ויקיפדיה השוודית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ויקיפדיה השוודית
סוג אנציקלופדיית אינטרנט חופשית
הקמה 21 במאי 2001 עריכת הנתון בוויקינתונים
בעלות קרן ויקימדיה עריכת הנתון בוויקינתונים
שפה שוודית עריכת הנתון בוויקינתונים
הרשמה לא חובה
ערכים 2,564,060
https://sv.wikipedia.org/ עריכת הנתון בוויקינתונים
הסטטיסטיקה של ויקיפדיה השוודית
סטטיסטיקת צפיות של ויקיפדיה השוודית ב-30 הימים האחרונים

לא ניתן להציג את הגרף באופן זמני – ההרחבה Graph להצגת תרשימים מושבתת כרגע.

לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ויקיפדיה השוודית היא הגרסה בשפה השוודית של מיזם ויקיפדיה, היא הושקה ב-23 במאי 2001.[1] זו הגרסה השלישית של ויקיפדיה לצד ויקיפדיה הגרמנית שהושקה בחודש מאי 2001, לאחר ויקיפדיה האנגלית וויקיפדיה הקטלאנית. ויקיפדיה זו היא השלישית בגודלה מבחינת כמות הערכים.[2] באפריל 2016 ויקיפדיה השוודית הגיעה ל־3 מיליון ערכים. בנובמבר אותה שנה הגיע מספר הערכים בוויקיפדיה השוודית לקרוב ל-3.8 מיליון מאמרים אולם בעקבות ביקורת על שגיאות וליקויים בערכים שנוצרו בידי הבוט Lsjbot, החלו אנשי הקהילה לדייק את הערכים ולמחוק רבים מהם.

נכון ל-29 במאי 2023 ישנם בוויקיפדיה השוודית 2,564,060 ערכים.

ויקיפדיה השוודית אוסרת על שימוש הוגן בתמונות ולכן אין אפשרות להעלות אליה תמונות – כל המדיה שבה לקוחה מוויקישיתוף.

מפעילי המערכת שלה נבחרים לתקופת כהונה של שנה אחת, לאחר מכן הם צריכים להיבחר מחדש.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת דרכה התחרתה ויקיפדיה השוודית באתר שכתובתו susning.nu, אתר ויקי שנוסד בשנת 2001 ונהפך לאתר הוויקי השני בגודלו בעולם ב-28 במאי 2003. בשל מחלוקות שונות שעלו בין הגולשים באתר לבין מייסד האתר, לארס ארונסון, ביניהן מחלוקות על כך שבאתר היו פרסומות, לא היו כלים לאתר השחתות ועוד – מרבית הגולשים עברו מאתר זה לוויקיפדיה השוודית. ב-14 בינואר 2005 עבר מספר הערכים בוויקיפדיה השוודית את מספר הערכים באתר המתחרה. באוגוסט 2009 הגישה לאתר המתחרה הושבתה כליל, ללא שום הודעת הסבר.

בחודש מרץ 2006 עיתון גדול בשוודיה פרסם מאמר[3] שהשווה בין ויקיפדיה השוודית, האתר susning.nu וכרכים של האנציקלופדיה הלאומית של שוודיה. נבחרו מספר ערכים מייצגים והם נבחנו על ידי מומחים בתחום. האנציקלופדיה השוודית קיבלה את הציון הגבוה ביותר במדגם מבחינת נכונות הפרטים וכתיבה נייטרלית, אך ויקיפדיה השוודית קיבלה ציון משוקלל גבוה וצוין במאמר שהמידע בה עדכני והיא כוללת ערכים מתחומים רבים, ביניהם נושאים הקשורים בתרבות הפופולרית.

ב-27 בספטמבר 2012 חצתה ויקיפדיה השוודית את הרף של 500,000 ערכים. ב-15 ביוני 2013 נחצה הרף של מיליון ערכים, והדירוג של ויקיפדיה השוודית עלה מהמקום השמיני למקום החמישי ברשימת הוויקיפדיות. פירוש הדבר שבין השנים 2012 ו-2013 כמות הערכים הכפילה את עצמה. הדבר הושג בעקבות פרויקט של קהילת הכותבים שבו הוצע לכתוב בוטים שיכתבו ערכים על כל זני הצמחים ובעלי החיים בטבע. כאשר פרויקט זה יסתיים הוא יוסיף לוויקיפדיה השוודית מעל למיליון ערכים, רובם יהיו ערכים קצרים אבל הם יכילו קישורים לאתרים ולמקורות מידע נוספים.

מדד העומק, המשמש מדד גס לאיכות ומייצג את כמות הפעמים שבהם הערכים עודכנו, הוא 7 נכון ליולי 2019. זהו מדד נמוך ביותר בהשוואה למדד בוויקיפדיה האנגלית (964) והעברית (259).[4]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ויקיפדיה השוודית בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


גילוי נאות: ערך זה מזכיר את קרן ויקימדיה או את אחד המיזמים שלה. ויקיפדיה היא מיזם של קרן ויקימדיה.