עריכות דפי שיחה, שיחות תמונות, שיחות קטגוריות, שיחות תבניות, דפי מדיניות וכדומה – אינן נספרות) ו־30 ימים של פעילות הוא בעל זכות הצבעה. כל קול שווה למשנהו, אלא אם כן ברור שמדובר בבובת קש או טרול. על מנת שההחלטה תהיה מחייבת, חייבים להצביע בה לפחות 9 ויקיפדים.

א. הצבעה על שינוי המדיניות

בעד

 1. בברכה, גנדלף - 11:10, 25/05/20
 2. Hyuna‏ • שיחה • חציל-צילון • 11:19, 25 במאי 2020 (IDT)
 3. בורה בורה - שיחה 11:22, 25 במאי 2020 (IDT)
 4. המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 11:45, 25 במאי 2020 (IDT)
 5. אמירושיחה 11:46, 25 במאי 2020 (IDT)
 6. בן עדריאלשיחה • ב' בסיוון ה'תש"ף 11:49, 25 במאי 2020 (IDT)
 7. דגש חזק - שיחה 12:36, 25 במאי 2020 (IDT)
 8. Euro know - שיחה 13:13, 25 במאי 2020 (IDT)
 9. המלך הכחולשלח לי הודעה! 13:32, 25 במאי 2020 (IDT)
 10. Mbkv717שיחה • ב' בסיוון ה'תש"ף • 13:33, 25 במאי 2020 (IDT)
 11. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 14:11, 25 במאי 2020 (IDT)
 12. אמיר מלכי-אור - שיחה 14:31, 25 במאי 2020 (IDT)
 13. הארי פוטר 73 - שיחה - חדשופדיה (לרכישת מנוי) - הטילדה הרביעית (לרכישת מנוי) 14:44, 25 במאי 2020 (IDT)
 14. מגזין יַהֲלֹם - שיחה 14:47, 25 במאי 2020 (IDT)
 15. --90Desertboy - יום נעים - שיחה 15:03, 25 במאי 2020 (IDT)
 16. בברכה, אביתר ג'שיחה • 16:04, 25 במאי 2020 (IDT)
 17. דוד א. - שיחה 18:06, 25 במאי 2020 (IDT)
 18. לפרטוקול מתנגד לסעיף 8 • חיים 7שיחה • 18:26, 25 במאי 2020 (IDT)
 19. Chaimkapusta - שיחה 23:44, 25 במאי 2020 (IDT)
 20. ויקי4800 - שיחה 08:47, 26 במאי 2020 (IDT)
 21. אמנם איני מוטרד מהמצב הנוכחי, אך המדיניות המוצעת סבירה בהחלט. (שימנשמע?) מה, אין? 09:37, 26 במאי 2020 (IDT)
 22. מו סיזלאקהטברנה 17:17, 26 במאי 2020 (IDT)
 23. תומר - שיחה 16:08, 28 במאי 2020 (IDT)

נגד

 1. מה שלא מקולקל לא צריך לתקן. בברכה. ליש - שיחה 14:21, 25 במאי 2020 (IDT)
  ליש, איך הנימוק שלך מסתדר עם ההצבעתך מטה להגביל משך כהונה רצופה? דגש חזק - שיחה 14:35, 25 במאי 2020 (IDT)
  תמיד תמכתי בהגבלת תקופות הכהונה, גם עבור מפעילי מערכת, אך איני סבור שנימוק זה מצדיק מהפכה. בברכה. ליש - שיחה 16:13, 25 במאי 2020 (IDT)
 2. בר 👻 שיחה 15:04, 25 במאי 2020 (IDT)
 3. התנגדות מיוחדת לסעיף 8. עלמה/יאירשיחה 19:34, 25 במאי 2020 (IDT)
 4. כמו אריה ענבר. יוניון ג'ק - שיחה 22:45, 25 במאי 2020 (IDT)
 5. התו השמיניהבה נשוחחדיווח על טעויות 12:55, 26 במאי 2020 (IDT)
 6. קשה לי לתמוך במקשה אחת כאשר יש כמה סעיפים שאני חושש לגביהם. איש השום (Theshumai) - שיחה 22:53, 27 במאי 2020 (IDT)
 7. כמו אריה ענבר. Ldorfmanשיחה 04:51, 29 במאי 2020 (IDT)
 8. Lostam - שיחה 06:24, 29 במאי 2020 (IDT)
 9. מזכיר את חוק התקציב שעובר כמקשה אחת עם סעיפים טובים וסעיפים רעים. היה צריך להפריד את ההצבעה לכ-3 הצבעות נפרדות. Noon - שיחה 11:50, 29 במאי 2020 (IDT)
 10. להביט לאופק - שיחה 20:43, 29 במאי 2020 (IDT)

ב. הצבעה על שיעור תמיכה מינימלי

 1. 50.00000000000000001% אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 14:10, 25 במאי 2020 (IDT)
  יונה ב., נראה שהתכוונת ל->50%. האם לדעתך יש סיבה להעדיף את התומכים על פני המתנגדים כאשר מספרם שווה? דגש חזק - שיחה 09:30, 27 במאי 2020 (IDT)
  תוקן. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 11:53, 27 במאי 2020 (IDT)
 2. 60%. המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 11:16, 25 במאי 2020 (IDT)
 3. 60% - כנדרש למינוי מפעילי מערכת. בברכה, גנדלף - 11:10, 25/05/20
 4. 60% דוד א. - שיחה 18:07, 25 במאי 2020 (IDT)
 5. 60 אחוז. אמירושיחה 11:47, 25 במאי 2020 (IDT)
 6. 60%, אביתר ג'שיחה • 16:06, 25 במאי 2020 (IDT)
 7. 60% ויקי4800 - שיחה 08:48, 26 במאי 2020 (IDT)
 8. 60%. תומר - שיחה 16:08, 28 במאי 2020 (IDT)
 9. 65% איש השום (Theshumai) - שיחה 22:55, 27 במאי 2020 (IDT)
 10. 65% התו השמיניהבה נשוחחדיווח על טעויות 12:55, 26 במאי 2020 (IDT)
 11. 70% Chaimkapusta - שיחה 23:44, 25 במאי 2020 (IDT)
 12. 70%. Mbkv717שיחה • ב' בסיוון ה'תש"ף • 13:34, 25 במאי 2020 (IDT)
 13. 70% --90Desertboy - יום נעים - שיחה 15:02, 25 במאי 2020 (IDT)
 14. 70% ‏Hyuna‏ • שיחה • חציל-צילון • 14:53, 25 במאי 2020 (IDT)
 15. 70% Nirvadel - שיחה 16:08, 25 במאי 2020 (IDT)
 16. 70% הארי פוטר 73 - שיחה - חדשופדיה (לרכישת מנוי) - הטילדה הרביעית (לרכישת מנוי) 14:44, 25 במאי 2020 (IDT)
 17. 70% מו סיזלאקהטברנה 17:18, 26 במאי 2020 (IDT)
 18. 70% נרו יאירשיחה • ג' בסיוון ה'תש"ף • 18:58, 26 במאי 2020 (IDT)
 19. 75%. רף סביר. דגש חזק - שיחה 12:36, 25 במאי 2020 (IDT)
 20. 75% - צריך קצת יותר מאשר מפעילי מערכת. Euro know - שיחה 13:14, 25 במאי 2020 (IDT)
 21. 75% המלך הכחולשלח לי הודעה! 13:32, 25 במאי 2020 (IDT)
 22. 75% בברכה. ליש - שיחה 14:22, 25 במאי 2020 (IDT)
 23. 75% אמיר מלכי-אור - שיחה 14:33, 25 במאי 2020 (IDT)
 24. 75% Ldorfmanשיחה 04:52, 29 במאי 2020 (IDT)
 25. 75% Noon - שיחה 11:57, 29 במאי 2020 (IDT)
 26. 80% בורה בורה - שיחה 11:24, 25 במאי 2020 (IDT)
 27. 80% לפי ההיסטוריה מגיעים לאחוזים גבוהים יותר • חיים 7שיחה • 18:27, 25 במאי 2020 (IDT)
 28. 80%. (שימנשמע?) מה, אין? 09:37, 26 במאי 2020 (IDT)
 29. 85% בן עדריאלשיחה • ב' בסיוון ה'תש"ף 11:49, 25 במאי 2020 (IDT)
  98% ובלבד שמספר המתנגדים עלה על שלושה. 50% אם מספר המתנגדים פחת מארבעה. עלמה/יאירשיחה 19:29, 25 במאי 2020 (IDT)
  זו לא הצבעה מותנית. אם לא תבהירו מה המספר המוחלט שאתם תומכים, המשמעות של הצבעתכם תהיה "נמנע". דגש חזק - שיחה 20:42, 25 במאי 2020 (IDT)
  תודה על המידע. לא אכפת לי מה תהיה המשמעות של הצבעתי. ניסחתי את עמדתי בצורה בהירה ואין בכוונתי להביע עמדה חלופית, גם אם עמדתי לא משתלבת בתבנית שנקבעה. לטעמי, ככל שההתנגדות אינה זניחה, נדרשת הסכמה רחבה. עלמה/יאירשיחה 20:56, 25 במאי 2020 (IDT)
 30. 100%. יוניון ג'ק - שיחה 22:44, 25 במאי 2020 (IDT)

ג. הצבעה על תקופת צינון

 1. 0 - כי אין חכם כבעל ניסיון. אין חשש להסתאבות פוליטית כמו בהנהגת מדינות. בברכה, גנדלף - 11:10, 25/05/20
 2. 0, לא רואה טעם לתקופת צינון.המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 11:17, 25 במאי 2020 (IDT)
 3. 0. לא כל אחד מתאים להיות בירוקרט, ואין טעם לצמצם אפשרויות. דגש חזק - שיחה 12:36, 25 במאי 2020 (IDT)
 4. 0. כטעמים שמעליי. אם תתגלה בעייתיות משמעותית, ממילא לא יעבור בהצבעה. Mbkv717שיחה • ב' בסיוון ה'תש"ף • 13:35, 25 במאי 2020 (IDT)
 5. 0 אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 14:10, 25 במאי 2020 (IDT)
 6. 0. הארי פוטר 73 - שיחה - חדשופדיה (לרכישת מנוי) - הטילדה הרביעית (לרכישת מנוי) 14:45, 25 במאי 2020 (IDT)
 7. 0, באמת שאין טעם לזה. ‏Hyuna‏ • שיחה • חציל-צילון • 14:54, 25 במאי 2020 (IDT)
 8. 0 בר 👻 שיחה 15:03, 25 במאי 2020 (IDT)
 9. 0, זה לא קציני צה"ל בפוליטיקה,מוגזם ומיותר לעשות דבר כזה --90Desertboy - יום נעים - שיחה 15:05, 25 במאי 2020 (IDT)
 10. 0 דוד א. - שיחה 18:07, 25 במאי 2020 (IDT)
 11. 0. עלמה/יאירשיחה 19:31, 25 במאי 2020 (IDT)
 12. 0. כל הסעיף הזה לא ברור, לדעתי. התו השמיניהבה נשוחחדיווח על טעויות 12:54, 26 במאי 2020 (IDT)
 13. 0. מו סיזלאקהטברנה 17:18, 26 במאי 2020 (IDT)
 14. 0. אם הקהילה מרוצה זה עדיף ממישהו שלא יודעים איך יתפקד. נרו יאירשיחה • ג' בסיוון ה'תש"ף • 18:57, 26 במאי 2020 (IDT)
 15. 0. אם היה מדובר ביותר קנדציות, אז אולי. 2 זה לא כל כך הרבה. איש השום (Theshumai) - שיחה 22:57, 27 במאי 2020 (IDT)
 16. 0 Ldorfmanשיחה 04:53, 29 במאי 2020 (IDT)
 17. 0 Lostam - שיחה 06:24, 29 במאי 2020 (IDT)
 18. 0 Noon - שיחה 11:57, 29 במאי 2020 (IDT)
 19. 42 יום. (שימנשמע?) מה, אין? 09:37, 26 במאי 2020 (IDT)
 20. שישה חודשים. בברכה. ליש - שיחה 14:23, 25 במאי 2020 (IDT)
 21. שישה חודשים, אביתר ג'שיחה • 16:09, 25 במאי 2020 (IDT)
 22. שישה חודשים הנדב הנכון - שיחה 20:10, 29 במאי 2020 (IDT)
 23. חצי שנה. תומר - שיחה 16:08, 28 במאי 2020 (IDT)
 24. 12 חודשים. אמירושיחה 11:50, 25 במאי 2020 (IDT)
 25. 12 חודשים Euro know - שיחה 13:15, 25 במאי 2020 (IDT)
 26. 12 חודשים אמיר מלכי-אור - שיחה 14:33, 25 במאי 2020 (IDT)
 27. 12 חודשים. חופשה כפויה. עוזי ו. - שיחה 18:01, 25 במאי 2020 (IDT)
 28. 12 חודשים Chaimkapusta - שיחה 23:44, 25 במאי 2020 (IDT)
 29. שנה • חיים 7שיחה • 18:28, 25 במאי 2020 (IDT)
 30. 12 חודשים ויקי4800 - שיחה 08:49, 26 במאי 2020 (IDT)
 31. ארבע שנים. החשש להסתאבות קיים ולעתים אף נראה לעינים. ברמה העקרונית הייתי שמח לתלות את ההצבעה כאן בתוצאת הסעיף הקודם (בחירה בתמיכה רחבה מצמצמת את הצורך בהגבלת קדנציות), אבל אין אפשרות כזאת. בן עדריאלשיחה • ב' בסיוון ה'תש"ף 11:49, 25 במאי 2020 (IDT)
 32. ארבע שנים. כמו בן עדריאל. המלך הכחולשלח לי הודעה! 13:38, 25 במאי 2020 (IDT)
 33. - בורה בורה - שיחה 11:25, 25 במאי 2020 (IDT)
  בורה בורה, כוונתך ל-∞? בן עדריאלשיחה • ב' בסיוון ה'תש"ף 11:49, 25 במאי 2020 (IDT)
  כמובן Face-smile.svg. תיקנתי. בורה בורה - שיחה 15:58, 25 במאי 2020 (IDT)
 34. ∞. יוניון ג'ק - שיחה 22:45, 25 במאי 2020 (IDT)