ויקיפדיה הרומנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ויקיפדיה הרומנית
סוג אנציקלופדיית אינטרנט חופשית
הקמה 12 ביולי 2003 עריכת הנתון בוויקינתונים
בעלות קרן ויקימדיה עריכת הנתון בוויקינתונים
שפה רומנית עריכת הנתון בוויקינתונים
הרשמה לא חובה
ערכים 453,552
https://ro.wikipedia.org/ עריכת הנתון בוויקינתונים
הסטטיסטיקה של ויקיפדיה הרומנית
סטטיסטיקת צפיות של ויקיפדיה הרומנית ב-30 הימים האחרונים

לא ניתן להציג את הגרף באופן זמני –
ההרחבה Graph להצגת תרשימים מושבתת כרגע.

לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ויקיפדיה הרומנית היא גרסה של ויקיפדיה בשפה הרומנית. המיזם החל ב-19 ביוני 2003 ונכון ל-30 במאי 2024 ישנם בוויקיפדיה הרומנית 453,552 ערכים ו-872 משתמשים פעילים[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערכים הראשונים בוויקיפדיה הרומנית נכתבו בחודש יולי 2003, כאשר הגרסה הראשונה של העמוד הראשי נכתבה ב-12 ביולי 2003. ממשק המשתמש היה בתחילה באנגלית ותורגם בהמשך לרומנית על ידי בוגדן סטנצ'סקו. משתמש זה פנה לאוניברסיטאות שונות ברומניה שמחוברות לאינטרנט וכן לאקדמיה הרומנית על מנת למשוך תורמים לפרויקט. מאמציו משכו את תשומת הלב של התקשורת הרומנית, שזימנה אותו לעיתים תכופות להציג את הפרויקט בפני הציבור הרחב.

באפריל 2004, ויקיפדיה הרומנית סייעה בהשקת ויקיפדיה בשפה הארומנית.

המחלוקת המולדובנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרבית תושביה של רפובליקה מולדובה הם דוברי רומנית, אולם בתקופה בה האזור היה חלק מברית המועצות כתבו את השפה הרומנית באותיות קיריליות ובהשפעת השפה הרוסית חדרו לאוצר המילים המולדובני מילים רוסיות. לאחר שרפובליקת מולדובה זכתה לעצמאות היא הכריזה על השפה הרומנית כשפתה הרשמית ועברה לשימוש באלפבית הרומני, שנגזר מהאלפבית הלטיני. המיעוט הסלאבי ברפובליקת מולדובה לא היה מרוצה מההתפתחות ותבע מעמד דומה לשפה הרוסית, אך התביעות נדחו. חבל טרנסניסטריה המולדובני, שבשטחו מרבית האוכלוסייה היא ממוצא רוסי או אוקראיני, הכריזה ב-1990 על פרישה ממולדובה ותבע עצמאות. בחבל טרנסניסטריה מדוברות שלוש שפות, רוסית, אוקראינית ורומנית המכונה מולדובנית - כל השפות נכתבות באותיות קיריליות. נמצאו כותבי רומנית באותיות קיריליות שתבעו הכרה בשפה מולדובנית נפרדת מהרומנית, שפה קרויה בפיהם: "מולדובנית" וגם פתחו מיזם ויקיפדי עבור השפה הזאת. לאחר שהצדדים הציגו את טיעוניהם, ויקיפדיה החליטה ב-2006 להקפיא את המיזם המולדובני ולהותיר רק ויקיפדיה רומנית, בעיקר משום שלא נמצאו ויקיפדים מולדובנים, שישאו את המיזם ומספר הערכים בוויקיפדיה המולדובנית היה מועט מאוד ומרבית הערכים היו הפניות לערכים המתאימים בוויקיפדיה הרומנית.

שינויים בסימנים הדיאקריטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2010 שינתה הוויקיפדיה הרומנית את הסימנים הדיאקריטיים של האותיות הרומנית המקבילות לשי"ן ולצד"י. האותיות היו מורכבות מהאותיות S ו-T עם סימן דיאקריטי מתחתן - הסימן היה סדיליה ושונה לפסיק רגיל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גילוי נאות: ערך זה מזכיר את קרן ויקימדיה או את אחד המיזמים שלה. ויקיפדיה היא מיזם של קרן ויקימדיה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]