לדלג לתוכן

חיים קרייסל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חיים קרייסל
לידה 1951 (בן 73 בערך)
ניו יורק, ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מוסדות אוניברסיטת בן-גוריון בנגב עריכת הנתון בוויקינתונים
תחומי עניין פילוסופיית ימי הביניים, תיקון המידות, מחשבה מדינית, נבואה, פילוסופיה יהודית, ביקורת המקרא עריכת הנתון בוויקינתונים
עיסוק אקדמאי, פילוסוף, מרצה באוניברסיטה עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
חיים קרייסל

חיים קרייסל (נולד בשנת 1951) הוא פרופסור אמריטוס לפילוסופיה יהודית של ימי הביניים במחלקה למחשבת ישראל ע"ש גולדשטיין-גורן באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ומנהל המרכז הבינלאומי למחשבת ישראל ע"ש גולדשטיין-גורן.

חיים קרייסל נולד בניו יורק בשנת 1951. הוא סיים לימודי תואר ראשון בפילוסופיה (בהצטיינות יתרה) באוניברסיטת ברנדייס ב-1972 והמשיך בלימודים לתואר שני (1976) ודוקטורט (1981) במחלקה ללימודי המזרח הקרוב ומדעי היהדות שם. את הדיסרטציה, "תאוריות על הנבואה בפילוסופיה היהודית של ימי הביניים" הוא כתב בהדרכתו של אלפרד (אברהם) עברי.

הוא לימד לימודי היהדות של ימי הביניים במשך שלוש שנים בבית המדרש לרבנים ליהדות מתחדשת בווינקוט (Wyncote) שבפנסילבניה, לפני שעלה לישראל בשנת 1983. הוא מלמד באוניברסיטת בן-גוריון בנגב משנת 1983 ועד 2019, והיה בעל הקתדרה למחשבה יהודית ע"ש מרים מרתה הוברט. בשנת הלימודים 1995–1996 הוא כיהן כפרופסור אורח באוניברסיטת קלגרי (קנדה) במחלקות ללימודי הדתות ופילוסופיה. בין תפקידיו הניהוליים, הוא כיהן כראש המחלקה הראשון של המחלקה למחשבת ישראל באוניברסיטת בן-גוריון בנגב (2002-1998), לפני שקיבל על עצמו את הניהול של המרכז הבינלאומי למחשבה יהודית על שם גולדשטיין-גורן (2003 עד היום) ועריכת הסדרה שהוא יסד "ספריית גולדשטיין-גורן במחשבת ישראל" (הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב). הוא המייסד ועורך הראשי של כתב העת החדש מטעם המרכז, "מחשבת ישראל" (הכרך הראשון הופיע ב-2019, והשני ב-2020).

מחקרו של קרייסל מכסה את מכלול הנושאים של הפילוסופיה היהודית של ימי הביניים. הוא גילה עניין מיוחד בתחומים הבאים: נבואה, פילוסופיה אתית ופוליטית יהודית בימי הביניים, וכן הפרשנות הפילוסופית למקרא. במהלך העשור האחרון הוא הקדיש את עיקר פעילותו המדעית שלו להוצאה לאור של מהדורות ביקורתיות מוערות של חיבורים פילוסופיים עבריים מימי הביניים ששרדו רק בכתבי יד, בעיקר כתביהם של ניסים ממרסיי, משה אבן תיבון, לוי בן אברהם בן חיים (הופיעו ב-4 כרכים כל החלק היהודי של אנציקלופדיה המונומנטלית של האחרון, "לוית חן"), החמישה הביאורים הראשונים על פירוש התורה לר' אברהם אבן עזרא, וגם ביאורו של ר' יהודה משקוני, 'אבן העזר'. הוא חיבר 11 ספרים ויותר מ-50 מאמרים מדעיים. כמו כן הוא ערך 6 ספרים.

ספרים בכתיבתו

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • Maimonides’ Political Thought: Studies in Ethics, Law and the Human Ideal (New York: SUNY Press, 1999) 360 pages.
 • Prophecy: The History of an Idea in Medieval Jewish Philosophy (Dordrecht: Kluwer Academic Publishers, 2001). 669 pages.
 • מעשה ניסים, פירוש לתורה לר' ניסים ממרסיי, ההדיר והוסיף מבוא והערות חיים קרייסל, ירושלים, מקיצי נרדמים, תש"ס, 515 עמודים.
 • לוית חן: מעשה בראשית מאת ר' לוי בן אברהם, ההדיר והוסיף מבוא והערות חיים קרייסל, ירושלים, האיגוד העולמי למדעי היהדות, 2004, 480 עמודים.
 • לוית חן: איכות הנבואה וסודות התורה מאת ר' לוי בן אברהם, ההדיר והוסיף מבוא והערות חיים קרייסל, באר-שבע, הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, 2007, 1023 עמודים.
 • כתבי ר' משה אבן תיבון, ספר פיאה, מאמר התנינים, פירוש האזהרות לר' שלמה אבן גבירול, ההדירו והוסיפו מבואות והערות: חיים קרייסל, קולט סיראט ואברהם ישראל, באר-שבע, הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, 2010, 448 עמודים.
 • לוית חן: מעשה מרכבה מאת ר' לוי בן אברהם. ההדיר והוסיף מבוא והערות חיים קרייסל, ירושלים, האיגוד העולמי למדעי היהדות, 2013, 330 עמודים.
 • לוית חן: סתרי האמונה, שער ההגדה מאת ר' לוי בן אברהם, ההדיר והוסיף מבוא והערות חיים קרייסל, באר-שבע, הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, 2014. 544 עמודים.
 • Judaism as Philosophy: Studies in Maimonides and the Medieval Jewish Philosophers of Provence (Boston: Academic Studies Press, 2015). 473 pages
 • חמישה קדמוני מפרשי ר' אברהם אבן עזרא: הביאורים בראשונים על פירוש התורה לראב"ע (ביאור ר' אליעזר בן מתתיה, ביאור ר' ישעיה בן מאיר, 'פרשת כסף' לר' יוסף אבן כספי, 'אוות נפש', ביאור ר' משה בן יהודה מן הנערים), ההדיר והוסיף מבואות (יחד עם עפר אליאור, דוד בן-זזון, אליעזר דוידוביץ', אורלי שושן), באר שבע, הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, 2017, 1041 עמודים.
 • אבן העזר לר' יהודה ליאון בן ר' משה משקוני. ההדיר והוסיף מבוא והערות, באר שבה, הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, 2020, 3 כרכים, 1475 עמודים.

ספרים בעריכתו

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • שפע טל עיונים במחשבת ישראל ותרבות יהודית מוגשים לברכה זק בעריכת זאב גריס, חיים קרייסל ובועז הוס, באר-שבע, הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, 2004, 413 עמודים.
 • Study and Knowledge in Jewish Thought, edited by Howard Kreisel,Beer-Sheva, Ben-Gurion University of the Negev Press, 2006, 373 pages.
 • לימוד ודעת במחשבה יהודית, בעריכת חיים קרייסל, באר-שבע, הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, 2006, 316 עמודים.
 • Tradition, Heterodoxy and Religious Culture: Judaism and Christianity in the Early Modern Period, (together with Chanita Goodblatt), Beer-Sheva, Ben-Gurion University of the Negev Press, 2006, 488 pages.
 • על פי הבאר מחקרים בהגות יהודית ובמחשבת ההלכה מוגשים ליעקב בלידשטיין, בעריכת אורי ארליך, חיים קרייסל ודניאל י. לסקר, באר-שבע, הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, 2008, 708 עמודים.
 • סמכות רוחנית, מאבקים על כח תרבותי בהגות היהודית בעריכת חיים קרייסל, בעז הוס ואורי ארליך, באר-שבע, הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, 2010, 422 עמודים.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חיים קרייסל בוויקישיתוף