חוק הגבלת משקל בתעשיית הדוגמנות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף חוק הדוגמניות)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חוק הגבלת משקל בתעשיית הדוגמנות, התשע"ב-2012, המכונה בלשון העם גם חוק הפוטושופ או חוק הדוגמניות, הוא חוק הקובע מהו המשקל המינימלי הנדרש לעיסוק בדוגמנות, זאת כדי למנוע את השימוש בדוגמנים ודוגמניות רזים יתר על המידה המהווים מודל לחיקוי המעודד הפרעות משקל ואף הפרעות אכילה בקרב האוכלוסייה.

יוזמי החוק הם צלם האופנה ויו"ר עמותת סימפלי יו עדי ברקן, חברת הכנסת רחל אדטו מקדימה, חבר הכנסת דני דנון מהליכוד, ופרופסור יעל לצר, מומחית להפרעות אכילה מאוניברסיטת חיפה.

החוק אושר ב-19 במרץ 2012 ונכנס לתוקף ב-2 בינואר 2013.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

תעשיות הדוגמנות והפרסום, מייצרת אידיאל יופי עבור החברה. נשים רבות שואפות להראות כמו דוגמניות. הן מנסות להראות טוב יותר על ידי ירידה קיצונית במשקל, וגורמות לעצמן נזק גופני. וכל אלה כדי לנסות להדמות לאותו אידיאל שכלל אינו מציאותי, והושג באמצעות פוטושופ. הלחץ החברתי להראות "מושלמת" הוא אחד הגורמים להפרעות אכילה כמו אנורקסיה. עדי ברקן טוען כי פעם אידיאל היופי היה רזון אפשרי, ובריא. אך עכשיו התופעה הלכה והקצינה עד כי אידיאל היופי כבר לא קיים במציאות. החוק נחקק על מנת למנוע מצב שבו מודל החיקוי של נשים, או התפיסה של יופי, אינו בריא ומעודד הפרעות אכילה.

עיקרי החוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • סעיף 2: "לא יציג אדם בפרסומת דוגמן המצוי או הנראה כמצוי בתת משקל."
  • סעיף 3: "לא תעסיק סוכנות ולא תייצג דוגמן המצוי בתת-משקל ולא תתקשר עמו בחוזה לעבודות דוגמנות, לרבות דוגמנות צילום, דוגמנות מסלול וייצוג מותג."
  • סעיף 4: "לא יעשה אדם שימוש בעריכה גרפית, לרבות בתוכנת עריכת תמונה, לצורך הצרת היקפי גופו של דוגמן שנעשה שימוש בדמותו בכל פרסום המיועד לציבור."
  • סעיף 5: "(א) העובר על הוראות סעיפים 2 או 4 לחוק זה, דינו – קנס כאמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין... ואם הייתה העבירה עבירה נמשכת – פי ארבעה מהקנס האמור."

החוק קובע כי תיאסר עבודת דוגמנים ודוגמניות שנמצאים בתת-משקל, כלומר מדד מסת גופם (BMI) נמוכה מ-18.5 לבגיר (הנקבע לפי חישוב היחס בין משקל הגוף לריבוע גובה האדם). הדוגמנים יידרשו להציג למעסיקיהם אישור רפואי המעיד כי בשלושת החודשים שקדמו לצילום הפרסומת, משקל גופם היה תקין.

בנוסף לכך, אם ייעשה שימוש בתוכנת עריכה גרפית, לצורך הצרת היקפי גוף בפרסומות, תופיע כתובית בולטת שתציין זאת. ההבהרה תופיע בפרסומת במקום בולט ובצבע ובגודל ברורים לעין, על פני שטח שאינו קטן מ-7% לפחות משטח הפרסום הכולל של הפרסומת.

החוק יחול גם על פרסומות שנערכו בחו"ל, ובהם משתתפים דוגמנים ודוגמניות זרים ומיובאות לישראל.

פרסומת שאינה מיועדת לציבור בישראל ופרסומת שמטרתה אינה מסחרית, אינן כלולות בחוק.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • חן זילברמן, "קרבנות אפנה" חוקים ה 237 (אוגוסט 2013)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ויקיטקסט חוק הגבלת משקל בתעשיית הדוגמנות, התשע"ב-2012, באתר ויקיטקסט