טובורג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פחית של בירה טובורג

טובורג (דנית: Tuborg) הוא מותג של בירה לאגר ענברית. מקור הטעם המובחן והייחודי של טובורג הוא לתת ה-CARA AMBER - לתת המיוצר בתהליך מסורתי של Double Process תוך שימוש בשעורת אביב דו-טורית איכותית העוברת תהליך כפול של בישול לח, ולאחריו קלייה היוצרת שכבת קרמל עשירה. בשל כך הוא נחשב לאחד מסוגי הלתת האיכותיים והטעימים בעולם.

טובורג מיוצרת מ-100% תערובת ייחודית של שלושה סוגי מאלט, תוך שימוש בשמרי לאגר אותנטיים מאז 1895, ושילוב זני כשות אירופאים משובחים התורמים לארומה עדינה, ומסייעים לבניית ראש קצף יציב ומראה אלגנטי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמת המבשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבשלת טובורג הדנית, הוקמה ב-13 במאי 1873, כאשר קבוצת אנשי עסקים בראשות פיליפ ו' היימן רכשה חלקת אדמה הכוללת נמל באזור הילרופ שבדנמרק. הקבוצה הקימה את מפעל הייצור הראשון של טובורג, והשתמשה בנמל הפרטי עבור ייצוא של הבירה, בדגש על המדינות דרום אמריקה, שהיו שוק חדש ומבטיח. חזון הייצוא של טובורג נחשב חדשני במיוחד באותה התקופה והיווה פריצת דרך בחשיבה העסקית של מבשלות בירה ביבשת אירופה.

מקור שמה של המבשלה באכסניית טוס (בדנית: Thuesborg), ששכנה באזור המבשלה בסוף המאה ה-17.

טובורג החלה בשיווק בירה לאגר בהירה לשוק הדני ב-1875, וב-1880 הייתה המבשלה הראשונה לשווק בירה פילזנר-לאגר בדנמרק. 

פוסטר "האיש הצמא" של טובורג

התפתחות המותג[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1888 השתתפה טובורג בתערוכה הנורדית התעשייתית לחקלאות ולאמנות, והציגה מגדל בצורת בקבוק טובורג בגובה 26 מטרים. הבקבוק הענק, ניצב עד היום בשטח המבשלה הראשונה של טובורג בהלראפ, והפקק שבראשו הוא נקודת תצפית על האזור כולו. 

בשנת 1900 פרסמה טובורג את הפוסטר "האיש הצמא", שאויר בידי האמן הדני אריק הנינגסן. הפוסטר הודפס לראשונה בנובמבר 1900, והיה מסימני הזיהוי הבולטים של טובורג בגרמניה ובדנמרק לאורך שנים. כתר המלוכה הדני התווסף לסמל המבשלה בשנת 1914, כאשר טובורג נבחרה לספק המשקאות הרשמי של בתי המלוכה בדנמרק.

החזון העסקי הייחודי של טובורג בדגש על ייצוא, הביא את בירת טובורג לכל קצוות תבל כבר בתחילת המאה ה-20, גם ליפו ולירושלים. כבר בשנת 1908 ניתן היה למצוא מודעות פרסום לטובורג העיתונות המקומית.

טעמי טובורג ברחבי העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבשלת טובורג משווקת בירות ביותר מ-70 מדינות ברחבי העולם, ב-10 טעמים שונים, ביניהם טובורג ירוק, טובורג אדום, טובורג גולד, טובורג לימון, טובורג טוויסט, טובורג שחור ועוד. הבירות נבדלות זו מזו בטעמן ובאחוזי האלכוהול במשקה.

בירת חג המולד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בירת חג המולד של טובורג ה- JULEBRYG משווקת במהדורה מוגבלת למשך 10 שבועות בלבד בכל שנה. הבירה המיוחדת הושקה לראשונה בנובמבר 1981, ומאז מושקת בכל שנה ביום השישי הראשון של חודש נובמבר, שזכה לכינוי J-Day.

במסגרת יום ההשקה החגיגי של הבירה מתלבשים עובדי המבשלה בדנמרק בחליפות סנטה קלאוס כחולות ומבלים את היום כולו במשאיות בירה ובכרכרות רתומות לסוסים ברחבי הערים המרכזיות של דנמרק, על מנת להפיץ לראשונה את חביות הבירה באופן רשמי וחגיגי לאלפי בתי עסק ופאבים שהזמינו את הבירה המיוחדת חודשים מראש.

בשל עיצוב התווית של הבירה, המציג פתיתי שלג לבנים על רקע כחול, נודעה הבירה בשם "בירת השלג", ו-J-Day נודע בתור יומו של השלג הראשון.  

טובורג בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בירה טובורג היא בין הבירות הוותיקות והמוכרות בשוק הישראלי, כבר מתחילת המאה ה-20. משנת 1995 טובורג מיוצרת בארץ באופן בלעדי, על ידי מבשלות בירה ישראל באשקלון.

המתכון של בירה טובורג המשווקת בישראל מתבסס על מהדורת חג המולד של טובורג. טעם הבירה בישראל הוא תוצאה של פיתוח מתכון ייחודי, המכיל שלושה סוגי לתת שונים, בראשם לתת הקארה אמבר – לתת בוטיק המיוצר במלתתת הבוטיק "Weyermann" בבאווריה.

הגוון הענברי של הבירה והארומות העוצמתיות שלה נובעים מתהליך מסורתי של ייצור לתת בעיבוד כפול. נוסף על שלושת סוגי הלתת, בטובורג חותם ייחודי של הכשות והשמרים ייחודיים המשמשים לייצור בירה עוד משנת 1895, ומעניקים לה את הניחוח האופייני לה, הגון הענברי והטעם המלא.

בכל שנה ביום העצמאות טובורג משווקת בירה בבקבוק כחול שאחוז האלכוהול בה הוא עשירית מגיל המדינה (עצמאות 69 - 6.9% אלכוהול).

טובורג במלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת העולם השנייה נכבשה דנמרק על ידי צבא גרמניה, ונותרה תחת שליטה נאצית בין השנים 19401945.

רבים מעובדי טובורג היו חברים במחתרת הדנית, שפעלה לשחרור דנמרק משליטת גרמניה, ומפעלי טובורג שמשו להסתרה של עשרות יהודים, שהוברחו לשוודיה באמצעות הנמל הפרטי של המבשלה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טובורג בוויקישיתוף