ויקיפדיה:רשימת ערכים במחלוקת/:קרניזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דף זה הוא דף ארכיון של דיון או הצבעה שהסתיימו. את המשך הדיון יש לקיים בדף השיחה של הערך או הנושא הנידון. אין לערוך דף זה.


<:קרניזם

 • תאריך תחילת ההצבעה: 11.3.16 שעה 11:30
 • תאריך סיום ההצבעה: 18.3.16 שעה 11:30

הקדמה[עריכת קוד מקור]

 • הסבירו כאן בקצרה את מהות המחלוקת

בתאריך ה6 במרץ 2016 הועלתה הצעה על ידי משתמש:E.F Edits לאחד ערך זה עם הערך על מלאני ג'וי כתחליף לדיון על העלאת הערך לארגז החול או הסרתו,לאחר שהועלו טענות נגד הוחלט לקיים הצבעת מחלוקת.

דיונים קודמים[עריכת קוד מקור]

המשך הדיון[עריכת קוד מקור]

אני סבור שהצבעה זו נפתחה מוקדם מדי בלי שמיצינו את הדיון. גילגמש שיחה 07:03, 11 במרץ 2016 (IST)

מצטרף לדברי גילגמש. הערך סובל מבעיות רבות ודורש עריכה מסיבית. לא רואה כיצד ההצבעה המוצעת מסייעת לקידום הערך. Eladti - שיחה 11:12, 11 במרץ 2016 (IST)

הטיעונים[עריכת קוד מקור]

עמדת הצד הראשון-התומכים באיחוד[עריכת קוד מקור]

אחת הבעיות העיקריות בערך היא בעיית האובייקטיביות (פירוט בדף השיחה),היות והמושג לקוח במקורו מהגות של פסיכולוגית טבעונית יהיה אפשר להציגו כפסקה בערך עליה ובכך למנוע את אובדן מרבית החומר שכתוב בערך (הגיוני שדעה של הוגה מסוים תהיה מפורטת מנקודת מבטו בערך שלו) במקום להחזירו לארגז החול או למחוק חלקים מרכזיים בהגות בטענה (מבוססת ונכונה) של אובייקטיביות ונייטרליות.E.F Edits (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם

עמדת הצד השני-מתנגדי האיחוד[עריכת קוד מקור]

כשקהילת ויקיפדיה תראה לנכון לאחד את הערך 'גזענות' עם מי שהגה את המושג הזה, את הערך 'טבעונות' עם מי שהגה את המושג הזה, את הערך 'פטריארכיה' עם מי שהגתה את המושג הזה ואת הערך 'קומוניזם' עם מי שהגה את המושג הזה, יהיה אפשר להציע באופן הוגן את איחוד הערך 'קרניזם' עם מי שהגתה את המושג הזה. האם נטען שהערך קומוניזם אינו אובייקטיבי משום שהגה את המושג הזה קומוניסט ונדרוש איחוד? אנשים רבים הוגים מושגים רבים, הרבה מן המושגים נמצאים בניגוד גמור האחד לשני. האם מי שמצדד בגזענות יכול לדרוש לצמצם ולהצניע את הערך על גזענות ולאחד אותו כפסקה בערך של מי שהגה את המושג הזה ועוד לטעון שמדובר במושג לא אובייקטיבי כי הגה אותו אדם שמתנגד לגזענות? תפקיד ויקיפדיה אינו להיות צנזור ולהחליט איזה מידע יהיה נגיש לקוראים בקלות ואיזה מידע יש להצניע ולטשטש (בהנחה ומדובר במידע שעובר סף חשיבות). תפקיד ויקיפדיה הוא להציג את המושגים השונים (ומן הסתם, בטח ובטח כשמדובר באידאולוגיות - כל ערך יציג את העמדה של המושג אותו הוא מתאר). בזמן שאנשים המצדדים באידאולוגיה הטבעונית נתפסים כמוטים, האוחזים באידאולוגיה הנגדית והדומיננטית (ע"ע קרניזם) תופסים עצמם כאוביקטיבים, למרות שהם מחזיקים באידאולוגיה בצורה לא פחות חזקה. הערך הזה, שמעז להצביע על האידאולוגיה הנגדית והרווחת ולקרוא לה בשם, נתון לניסיונות צנזור והדרה (ולא בפעם הראשונה). מדובר במושג שעומד בפני עצמו ולכן לערך הזה יש זכות קיום בוויקיפדיה העברית. המושג 'קרניזם' מוכר בפילוסופיה לזכויות בעלי חיים, נעשה בו שימוש גם בזירה האקדמית וגם בזירה הציבורית, ואין שום סיבה (עניינית) לנסות ולהסתיר אותו מקוראי ויקיפדיה - לא באמצעות דיון חשיבות, לא באמצעות דיון מחיקה ולא באמצעות דיון איחוד. ערך שסובל מבעיות שכתוב - יש לתקן את הדרוש תיקון. הצעת האיחוד אינה סבירה. דוג'רית - שיחה 11:24, 11 במרץ 2016 (IST)

גזענות - אני לא יודע מי בכלל המציא את המילה, אבל התפוצה שלה רחבה. קרניזם - לא שמעתי על המילה לפני הערך הנוכחי, ואני גם לא יודע אילו גורמים משמעותיים משתמשים בה חוץ מג'וי. במילים אחרות - ההבדל גדול מאוד. נרו יאירשיחה • א' באדר ב' ה'תשע"ו • 15:46, 11 במרץ 2016 (IST)
יש אלפי ערכים בויקיפדיה למושגים שאני מעולם לא שמעתי עליהם. אם אתה לא יודע משהו - צא ולמד. דוג'רית - שיחה 15:55, 11 במרץ 2016 (IST)
את קשרת למעלה את הערך הזה בערך גזענות וכדומה, ועל זה הגבתי. לגבי הטענה הנוספת על ערכים נוספים - השאלה היא כמה התפשט המושג מעבר להגות של מי שיצר אותו, וזה דבר שמצריך פרספקטיבה. אולי באמת תבהירי עד כמה המושג התפשט במעגלים רחבים. כמה חוקרים אחרים עשו בו שימוש, בלי לקשר אותו ישירות לג'וי שהמציאה את המושג? עשרות? מאות? נרו יאירשיחה • א' באדר ב' ה'תשע"ו • 16:09, 11 במרץ 2016 (IST)
כתבת על המושג קרניזם: "לא שמעתי על המילה לפני הערך הנוכחי". זה בסדר שאתה לא מכיר (גם אני לא מכירה המון מושגים), אבל העובדה שאתה בור בנושא לא אומרת שאין לו חשיבות או שיש לאחד. גם אני למשל בורה בכל מה שקשור למושגים מתחום האווירונאוטיקה, וזה לא גורם לי לחשוב שמושגים מהתחום לא צריכים להיות פה (אני פשוט מבינה שעולמי אינו חזות הכל). כפי שהבהרתי כבר בדף שיחה - המושג מקובל ומוכר באקדמיה. בדף השיחה אפילו הזמנתי אתכם לכנס שנערך לפני מספר ימים באוניברסיטת בר אילן, בו הדוקטורנטית שירי רז העבירה הרצאה בשם "הגותה של קרול אדמס ותיאורית הקרניזם". מי שמכיר את הפילוסופיה לזכויות בעלי חיים, יודע שהמושג מקובל ומוכר בה. ומי שלא מכיר - יכול ללמוד. משתמש:דוד שי כבר כתב בדף שיחה "בגוגל סקולר יש 211 תוצאות ל-Carnism. זה לא המון תוצאות, אבל די והותר תוצאות כדי להבהיר שהמושג מעורר עניין בקהילה המדעית, במידה שמצדיקה את קיום הערך". אין טעם לחזור על הנכתב בדף שיחה. דוג'רית - שיחה 16:31, 11 במרץ 2016 (IST)
מעניין, היום יש בגוגל סקולר 277 תוצאות, עליה של 30 אחוז תוך פחות משנה.PelicanTwo - שיחה 16:45, 11 במרץ 2016 (IST)

הצבעה[עריכת קוד מקור]

רק משתמשים רשומים בעלי 100 עריכות במרחב הראשי או במרחבים המשיקים לו במהלך 90 הימים שקדמו לתחילת ההצבעה (כלומר עריכות דפי שיחה, דפי מדיניות וכדומה אינן נספרות) ו-30 ימים של פעילות הם בעלי זכות הצבעה. כמו כן, ההצבעה אסורה על עורך בתשלום.

אין לפתוח את ההצבעה עד אשר שני הצדדים יכתבו את טיעוניהם. בהתאם לוויקיפדיה:מלחמת עריכה אין להוסיף או לגרוע מאופציות ההצבעה שסוכמו על ידי הצדדים ללא הסכמתם, אלא אם כן הבורר אישר את השינוי.

אפשרות ראשונה[עריכת קוד מקור]

 1. Symbol support vote.svg בעד--א.פ עריכות-שיחה 15:00, 11 במרץ 2016 (IST)
 2. Symbol support vote.svg בעד --בן נחום - שיחה 14:14, 17 במרץ 2016 (IST)
 3. Symbol support vote.svg בעדOvedcשיחהאמצו ערך יתום! 14:53, 17 במרץ 2016 (IST)
 4. Symbol support vote.svg בעד BAswim - שיחה 02:23, 18 במרץ 2016 (IST)

אפשרות שנייה[עריכת קוד מקור]

 1. Symbol oppose vote.svg נגד - מתנגדת לאיחוד מסיבות המפורטות לעיל. מעניין לציין שיום אחרי שהערך קרניזם חזר בשנית לוויקיפדיה, משתמש:E.F Edits מיהר ליצור קצרמר על מלאני ג'וי. נראה כי נעשה מאמץ מחושב להצניע ככל האפשר את המושג קרניזם מעל דפי ויקיפדיה. זה לדעתי צריך להדאיג את הקהילה כולה. דוג'רית - שיחה 11:32, 11 במרץ 2016 (IST)
  שמת לב שההצבעה טרם נפתחה? גילגמש שיחה 13:08, 11 במרץ 2016 (IST)
  לא. ראיתי שכתוב שההצבעה לא תפתח עד אשר הצד המתנגד לאיחוד יכתוב טיעון. דוג'רית - שיחה 14:58, 11 במרץ 2016 (IST)
  ההצבעה כבר נפתחה גילגמש, לאחר דיון ממושך אני מאמין שכל הצדדים כבר גיבשו דעה--א.פ עריכות-שיחה 15:04, 11 במרץ 2016 (IST)
 2. Symbol oppose vote.svg נגד חזק. ההצבעה נפתחה בשם הדאגה ל"אובייקטיביות והניטרליות" של הערך, אך בעקבות הערתה של דוג'רית, אני מטיל ספק גדול בסיבות שהובילו לפתיחת הצבעה. מריח יותר כמו סתימת פיות. Eladti - שיחה 15:37, 11 במרץ 2016 (IST)
  אין פה שום סתימת פיות, ההפך, האיחוד נועד בכדי לשמר את החומר שבערך, שכפי שכבר פירטתי חלקים נרחבים ממנו יאלצו להימחק אם הערך יהיה עצמאי בכדי לשמר על האוביקטיבייות שלו. הערך יהפוך להפניה ישרה לפסקה בעלת אותו אורך ותוכן בדיוק, מספיק אם הקונספירציות, אני חושב בטובת הקורא--א.פ עריכות-שיחה 17:23, 11 במרץ 2016 (IST)
  כדי לפתוח את ההצבעה צריך לשים שעון. אני לא אקח חלק בהצבעה זו. מדובר בבזבוז זמן. גילגמש שיחה 18:46, 11 במרץ 2016 (IST)
 3. Symbol oppose vote.svg נגד--היידן 17:24, 11 במרץ 2016 (IST)
  גילגמש, אז מה הבעיה? עדכנתי שעת תחילת הצבעה ושעת סיום. דוג'רית - שיחה 03:02, 12 במרץ 2016 (IST)
  הבעיה היא שהדיון על הערך טרם הגיע למיצוי. לא ברור מה לאחד בכלל ואם צריך לאחד. לא צריך למהר לפתוח הצבעות מחלוקת, בוודאי לא באמצע הדיון. יתכן, שלאחר סיום הדיון, יהיה מקום לאיחוד. יתכן שלא. הזמן יראה. כרגע אין על מה לדבר בכלל וההצבעה פשוט מיותרת.גילגמש שיחה 19:09, 12 במרץ 2016 (IST)
 4. Symbol oppose vote.svg נגד חזק לגבי הצעת האיחוד. אני לא יודעת אם ההצבעה הזו תקפה (ומי מחליט, ומתי יוחלט...?) אבל כדי להיות על הצד הבטוח - זוהי עמדתי. אני לא רואה שום הגיון באיחוד הערכים. הערך על מלאני ג'וי הוא עליה, ואילו קרניזם זה מושג שמזמן גדל מעבר למי שטבעה את המונח, והוא רעיון מקובל בעולם הטבעוני (לא רק אצל אקטיביסטים) כמו גם בעולם האקדמי. הוא מתאר תפישת עולם, פילוסופיה, פסיכולוגיה, אידאולוגיה - ולא צריך להיות מוצנע כפרק קטן אצל מי שהמשיגה אותו. אני נואשת מהטענות בסגנון "אם אני לא שמעתי על זה, זה כנראה לא כזה חשוב". מי שלא טבעוני ולא נוטל חלק בשיח הטבעוני, סביר שלא ישמע על זה, כמו שמי שלא מעומת עם שיח פמיניסטי לא ישמע על מושגים מהמאבק הזה, ומי שלא להט"ב לא יכיר רעיונות מהעולם הזה. אין שום קשר בין חשיבות לבין חוסר ההכרות של אנשים. ‏TMagen‏ • שיחהמה חדש במיזם ויקי נשים 00:37, 14 במרץ 2016 (IST)
 5. Symbol oppose vote.svg נגד איחוד הערכים. אחרי שבדקתי קצת וניסתי להתרשם מהאינטרנט, המונח נמצא בשימוש מספיק רחב כדי להצדיק ערך לטעמי. במבחן גוגל, המלה carnism מקבלת 123 אלף תוצאות, וגם כשמחפשות את המלה בעמודים שלא מכילים את שמה של מלאני ג'וי עדיין יש 82 אלף תוצאות. ניתן למצוא גם מספר לא מבוטל של מאמרים אקדמיים שמשתמשים במונח וכו'. Danveg - שיחה 15:50, 15 במרץ 2016 (IST)
 6. Symbol oppose vote.svg נגד בורה בורה - שיחה 21:21, 17 במרץ 2016 (IST)
 7. Symbol oppose vote.svg נגד מבקר המדינה - שיחה 02:01, 18 במרץ 2016 (IST)
 8. Symbol oppose vote.svg נגד בריאן - שיחה 08:25, 18 במרץ 2016 (IST)

הוחלט ברוב של 8:4 שלא לאחד את הערך קרניזם עם הערך מלאני ג'וי--א.פ עריכות-שיחה 23:01, 19 במרץ 2016 (IST)