חוג ההורים - פורום המשפחות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו הארגון
יגאל אלחנן ועראב עראמין, ששכלו את אחיותיהם סמדר (בת 14 במותה) ועביר (בת 10 במותה), בנאומם בטקס בשנת 2016

חוג ההורים - פורום המשפחות: משפחות שכולות למען שלום, פיוס וסובלנות הוא ארגון ישראלי-פלסטיני שמטרתו המוצהרת היא "הפסקת ההרג בשני הצדדים, פיוס והדברות". הארגון הוקם בשנת 1994 בידי יצחק פרנקנטל ששכל את בנו בידי החמאס. כל חברי הפורום איבדו בן משפחה בסכסוך המתמשך, וכיום חברות בארגון 600 משפחות ישראליות ופלסטיניות[1].

בראש הארגון שני מנכ"לים שותפים: מאזן פאראג' ורמי אלחנן והוא מנוהל במשותף על ידי הצוות המקצועי הישראלי והפלסטיני הפועל משני משרדים; המשרד הפלסטיני בבית ג'אלה והמשרד הישראלי ברמת אפעל.

הקמת הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

פגישה ראשונה של משפחות שכולות פלסטיניות וישראליות התקיימה בשנת 1988 ביוזמתו של לטיף דורי.

ביולי 1994 נחטף החייל אריה פרנקנטל בן ה-19 בידי החמאס ונרצח. כתגובה לטרגדיה שפקדה אותו החליט אביו, יצחק פרנקנטל, להקים ארגון הורים שכולים שאיבדו את יקיריהם בסכסוך הישראלי-פלסטיני. הפורום התרחב לאחר מכן לכלול גם פלסטינים.

שם העמותה, שנרשמה בשנת 1998 בישראל, הוא "חוג ההורים - פורום המשפחות: משפחות שכולות למען שלום, פיוס וסובלנות". עם זאת, תחת לוגו הארגון השם הוא "פורום משפחות שכולות ישראלי-פלסטיני בעד שלום" והארגון מוזכר פעמים רבות בקצרה כ"חוג ההורים - פורום המשפחות" או "פורום המשפחות השכולות".

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לארגון אין עמדה מוצהרת על הפתרון הפוליטי של הסכסוך, אך מוסכם על רוב חבריו כי הפתרון חייב להיות מושתת על משא ומתן חופשי בין הנהגות שני העמים, סיום הכיבוש, הבטחת זכויות האדם הבסיסיות לכול, כינון שתי מדינות לשני העמים, וחתימה על הסכם שלום. השגת פיוס היסטורי בין שני העמים הוא, לתפיסת הפורום, התנאי ההכרחי להפיכת הסכם השלום להסכם שלום בר-קיימא.

כדי לקדם את מטרותיו הארגון מנהל אתר אינטרנט "מרכז פיוס" המציע לימוד לעומק של נושא הפיוס והכרת האחר, מסעות הסברה ציבוריים[2], נפגש עם מנהיגים, אישי ציבור וקובעי מדיניות בארץ ובעולם (האפיפיור בנדיקטוס ה-16, ביל קלינטון, טריה לארסן, לאונרד כהן), מקיים מפגשי דיאלוג בבתי ספר[3] וסמינרים ומפגשים לחברי הפורום[4].

הפורום מציע לקהל הרחב שתי פעילויות מרכזיות: מפגשי דיאלוג ותהליך פרויקט הנרטיבים.

  • מפגש דיאלוג - מפגשי הדיאלוג מתקיימים בעיקר בבתי ספר, וכן במעגלים מוזמנים נוספים. כשמתקיים מפגש כזה, מגיעים אליו חבר פורום ישראלי וחבר פורום פלסטיני. כל אחד מהם מספר את סיפור השכול שלו ואת התהליך שעבר עד שהצטרף לפורום, ואחר כך יש זמן לשאלות ודיון. מפגש דיאלוג אורך כשעה וחצי.
  • פרויקט הנרטיבים - מפגיש 15 ישראלים ו-15 פלסטינים לתהליך של כמאה שעות, שבהם המשתתפים מתוודעים לנרטיב האישי והלאומי של הצד השני.

בשנת 2012 הופק סרט תעודה "שני פנים לסיפור" בבימויו של תור בן מיור, המציג תהליך שעברה "קבוצת נרטיבים" ישראלית-פלסטינית במסגרת הפעילויות החינוכיות של הארגון.

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון זכה בפרסים רבים: ורד הכסף של ארגון סולידר (2007), Common Ground Award‏ (2008), מדליון אייזנהואר של ארגון PTPI ‏(2008), פרס מרתה לסובלנות וערכים דמוקרטים בירושלים (2008), פרס גולדברג לשלום במזרח התיכון (2008), פרס המוסד לשלוש התרבויות (2009), פרס השלום הבינלאומי של קרן גנדי (2011)

טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני

החל משנת 2006 הארגון מקיים בשיתוף עם לוחמים לשלום טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני. בטקס משתתפות משפחות שכולות ישראליות ופלסטיניות ומטרתו "לזכור יחד את קורבנות האלימות בשני הצדדים, ולהזכיר לכולם שהמלחמה אינה גזירת גורל."[5].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]