החדקרן האחרון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף חד הקרן האחרון)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
'החדקרן האחרון'
The Last Unicorn
The Last Unicorn.jpg
מאת פיטר ביגל
שפת המקור אנגלית
הוצאה הוצאת הפועלים בעברית, הוצאת הוויקינגים באנגלית
שנת הוצאה 1968
סוגה פנטזיה
תרגום לעברית רון פוקס
תורגם לשפות יותר מ-20 שפות
מספר עמודים 218 בגרסה הראשונה, 208 בגרסה בעברית
מסת"ב ISBN 0-345-02892-9
OCLC 243775547
ספר הבא שני לבבות

החדקרן האחרון הוא רומן פנטזיה אשר נכתב בידי פיטר ביגל ופורסם ב-1968 בארצות הברית. הספר מספר את עלילותיה של חדת קרן שמאמינה כי היא חדת הקרן האחרונה בעולם ועוקב אחר מסעה בניסיון להבין מה קרה לשאר בני מינה.

הספר מכר מעל לחמישה מיליון עותקים מאז הוצאתו הראשונה ברחבי העולם, ותורגם ללפחות 20 שפות שונות. ב-1987, המגזין לוקוס דירג את החדקרן האחרון כמקום חמישי בין 33 "ספרי הפנטזיה הטובים ביותר של כול הזמנים", בהתבסס על הצבעה של עוקבים של העיתון. ב-1998 בוצעה ההצבעה מחדש, ולאחר שהספר הוכלל כאחד עם המשכו "שני לבבות", קיבל הספר את המקום ה-18.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מתחיל בקבוצת ציידים אשר מחפשים אחר חיות לצוד. לאחר ימים ללא הצלחה כלל, הם מתחילים להאמין כי הם עוברים ביער של חד קרן, בו חיות נשמרות בידי הילה קסומה. הם מייעדים את עצמם לצוד במקום אחר; אחר לפני עזיבתם את היער, אחד מהציידים אומר בקול מזהיר לחדת הקרן, כי ייתכן והיא האחרונה ממינה. התגלית מטרידה את חדת הקרן, ולמרות שבתחילה מסרבת להאמין בכך, ספק ודאגה גורמים לה לעזוב את היער. היא דוהרת ברחבי הארץ ומגלה לתדהמתה כי בני האדם כבר לא מזהים אותה אפילו כחדת קרן, ובמקום זה הם רואים אותה כסוסה לבנה ויפה. היא פוגשת פרפר מדבר אשר מדבר בחידות ושירים אשר בכוונה מתחמק משאלותיה לגבי חדי הקרן האחרים. בסופו של דבר, הפרפר מזהיר את חדת הקרן כי בני מינה קובצו לארץ רחוקה בידי יצור אשר נודע כשור האדום, אך היא ממשיכה בחיפושה אחר חדי הקרן האחרים. במהלך מסעותיה היא נלקחת בשבי בידי קרקס נודד אשר מנוהל בידי המכשפה אמא מזל (Mommy Fortuna באנגלית), אשר משתמשת בלחשי אשליה אשר יוצרים את האשליה הגורמת ליצורים הרגילים בכלובים להיראות כמו יצורים קסומים. חדת הקרן מוצאת עצמה כיצור הקסום האמיתי היחיד מבין כול החיות אותן לכדה אמא מזל, מלבד ההרפיה, סלאנו. שמנדריק, מכשף אשר נודד ביחד עם הקרקס, רואה את חדת הקרן כמה שהיא, ומשחררה מהכלוב בו היא נמצאת באמצע הלילה. חדת הקרן משחררת את שאר בעלי החיים ובכללם את סלאנו, אשר הורגת את אמא מזל ואת עוזרה.

חדת הקרן ושמנדריק ממשיכים במסעם במטרה להגיע לטירתו של המלך הגארד, היכן ששוכן השור האדום. כאשר שמנדריק נתפש בידי שודדים, חדת הקרן באה לעזרתו ותופשת את תשומת הלב של מולי גרו, אשתו של מנהיג השודדים. ביחד, שלושתם ממשיכים את המסע ומגיעים להאגסטאט, עיירה אשר נמצאת תחת שלטונו של הגארד, והראשונה שהוא כבש כאשר דרש לעצמו את הממלכה. אדם מהעיירה בשם דרין מודיע לחבורה כי ישנה קללה על העיירה אשר אומרת כי העיירה חולקת את הגורל של הגארד עד אשר מישהו מהגסטאט יפיל את טירתו של הגארד. דרין גם מספר כי הוא גילה תינוק באזור השוק של העיירה בלילה אחד של החורף. הוא ידע כי התינוק יהיה זה אשר יגרום לנבואה להתרחש ויפיל את טירתו של הגארד, ולכן השאיר את התינוק שם מאחר שלא רצה כי הנבואה תתרחש. המלך הגארד מצא את התינוק מאוחר יותר באותו הלילה ואימץ אותו.

מולי, שמנדריק וחדת הקרן עוזבים את האגסטאט וממשיכים לטירתו של הגארד, אבל בדרכם הם מותקפים בידי השור האדום. חדת הקרן בורחת מהשור האדום, אך לא מצליחה להתרחק ממנו. בניסיון לעזור לה שמנדריק הופך את חדת הקרן לבת אנוש. מבולבל מהשינוי, השור האדום מוותר על המרדף ונעלם. לשינוי יש השלכות חמורות על חדת הקרן, אשר מרגישה את עצמה בת תמותה בגופה האנושי. השלושה ממשיכים לטירתו של הגארד, שם מציג שמנדריק את חדת הקרן האנושית כ"גבירה אמלת'אה" בשביל לגרום להגארד לא לחשוד בה. הם מצליחים לשכנע את הגארד שיתן להם לשרתו, בתקווה שיצליחו לאסוף רמזים בנוגע למקום המצאם של שאר חדי הקרן. בזמן שהותם בטירה, הגבירה אמלת'אה מחוזרת נמרצת בידי בנו המאומץ של המלך, הנסיך ליר. הגארד בסופו של דבר מגלה לגבירה אמלת'אה כי חדי הקרן לכודים בים להנאתו, מאחר שהם הדבר היחיד אשר מצליח להסב לו אושר. לאחר מכן הוא מאשים אותה ישירות בבואה לממלכתו בניסיון לשחרר את חדי הקרן ואומר לה לאחר מכן כי הוא יודע מה טבעה האמיתי, אך נראה כי היא שכחה את טבעה האמיתי ואת מטרתה בבואה לטירה זאת.

מולי, שמנדריק ואמל'אה מצאו את הכניסה למקום מגוריו של השור האדום בעקבות רמזים שנתנו להם בידי חתול. שומריו של הגארד מנסים לעצור את החבורה, אך הם לא מצליחים, והאחרונים נכנסים למקום מגוריו של השור לאחר שליר מצטרף אליהם. כאשר השור האדום תוקף אותם שמנדריק משנה את צורתה של אמלת'אה בחזרה לחדת קרן. בניסיון להציל את חדת הקרן ליר קופץ לפני השור האדום ונדרס בידו. מונעת בידי כעס חדת הקרן מובילה את השור האדום לתוך הים. שאר חדי הקרן משוחררים, ומפילים את הטירה כאשר הם דוהרים הרחק מהים. חדת הקרן מחייה את ליר בעזרת המגע המרפא של קרנה. עכשיו בתור מלך לאחר המוות של אביו, המלך ליר מנסה לעקוב אחר חדת הקרן למרות עצתו של שמנדריק נגד זה. כאשר הם עוברים דרך המצודה ההרוסה, הם לומדים כי דרין הוא למעשה אביו של ליר, והוא נטש אותו בשוק במטרה להגשים את הנבואה. ליר מבין כעת כי יש לו התחייבויות חדשות כמלך, והוא בונה את הטירה מחדש לאחר שהוא מלווה את מולי ושמנדריק ממלכתו. חדת הקרן מספרת לשמנדריק כי היא שונה כעת משאר חדי הקרן, מאחר שהיא יכולה להרגיש כאב וחרטה, שלא כשאר בני מינה, והיא חוזרת בחזרה ליערה.

הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1982 נוצר סרט מצויר אשר התבסס על הספר, והתסריטאי של הסרט היה ביגל בעצמו, כותב הספר. המוזיקה נכתבה והולחנה בידי ג'ימי ווב ובוצעה בידי אמריקה. ביגל וחברת ההפקה של הסרט נמצאים כרגע בסכסוך על הזכויות לסרט עצמו.