חנן הברון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אין תמונה חופשית

חנן הברון (1 במרץ 1931 - 19 בפברואר 2000) היה אדריכל ישראלי וחבר מייסד בקיבוץ רעים.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הברון נולד כהאנס איזק לאדגר-יעקב ואנה היילברונר בשטוטגרט שבגרמניה ועלה בגיל שנתיים עם הוריו לארץ ישראל. המשפחה התיישבה בירושלים, שם עבד אביו כמנהל בבית החולים אלי"ן לילדים נכים. למד בבית הספר היסודי דוד ילין בירושלים ובבית הספר התיכון ליד האוניברסיטה בבית הכרם. בשנות נעוריו היה חבר בארגון ההגנה ולאחר מכן התגייס לפלמ"ח. בשנת 1949 הצטרף לגרעין שהקים את קיבוץ רעים שבנגב המערבי. במהלך שנות חברותו בקיבוץ, שימש הברון כמזכיר הקיבוץ וכחבר בוועדת התכנון.

למד אדריכלות בטכניון בחיפה והחל לעבוד במקצועו ב-1952. היה מראשוני האדריכלים במחלקה לתכנון של הקיבוץ המאוחד ובמסגרתה תכנן קיבוצים שלמים, מבני ציבור, מבני מגורים ומבני תעשייה לתנועה הקיבוצית. כן היה חבר בצוותי תכנון גם במספר מבנים מחוץ לקיבוצים, בהם כמה שזכו לפרסום. לאחר איחוד מחלקות התכנון של התנועה הקיבוצית, פעל שנים רבות לצד האדריכלים פרדי כהנא, ויטוריו קורינלדי, ארנונה אקסלרוד ורחל ניסים. את ייחודו של הברון כאדריכל תיאר קורינלדי: "חנן היה אדם מצד אחד מאד מינימליסט, כמעט סגפן בתכנון שלו. מצד שני היה לו חן ורכות כך שהבניינים שלו ככל שיהיו פשוטים וצנועים, היה בהם סוג של דגש מאד אישי". האדריכל פרדי כהנא מציין כי "בית יגאל אלון בגינוסר הוא הבניין החשוב שלו: שקלול של פונקציה, רעיון וצורה, ביטוי הולם לאיש שעל שמו המפעל הוקם, ממשק עם ים הכנרת, שילוב סגנונות מקומיים וגם מונומנטליות שבמקרה זה במקום; בנוסף, חללים פנימיים מעניינים המתאימים לתצוגות השונות".

אחיו אברהם הברון הוא חוקר ומומחה להדברה ביולוגית. העיתונאי אביב הברון הוא אחיינו. נפטר בישראל בגיל 69. הותיר אחריו את רעייתו, אילנה, שלושה ילדים וארבע נכדות.

רשימת עבודות חלקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בקו נקי, קובץ מאמרים לזכר חנן הברון, הוצאת מערכת, קיבוץ דליה, 2003.
  • פרדי כהנא: לא עיר לא כפר - האדריכלות של הקיבוץ 1990-1910, הוצאת יד טבנקין והמועצה לשימור אתרים, 2011.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]