לדלג לתוכן

טיסה 604 של פלאש איירליינס

טיסה 604 של פלאש איירליינס
מטוס בואינג 300–737 בצבעי חברת פלאש איירליינס, זהה למטוס שהיה מעורב בתאונה
מטוס בואינג 300–737 בצבעי חברת פלאש איירליינס, זהה למטוס שהיה מעורב בתאונה
תאריך 3 בינואר 2004
מיקום הים האדום, ליד שארם א-שייח'
גורם שנוי במחלוקת
קואורדינטות 27°50′0″N 34°23′0″E / 27.83333°N 34.38333°E / 27.83333; 34.38333
הרוגים 148
פצועים 0 עריכת הנתון בוויקינתונים
ניצולים אין
המעורבים באסון
כלי טיס
כלי טיס בואינג 737-300
מספר זנב SU-ZCF
מוצא נמל התעופה הבינלאומי שארם א-שייח', שארם א-שייח', מצרים
יעד נמל התעופה שארל דה גול, פריז, צרפת
מפעיל פלאש איירליינס
נוסעים 135
אנשי צוות 13
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
האנדרטה לניספים שהוקמה בשארם א-שייח'

טיסה 604 של פלאש איירליינס הייתה טיסת נוסעים מסחרית שהייתה מעורבת בתאונה אווירית קטלנית במצרים ב-3 בינואר 2004. המטוס שנשא את הטיסה, מדגם בואינג 737-300, התרסק לתוך מימי הים האדום דקות לאחר שהמריא מנמל התעופה שארם א-שייח' בסיני. בתאונה נספו כל יושבי המטוס - 135 נוסעים ו-13 אנשי צוות. הייתה זו התאונה הקטלנית ביותר של טיסה מסחרית שאירעה במצרים עד להתרסקות של טיסה 9268 של מטרוג'ט בשנת 2015.

ממצאי חקירת התאונה שנויים במחלוקת, כאשר חוקרי התאונה ממדינות שונות נותרו חלוקים ביניהם ביחס לגורם לה.

התאונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המטוס שהיה מעורב בתאונה היה בן 12 שנים ושירת אצל שתי חברות אחרות קודם לפלאש איירליינס. הוא המריא משארם א-שייח' בשעה 04:42 לפי השעון המקומי, בטיסת שכר שפניה לנמל התעופה שארל דה גול בפריז עם חניית ביניים מתוכננת בקהיר. קברניט המטוס היה טייס מנוסה בשם חאדר עבדולה, בעל ניסיון של 7,000 שעות טיסה, ששירת בעבר בהצטיינות בחיל האוויר המצרי. טייס המשנה היה עמאר שאפי. עמם בתא הטייס נמצא טייס מתלמד בחברת פלאש איירליינס (עם ניסיון בהטסת מטוסי נוסעים) בשם אשרף עבדאלחמיד.

לאחר ההמראה, שבמהלכה אחז הקברניט בהגאים, היה על המטוס לנסוק ולבצע פנייה שמאלה על מנת להיכנס למסדרון האווירי שיוליך אותו לקהיר, אך הוא החל לנטות סביב צירו תוך הנמכת הכנף הימנית עד כדי 40 מעלות. כשהגיע המטוס לגובה של 1,660 מטרים הגיעה הנטייה לכדי 50 מעלות, ואז הזהיר טייס המשנה את הקברניט (על פי הקלטת הקולות מתא הטייס) כי המטוס נטוי יתר על המידה ("Overbank"). כעת נטה גם חרטום המטוס כלפי מטה והוא החל לצלול. בהגיעו לגובה של 1,060 מטרים הגיעה הנטייה לימין לכדי 111 מעלות. הטייס המתלמד צעק לקברניט להחזיר לידיו את השליטה במטוס, וניתוח הקלטת נתוני הטיסה הראה שהקברניט החל להשתלט על המטוס, אך המהירות גברה וכשלוש דקות לאחר ההמראה פגע המטוס במים כ-15 קילומטרים מדרום לשדה התעופה. בעת הפגיעה היה המטוס נטוי על צירו בשיעור של 24 מעלות וחרטומו היה נטוי כלפי מטה ב-24 מעלות, במהירות של 770 קילומטרים לשעה ובתאוצה של 3.9 ג'י. עקב הפגיעה במים התפרק המטוס וכל יושביו נספו.

132 מההרוגים היו בעלי אזרחות צרפתית. 13 מההרוגים היו מצרים, והאחרים היו 2 מרוקאים ויפני. רבים מההרוגים הצרפתים היו בדרכם חזרה מחופשה במצרים. ביניהם היו מספר משפחות שלמות שנספו יחד.

חקירת התאונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התאונה נחקרה על ידי המשרד לתעופה אזרחית של מצרים, שהסתייע במועצה הלאומית לבטיחות בתעבורה של ארצות הברית, וכן נחקרה על ידי המשרד לחקר וניתוח ביטחון התעופה האזרחית של צרפת. בתחילה חשדו החוקרים שהמטוס התרסק עקב מעשה טרור, אך אפשרות זו הוסרה מעל הפרק לאחר שהתברר (על פי גודל שדה השרידים של המטוס) שהמטוס פגע במים כשהוא שלם.

שרידי המטוס שקעו לעומק של 1,000 מטרים, ועובדה זו הקשתה על מציאת הקופסאות השחורות של המטוס, אך שבועיים לאחר התאונה הן אותרו על ידי צוות חיפוש צרפתי ונימשו באמצעות רובוט תת-ימי. מסמכי התחזוקה של המטוס היו על סיפונו בלא שנעשה העתק מהם, ועל כן הם אבדו ולא ניתן היה לבדוק אותם.

חוקרי התאונה מן המדינות השונות לא הגיעו להסכמה אודות הגורם לה. החוקרים מארצות הברית ומצרפת טענו שהגורם לתאונה היה אובדן התמצאות מרחבי של הקברניט, שבעקבותיו הוא לא הבחין במצב שאליו נקלע המטוס ולא פעל לתקן אותו עד אשר כבר היה מאוחר מדי לכך. הם קבעו שטייס המשנה לא הזהיר בתחילה את הקברניט על המצב בו נמצא המטוס כי חשש לחלוק על טייס בכיר ומנוסה ממנו. הם גם קבעו ששני הטייסים לא היו מאומנים דיים. החוקרים המצריים התנגדו למסקנות אלו וייחסו את קרות התאונה לתקלות טכניות במטוס. הם טענו כי אילו היו בעיות באופן בו הטיס הקברניט את המטוס היה מעיר על כך הטייס המתלמד, שהיה מנוסה יותר מטייס המשנה.

חודשיים לאחר התאונה נכנסה חברת פלאש איירליינס להליכי פירוק.

אנדרטה לנספים בתאונה הוקמה בשארם א-שייח'.

לתאונה הוקדש פרק מתוך סדרת הדרמה התיעודית תעופה בחקירה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]