ויקיפדיה:פרלמנט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פרלמנט ארכיון הדיונים וההצבעות רשימת הצבעות
הפרלמנט

הפרלמנט של ויקיפדיה הוא המקום שבו נערכות ההצבעות על המדיניות של ויקיפדיה העברית, בעוד שדיונים רחבים יותר מתקיימים במזנון או בדף אחר. התפיסה הכללית של ויקיפדיה גורסת שיש למעט בהצבעות ככל האפשר ולנסות להגיע להסכמה רחבה שלא באמצעות ההצבעה, שכן יש בה כפייה של רוב על המיעוט. ברם, לעתים יש ויכוחים חשובים ומהותיים שלא ניתן להכריעם באמצעות דיון בלבד, ועל כן יש לקיים הצבעה.

הדיונים נועדו לקבוע את מדיניותה של ויקיפדיה העברית. בסיום הדיון נערכת הצבעה. תוצאות ההצבעה מחייבות את כולם ועל פיהן נקבעת המדיניות. בתחילת ההצבעה יש להכריז עליה. הדיונים וההצבעות ייערכו ב"אולם המליאה" בתת-פסקה.

כללי הצבעות

 • דיון מקדים - הצעה תועבר לפרלמנט רק לאחר דיון מקדים ממושך, ורק לאחר שנמצאו חמישה תומכים בנוסח הסופי המועלה להצבעה.
 • פתיחת הצבעה - עם פתיחת ההצבעה, יש לציין בראשה את התאריך והשעה של פתיחת ההצבעה.
 • בעלי זכות ההצבעה - רק משתמש רשום בעל 100 עריכות במרחב הראשי או במרחבים המשיקים לו במהלך 90 הימים שקדמו לתחילת ההצבעה (עריכות דפי שיחה, שיחות תמונות, שיחות קטגוריות, שיחות תבניות, דפי מדיניות וכדומה - אינן נספרות) ו-30 ימים של פעילות הוא בעל זכות הצבעה. כל קול שווה למשנהו, אלא אם כן ברור שמדובר בבובת קש או טרול.
 • מינימום משתתפים - על מנת שההחלטה תהיה מחייבת, חייבים להצביע בה לפחות 9 ויקיפדים.
 • משך ההצבעה - משך ההצבעה הוא שבוע בדיוק.
 • פרק זמן מינימלי בין הצבעות חוזרות - פרק הזמן המינימלי להצבעה חוזרת הוא חודשיים.
 • הצבעות הדורשות רוב מיוחס - לשם שינוי או ביטול מדיניות שנקבעה בפרלמנט בעבר דרוש רוב מיוחס של 60% ממשתתפי ההצבעה (למעט נמנעים). הצבעות אחרות בפרלמנט דורשות רוב רגיל. במקרה של תיקו ההצעה נופלת.

אופן ההצבעה

בהכרעה בין יותר משתי אפשרויות משתמשים בחציון או בשיטת שולצה, על פי ההסברים בויקיפדיה:פרלמנט/הכרעה.


כללים לפתיחת הצבעה בפרלמנט
לפני שהצעה מועלית לפרלמנט, יש לגבש את הנוסח שלה בארגז חול (טיוטה) ולגייס חמש חתימות של ויקיפדים בעלי זכות הצבעה שיצהירו על הסכמתם להצעה ככתבה. לאחר שנאספו החתימות, יינתן קישור לארגז החול בפרלמנט, ויינתן פרק זמן של לפחות שלושה ימים (72 שעות; מבלי לכלול שבתות וחגים) לוויקיפדים להעיר הערות על נוסח ההצעה. ההערות יצביעו למשל על מקרי קצה שלא נלקחו בחשבון, על אפשרויות סותרות בהצעה, על תקינות שיטת ההצבעה ביחס לנהלים (למשל, איזה רוב דרוש כדי לקבוע שהיא התקבלה) וכדומה. רק בתנאי שלא נמצאו בעיות מהותיות בנוסח ההצעה, וההצעה נמצאה תקינה מבחינה ניסוחית, יוכל מפעיל מערכת לפתוח את ההצבעה בפרלמנט, וזאת לאחר שגויסו מחדש חמש חתימות של ויקיפדים בעלי זכות הצבעה לנוסח הסופי.


שינוי סעיף זכות הצבעה

הקדמה

מטרתה של ההצעה הנוכחית היא לשנות את נוהל "ויקיפדיה:זכות הצבעה" הקיים.

דיונים קודמים

נוסח ההצעה

ההצעה כוללת שני חלקים.

חלק ראשון

בחלק הראשון מצביעים בעד השארת המצב על כנו לעניין תקופת ההמתנה לזכות ההצבעה, או בעד ההצעה לשינוי תקופת ההמתנה לקבלת זכות הצבעה. חלק זה הוא שינוי מדיניות ודורש רוב מיוחס של 60%. אם יוחלט לשנות את תקופת ההמתנה, ההצבעה בחלק השני תקבע בכמה.

ההצבעה בעד השארת המצב בנוסח הקיים

זכות הצבעה ניתנת רק למשתמש רשום בעל ותק של 30 ימים בוויקיפדיה שערך 100 עריכות במרחב הראשי או במרחבים המשיקים לו במהלך 90 הימים שקדמו לתחילת ההצבעה (עריכות של דפי שיחה, שיחות תמונות, שיחות קטגוריות, שיחות תבניות, דפי מדיניות וכדומה אינן נספרות)

הצבעה בעד שינוי לנוסח חדש

הנוהל הכתוב בדף ויקיפדיה:זכות הצבעה ישונה כדלקמן

זכות הצבעה ניתנת רק למשתמש רשום בוויקיפדיה שערך, במשך 90 הימים המסתיימים X ימים לפני תחילת ההצבעה, לפחות 100 עריכות במרחב הראשי או במרחבים המשיקים לו (עריכות של דפי שיחה, שיחות תמונות, שיחות קטגוריות, שיחות תבניות, דפי מדיניות וכדומה אינן נספרות).

.

חלק שני

שימו לב: באפשרותכם לבחור את סדר ההעדפה שלכם באופן הבא (המחרוזת מתפרשת מימין לשמאל):

 • לדוגמה "גד(אב)" – העדפת אפשרות ג' על פני אפשרות ד' על פני אפשרות "ב או א" ואותן על פני כל אפשרות אחרת.
 • לדוגמה "ד" – העדפת אפשרות ד' על פני כל אפשרות אחרת.
 • לדוגמה "(דה)(אבג)" – העדפת אפשרויות ד' או ה' על פני אפשרויות א', ב' או ג' ואותן על פני כל אפשרות אחרת.
 • אין חובה שהמחרוזת תתייחס לכל האפשרויות. אפשרויות שאינן מופיעות במחרוזת כאילו דורגו בעדיפות נמוכה יותר מכל אלה שכן הופיעו, וללא העדפה כלשהי ביניהן.
 • ואם אתם כמו רבים מאיתנו – לא מבינים ולא רוצים להבין מה פירוש המחרוזות לעיל, הוסיפו את דעתכם במילים: "אפשרות א', ואם לא אז ג' ואם לא אז ב'" וכדומה, ומישהו אחר יוסיף עבורכם מחרוזת מתאימה.

הקולות ישוקללו לפי שיטת שולצה למציאת זוכה יחיד.

בחלק השני מצביעים מה יהיה מספר ימי ההמתנה הדרוש לפני תחילת ההצבעה, המסומן בחלק הראשון של ההצבעה כ-X. ההצבעה על חלק זה היא בשיטת שולצה. חלק זה של ההצבעה יכנס לתוקף רק אם החלק הראשון של ההצבעה עובר, דהיינו הושג רוב של 60% ומעלה לשינוי.

הערה חשובה: גם מי שמעדיף את השארת המצב הקיים בסעיף הראשון, כדאי מאוד שיכתוב את ההעדפות שלו בסעיף השני, למקרה שההצבעה בחלק הראשון תביא לשינוי המצב הקיים.

 1. אפשרות א: X = 7 ימי המתנה
 2. אפשרות ב: X = 14 ימי המתנה
 3. אפשרות ג: X = 21 ימי המתנה
 4. אפשרות ד: X = 30 ימי המתנה

דיון נוכחי

מי שרוצה להעיר טרם פתיחת ההצבעה יתכבד/תתכבד להעיר כאן. ההצבעה תפתח ביום ראשון הקרוב. בורה בורה - שיחה 21:20, 23 במרץ 2017 (IST)

הוותק של 30 יום הורד מהנוסח החדש רק כיון שההצעה המקורית לקחה 30 יום אחורה, וממילא הוא התייתר. אבל אם התוצאה תהיה 7 ימים, 14 יום או 21 יום - אין סיבה להסיר את הסעיף הזה. יזהר ברקשיחה • כ"ו באדר ה'תשע"ז • 21:30, 23 במרץ 2017 (IST)
עוזי ו. אני מצטערת, אבל הניסוח בפתיח ששינית אינו ברור : "מצביעים בעד הקדמת תקופת הפעילות המקנה זכות הצבעה," גם אני שיודעת על מה ההצבעה איני מבינה את המשפט. מה פירוש הקדמה, לא מקדימים, אלא להפך דוחים. עם יתר השינויים שהכנסת אין לי בעיה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 21:43, 23 במרץ 2017 (IST)
תיקנתי לניסוח יותר ברור. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 21:50, 23 במרץ 2017 (IST)
מקדימים את תקופת הפעילות ביחס לזמן ההצבעה, ודוחים את זמן הזכאות ביחס לתקופות הפעילות. עוזי ו. - שיחה 23:07, 23 במרץ 2017 (IST)

הצבעה

 • תאריך תחילת ההצבעה: עוד לא נפתחה
 • תאריך סיום ההצבעה:

חלק ראשון

בעד השארת המצב בנוסח הקיים

בעד שינוי לנוסח חדש

חלק שני

 1. אפשרות א: 7 ימי המתנה
 2. אפשרות ב: 14 ימי המתנה
 3. אפשרות ג: 21 ימי המתנה
 4. אפשרות ד: 30 ימי המתנה

כאן מצביעים בשיטת שולצה.


תוצאות