לדלג לתוכן

ויקיפדיה השוודית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ויקיפדיה השוודית
סוג אנציקלופדיית אינטרנט חופשית
הקמה 21 במאי 2001 עריכת הנתון בוויקינתונים
בעלות קרן ויקימדיה עריכת הנתון בוויקינתונים
שפה שוודית עריכת הנתון בוויקינתונים
הרשמה לא חובה
ערכים 2,588,197
https://sv.wikipedia.org/ עריכת הנתון בוויקינתונים
הסטטיסטיקה של ויקיפדיה השוודית
סטטיסטיקת צפיות של ויקיפדיה השוודית ב-30 הימים האחרונים

לא ניתן להציג את הגרף באופן זמני –
ההרחבה Graph להצגת תרשימים מושבתת כרגע.

לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ויקיפדיה השוודית היא גרסה שוודית של מיזם ויקיפדיה, והיא הויקיפדיה הרביעית שהושקה, לאחר ויקיפדיה הגרמנית, ויקיפדיה האנגלית וויקיפדיה הקטלאנית. ויקיפדיה זו היא הרביעית בגודלה מבחינת כמות הערכים.[1] באפריל 2016 ויקיפדיה השוודית הגיעה ל־3 מיליון ערכים. בנובמבר אותה שנה הגיע מספר הערכים בוויקיפדיה השוודית לקרוב ל-3.8 מיליון ערכים, רבים מהם נוצרו על ידי הבוט Lsjbot, אולם בעקבות ביקורת על שגיאות וליקויים בערכים שנוצרו על ידי הבוט, נמחקו רבים מהם.

נכון ל-17 ביוני 2024 ישנם בוויקיפדיה השוודית 2,588,197 ערכים.

ויקיפדיה השוודית אוסרת על שימוש הוגן בתמונות ולכן אין אפשרות להעלות אליה תמונות – כל המדיה שבה לקוחה מוויקישיתוף.[2]

מפעילי המערכת בויקיפדיה השוודית נבחרים לתקופת כהונה של שנה אחת, לאחר מכן הם עומדים לבחירה מחדש.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת דרכה התחרתה ויקיפדיה השוודית באתר ויקי שפעל תחת הכתובת susning.nu, אתר שנוסד בשנת 2001 והיה אתר הוויקי השני בגודלו בעולם ב-28 במאי 2003. בשל מחלוקות שונות שעלו בין הגולשים באתר לבין מייסד האתר, לארס ארונסון, ביניהן מחלוקות על כך שבאתר היו פרסומות, לא היו כלים לאתר השחתות ועוד – מרבית המשתמשים עברו מאתר זה לוויקיפדיה השוודית. ב-14 בינואר 2005 עבר מספר הערכים בוויקיפדיה השוודית את מספר הערכים באתר המתחרה. באוגוסט 2009 האתר הושבת, ללא שום הודעת הסבר.

בחודש מרץ 2006 עיתון גדול בשוודיה פרסם מאמר[3] שהשווה בין ויקיפדיה השוודית, האתר susning.nu וכרכים של האנציקלופדיה הלאומית של שוודיה. נבחרו מספר ערכים מייצגים והם נבחנו על ידי מומחים בתחום. האנציקלופדיה השוודית קיבלה את הציון הגבוה ביותר במדגם מבחינת נכונות הפרטים וכתיבה נייטרלית, אך ויקיפדיה השוודית קיבלה ציון משוקלל גבוה וצוין במאמר שהמידע בה עדכני והיא כוללת ערכים מתחומים רבים, ביניהם נושאים הקשורים בתרבות הפופולרית.

ב-27 בספטמבר 2012 נכתב בוויקיפדיה השוודית הערך ה-500,000. ב-15 ביוני 2013 הגיעה ויקיפדיה השוודית למיליון ערכים, והדירוג של ויקיפדיה השוודית עלה מהמקום השמיני למקום החמישי ברשימת הוויקיפדיות. הכפלת כמות הערכים הושגה על ידי קבוצת בוטים שכתבו ערכים על כל זני הצמחים ובעלי החיים בטבע, פרוייקט שיוסיף לוויקיפדיה השוודית מעל למיליון ערכים, רובם ערכים קצרים.

למרות גודלה של ויקיפדיה השוודית, מדד העומק, המשמש מדד גס לאיכות ומייצג את כמות הפעמים שבהם הערכים נערכו, הוא 17.34 נכון לדצמבר 2023. זהו מדד נמוך ביותר בהשוואה למדד בוויקיפדיה האנגלית (1214.95) והעברית (267.86).[4]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ויקיפדיה השוודית בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


גילוי נאות: ערך זה מזכיר את קרן ויקימדיה או את אחד המיזמים שלה. ויקיפדיה היא מיזם של קרן ויקימדיה.