ויקיפדיה:פרלמנט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פרלמנט ארכיון הדיונים וההצבעות רשימת הצבעות
הפרלמנט
גודל דף זה 52.17 קילובייט.

הפרלמנט של ויקיפדיה הוא המקום שבו נערכות ההצבעות על המדיניות של ויקיפדיה העברית, בעוד שדיונים רחבים יותר מתקיימים במזנון או בדף אחר. התפיסה הכללית של ויקיפדיה גורסת שיש למעט בהצבעות ככל האפשר ולנסות להגיע להסכמה רחבה שלא באמצעות ההצבעה, שכן יש בה כפייה של רוב על המיעוט. ברם, לעיתים יש ויכוחים חשובים ומהותיים שלא ניתן להכריעם באמצעות דיון בלבד, ועל כן יש לקיים הצבעה.

הדיונים נועדו לקבוע את מדיניותה של ויקיפדיה העברית. בסיום הדיון נערכת הצבעה. תוצאות ההצבעה מחייבות את כולם ועל פיהן נקבעת המדיניות. בתחילת ההצבעה יש להכריז עליה. הדיונים וההצבעות ייערכו ב"אולם המליאה" בתת-פסקה.

כללי הצבעות[עריכת קוד מקור]

 • דיון מקדים – הצעה תועבר לפרלמנט רק לאחר דיון מקדים ממושך, ורק לאחר שנמצאו חמישה תומכים בנוסח הסופי המועלה להצבעה.
 • פתיחת הצבעה – עם פתיחת ההצבעה, יש לציין בראשה את התאריך והשעה של פתיחת ההצבעה.
 • בעלי זכות ההצבעה – רק משתמש רשום בעל 100 עריכות במרחב הראשי או במרחבים המשיקים לו במהלך 90 הימים שקדמו לתחילת ההצבעה (עריכות דפי שיחה, שיחות תמונות, שיחות קטגוריות, שיחות תבניות, דפי מדיניות וכדומה – אינן נספרות) ו־30 ימים של פעילות הוא בעל זכות הצבעה. כל קול שווה למשנהו, אלא אם כן ברור שמדובר בבובת קש או טרול.
 • מינימום משתתפים – על מנת שההחלטה תהיה מחייבת, חייבים להצביע בה לפחות 9 ויקיפדים.
 • משך ההצבעה – משך ההצבעה הוא שבוע בדיוק.
 • פרק זמן מינימלי בין הצבעות חוזרות – פרק הזמן המינימלי להצבעה חוזרת הוא חודשיים.
 • הצבעות הדורשות רוב מיוחס – לשם שינוי או ביטול מדיניות שנקבעה בפרלמנט בעבר דרוש רוב מיוחס של 60% ממשתתפי ההצבעה (למעט נמנעים). הצבעות אחרות בפרלמנט דורשות רוב רגיל. במקרה של תיקו ההצעה נופלת.

אופן ההצבעה[עריכת קוד מקור]

בהכרעה בין יותר משתי אפשרויות משתמשים בחציון או בשיטת שולצה, על פי ההסברים בויקיפדיה:פרלמנט/הכרעה.

כללים לפתיחת הצבעה בפרלמנט
לפני שהצעה מועלית לפרלמנט, יש לגבש את הנוסח שלה בארגז חול (טיוטה) ולגייס חמש חתימות של ויקיפדים בעלי זכות הצבעה שיצהירו על הסכמתם להצעה ככתבה. לאחר שנאספו החתימות, יינתן קישור לארגז החול בפרלמנט, ויינתן פרק זמן של לפחות שלושה ימים (72 שעות; מבלי לכלול שבתות וחגים) לוויקיפדים להעיר הערות על נוסח ההצעה. ההערות יצביעו למשל על מקרי קצה שלא נלקחו בחשבון, על אפשרויות סותרות בהצעה, על תקינות שיטת ההצבעה ביחס לנהלים (למשל, איזה רוב דרוש כדי לקבוע שהיא התקבלה) וכדומה. רק בתנאי שלא נמצאו בעיות מהותיות בנוסח ההצעה, וההצעה נמצאה תקינה מבחינה ניסוחית, יוכל מפעיל מערכת לפתוח את ההצבעה בפרלמנט, וזאת לאחר שגויסו מחדש חמש חתימות של ויקיפדים בעלי זכות הצבעה לנוסח הסופי.


הצגת שדות שאינם מתורגמים בתבניות[עריכת קוד מקור]

ההצבעה היא על הצגת שדות שאינם מתורגמים לעברית בתבניות. בורה בורה - שיחה 00:14, 8 במאי 2019 (IDT)

פתיחת ההצבעה[עריכת קוד מקור]

 • תאריך תחילת ההצבעה: 09:02, 12 במאי 2019 (IDT)
 • תאריך סיום ההצבעה: 09:01, 19 במאי 2019 (IDT)

דיונים מקדימים[עריכת קוד מקור]

רקע[עריכת קוד מקור]

לפני מספר שנים החל שדרוג תבניות כללי, בהובלתו של משתמש:זאב קטן, להצגת מידע מרבי שיישאב מוויקינתונים. המיזם הצליח מאוד ואנשים כבר התרגלו שאפשר להוסיף רק את שם התבנית ולעיתים מספר מועט של פרטים, ושאר המידע כבר יישאב מוויקינתונים. ראו למשל את תבנית:חייל בערך פרנסואה דה נוויל, דוכס וילרואה, שהוספה רק לפני מספר ימים. בגלל החלטה ישנה, אין מציגים שדות שאינם מתורגמים בתבנית, וכך המידע על מלחמה שהשתתף בה, Austro-Turkish War, אינו מוצג לקורא. הבעייה הייתה מצומצמת בהיקפה, קרוב ל-2,000 ערכים עם תחילת ההטמעה, אבל היא הולכת וגדלה. כיום יש בקטגוריה:ויקינתונים:ערכים חסרי תווית בעברית, המרכזת את כל הערכים שאינם מתורגמים, מעל ל-20,000 ערכים. נוצרו כלים כדי להשתלט על הררי המידע שאינו מתורגם, אבל נראה שהם לא מספיקים.

בנוסף, רשימות מוצגות רק עם כל הערכים בהן מתורגמים. לכן, למשל רשימת הפרסים בהם זכה הארי טרומן, לא מוצגת, למרות שרובה מתורגמת. נראה שיש אלפי, אולי עשרות אלפי, נתונים כאלה שכבר תורגמו ואינם מוצגים. מקרים קיצוניים הם ערכים כמו "שון קונרי", עם כ-40 פרסים מתורגמים שאינם מופיעים בגלל שניים(!), או ז'ורס אלפרוב, שזכה באיזה 40 פרסים. מתוכם 2–3 אינם מתורגמים. אז בגללם כל שאר ה-40 אינם מוצגים. אבסורד.

ההצעה המדוברת תפתור את שתי הבעיות במכה. משתמש:הנדב הנכון כבר הביע נכונות לתקן את הקוד במידה וההצעה תתקבל בפרלמנט.בורה בורה (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם

המשך דיון לרקע[עריכת קוד מקור]

המצב היום הוא שלא מוצגות רשימות חלקיות כיוון שאין למערכת אוטומטית ידע לגבי החשיבות של כל פריט ברשימה והצגה של מידע חלקי עשויה להיות מטעה למשל:
 • לב לנדאו (d:Q133267#P69) - למד וקיבל תואר דוקטור מהפקולטה לפיזיקה ומתמטיקה בלנינגרד אבל אין לפקולטה תווית בעברית או אנגלית נכון להיום, ולכן הצגה חלקית של מוסדות לימוד תשמיט את המוסד שבו קיבל דוקטורט
 • ניקולאי רוריך (d:Q208993#P69) - בערך כתוב שלמד במקביל באוניברסיטה ובאקדמיה לאמנות בסנקט-פטרבורג ולא ברור שנכון להציג רק את אחד המוסדות בתבנית ולא את האחר שכרגע חסרה לו תווית.
ערן - שיחה 09:28, 9 במאי 2019 (IDT)
המצבים לעיל הם מקרי קצה שבקצה ואין סיבה בעולם להשמיט את כל המאפיינים שכבר תורגמו, ואת אלה שקיימים באנגלית, שבטח מהווים +98% מהמקרים, בשל מקרי קצה אלה. בנוסף, כאשר תהיה תווית באנגלית, שזה יקרה מהר יותר מאשר תהיה תווית בעברית, המאפיינים מיידית יופיעו בתבנית, בעוד שלפי המצב הקיים צריך לחכות שנים עד שמישהו גם יתרגם את השמות האלה ולעולם לא נדע שניקולאי רוריך למד בהאוניברסיטה הקיסרית של סנקט פטרבורג. בורה בורה - שיחה 13:49, 9 במאי 2019 (IDT)
אני וערן ממשיכים להביא לך דוגמאות ואתה ממשיך להגיד שמדובר במקרי קצה. הדבר הכי קרוב שיש לנו לנתונים אמיתיים היא השאילתה שערן יצר לפרסים בשיחת משתמש:בורה בורה/הצגת שדות שאינם מתורגמים בתבניות. בהנחה שהשאילתה נכונה אז 40% מהערכים בהם יש לפחות פרס אחד ללא תבנית בעברית מדובר על תווית שהיא גם לא באנגלית. עד שלא תביא נתונים אחרים, הצגה של תחושה שמדובר על מקרי קצה היא מצג שוא. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 20:46, 9 במאי 2019 (IDT)
השאילתה הזו שגויה והפסקתי לספור אחרי שלוש שגיאות מתוך שלושה ערכים שבדקתי, כפי שצוין שם (תזכורת דיוק אלינגטון, טנקרד דורסט ומיכאל הנקה). אולי זה מזל רע, אבל אני מעיד על 100% הצלחה בערכים שגויים בשאילתה. אז עד שתהיה שאילתה נורמלית אלו מקרי קצה. וגם אם זה 10%, אין סיבה שבגללם "נשפוך את האמבטיה עם התינוק" כפי שמעידים המקרים הרבים שציינתי. ללב לנדאו, לכל הדעות מבכירי הפיזיקאים התאורטיים של המאה ה-20, לא יודעים בכלל היכן למד, למרות שניתן לדעת על האוניברסיטה של מדינת בקו, אוניברסיטת סנקט פטרבורג, Ioffe Institute. ולמה לא יודעים? כי פקולטה עלומה אחת, שימו לב פקולטה, לא אוניברסיטה, לא תורגמה... זה סביר? ראו (רוס'). בורה בורה - שיחה 21:28, 9 במאי 2019 (IDT)
מיכאל הנקה אינו שגוי. אני תיקנתי אותו כמה שעות לפי שבדקת. לדעתי מדובר על רענון או עוגיות (אצלי הוא כבר לא מופיע בשאילתה). אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 12:19, 12 במאי 2019 (IDT)
נכון לתאריך 12:39, 12 במאי 2019 (IDT) עדיין מופיע אצלי בדו"ח מה שלא נכון. כאמור זה כבר לא משנה אם זה מקרה קצה קצה או קצה... הם פשוט לא יופיעו בתבנית. בורה בורה - שיחה 12:39, 12 במאי 2019 (IDT)

ההצעה ודוגמה[עריכת קוד מקור]

"בתבניות מידע בערכים יוצג מידע מתורגם לעברית בעדיפות ראשונה. אם המידע אינו מתורגם עדיין, הוא יוצג באנגלית. כאשר ישנו מאפיין שלא תורגם ואינו קיים באנגלית, הוא לא יוצג"

כבר היום יש שדות מסויימים שעובדים כך. ראו בערך נגוזי אוקונג'ו-איוולה את שם הבאים לפניה ואחריה בתפקיד. זהו מידע שאוב מוויקינתונים כמות שהוא וללא תרגום.

בדף משתמש:בורה בורה/הצגת שדות שאינם מתורגמים בתבניות יש מספר דוגמאות הממחישות ומבהירות את הבעיות השונות. כאן אסתפק בדוגמה אחת איך נראית התבנית היום ואיך אחרי השינוי.

חלק מהפרסים בעברית ובאנגלית וחלק בשפה אחרת - המצב היום[עריכת קוד מקור]

זה המצב היום בערך יון גאורגה מאורר שום פרס אינו מוצג. מדובר לא רק בפרסים אלא בכל שדה בעל מופעים רבים כגון שחקנים בסרט, איורים בספר ועוד מאות שדות כאלה.


שגיאות פרמטריות בתבנית:מנהיג

פרמטרים [ qid ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

יון גאורגה מאורר
Ion Gheorghe Iosif Maurer
לידה 23 בספטמבר 1902
בוקרשט, רומניה עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 8 בפברואר 2000 (בגיל 97)
בוקרשט, רומניה עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה רומניה עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה אוניברסיטת בוקרשט עריכת הנתון בוויקינתונים
עיסוק משפטן, פוליטיקאי, דיפלומט עריכת הנתון בוויקינתונים
מפלגה המפלגה הקומוניסטית הרומנית עריכת הנתון בוויקינתונים
פרסים והוקרה
 • מסדר טודור ולדימירסקו
 • מסדר הכוכב של רומניה
 • גיבור הרפובליקה הסוציאליסטית של רומניה
 • Order of the Victory of Socialism
 • Order 23rd of August
 • מסדר הכוכב של רומניה
 • מסדר הכתר הרומני
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

חלק מהפרסים בעברית ובאנגלית וחלק בשפה אחרת - המצב לאחר התיקון[עריכת קוד מקור]

הערך יון גאורגה מאורר לאחר התיקון. ההצעה אומרת שהפרסים בעברית ובאנגלית יוצגו. כמו בהדמיה למטה. הפרס ‏Order 23rd of August‏ (Q659979) אינו מוצג כי אינו בעברית או באנגלית אלא בשפה אחרת. לאחר תרגומו הוא יופיע מיידית.


שגיאות פרמטריות בתבנית:מנהיג

פרמטרים [ qid ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

יון גאורגה מאורר
Ion Gheorghe Iosif Maurer
לידה 23 בספטמבר 1902
בוקרשט, רומניה עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 8 בפברואר 2000 (בגיל 97)
בוקרשט, רומניה עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה רומניה עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה אוניברסיטת בוקרשט עריכת הנתון בוויקינתונים
עיסוק משפטן, פוליטיקאי, דיפלומט עריכת הנתון בוויקינתונים
מפלגה המפלגה הקומוניסטית הרומנית עריכת הנתון בוויקינתונים
פרסים והוקרה
 • מסדר טודור ולדימירסקו
 • מסדר הכוכב של רומניה
 • מסדר הכתר הרומני
 • Hero of the Socialist Republic of Romania
 • Order of the Victory of Socialism
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

המשך דיון[עריכת קוד מקור]

בויקיפדיה אין שום מגבלה על כתיבת פרקים שלמים באנגלית אם המידע רלבנטי למשל אולגה לדיז'נסקיה#פרסומים, תיאודור סטפנידאס#ביבליוגרפיה, יונס קאופמן#תוארי כבוד, לוסרו (רוב הערך), ו-ארנסט רייר#לקריאה נוספת ובפרט אין שום מגבלה על הערות שוליים באנגלית. יש אפילו ערך ששמו לא תורגם, שסומן בצדק לעריכה אבל אף אחד לא חשב להעבירו לטיוטה - Livery Company וכן Oriel Chambers. במצב הנוכחי אפשר לכתוב ערך בויקיפדיה העברית עם שם אנגלי, אבל אם לא נכתב ערך אותו שם לא יוצג בתבנית. אין להחיל על התבניות מגבלות שאינן חלות על הערכים הנדב הנכון - שיחה 09:41, 8 במאי 2019 (IDT) יודגש הצגת השמות באנגלית בתבניות היא פתרון זמני עד לתרגומם שעולה בקנה אחד עם נורמות הצגת מידע באנגלית בגוף הערך עד לתרגומו הנדב הנכון - שיחה 09:41, 8 במאי 2019 (IDT)

אכן, טיעונים חזקים על מגבלה תמוהה שיש להעבירה מן העולם. בורה בורה - שיחה 15:02, 8 במאי 2019 (IDT)
"נורמות הצגת מידע באנגלית בגוף הערך עד לתרגומו" - לא מכיר אף כלל שמאפשר הצגת פרקים שלמים באנגלית רק משום שלא תורגמו. שמזן#שיחהערכי בראבו • 15:13, 8 במאי 2019 (IDT)
בשמות מדעיים, מקומות, להקות, שירים שאין להם שם מוכר בעברית ההחלטה היא שמשתמשים בתעתיק כמו גם במקורות. לעומת זאת, בפרסים, שמות של אנשים, שמות ארגונים וכל מה שנשאב מוויקינתונים - אין מוסכמה כזו וזה מה שההצעה באה לשנות. אפשר להתווכח האם ראוי להציג פרסים באנגלית או לא אבל השוואה בין מקורות מידע לרשימה של פרסים בתבנית זו השוואה לא רלוונטית. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 15:57, 8 במאי 2019 (IDT)
יונה, אתה רואה איזה הבדל בין יונס קאופמן#תוארי כבוד לרשימת פרסים בתבנית? כי אני ממש לא! נכון שההצעה באה להרחיב, אבל אני ממש מסכים עם נדב שבפועל זה קיים כבר היום והמגבלה מיותרת מלכתחילה. בורה בורה - שיחה 20:35, 8 במאי 2019 (IDT)
שמזן גם בתבניות לא יוצגו פרקים שלמים, יוצגו שמות בדיוק כמו שמוצגים שמות בערכים הנדב הנכון - שיחה 20:45, 8 במאי 2019 (IDT)
יונה ב. בערך בעל השם האנגלי Oriel Chambers מופיע "חברת DCT Developments על ידי חברת הנדל"ן, Bruntwood" אבל אותה Bruntwood לא מוצגת בתבנית. אז אם אתה עקבי או שתמחק את השם מהערך או שתציג אותו בתבנית. מוסכם שתעתיק עברי עדיף אנחנו מדברים על מצב זמני של הצגת מידע בלעז לעומת העלמתו - כמו שאתה רואה הצגת מידע בלעז מקובלת. הנדב הנכון - שיחה 12:33, 10 במאי 2019 (IDT)
אני לא בודק את כל הערכים בויקיפדיה ומשנה את הבעיות בהם. בערכים שלי לא תמצא מקרים כאלו כי אני חושב, והרבה חושבים, שזה מצב לא טוב. כמו שכבר כתבתי, אם אתם רוצים הדיון צריך להיות רחב יותר על השאלה מתי ניתן להשתמש בשמות באנלית ומתי לא. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 12:22, 12 במאי 2019 (IDT)
אני בעקרון בעד, אבל קשה לי להצביע בעד הצעה שערן, האוטוריטה בתחום בעיני, מתנגד אליה באופן כל כך גורף. האם לא ניתן להגיע לפשרה? אולי פתיחת מיזם של "תרגום תוויות בקליק" בדומה לתיקון תקלדות בקליק. אם תגובש רשימה של 1,000 התוויות הנפוצות ביותר, ניתן בעבודה מאומצת לפתור את הרוב המוחלט של הבעיה. במיזם של התקלדות תוקנו 4,500 בחודש וחצי. Amiroשיחה 13:07, 12 במאי 2019 (IDT)
כיום אין הנגשה לתרגום השמות באנגלית. זה שערן יצר איזה הוקוס פוקוס עם חיתוכי קטגוריות לא מסייע למיזם. עובדה, חוץ מכמה צדיקים, אף אחד לא מתרגם. בהצעה החדשה כל מי שמסתכל על ערך, כולל קוראים מזדמנים, יוכל לתרגם בהרף עין מונח אנגלי שקופץ לו מול העיניים והוא יוצג מיידית. הבעייה המרכזית היא שערן לא מוכן לטפל גם בערכים שכבר כן תורגמו. ראה דוגמה של הערך צ'ארלס טאונס בהצבעה שלי. 50 פרסים תורגמו ואחד לא, אז לא רואים כלום. מה יעזור כאן כל מיזם בעולם? אחרי "אוטוריטה" כזו אתה רוצה ללכת? לך איתי ועם נדב שהטמענו את הפרופילים בצורה אוטומטית ברוב הערכים במערכת. ראית פרוייט בשנתיים האחרונות יותר מסייע מזה? בורה בורה - שיחה 14:15, 12 במאי 2019 (IDT)
Amiro: רשימה מרוכזת של התוויות הנפוצות ביותר לטיפול עשויה להיות שימושית מאוד לטיפול בתרגום תוויות. יצרתי רשימה כזו בויקיפדיה:תחזוקה/תוויות חסרות (מעודכנת מדי שבוע) שמשמשת בעיקר למעקב וזה רעיון טוב לעשות מיזם סביב הרשימה לטיפול בתוויות הנפוצות. במעקב ובטיפול שלי בתוויות ברשימה במהלך השנה האחרונה, נראה שהתוויות המעניינות העיקריות הן פרסים ומסדרי כבוד (כשיש הרבה ערכים על זוכי פרס מסוים), מוסדות לימודים (תלמידים רבים של מוסד מסוים) ושחקנים בסרטים (אותו שחקן משחק בהרבה סרטים). ברוב המקרים האלו הצגה של רשימה חלקית היא מטעה - אי אפשר להציג רשימה מוסדות שבהם אדם למד בצורה חלקית אם אנחנו לא יודעים לדרג את החשיבות שלהם (אפשר לא להציג בית ספר תיכון וכן להציג אוניברסיטה, אבל בכיוון ההפוך כנראה שלא), או רשימה שחקנים (כשלא יודעים מי שחקני המשנה ומי השחקנים הראשיים) וכו'. מעבר לזה הצגה של שמות באנגלית לישראלים או ערבים מצביעה על תרגמת - אנחנו לא נוהגים כך בערכים ואין סיבה לשנות זאת. ערן - שיחה 21:22, 12 במאי 2019 (IDT)
מה כוונתך "הצגה של שמות באנגלית לישראלים..."? הרי הם בעברית אז למה שיוצגו באנגלית? ולא ראיתי אותך מתייחס לטענות של נדב שהערכים גם היום מלאים במונחים ושמות באנגלית. מה ההבדל בין זה לתבנית? בורה בורה - שיחה 21:51, 12 במאי 2019 (IDT)
Uziel302 האם ניתן לעשות מיזם תרגום תוויות על בסיס הרשימה של ערן וברוח מיזם תיקון התקלדות? Amiroשיחה 21:58, 12 במאי 2019 (IDT)
Amiro, לא הבנתי מה זה "ברוח" המיזם. תרגומים דורשים התעמקות וממשק לעריכה מהירה לא יעזור פה. Uziel302 - שיחה 22:29, 12 במאי 2019 (IDT)

ההצבעה נפתחה מוקדם מדי בניגוד לכללים[עריכת קוד מקור]

כפי שהתלוננו גם בגוף ההצבעה, ההצבעה נפתחה על ידי מעלה ההצעה בניגוד לכללים המפורטים בפתיח דף זה ושעליהם אנו מקפידים: גיבוש נוסח הצבעה מפורט, איסוף חמש חתימות על הנוסח הסופי, קישור אליו מדף הפרלמנט, פסק זמן של שלושה ימי חול להעלאת הסתייגויות, ופתיחת ההצבעה בידי מפעיל מערכת. בשביל שלא תהיה לנו בעוד שבוע עוד סאגת דיונים על תקינות ההליך, אני מבקש מהביורוקרטים לעצור את ההצבעה, ורצוי גם להחזיר את ההגנה הקבועה שאמורה להיות על הפרלמנט עד לפתיחת ההצבעה. בברכה, גנדלף - 15:51, 12/05/19

ניכר שאתה לא מעורה כלל בפרטים:
 • ההצעה נוסחה וגובשה במזנון
 • נאספו שם חמש חתימות
 • כל הדיונים מאז ומעולם מפורטים בתחילת הדף
 • הטיוטה בדף המשתמש שלי המצוין באותיות קידוש לבנה נדונה
 • המפעיל אלי פתח את הפרלמנט כדין
 • עברו ארבעה ימים מאז הוצבה ההצעה כאן שזה שלושה ימים + שבת
 • התלונה היחידה של "מהר מדי" שאתה כנראה מתייחס אליה הייתה של יונה שכנראה לא קרא טוב כפי שהודה. לבקשתו, שיניתי את מיקום ההצעה עצמה
 • פעמיים נרשמה הודעה בלוח המודעות
 • הכל תקין ושפיר. בורה בורה - שיחה 20:01, 12 במאי 2019 (IDT)
לא נכון. בדקתי את הפרטים לפני שהגבתי כאן. החתימות במזנון לא היו על נוסח ההצעה. את הנוסח כאן סיימת לערוך ביום שישי ואיש לא חתם עליו. השינויים ביום שישי אומנם היו רק של הדוגמה שהצגת כ'רקע' להצעה, אבל ההבדל בינה לבין הנוסח שעבורו אספת חתימות הוא גם בנוסח ההצעה עצמה. הייתי מתריע על כך מראש אם היית מכריז על פתיחת ההצבעה מראש, אבל הכרזת עליה רק דקה לאחר המועד שקבעת לפתיחתה.[1] והמפעיל האחרון שהסיר את ההגנה מהפרלמנט היה ערן, לפני שלושה חודשים, לטובת ההצבעה על הכבישים. כשהיא הסתיימה שכחו להגן על הפרלמנט מחדש. בברכה, גנדלף - 21:20, 12/05/19
משתמש:אלי גודין לא בקשתי ב"בקשות מפעילים" את פתיחת הפרלמנט להצבעה והודעת לי שהוא נפתח? מה אני גשש בלש שמחפש אלו מקומות פתוחים או סגורים? אני עובד לפי הנהלים! לא הבנתי את ההערה "דקה לאחר..." בורה בורה - שיחה 21:43, 12 במאי 2019 (IDT)
וזה מה שכתוב בתחתית הדיון במזנון, ארבעה וחצי ימים לפני פתיחת ההצבעה:

ההצעה תוקנה קלות בהתאם להערה של יונה והיא אומרת: "בתבניות מידע בערכים יוצג מידע מתורגם לעברית בעדיפות ראשונה. במידה והמידע אינו מתורגם עדיין, הוא יוצג באנגלית. במידה ויש מאפיין שלא תורגם ואינו קיים באנגלית, הוא לא יוצג" זו בדיוק ההצעה המופיעה לעיל. בורה בורה - שיחה 21:48, 12 במאי 2019 (IDT)

נחמד מצידך שכתבת חלק מהתיקונים בתחתית הדיון במזנון. לא את הקטע "ליד התווית באנגלית יוצג עיפרון קטן, כמו היום, שיאפשר להגיע בקלות למידע בוויקינתונים ולתרגם אותו. הצבעה זו דורשת רוב של למעלה מ-50% מהמצביעים כדי לאשרה." - כאן הצגת את זה כחלק אינטגרלי מההצעה. גם לא את הרקע והדוגמאות שניסחת באופן מגמתי. אבל לא חתמו על הנוסח שכולל את התיקונים. ואם היית מתחשב בנהלים הכתובים בפתיח הפרלמנט היית יודע שמי שפותח את ההצבעה הוא מפעיל מערכת, לאחר שהודיע על כך כאן, איפשר העלאת הסתייגויות, ווידא עמידה בכל הכללים שההצבעה הזו אינה עומדת בהם. אני מבקש מאחד הביורוקרטים אלדד, ביקורת, בריאן וערן לעצור את הפארסה. בברכה, גנדלף - 00:03
ניסיון נואל של אי מי שלא פצה פה, למיטב זכרוני, בחצי שנה של דיונים. בורה בורה - שיחה 00:12, 13 במאי 2019 (IDT)
אין לי, נכון לעכשיו, שום עמדה לגבי ההצעה. לכן אני אובייקטיבי לחלוטין בהתנגדותי הפרוצדורלית. אם אכן דנת על ההצעה במשך חצי שנה, הייתה אמור להבין שכדאי להשקיע עוד כמה ימים בשביל שההצבעה עליה תהיה חוקית. בברכה, גנדלף - 00:19, 13/05/19
זה כבר זלזול בקריאה. בהצעה המקורית שלי במזנון ב-18:22, 28 באפריל 2019 (IDT) נכתב:

25.2 ההצעה

בתבניות מידע בערכים יוצג מידע מתורגם לעברית בעדיפות ראשונה. במידה והמידע אינו מתורגם עדיין, הוא יוצג באנגלית.

ליד התווית באנגלית יוצג עיפרון קטן, כמו היום, שיאפשר להגיע בקלות למידע בוויקינתונים ולתרגם אותו.

כל מי שחתם, קרא את זה כמובן. בורה בורה - שיחה 01:05, 13 במאי 2019 (IDT)

אוקיי, בעניין העיפרון אתה צודק. המשפט עליו הופיע במקור. בברכה, גנדלף - 01:32, 13/05/19

האם אפשרי להסדיר את התצוגה בהעדפות?[עריכת קוד מקור]

האם אפשר שכל משתמש/ת רשומ/ה יסמן בהעדפות האם להציג מידע באנגלית או לא להציג את המידע כלל? אם כן, נותר יהיה להצביע רק על התנהגות ברירת המחדל עבור קוראים לא רשומים ומי שלא סימנו העדפה. מרווין האנדרואיד הפראנואיד - שיחה 23:34, 13 במאי 2019 (IDT)

הצבעה[עריכת קוד מקור]

ההצעה[עריכת קוד מקור]

"בתבניות מידע בערכים יוצג מידע מתורגם לעברית בעדיפות ראשונה. אם המידע אינו מתורגם עדיין, הוא יוצג באנגלית. כאשר ישנו מאפיין שלא תורגם ואינו קיים באנגלית, הוא לא יוצג"

ליד התווית באנגלית יוצג עיפרון קטן, כמו היום, שיאפשר להגיע בקלות למידע בוויקינתונים ולתרגם אותו.

הצבעה זו דורשת רוב של למעלה מ-50% מהמצביעים כדי לאשרה.

בעד ההצעה להצגת מידע מתורגם לעברית בעדיפות ראשונה ואם המידע עדיין לא מתורגם, להציגו באנגלית[עריכת קוד מקור]

 1. בלי מימוש ההצעה לעולם לא נדע ממבט בתבנית בצורה נוחה שצ'ארלס טאונס זכה במלגת גוגנהיים, מדליית הזהב הבינלאומית ע"ש נילס בוהר, פרס נובל לפיזיקה, מדליית פרדריק אייבס, מדליית סטיוארט באלנטין, פרס טמפלטון, מדליית הזהב של SPIE, פרס דוד סארנוף של IEEE, מדליית הזהב של לומונוסוב, Petrie Prize Lecture, מדליית ה-IEEE, מדליית וילהלם אקסנר, הרצאת הנרי נוריס ראסל, המדליה הלאומית למדעים, מדליית קרל שוורצשילד, פרס רומפורד, היכל התהילה הלאומי לממציאים, פרס לזכר מוריס ליבמן, פרס ג'ון קרטי לקידום המדע, מדליית יאנג, מדליית מנדל, פרס לזכר ריצ'טמייר, עמית החברה הפיזיקלית האמריקאית, פרס ארל פלילר בסקטרוסקופיה מולקולרית, פרס קומסטוק בפיזיקה, עמית האקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים, חבר זר של החברה המלכותית. כרגע אין לו בתבנית:מדען אף פרס בגלל פרס אחד באנגלית! בורה בורה - שיחה 09:03, 12 במאי 2019 (IDT)
 2. עדיף בהרבה להציג בתבנית מידע באנגלית באופן זמני מאשר לא להציגו כלל (כמו שנהוג להציג בגוף הערך) הנדב הנכון - שיחה 10:48, 12 במאי 2019 (IDT)
 3. בברכה, זאב קטןשיחה • ז' באייר ה'תשע"ט • 11:54, 12 במאי 2019 (IDT)
 4. באנגלית כן, אך לא בשפה זרה אחרת • חיים 7שיחה • 13:15, 12 במאי 2019 (IDT)
 5. Symbol support vote.svg בעד. מיכאל.צבאןשיחה • ז' באייר ה'תשע"ט • 14:57, 12 במאי 2019 (IDT)
 6. יואב ר. - שיחה - נופי חלונות 10 21:35, 12 במאי 2019 (IDT)
 7. בדרך כלל מידע בתבניות הוא שמות של דברים וניתן להציג באנגלית. Uziel302 - שיחה 22:33, 12 במאי 2019 (IDT)
 8. Symbol support vote.svg בעד david7031שיחה • ח' באייר ה'תשע"ט • 23:04, 12 במאי 2019 (IDT)
 9. Symbol support vote.svg בעד - הפתרון הסביר יותר עבור קוראינו. Ldorfmanשיחה 01:33, 13 במאי 2019 (IDT)
 10. Symbol support vote.svg בעד השתכנעתי. איתן - שיחה 23:42, 13 במאי 2019 (IDT)
 11. Symbol support vote.svg בעד זה יכול לדרבן לתרגם נתונים חסרים דוד א. - שיחה 08:49, 15 במאי 2019 (IDT)
 12. רחל - שיחה 20:06, 15 במאי 2019 (IDT)
 13. לאחר שהפכתי בדבר, נראה שהתועלת תעלה על הנזק. Amiroשיחה 18:24, 16 במאי 2019 (IDT)
 14. הדרך להוציא את ויקינתונים מוויקיפדיה לא עוברת בהתנגדות לפרטים ספציפיים. מרגע שהוחלט על שאיבה (דעתי האישית נגד, אבל ככה העולם עובד), אין טעם לשאוב חצאי נתונים. מה שאפשר לשאוב, שואבים. דגש — 18:28, 16 במאי 2019 (IDT)
  אז למה רק באנגלית? למה שלא נוסיף גם תוויות בצרפתית, גרמנית, יפנית וסינית? אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 23:32, 16 במאי 2019 (IDT)
  כי אלה, כפי שראינו, מקרי קצה. ברוב המקרים הרלבנטיים תהיה גם תווית באנגלית. בורה בורה - שיחה 23:58, 16 במאי 2019 (IDT)
  לא ראינו. זו התחושה שלך. הדיון על זה נמצא למעלה וכן בדיום האחרים. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 00:35, 19 במאי 2019 (IDT)
 15. עדיף בתור פתרון ביניים. יחיאל - שיחה 03:06, 17 במאי 2019 (IDT)
 16. --כ.אלון - שיחה 19:03, 17 במאי 2019 (IDT)
 17. Itaygur - שיחה 20:49, 17 במאי 2019 (IDT)

נגד ההצעה להצגת מידע מתורגם לעברית בעדיפות ראשונה ואם המידע עדיין לא מתורגם, להציגו באנגלית[עריכת קוד מקור]

 1. בורה בורה אתה שוב פעם פועל מהר מידי. הנוסח של ההצבעה לא ברור. לכאורע עכשיו אני "נגד ההצעה להצגת מידע מתורגם לעברית בעדיפות ראשונה..." אבל זה לא נכון. השאלה היא בעד או נגד הצגת מידע באנגלית אם קיים באנגלית ולא בעברית. כמו כן בנוסח ההצעה לא ברור מה קורה אם אין תוויות בעברית ובאנגלית. חבל לי שאתה פועל כך. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 12:11, 12 במאי 2019 (IDT)
  הנוסח מצויין וברור והנושא נטחן כבר חצי שנה. הגיע הזמן להחליט. קבלת תשובות מעולות ממני ומנדב, רק צריך לקרוא. אם אין מידע בעברית או באנגלית הוא לא מוצג. זה מוסבר ועם דוגמה מפורשת של תבנית היום ואחרי שהצעה תעבור. בורה בורה - שיחה 12:25, 12 במאי 2019 (IDT)
  עכשיו ראיתי שוב את נוסח ההצעה. לדעתי צריך להזיז אותה בדיוק לפני ההצבעה כדי שיהיה ברור לכולם מה ההצעה כי מכותרות ההצבעה קשה להבין את פרטיה. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 14:16, 12 במאי 2019 (IDT)
  פעלתי כהצעתך והדגשתי. בורה בורה - שיחה 14:22, 12 במאי 2019 (IDT)
 2. לא רואה שום שינוי מהותי בנסיבות מאז הדיונים הקודמים. Mbkv717שיחה • ז' באייר ה'תשע"ט • 12:34, 12 במאי 2019 (IDT)
  עלייה מ-2,000 ל-20,766 שגויים זה לא שינוי נסיבות מהותי?תמהני. בורה בורה - שיחה 12:49, 12 במאי 2019 (IDT)
  ה-2,000 מראש לא השפיעו (אני אגב לא רואה קישור בדיונים קודמים להחלטה הוותיקה בעניין), אני לא רואה שום סיבה להאיץ הצגת נתונים שלא בעברית. אני מעריך שהעלייה הזו נובעת בעיקר מעצלנות של הסתמכות יתר על ויקינתונים (=לא היה מאוד אכפת לעורכים ששמו את התבניות שהפרמטרים האלו חסרים, כך שסביר שהם לא חשובים במיוחד או שהערכים במצב בעייתי שטעון שיפור, גם אם זה יהיה מוצג באנגלית), ולהערכתי גם להצגת פרמטר הפרסים יש יד בדבר. הצגה של נתונים באנגלית לא תעזור למגמה הזו, ואולי תאיץ אותה כי יהיה פחות דחוף לתרגם פריטים. Mbkv717שיחה • ז' באייר ה'תשע"ט • 13:49, 12 במאי 2019 (IDT)
 3. במקום עדיף שזו תהיה אופציה בהעדפות (/סקריפט) למשתמשים שיתרגמו את המידע הנדרש בלי צורך לבדוק בוויקינתונים. עברי הצג עברית. (גילוי נאות, לא קראתי את כל הדיון). בברכה, מכה"כשלח הודעה ל-013-28143 • ז' באייר ה'תשע"ט • 17:08, 12 במאי 2019 (IDT)
  מכה"כ זה כבר קיים היום! הכנס לערך צ'ארלס טאונס במצב עריכה ותחת "ישויות ויקינתונים שמשמשות בדף הזה" תוכל לראות את "Petrie Prize Lecture" עם כפתור לצידו לאפשרות תרגום. אבל זה כל כך מסורבל ולא נגיש שאפילו משתמש "כבד" וותיק כמוך לא יודע מזה. בהצעה שלנו, זה יוחלף בקליק אחד. בורה בורה - שיחה 19:53, 12 במאי 2019 (IDT)
  בורה בורה, זה לא מה שהצעתי, ובכלל לא הסיבה שאני מתנגד להצעה. מה שהצעתי הוא שעבור משתמשים שיבחרו בכך בתבנית המידע עצמה יופיעו התוויות הלועזיות, כל עוד זה דורש לחצן נוסף להצגה זה לא שונה מהמצב הקיים שמצדיק לכאורה את השינוי בשאיבה. התנגדותי היא בפשטות בגלל שאנחנו ויקיפדיה העברית, ולמרות שהמידע שאצלנו חלקי ביחס לשפות אחרות - עליו להשאר בעברית. בברכה, מכה"כשלח הודעה ל-013-28143 • ח' באייר ה'תשע"ט • 13:21, 13 במאי 2019 (IDT)
 4. הצגה של רשימות לא מתורגמות באנגלית צורמת והיא אנגלוז מיותר, במיוחד בשמות של ישראלים או ערבים. הצגה של רשימות חלקיות לא צריכה להיעשות אוטומטית (אי אפשר להציג ברשימת שחקנים בסרט את שחקני המשנה ולא שחקנים ראשיים). ערן - שיחה 21:31, 12 במאי 2019 (IDT)
 5. כפי שהסברתיי למעלה, ה"הצבעה" מנוגדת לחלוטין לכללים. ממילא לא ניתן לקבוע על פיה מדיניות כלשהי. מאחר שבינתיים ויקיפדים מבזבזים עליה זמן יקר, אני מפנה לדברים גם מכאן בשביל לזרז את ארכובה. בברכה, גנדלף - 21:39, 12/05/19
  ההצבעה תקינה לחלוטין. אפשר להצביע ללא חשש איש ואישה כראות עיניהם. מה שיוחלט זו תהיה המדיניות. בורה בורה - שיחה 21:56, 12 במאי 2019 (IDT)
 6. אנגלוז מיותר ומעצבן. BAswim - שיחה 10:18, 13 במאי 2019 (IDT)
 7. נגד. יש לא מעט שגיאות בוויקי-נתונים. למשל בייחוס היישות המדינית לעיר הלידה. לצורך העניין מאן דהוא נולד בבלגרד ב-1932, אז בוויקינתונים כתוב בלגרד, סרביה ולא בלגרד ממלכת יוגוסלביה. ויש עוד שלל דוגמאות שבהן אני נתקל. אני נגד ייבוא מסיבי של שגיאות לערך בעברית ועוד בשפה זרה. כבר היום אני רואה עורכים שמתעצלים להוסיף נתונים בתבנית כי "ממילא" יגיעו הנתונים משם. "עבודה על אוטומט" ללא שיקול דעת היא לא בהכרח ברכה.--Assayas - שיחה 11:40, 13 במאי 2019 (IDT)
  בוויקינתונים יש פחות שגיאות מבמרחב הערכים. בכל מקרה, במצב הנוכחי, אם יש שגיאה בשם האנגלי היא לא תמנע אלא פשוט תיובא אחרי תרגום השם הנדב הנכון - שיחה 13:37, 13 במאי 2019 (IDT)
  זו דלתא. מייבאים עוד שגיאות ממרחב הוויקי-נתונים ולכן אני נגד. גם נגד השעטנז.--Assayas - שיחה 13:56, 13 במאי 2019 (IDT)
  זה הפתרון? זו לא שגיאה שם אלא חסרים נתונים. ראה תוספות שלי בערכים דמשק, ירושלים ועוד. הוספתי את הישויות החסרות מאז המאה הראשונה. ויקינתונים הוא גם שלנו וכולם צריכים לתת כתף לעדכונו. להתחבא מתחת לשטיח ולחכות שאחרים יעשו עבורנו את העבודה זו גישה מוטעה. בורה בורה - שיחה 19:50, 13 במאי 2019 (IDT)
  פנית לכתובת הלא נכונה. ברוך השם אני פעיל גם בוויקי נתונים ומתקן לא מעט שם. אגב, חלק לא מבוטל מכך הוא בזכותך, ממה שלמדתי ממך. דוגמא מהימים האחרונים שיחה:אמריק בלום. עם זאת מדובר במיזם התנדבותי. אני ורבים אחרים לא עובדים ולא עבדים של "סטנדרטיזציה אוטומטית כפויה ושגויה", ואת הזמן הפנוי תורמים למה שאנו אוהבים לעשות וזה כולל גם ויקי-נתונים אך לא רק. מה שכתבת אינו צידוק להכניס הכל לשטנץ ולייבא שגיאות. מהמקום הזה של מי שכן עובד בוויקי-נתונים ומתקן, אני חוזר על מה שכתבתי למעלה: "עבודה על אוטומט" ללא שיקול דעת היא לא בהכרח ברכה.--Assayas - שיחה 20:52, 13 במאי 2019 (IDT)
  מסכים עם Assayas. ‏ BAswim - שיחה 14:34, 13 במאי 2019 (IDT)
  (Assayas, אתה מתכוון שאתה פעיל גם בוויקינתונים?) דגש — 18:28, 16 במאי 2019 (IDT)
  דגש חזק, כן תודה--Assayas - שיחה 09:05, 17 במאי 2019 (IDT)
 8. לדעתי יש להצביע קודם כל עקרונית, איזה סוג של מידע (מקורות, שמות פרסים, שמות שחקנים וכיו"ב) אפשר להציג באנגלית ואיזה לא. הטכנולוגיה צריכה לשרת את העקרון ולא להיפך. אנגלוז הוא מדרון חלקלק: לפעמים אין ברירה, לפעמים מתקשים לתרגם, לפעמים אין זמן לתרגם ולפעמים מעדיפים שיהיה באנגלית מאשר שלא יהיה בכלל, אבל אם לא נציב סייגים ברורים נמצא את עצמנו די מהר בגרסה מבולבלת של ויקי האנגלית. H. sapiens - שיחה 11:54, 13 במאי 2019 (IDT)
 9.  ::מסכים עם Assayas--היידן 19:39, 13 במאי 2019 (IDT)
 10. נגד הצגת מידע באנגלית, גם אם אין מידע מתורגם, זו ויקיפדיה העברית. נקודה נוספת, אני לא רואה כל סיבה להעדיף את האנגלית על פני שפות אחרות. בן עדריאלשיחה • ט' באייר ה'תשע"ט 23:37, 13 במאי 2019 (IDT)
 11. נגד. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:08, 14 במאי 2019 (IDT)
 12. Eladti - שיחה 23:35, 16 במאי 2019 (IDT)
 13. עדיף להציג מידע חלקי ממידע שאינו בעברית. שמזן (שיחה) • ערכי בראבו • 10:18, 17 במאי 2019 (IDT)

תוצאות ההצבעה[עריכת קוד מקור]

ברוב של 17 תומכים מול 13 מתנגדים הוחלט ש"בתבניות מידע בערכים יוצג מידע מתורגם לעברית בעדיפות ראשונה. אם המידע אינו מתורגם עדיין, הוא יוצג באנגלית. כאשר ישנו מאפיין שלא תורגם ואינו קיים באנגלית, הוא לא יוצג".

משתמש:הנדב הנכון, כפי שהתנדבת, אבקשך ליישם את השינוי ביחידה. תודה רבה. בורה בורה - שיחה 09:15, 19 במאי 2019 (IDT)

ההצבעה לא הייתה חוקית ואין לה תוקף של החלטת פרלמנט. אין מניעה לבצע שינויים בממשק גם בלי החלטת פרלמנט, כפי שהיה להבנתי בסבב הקודם, ואם איש אינו מתנגד בשלב זה של הדיון. בברכה, גנדלף - 23:40, 20/05/19
תייגת ביורוקרטים עשית הרבה "רעש" וקבלת שתיקה רועמת. אחד מהם אפילו הצביע... אתה ילד גדול ומבין שבשלב זה ללכת לפינה ולהתחבא זה כנראה הפיתרון הטוב ביותר. בורה בורה - שיחה 01:06, 21 במאי 2019 (IDT)
הביורוקרט התנגד להצעה, וגם אני בעצמי 'הצבעתי', זה לא מגייס אותי לטובתך. נכון לעכשיו אף ביורוקרט, מפעיל, או ויקיפד מלבד שנינו, לא חיווה דעתו לגבי המחלוקת על תקינות ההצבעה לכאן או לכאן. הכללים, שבעצמם נקבעו בפרלמנט לאחר שמחוקקים נמהרים מטעם עצמם האכילו את הקהילה הרבה קש, מדגישים שנדרש מפעיל לפתיחת ההצבעה, לאחר שוידא את תקינותה. אז השתיקה אינה מתפרשת לטובתך. בברכה, גנדלף - 01:52, 21/05/19
"מחלוקת"? אין כאן שום מחלוקת. באת בטענה, סתרתי אותה לחלוטין, שלום על ישראל. הפרלמנט נפתח לבקשתי על ידי משתמש:אלי גודין, ההצבעה התקיימה בהשתתפות 30 ויקיפדים ותוצאותיה מחייבות את כולם מעתה ועד עולם. בורה בורה - שיחה 12:13, 23 במאי 2019 (IDT)
נחמד שמינית את עצמך לא רק לממונה על הצבעות מדיניות אלא גם לשופט בהתנגדויות לתקינותן. אולי גם לתליין? כאמור הפרלמנט לא נפתח בידי אלי גודין, אלא לאחרונה בידי ערן, בפברואר, לצורך ההצבעה על הכבישים.[2] זו גם הייתה ההצבעה החוקית האחרונה שהתקיימה בפרלמנט ויקיפדיה. בברכה, גנדלף - 12:55, 23/05/19
משתמש:גנדלף
 1. טענת שחייבים לעצור את ההצבעה כדי שלא תהיה סאגה של דיונים על תקינותה, ועכשיו שההצבעה בצורה חלקה אתה מנסה לפתוח בסאגה
 2. טענת שאין לך דעה ואז הצבעת נגד ובעצם תמכת בלגיטימיות ההצבעה
 3. בגוף ההצבעה הבעת דאגה לזמנם היקר של הויקיפדים שעכשיו אתה מבזבז
 4. 30 איש השתתפו בהצבעה, הרבה יותר היו מודעים לקיומה. אף אחד עוד לא תמך בטענותיך. אם באמת אכפת לך מזמן הקהילה, חדל הנדב הנכון - שיחה 14:09, 23 במאי 2019 (IDT)
הנדב הנכון, תומכי השינוי, כמו בורה בורה וכמוך, אינם הסמכות להחליט אם יש לו תוקף של החלטת פרלמנט או לא. לי אין עמדה עקרונית לגבי השינוי ואני לא יודע כיצד הייתי מצביע לגביו, אם בכלל, לו ההצבעה הייתה נערכת לפי הכללים, וממילא ההצעה לא הייתה מנוסחת באופן חד צדדי. באמת חבל שההצבעה לא הושהתה לצורך קיומה בצורה תקינה, אבל בדיעבד, מאחר שאין התנגדויות ליישום השינוי, אני לא רואה צורך בהשקעת עוד זמן על הנושא. רק שלא יגיד לי מישהו בעתיד, אם ידרש שינוי במדיניות, שנדרש רוב של 60% או משהו כזה כי ההצעה אושרה בפרלמנט. כתבתי את עמדתי לצורך הפרוטוקול. אני מכבד את זכותך להישאר בעמדתך, ומקווה שלא יהיה צורך להכריע איזו עמדה היא הצודקת. בברכה, גנדלף - 14:27, 23/05/19