ויקיפדיה הפורטוגזית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ויקיפדיה הפורטוגזית
סוג אנציקלופדיית אינטרנט חופשית
הקמה 11 במאי 2001 עריכת הנתון בוויקינתונים
בעלות קרן ויקימדיה עריכת הנתון בוויקינתונים
שפה פורטוגזית עריכת הנתון בוויקינתונים
הרשמה לא חובה
ערכים 1,120,010
https://pt.wikipedia.org/ עריכת הנתון בוויקינתונים
הסטטיסטיקה של ויקיפדיה הפורטוגזית
סטטיסטיקת צפיות של ויקיפדיה הפורטוגזית ב-30 הימים האחרונים

לא ניתן להציג את הגרף באופן זמני –
ההרחבה Graph להצגת תרשימים מושבתת כרגע.

לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ויקיפדיה הפורטוגזית היא הגרסה של ויקיפדיה בשפה הפורטוגזית. עם תחילה דרכה ביוני 2001, הייתה ויקיפדיה הפורטוגזית הוויקיפדיה החמישית במספרה. נכון ל-4 במרץ 2024 ישנם בוויקיפדיה הפורטוגזית 1,120,010 ערכים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מסוף שנת 2004, המיזם החל לצבור תאוצה. במאי 2005 ויקיפדיה הפורטוגזית עקפה את ויקיפדיה הספרדית והאיטלקית במספר הערכים. לצורך השוואה, במאי 2004, היא הייתה הוויקיפדיה ה-17 במספר מבחינת כמות הערכים.

הערכים בפורטוגזית יכולים להיות מגוונים מאוד לשונית, שכן התורמים באתר כותבים בפורטוגזית אירופאית ובפורטוגזית ברזילאית. הערכים נוטים לצד כזה או אחר, או לפעמים כוללים מוטיבים משתי צורות השפה.

קהילת ויקיפדיה הפורטוגזית בחרה שלא ליצור הפרדה בין הפורטוגזית הברזילאית לזו האירופאית. בשנת 2005, התקיימה הצבעה בנוגע לשאלה האם יש ליצור גרסה של ויקיפדיה בפורטוגזית ברזילאית (pt-br), ומרבים המצביעים דחו את ההצעה. בשנת 2007, הצעה נוספת ליצור גרסה של ויקיפדיה רק עבור הפורטוגזית האירופאית נדחתה אף היא. גם בשנת 2009 הועלתה הצעה להקים אתר נפרד לטובת הפורטוגזית הברזילאית, אלא שההצעה הגיעה מכיוון קרן ויקימדיה והם דחו את ההצעה שכן לא מדובר בשפות נפרדות לחלוטין.

בתחילת ינואר 2007, המיזם חווה ירידה בכמות העריכות ממשתמים לא רשומים (מ-20 אחוזים ל-15 אחוזים), ועלייה בכמות השחזורים של המשתמשים הלא רשומים (מ-15 אחוזים לשיא של 25 אחוזים), מה שהצביע כלל הנראה על מלחמות עריכה והשחתות. עקב כך הוסיפו למיזם קוד ב-JavaScript שחייב את המשתמשים הלא רשומים לצפות בתצוגה מקדימה של עריכתם.

פילוג העורכים בוויקיפדיה הפורטוגזית לפי מדינות

בדצמבר 2010, ויקיפדיה הפורטוגזית עקפה את ויקיפדיה ההולנדית בכמות הערכים. אולם, ברבעון הראשון של שנת 2011 היא נדחקה שוב מטה תחת ויקיפדיה הרוסית וההולנדית שצמצמו את הפער.

מאפיינים ייחודיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המדינות בהן ויקיפדיה הפורטוגזית היא הוויקיפדיה הפופולרית ביותר צבועות בסגול

ויקיפדיה הפורטוגזית שונה מוויקיפדיה האנגלית במספר היבטים:

  • על מנת שערך כלשהו יימחק, על המשתמש לסמן אותו למחיקה מהירה, להוסיף לו תבנית הצעה למחיקה או לפתוח בהצבעה לגבי מחיקת הערך.
  • לגבי ערכים שמוצעים למחיקה, קהילת הכותבים לא אמורה להגיע להחלטה פה-אחד אלא לרוב יחסי של קולות. אם ישנו יחס של 2/3 לטובתם המצדדים במחיקת הערך אז הערך נמחק, אחרת הוא נשאר במיזם. נוהל זה הוחלט לאחר הצבעה של קהילת הכותבים. דיון המחיקה נשמר למשך שבוע ימים, שלאחריו מפעיל מערכת או מנטר נועל את הדיון אם הושג הרוב הדרוש. במקרה ולא, דיון המחיקה ממשיך להתקיים לשבוע אחד נוסף. המשתמשים לא חייבים לספק סיבה מדוע ברצונם למחוק או להשאיר את הערך, אך חייבת להיות להם "זכות הצבעה". זכות זו מוקנת למשתמשים רשומים, שביצעו עריכה (שלא שוחזרה ולא נמחקה) בתשעים הימים האחרונים ושצברו סך כולל של 300 עריכות לפחות.
  • נאסר על שימוש הוגן בתמונות מאז ומתמיד. קמו ועלו דיונים בנוגע למדיניות של שימוש הוגן, אך כולן לא נשאו פרי ולא הותר להעלות תמונות לאתר. למעשה, לא ניתן להעלות תמונות לוויקיפדיה הפורטוגזית בכלל, בין אם הן תמונות בשימוש הוגן או לא. על מנת להוסיף תמונה לערך מסוים, המשתמש חייב להעלות את התמונה לוויקישיתוף קודם ולאחר מכן להוסיף לשם קישור מהערך. נכון לחודש פברואר 2009 עלתה הנטייה של העורכים לתמוך בקבצים בשימוש הוגן. באוגוסט 2009 התקיימה הצבעה בנושא, 142 הצביעו בעד בעוד ש-120 הצביעו נגד. ההצבעה התקבלה וכעת[דרושה הבהרה] מתכננים נהלים מסודרים של שימוש הוגן באתר.
  • כמו בשפה האנגלית, גם בפורטוגזית יש שוני בכתיב ובכללי הדקדוק לפי אזורים שונים. נהוג לכתוב ערך בוויקיפדיה זו בפורטוגזית אירופאית או בפורטוגזית ברזילאית ולא לערבב ביניהן. אם למשל מתבצעת עריכה גדולה בערך שנכתב בפורטוגזית ברזילאית, והשינוי מכיל בעיקר טקסט בפורטוגזית אירופאית, אז יש לשנות את כל הערך שיתאים לחוקי ההגייה והכתיב של זו האחרונה.
  • בעבר, משתמשים לא רשומים היו חייבים לעבור מבחן CAPTCHA כאשר ביצעו עריכות, על מנת לבלום השחתות מבוטים. מאפיין זה בוטל החל מיום 1 בינואר 2014.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


גילוי נאות: ערך זה מזכיר את קרן ויקימדיה או את אחד המיזמים שלה. ויקיפדיה היא מיזם של קרן ויקימדיה.